Home / Tag Archives: probleme (page 5)

Tag Archives: probleme

Nënstacionin i ri elektrik në Himarë, Gjiknuri: Investimi i përgjigjet edhe zhvillimeve të pritshme turistike

Ministri i Infrastrukturës dhe Energjisë Damian Gjiknuri ishte në Bashkinë e Himarës ku inspektoi punimet e fundit nga Operatori i Sistemit të Transmetimit për ndërtimin e nënstacionit të ri elektrik 110/35/20 kV.“Këtu jemi në një nga investimet më serioze që janë bërë vitet e fundit në energjetike në gjithë zonën e bregut. Ndryshimi këtu është thelbësor, pasi mjafton që qytetarët të kujtojnë disa vite para, furnizimi me energji në këtë zonë ka qenë problematik. Këto probleme nuk ekzistojnë më por ne po i paraprijmë zhvillimeve të pritshme turistike për gjithë zonën e bregut”, u shpreh ministri Gjiknuri.Administratori i Operatorit të Sistemit të Transmetimit Klodian Gradeci tha se investimi është pjesë e bashkëpunimit shqiptaro-gjerman, falë mbështetjes me kredi të butë nga banka kfË.Duke sqaruar se financimi ka nisur që me ndërtimin e Unazës së Jugut 110 kv, Gradeci sqaroi se “faza e fundit ishin dy nënstacionet, ai i Orikumit dhe Himarës me vlerën 6.3 milion euro. Investimi gar..

Lexone

FOTOT: Transformohet Johny Depp

Një foto e fundit e aktorit Johnny Depp i ka habituar fansat e tij në mbarë botën.I buzëqeshur, por shumë i dobët, ai shfaqet në krah të një fanseje në Shën Petërburg.Depp duket tërësisht i shndërruar, aq sa shumë prej fansave kanë hedhur hipotezën se mund të jetë i sëmurë.Aktori 54-vjeçar ndodhet në Rusi së bashku me bandën e tij “The Holliwood Vampires”.Dikur një nga meshkujt më seksi të Hollivudit, Depp është përballur me probleme vitet e fundit, pas divorcit me aktoren Amber Heard.

Lexone

Berisha: Kemi skuadër për Europian

Përveç trajnerit Panucci, në konferencën për shtyp para ndeshjes me Ukrainën doli edhe kapiteni i Shqipërisë, portieri Etrit Berisha. Gardiani kuqezi tha se të gjithë lojtarët janë gati të tregojnë vlerat në fushë, ndërsa shprehu bindjen se Shqipëria ka elementë për ta çuar Kombëtaren sërish në Kampionatin Europian.Sa përgjegjësi ka të jesh kapiten i Shqipërisë në këto momente? Normalisht që është përgjegjësi, si për mua, por edhe për të gjithë të tjerët që vijnë këtu. Kombëtarja është diçka e shenjtë dhe të gjithë ne mundohemi të bëjmë detyrën tonë në mënyrën sa më të mirë të mundshme. Duhet që edhe të rinjtë ta ndjejnë fanellën po njësoj dhe më pas do të jemi edhe më mirë.Mendoni se jeni disi në borxh me tifozët, pas paraqitjes me Kosovën? Me Kosovën është bërë ajo që është bërë, por nesër do të jetë një test edhe më i rëndësishëm për ne. Në dy ndeshjet e fundit kemi pasur probleme si me lojë, ashtu edhe me rezultat, ndërsa nesër do të provojmë të tregojmë se kemi kualitet. Me Ko..

