Home / Tag Archives: produktet

Tag Archives: produktet

5 ushqimet e pasura në kalium – për uljen e tensionit të gjakut

Tensioni i lartë i gjakut nuk lidhet vetëm me sodiumin (kripën). Një lëndë ushqyese që ka shumë rëndësi në këtë rast është edhe kaliumi: është një elektrolit që ndihmon në nxjerrjen jashtë trupit të sodiumit, duke relaksuar kështu enët e gjakut dhe ulur presionin e gjakut.Disa nga burimet më të mira të kaliumit janë avokado, kungulli, spinaqi, patatet e ëmbla dhe (po) bananet.Ja si mund të merrni 100% të kaliumit vetëm nga produktet bimore.Domate të thara në diell – 1,851 mg/kupëProdukte të sojës – 1,587 mg/kupëRrush i thatë – 1,361 mg/kupëKumbulla – 1,274 mg/ kupëPatate të ëmbla – 885 mg/1 e pjekur

Lexone

Kos si antipastë: Ul tensionin dhe parandalon artritin

Konsumimi i kosit si antipastë para vakteve mund të lehtësojë inflamacionin, hipertensionin dhe përmirësojë shëndetin e zorrës, ka zbuluar një studim i ri. Hulumtuesit shkencorë nga Universiteti Wisconsin-Madison iu kërkuan 60 grave – gjysma obeze dhe të tjerat me peshë normale – që të konsumonin çdo ditë rreth 35 ml kos të ulët të yndyrë. Ndërsa 60 të tjera konsumuan produkte të tjera, jo të bulmetit, si mesvakt.Në fund të studimit shkencëtarët zbuluan se kosi ndihmoi në uljen e inflamacionit të shkaktuar nga yndyrat e ngopura. Ky studim është i fudnit që tregon se produktet e bulmetit të fermentuara, si kosi dhe djathi, mund të kenë efekte transformuese në shëndetin e zorrës dhe inflamacionin.Inflamacioni kronik lidhet me obezitetin, sindromën metabolike, sëmundjet kardiovaskulare etj.Burimi: Daily Mail / Shendeti.com.al

Lexone