Home / Tag Archives: probleme (page 21)

Tag Archives: probleme

Katastrofë te Vllaznia, 1 miliard lekë borxh

Borxhi te tatimet ka shkuar mbi 1 miliard. Skuadra nuk do të licencohet nga UEFA. Situata financiare rrezikon edhe privatizimiVllaznia është “buzë gremine” në kampionat, por situata financiare e klubit kuqeblu është edhe më zi. Plot 1 miliard e 50 milionë lekë të vjetër ka shkuar borxhi i Vllaznisë ndaj organeve tatimore. Një borxh gjigant, që sa vjen e rritet dhe është kthyer në problemin më të madh të klubit shkodran. Borxhet shtohen ditë pas dite dhe ky është shqetësimi më i madh i administratorëve të skuadrës shkodrane. Në fakt, prej kohësh është njohur borxhi që klubi kuqeblu ka ndaj organeve tatimore. Ky borxh ka të bëjë më shumë me sigurime shoqërore dhe tatime ndaj rrogave të lojtarëve, të cilat janë papaguar prej një kohe të gjatë, ose janë mbartur nga sezonet e shkuara. Për këtë qëllim, drejtoria rajonale e tatimeve u ka bllokuar shkodranëve edhe asetet. Së bashku me Tiranën, Vllaznia është skuadra tjetër e krimbur në borxhe. Një gjendje financiare kjo, që ka çuar në këtë g..

Lexone

Ja bimët që zhdukin parazitët në zorrët tuaja

A e dini se mbi 85% e amerikanëve kanë një problem me parazitet e brendshëm?.Parazitët e brendshëm, si parazitët e gjakut dhe krimbat, jetojnë brenda trupit dhe ushqehen me gjak dhe ushqim dhe mund të jenë në madhësi dhe forma të ndryshme.LEXO EDHE: Hani kos çdo ditë? Ja 10 fakte që duhet t’i dini Nëse nuk trajtohen, ato çojnë në shumë probleme shëndetësore.Disa parazitë vënë vezë dhe shkaktojnë pagjumësi, nervozizëm dhe kruajtje, të tjerët çojnë në anemi kur ushqehen me qelizat e kuqe të gjakut, dhe ka edhe disa që hanë ushqimin tuaj dhe ju lënë të uritur por nuk jeni në gjendje të fitoni peshë.Këto janë faktorët më të zakonshëm për marrjen e parazitëve të zorrëve:Higjiena e dobëtHigjiena e dobëtUdhëtimi ndërkombëtarSistem imun të dobëtTë jetosh ose të vizitosh një zonë të njohur për parazitëParazitët mund të lulëzojnë në zorrët për vite me rradhë pa të çuar në ndonjë simptomë. Megjithatë, kur ndodhin, këto janë më të zakonshmet:• Humbje peshe• Fryerje dhe gazr..

Lexone

Kavani: Me Nejmarin pata probleme

Edinson Kavani thotë se i ka lënë pas problemet me Nejmarin, duke pranuar gjithashtu se ka pasur probleme mes tyre këtë sezon.Edhe pse Nejmari nuk luan prej muajit shkurt për dëmtim, PSG është në rrugën e duhur drejt triumfit në çdo kompeticion në Francë, sepse ka fituar titullin kampion dhe Kupën e Ligës, ndërsa në finalen e Kupës së Francës do të ndeshet me Les Herbiers të kategorisë së tretë.Gjithsesi, sezoni i parë i Nejmarit në Francë nuk ka shkuar shumë mirë, sepse braziliani ka pasur disa grindje me Kavanin, në lidhje me vendimin se kush do të gjuante faulle apo penallti.“Është e vërtetë që kam pasur probleme me Nejmarin. Folëm për këtë gjë, i thashë që unë isha i pari që dëshiron që ai të ketë sukses në nivel individual. Megjithatë, i thashë që objektivat e skuadrës vinin para objektivave individuale”, ka rrëfyer Kavani për mediat franceze.“Unë jam një punëtor që punon si futbollist, nuk jam një yll. Mundohem të jap gjithçka dhe të ndihmoj shokët, por duke menduar së pa..

