Home / Tag Archives: procesin

Tag Archives: procesin

Barnat, Manastirliu takim me përfaqësuesit farmaceutikë

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale Ogerta Manastirliu thirri në takimin e parë konsultativ përfaqësuesit e subjekteve farmaceutike në vend.“Në kuadër të transparencës, të gjithë hapat që do të ndërmerren sot e në vijim do të jenë të konsultuara me grupet e interesit. Siguria dhe cilësia e barnave nuk janë çështje gojëdhënash por çështje për të cilat duhet të punojmë së bashku.Ndaj ne po rishikojmë të gjithë kuadrin ligjor, për ta përmirësuar akoma më shumë dhe për të rishikuar të gjithë strukturën e qarkullimit të barnave në Republikën e Shqipërisë”, tha Manastirliu.Manastirliu siguroi përfaqësuesit farmaceutikë në këtë takim të parë konsultativ se po punohet edhe për procesin e derregulimit.“Po rishikojmë procedurat në sektorin farmaceutik me synim thjeshtimin e tyre, aplikimin online, në mënyrë që të ketë sa më pak burokraci dhe të eleminojme çdo praktikë abuzive”, tha Manastirliu.Gjatë takimit ku merrnin pjesë edhe përfaqësues të institucioneve shtetërore që pu..

Lexone

Rikonstruktimi i strukturave, reagon FSDKSH: Ishin të fryra dhe jo efiçente

Fondi i Sigurimit të Detyrueshëm të Kujdesit Shëndetësor ka reaguar lidhur me vendimin e sotëm për shkrirjen e strukturave.Përmes një njoftimi për mediat, Fondi sqaron se struktura e institucionit ishte tejet e fryrë dhe joeficente. Sipas FSDKSH, në këtë institucion kishte detyra dhe kompetenca të mbivendosura.Fondi thekson se procesin e ristrukturimit nuk cënohet shërbimi ndaj qytetarëve.Sqarimi i plotëFondi i Sigurimit të Detyrueshëm të Kujdesit Shëndetësor sqaron se ky institucion ka nisur procesin e ristrukturimit, per shkak se nder vite, struktura ishte tejet e fryre dhe joeficiente.Ristrukturimi i Fondit u kthye ne domosdoshmeri per arsye se ne funksionimin e kesaj strukture kishte detyra e kompetenca te mbivendosura, pra e njejta pune kryhej nga disa persona ne sektore apo drejtori te ndryshme, konstatuar dhe nga autoritetet kontrolluese ne raportet e tyre.Gjithashtu kishte mospërputhje mes përshkrimit të punës dhe pozicioneve të krijuara, çka bënte që shumë pozicion..

Lexone

Vettingu vijon të sitë drejtësinë, ja dy zyrtarët e radhës që dalin para Kolegjit

Kolegji i Posaçëm i Apelimit ka regjistruar procesin e rivlerësimit kalimtar për dy subjektet Sulejman Tola dhe Mirela Fana.Në Kolegjin e Posaçëm të Apelimit u hodh shorti për caktimin e trupit gjykues, për secilin.“Në Kolegjin e Posaçëm të Apelimit është regjistruar çështja Nr.3/2018 JR, datë 17.04.2018 që i përket ankimit të paraqitur nga Komisioneri Publik kundër vendimit Nr.4, datë 23.03.2018 të Komisionit të Pavarur të Kualifikimit që lidhet me procesin e rivlerësimit kalimtar të subjektit të rivlerësimit z. Sulejman Tola.Sot, në datën 15.05.2018 në Kolegjin e Posaçëm të Apelimit u hodh shorti për caktimin e trupit gjykues, kryesuesin e këtij trupi dhe relatorin e çështjes.Trupi gjykues ​i caktuar me short është i përbërë si më poshtë vijon:Kryesues: Rezarta SchuetzRelator: Ardian HajdariAnëtarë: Ina RamaLuan DaciSokol Çomo” shkruhet në njoftimin e përcjellë nga KPA.Ndërkohë sa i përket Mirela Fana thuhet se:“Sot, në datën 15.05.2018 në Kolegjin e Posaçëm të ..

Lexone

Hiqni nishanet me këtë ingredient dhe pa nevojën e operacionit

Nishanet janë njolla të vogla me ngjyrë që shfaqen në lëkurën tonë, të cilat përbëhen nga qelizat e quajtura melanocite dhe prodhojnë ngjyrën (pigmentin) në lëkurën tonë. Shumica e tyre janë të padëmshme. Ato rrallëherë bëhen kancerogjene.Disa nga faktorët që mund të ndikojnë në shfaqjen e nishaneve janë si më poshtë: dieta e pabalancuar, gjenetika, stresi, ekspozimi i diellit ose luhatjet hormonale.Mjekimi efektiv për largimin e nishaneve– Si të hiqni një nishan duke përdorur uthullën e mushtit të mollës?Përbërësit:Uthull molle Pambuk Përdorimi:Së pari lyeni pambukun me uthull molle. Shtrydheni atë që mos t’ju pikojë. Pas kësaj, aplikoni pambukun në majë të nishanit dhe mbulojeni atë me fashë. Mbajeni fashën për rreth 6 deri në 8 orë. Pas kësaj, ndryshoni pambukun, i hidhni uthull molle dhe vendosni një fashë të re. Përsëriteni këtë procedurë çdo ditë, për afro 10 ditë ose derisa nishani të bjerë.Uthulla e mushtit të mollës ka gjasa të bëjë keq në ditët e para, por pas një..

