Home / Tag Archives: problemet

Tag Archives: problemet

Pasi u përfol nga të gjithë se mungoi në dasmën mbretërore, babai i Meghan thyen heshtjen dhe tregon të vërtetën

Kur u bë e ditur se Meghan Markle nuk do të shoqërohej për në altar nga babai i saj, Thomas Markle, mediat shpërthyen dhe njerëzit anembanë botës u çuditën me këtë vendim të tij.Më pas, opinioni publik u sqarua pasi shkak i kësaj mungese, ishte bërë një ndërhyrje kirurgjikale që Thomas kishte kryer në zemër.Sipas thashethemeve, Thomas i kishte kërkuar të bijës së tij Meghan ndihmë në dy raste, ndërsa kjo e fundit e kishte refuzuar.Për prestigjiozen “TMZ”, Thomas Markle ka pohuar se këto janë thjesht “fake-news”. “Nuk kam nevojë për paratë e vajzës time. Unë kam fondet e mia rezervë që më mjaftojnë për të zgjidhur problemet që mund të dalin. Jam i bindur se nëse i kërkoj ndihmë vajzës time ajo do të më ndihmojë me maksimumin e saj”.The post Pasi u përfol nga të gjithë se mungoi në dasmën mbretërore, babai i Meghan thyen heshtjen dhe tregon të vërtetën appeared first on Zonë E Lirë.

Lexone

FOTOT: Heronjtë e qytetit, njihuni me një ndër punët më të vështira në botë

Dhjetëra pastrues të kanalizimeve vdesin çdo vit në Dhaka të Bangladeshit, ndërsa zhyten për të pastruar pusetat e bllokuara.Ata paguhen 7,50 £ në ditë dhe futen nëpër kanalizimet e ndotura pas asnjë veshje mbrojtëse, duke rrezikuar jetën nga problemet shëndetësore që mund të iu shfaqen me pas nga ujrat tejet të ndotur.Qyteti prej 14 milionë banorësh vuan nga një sistem i papërshtatshëm i kanalizimesh që sa hërë bie një shiu i madh çon në përmbytje të shpeshta.Punonjësit duhet të mbajnë frymën kur zhyten nëpër mbetjet njerëzore dhe gjithashtu duhet t’i bëjnë ballë edhe tymit helmues që gjendet brenda kanalizimi.Shumë prej tyre vdesin çdo vit nga mbytja dhe shumë të tjerëve kanë pasoja shëndetësore nga zhytjet e shpeshta. (TemA)

Lexone

Debate te Shëndetësia, PD: Të dorëhiqet Xhafaj, PS: Po bëni puç duke sajuar audio-përgjimin, si e keni “Babalen”…

Është shoqërua me debate të shumta mbledhja e Komisionit të Shëndetësisë me përfaqësuesve të mazhorancës dhe opozitës.Deputetët e PD kanë kërkuar dorëheqjen e ministrit të Brendshëm Fatmir Xhafa.Por deputetja e PS, Elisa Spiropali duke iu përgjigjur akuzave të PD tha k se opozita po bën puç, por këtë herë jo me armë por puc duke sajuar audio-përgjimin.REPLIKATBardh Spahia: Fatmir Xhafaj duhet të ishte dorëhequr dhe duhet të ishte subjekt i ligjit Antimafia. Si ka mundësi që dy ministra të Brendshëm dalin të implikuar në trafik drogeSpiropali: Keni bërë një puç, që nuk është me armë, por që kush e ka bërë do mbajë përgjegjësi. Jeni bërë turp ndërkombëtar.Edhe pas 100 vitesh do ju shkruhet emri në librat e historisë, se nuk ishte parë kurrë që deputetët e opozitës të merren me sajimin e një videoje të tillë.Mos e sulmoni Ministrinë e Brendshme, lëreni të bëjë detyrën, që e bën me përgjegjshmërinë më të plotë.Bumçi: Këto janë deputetët që mbrojnë markoshtetin dhe narkoeuro..

Lexone

“Debat te Shëndetësia”, PD: Të dorëhiqet Xhafaj, PS: Po bëni puç duke sajuar audio-përgjimin

Është shoqërua me debate të shumta mbledhja e Komisionit të Shëndetësisë me përfaqësuesve të mazhorancës dhe opozitës.Deputetët e PD kanë kërkuar dorëheqjen e ministrit të Brendshëm Fatmir Xhafa.Por deputetja e PS, Elisa Spiropali duke iu përgjigjur akuzave të PD tha k se opozita po bën puç, por këtë herë jo me armë por puc duke sajuar audio-përgjimin.REPLIKATBardh Spahia: Fatmir Xhafaj duhet të ishte dorëhequr dhe duhet të ishte subjekt i ligjit Antimafia. Si ka mundësi që dy ministra të Brendshëm dalin të implikuar në trafik drogeSpiropali: Keni bërë një puç, që nuk është me armë, por që kush e ka bërë do mbajë përgjegjësi. Jeni bërë turp ndërkombëtar.Edhe pas 100 vitesh do ju shkruhet emri në librat e historisë, se nuk ishte parë kurrë që deputetët e opozitës të merren me sajimin e një videoje të tillë.Mos e sulmoni Ministrinë e Brendshme, lëreni të bëjë detyrën, që e bën me përgjegjshmërinë më të plotë.Bumçi: Këto janë deputetët që mbrojnë markoshtetin dhe narkoeuro..