Lexone

Horoskopi për ditën e sotme, e dielë 3 qershor

DashiNjë fundjavë nervoze për të lindurit e kësaj shenje. Këtë ditë mund të keni probleme por që janë lehtësisht të zgjidhshme në ditët e ardhshme. Hëna do ndikojë pozitivisht për juve këtë të diel.DemiPas disa ditësh të mira, në këtë fund jave mund të pësoni një moment rënieje. Në dashuri jeni në një çast pritjeje. Yjet nuk janë favorizues për juve në fushën e zemrës këtë ditë.BinjakëtNjë fundjavë mjaft e bukur sa i takon ndjenjave. Vihuni në lëvizje për të ndjerë emocione të bukura. Mund të ndjeni pak lodhje në fundin e ditës. Por, në tërësi pritet një ditë e mbarë për juve.GaforrjaNë fundjavë mund të lindin debate në familjen tuaj. Këtë të diel ju do të ndiheni më energjik fizikisht por edhe mendërisht do ndiheni më mirë. Fundjava do jetë mjaft e mirë sa i takon dashurisë.LuaniNjë fundjavë jo shumë e mirë për juve. Po ashtu, jeni të predispozuar për konflikte me persona të ndryshëm. Mundohuni të shmangni debatet këtë të diel pasi kjo nuk është dita juaj me fat.Vi..

Lexone

6 probleme me ciklin menstrual që nuk duhet t’i injoroni kurrsesi

lola

Ndoshta disa prej jush nuk ju intereson nëse periodat vonohen apo (të lutem mos ejani më), megjithatë, janë disa simptoma të cilat nuk duhet të injorohen kurrsesi. Vonesa e periodave ose probleme të tjera menstruale, si gjakderdhja e madhe, mund të jenë shenja të diçkaje më serioze.Këta “flamuj të kuq” tregojnë se është koha të lini një takim me gjinekologun.Vonesë të ardhjes së ciklit menstrualNëse cikli menstrual ju është vonuar 2 herë ose më shumë (dhe e dini se nuk jeni shtatzënë), kjo mund të ketë ndodhur për një sërë arsyesh jo fort të mira, shkruan Gazeta Shendeti.Shkaktarët mund të jenë: çrregullimi hormonal, probleme me tiroidet, e keni tepruar me stërvitjen ose dietën, stresi ose menopauza e parakohshme. Pa perioda, në pjesën e brendshme të mitrës mund të fillojnë të formohen qeliza jo normale një gjendje potencialisht parakanceroze)”, thotë Sharon Mass, një asistent profesor klinik obstetrikë dhe gjinekologjik në ‘Universitetin e Mjekësisë dhe Stomatologjisë’ së New ..

Lexone

DEBATI/ Biznesmeni i ankohet për ish-drejtorin e policisë, Rama i lë numrin e telefonit: Më shkruaj këtu…

Pronari i një guroreje ka denoncuar tek kryeministri Edi Rama ish-drejtorin e policisë në Selenicë, Bernard Çaushin për ushtrim dhune.Në Panarin e Punës në Elbasan, pronari i gurores tha se ish-drejtori i policisë nuk e lejon që të ushtrojë aktivitetin e tij prej 2 vitesh duke i bllokuar rrugët dhe shkatërruar mjete. Rruga është e bashkisë, por sipas tij Çaushi nuk e lejon të punojë sepse ka guroren e vet ngjitur me të.Ai shprehet se zotëron lejen nga bashkia dhe se ka kërkuar disa herë ndihmë, por nuk ka gjetur zgjidhje. Kryeministri Rama i la numrin e kontaktit dhe i kërkoi që me mesazh t’i tregonte të gjitha detajet e ngjarjes në mënyrë që ti zgjidhte problemin.Pronari i gurores: Kemi pengesat tona, por e përgjithshmja ecën mirë. Ne kemi nevojë për 10 punonjës. Por kemi pasur probleme në punë. Meqë erdhët, do t’ju tregoj edhe disa fotografi që i shërbejnë punës. Kemi një gurore me ekskavatorët më të mirë. Ne kemi guroren tonë në Selenicë në Vlorë.Edi Rama: Ku është problemi ..