Lexone

Harrojeni ujin dhe limonin, ky është zbulimi i ri për të humbur peshë pa u torturuar, por vetëm duke pirë këtë çdo natë

Pini për të përshpejtuar metabolizmin, për të humbur peshë dhe për tu çlodhur.Heqja e yndyrës së grumbulluar në bark mund të jetë një nga detyrat më të vështira, shkruan ShkodraNews. Kur e dimë se si funksionon metabolizmi ynë, ne mund ta kuptojmë se cila është mënyra më e saktë për të eliminuar këtë lloj yndyre. Kjo pije e mrekullueshme për të shpejtuar metabolizmin tuaj do t’ju ndihmojë të humbni peshë.Le të shohim se si ta përgatisim këtë pije të shkëlqyer për të përshpejtuar metabolizmin dhe për të humbur peshë.Ju duhen vetëm 4 përbërës:grejpfrut;kanellë;xhinxher;ujë.Kjo pije që është e dobishme për përshpejtimin e metabolizmit, është kombinimi perfekt i përbërësve për të djegur dhjamin në kohë rekord.Kjo është një risi natyrale që ndihmon për të humbur peshë dhe zëvendëson përbërjen tradicionale të ujit dhe limonit.Grejpfrut është agrumja më e fuqishme kur bëhet fjalë për eliminimin e toksinave dhe djegien e yndyrës.Kjo pije do të sigurojë që trupi juaj të pa..

Lexone

Fërkoni këmbët me këtë dhe do të largoni të çarat e thembrave brenda 1 dite

Sot unë do të ndaj me ju nje menyre te shkelqyer pastrimi per kembet tuaja te plasaritura.Ky pastrim do te zbuse kembet tuaja. Përsëriteni te paktën 2 herë në javë. Përbërësit që ju nevojiten: 1 lugë gjelle lëng limoni të freskët 1 lugë gjelle mjaltë 1 lugë gjelle vaj ulliri 2 lugë gjelle sheqer kaf ose sheqer te zakonshem ½ legeni me uje,transmeton 10gjera.com.Mbushni nje gjysme legeni me uje dhe mbajini këmbët tuaja për 15 minuta në të. Në një tas shtoni 1 lugë gjelle lëng limoni të freskët, 1 lugë gjelle mjaltë, 1 lugë gjelle vaj ulliri dhe 2 lugë sheqer. Përzieni të gjithe përbërësit dhe perberja është gati për përdorim. Aplikojeni ne kembet tuaja duke i ferkuar për 10 minuta, Pastaj zhytini këmbët tuaja në një legen për 5 minuta dhe pastrojini këmbët tuaja. Sheqeri mund të jetë një nga përbërësit më efektive kur behet fjale per nje lekure te ndritshme Mjalti dallohet per vetite e tij hidratuese dhe qetësuese . Ai është i mbushur me antioksidantë, të cilat ngadalësojnë procesin e..

Lexone

Pas asaj që ndodhi në Pallatin e Kongreseve, reagon fort Topalli: Tani Lulzim hipi avionit…

sh-zv.kryetarja e PD-së, Jozefina Topalli ka reaguar në rrjetet sociale për votimin në Këshillin Kombëtar të PD-së që miratoi ndryshimet në statut. Sipas saj nuk ka pasur pjesemarrjen e nevojshme qe do te thote se votimi eshte i pavlefshem.REAGIMI I PLOTE I TOPALLITNuk ka kuorum. Rrezohet Lulzim Basha! Kuvendi i Statutit te Lulzim Bashes u rrezu bashke me Statutin e LB sepse nuk mori kuorumin.Salla e Kongreseve ka rreth 2500 karrige , shume prej te cilave ishin bosh gjate gjithe votimit ., nderkohe qe Kuvendi sipas Lulzim Bashes ka 7000 delegate.Sot u perserit ajo qe ka ndodh rreth nje vit me pare kur u fallsifikua dhe u vjedh vota e pjesemarrja e demokrateve ne proçesin antistatuor te zgjedhje se Lulzim Bashes.Tani Lulzim Basha hypi avionit dhe ik ne Holande; Keshtu çlirohet dhe PD nga pengmarrja.

Lexone