Lexone

Ish-futbollisti i njohur britanik: A keni qenë në Shqipëri? Është më keq se Cannock

Ai është një nga futbollistët më të famshëm britanik jo vetëm për talentin e tij, por dhe për problemet e shumta me alkoolin.Bëhet fjalë për Paul Gascoigne, që në një bashkëbisedim para 300 studentëve, ka thënë se ka hequr dorë nga alkooli.Gjatë fjalës së tij, ai ka kujtuar disa detaje nga karriera e tij, mes të cilave edhe një vizitë në Shqipëri, e cila i ka bërë përshtypje.“Kur shkova në Kupën e Botës, isha nën moshën 21 vjeç dhe isha në Shqipëri.Ky është një vend i çuditshëm.A keni qenë në Shqipëri? Është më keq se Cannock”, tha ai.Cannock është një qytet i vogël në Britani, me një popullatë 29,018 banorësh.Periudha për të cilën flet Gascoigne ka qenë e errët për Shqipërinë dhe natyrisht, nëse do e vizitonte sërish vendin tonë në ditët e sotme, ndoshta do të ndryshonte mendje.(TemA)

Lexone

Kur era e keqe e gojës paralajmëron për një sëmundje të rëndë?

Blertina KokaDuke filluar nga diabeti deri tek problemet me veshkat dhe mëlçinë, ja cilat janë disa nga problemet shëndetësore që kanë si simptomë të parë erën e keqe nga goja.Shfletoni galerinë…DiabetiNëse fryma juaj ka erë të ngjashme me frutat e kalbura në acid, do të thotë se trupi po përdor yndyrat për energji në vend të sheqerit )glukozës). Kjo do të thotë se mund të jeni duke vuajtur nga diabeti, prandaj duhet të bëni një kontroll tek mjeku.

Lexone

Siri, rrëzohet helikopteri rus, vdesin 2 pilotë

Mediat ruse raportojnë se një helikopter i ushtrisë ruse është rrëzuar në Sirinë lindore dhe për pasojë 2 pilotët kanë humbur jetën.Ministria sqaron se një helikopter i tipit Ka-52, gjatë një fluturimi rutinë është rrëzuar dhe dy trupat e pilotëve janë gjetur pas kërkimeve. Po ashtu thuhet se problemet teknike mund të kenë shkaktuar këtë aksident.Kjo është hera e dytë gjatë këtij muaji që pilotët rusë humbin jetën gjatë fluturimit mbi Siri.Më 3 maj, një avion luftarak rus i tipit Su-30SM, u rrëzua në Siri vetëm pak kohë pasi ishte ngritur për fluturim, duke lënë të vdekur të gjithë anëtarët e bordit.8 maj 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone

E ardhmja e Bajernit nis nga… Riberi!

Frenk Riberi do të vijojë te Bajerni dhe tashmë është zyrtarizuar edhe rinovimi i mesfushorit francez deri në vitin 2019.Në fakt, Bajerni nuk ka zbuluar asgjë, por Riberi ka bërë një gafë në Instagram, duke postuar foton e momentit të firmës dhe duke shkruar: Sapo rinovova me Bajernin!Më pas fotoja u fshi, por kishte marrë dhenë me kohë. Riberi ka luajtur 32 ndeshje në të gjitha kompeticionet këtë sezon, por shpesh e kanë munduar problemet fizike dhe në moshën 35-vjeçare nuk pritej që të vijonte në Mynih, aq më shumë që klubi bavarez ka emëruar kroatin Niko Kovaç në stol për sezonin e ardhshëm dhe mendohej se do të niste një revolucion në skuadër, duke ulur ndjeshëm moshën mesatare.E kundërta po ndodh, sepse Riberi rinovoi dhe tashmë e ka radhën Arjen Roben.

Lexone

Roma-Liverpool, Strootman nuk ia del, ja si pritet të rreshtohen skuadrat

Romës i duhet të përjetojë një tjetër mbrëmje magjike në “Olimpico”, si ajo ndaj Barcelonës, për të përmbysur humbjen 5-2 ndaj Liverpoolit dhe për të ëndërruar në finalen e madhe të Kievit.Një mision thuasje i pamundur, duke patur parasysh karakterin e klubit anglez, por edhe problemet në fomacionin verdhekuq. Holandezi Kevin Strootman nuk ka mundur të riaftësohet plotësisht nga goditja që mori në brinjë në sfidën e vajtjes në “Anfield”, për rrjedhojë mbetet jashtë e në mesfushë do të aktivizohet Pellegrini përkrah De Rossit dhe Nainggolan, në mbështetje të tredhëmbëshit Schik-Dzeko-El Shaaraway.Janë 23 futblollistët e grumbulluar nga Jurgen Klopp i Liverpoolit. Nuk ia dalin Gomez dhe Llallana, ndërsa Mane është në formë optimale dhe do të luajë në sulm në tredhëmbëshin mes Salah dhe Firminon.2 maj 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone

A keni probleme me sinuset? Receta prej dy përbërësve do ti eliminoje dhimbjet

Nëse keni probleme me sinuset, provoni ilaçin popullor për të cilin keni nevojë vetëm prej dy përbërës.Të gjitha që ju duhet është xhenxhefil dhe 200ml uthull molle.Bluani xhenxhefilin dhe përzieni me uthull molle, pastaj vendosni të gjitha në një kavanoz qelqi dhe mbylleni mirë. Mbajeni në një vend që nuk është shumë i ngrohtë dhe jo e ndriçuar, në temperaturën e dhomës dhe herë pas herë shkundeni atë.Kur keni dhimbje koke të shkaktuara nga problemet e sinusit, thjesht hapeni kavanozin dhe vendoseni hundën sipër dhe qëndroni prej 5 deri në 10 minuta.Përsërite kete metodë dy herë në ditë, mëngjes dhe darkë, sëpaku një javë.

Lexone