Lexone

Rikard Ljarja: Unë s’mund të them poshtë diktatura, ia kam kaluar shumë mirë në atë kohë. Sot ka shumë perversitete dhe krim

Aktori i njohur Rikard Ljarja, ka botuar një libër të rime titullin “Josifopedia”, botim ky i UET.Në një intervistë për “Mapo”, ai ka folur jo vetëm për librin, por dhe të kaluarën dhe të tashmen.Si p.sh për diktaturën.“Unë në diktaturë ja kam kaluar shumë mirë.Sepse të jesh në qendër të vëmendjes, të jesh në televizion për 20 vjet, çdo natë nuk është pak.Kështu që diktatura tek unë nuk ka qenë…por, sigurisht si gjithë populli shqiptar kemi pasur probleme të mëdha, e të vogla.Ka pasë problem, por për vete nuk mund të them ndonjë gjë, nuk mund të them: poshtë diktatura.Nuk e them dot.Sigurisht si ajo diktaturë nuk mund të kthehet më, se diktaturat janë diktatura”, thotë ai.I pyetur se çfarë e shqetëson sot, Ljarja thotë:“Shqipëria s’ka mundësi. Mua më vjen keq për të rinjtë e talentuar, të jashtëzakonshëm që nuk kanë mundësi të zhvillohen, por iu ikin ditët me gjëra të vogla.Po vrasin veten çdo ditë djem të rinj. Pse e vrasin veten? Çfarë halli kanë?Ka gra që i d..

Lexone

Itali, Salvini: Do deportojmë 500 mijë emigrantë të paligjshëm

Italia do të drejtohet në të ardhmen nga populistët e djathtë dhe të majtë. Me këtë ajo mund të ndodhet në vështirësi jo vetëm në politikën financiare por edhe mund t’i sjellë probleme Evropës.Ministri i Brendshëm, ekstremisti i djathtë Matteo Salvini është shprehur se një prej prioriteteve kryesore të qeverisë së re populiste do të jetë “dërgimi i tyre në shtëpi”, duke sinjalizuar kështu synimet për të mbajtur premtimin elektoral për të kthyer mbrapsht qindra e mijëra emigrantë pa dokumente që qëndrojnë në Itali.Salvini, kreu i partisë së ekstremit të djathtë “Lega Nord”, një parti nacionaliste që është shprehur madje edhe në favor të shkëputjes së Veriut të pasur të Italisë, premtoi gjatë fushatës se do të deportojë rreth 500 mijë emigrantë që jetojnë në mënyrë të paligjshme në Itali.E ndërsa retorika shkaktoi shqetësim mes ekspertëve të emigracionit dhe grupeve humanitare, ajo u pa edhe si një axhendë tejet e parealizueshme, sepse Italia nuk i ka burimet apo elasticitetin ligj..

Lexone

Fier, gruaja tenton të hidhet nga selia e PD-së

Një grua ka tentuar të hidhet nga kati i pestë i një pallati, ku në katin e fundit janë zyrat e Partisë Demokratike në Fier.Policia e ka zbritur para se të ndërmerrte aktin e vetëflijimit, dhe më pas është shoqëruar në polici. Gruaja quhet Lindita Maloku, banuese “Fermë e Çlirimit” në Fier.Ajo ka kërcënuar se do të hipë përsëri për tu hedhur pasi ka probleme ekonomike.1 qershor 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone

Historia e pabesueshme: Politikani kalon pushimet në burg për një ngatërresë

Frédéric Brantschen kaloi shumicën e pushimeve të tij në Japoni në një qeli burgu pasi ai ngatërroi një bar-karaoke me hotelin e tij.Politikani nga Kristian Demokratët e Zvicrës (CVP) tha për portalin e lajmeve në vend “20Minuta”, se kishte pirë dy gota alkool dhe ishte pak i turbullt.Megjithatë, politikani nga kantoni i Valais nuk e kuptoi se ai kishte hyrë aksidentalisht në një bar karaoke pranë hotelit të tij, pasi që të dy zonat e pritjes dukeshin shumë të ngjashme.“Kur e pyeta për dhomën time, recepsionistja më shikonte çuditshëm”, shpjegoi Brantschen.Ai tha se besonte se anëtari i stafit po i mohonte atij hyrjen në dhomën e hotelit dhe kishte pasur një grindje me këtë rast.Ai tha se kishte përjetuar probleme me dhomën e tij të hotelit më herët gjatë qëndrimit të tij.30-vjeçari u dërgua në një qeli burgu ku kaloi dy javë. Asnjë avokat nuk u shfaq dhe thotë se, ndërsa ai ishte trajtuar me respektin maksimal, askush nuk fliste anglisht, gjermanisht apo frëngjisht, shkrua..

Lexone