Lexone

Vajza dhe gra, kjo BIMË bën që të MOS keni nevojë të shkoni më te GJINEKOLOGU

Problemet gjinekologjike, të cilat mund të jenë nga më të lehtat e deri tek më seriozet, janë shumë të zakonshme te vajzat e reja dhe te gratë.Zakonisht, këto probleme shëndetësore vijnë si rezultat i baktereve, viruseve, apo edhe tumorit, transmeton Telegrafi.Mirëpo, fatmirësisht, shkencëtarët së fundmi kanë zbuluar se një bimë është tejet e mirë për përmirësimin e shëndetit vagjinal.Manteli i Zonjave apo latinisht Alchemilla vulgaris, por gjithashtu njihet si këmba e lepurit, viraku, etj., ka veti të përsosura shëndetësore, e veçanërisht në lidhje me shëndetin gjinekologjik.Sipas Johan Kincora, që merret me bimë, thotë se 30 për qind e problemeve gjinekologjike mund të shmangen vetëm duke konsumuar çajin e Mantelit të Zonjave.Kjo bimë është e pasur me acide organike, flavanoide, tanine, acide salicilike, vitaminë C etj.Duhet cekur që për shkak të përmbajtjes së lartë të tanineve, kjo bimë e ka shijen e hidhët.Disa nga të mirat që i sjell kjo bimë:Është bima ideale për..

Lexone

Kukësi bën goditjen e parë, i merr Bylisit një talent

Verilindorët kanë nisur që të mendojnë që tani për sezonin e ardhshëm. Nëse në dalje merkato pritet të jetë e nxehtë, por njëkohësisht dhe fitimprurëse, kampionët në fuqi po mendojnë edhe për përforcimet. Me skuadrën e Kukësit prej pak ditësh është bashkuar dhe Vesel Limaj. Mesfushori nuk luan që nga dhjetori, pasi ka pasur probleme me skuadrën e Bylisit, ku është aktivuar në gjysmën e parë të sezonit. Mesfushori i lindur në Gjermani u bashkua që në janar me skuadrën e Pakult, me austriakun që dha pëlqimin e tij, por gjyqi i parë ,me Bylisin i dha të drejtë ballshiotëve.Lojtari e ndoqi sërish çështjen dhe tani ka marrë ai të drejtë, duke dalë i lirë. Kukësi që kishte shfaqur interes asokohe nuk ka hequr dorë dhe menjëherë i ka ofruar një kontratë. Burime për sigurta për “Sport Ekspres” bëjnë me dije se Limaj do të jetë pjesë e Kukësit për edicionin e ardhshëm, madje ai ka nënshkruar një kontratë që tani, edhe pse nuk është bërë prezantimi zyrtar nga ana e klubit.LIMAJVesel Limaj..

Lexone

Për gjithë ata që I shqetëson dorëheqja e Tahirit!

Mero BazeShqetësimi për dorëheqjen e Saimir Tahirit, duket se është më I madh se shqëtësimi për mos dorëheqjen e tij për gjashtë muaj. I ngritur si një mit politik për nevoja të ditës, mbrojtja politike e Saimir Tahirit mori fund formalisht sot nga vet Saimir Tahiri, duke dëshmuar se ai së paku beson tek liria e tij, më shumë se sa besojnë tek drejtësia, kundërshtarët e tij.Të gjithë ata që sot vrapojnë të gjejnë arsye të tjera përveç lirisë së tij, tek ai vendim, thjeshtë dëshmojnë se nuk kanë pasur asnjë ditë shqetësim drejtësinë për Saimir Tahirin, por përdorimin politik të Saimir Tahirit për të dëmtuar drejtësinë.I shqetësuari I madh nga dorëheqja e Saimir Tahirit ishte ai që foli I pari. Sali Berisha I cii nuk dha dorëheqje kur I biri varrosi 26 vet të gjallë nëbiznesin e partnerit të vet dhe kur vet Sali Berisha nuk pranoi as të thirrej për tu dëgjuar si dëshmitar në vrasjen e katër qytetarëve, duke u mbrojtur politikisht, po përpiqet ta zhvlersoj dorëheqjen e Saimir Tahiri..

Lexone

Zgjohet me sy të nxirë, burri shpërthen në lot kur sheh shënimin e gruas së tij

Konsumimi i tepërt i alkoolit mund të ketë pasoja të rënda si për shëndetin tuaj por edhe për njerëzit që i rrethon për shkak se sjell probleme nëse e tejkaloni masën. Freddy është një burrë nga SHBA-ja, i cili pas një nate që e ka tepruar me alkoolin u ngrit me njërin sy të ënjtur dhe ngjyrë vjollcë, por u befasua ku pa letrën që i kishte lënë gruaja e tij.E gjitha kjo ndodhi kur Freddy doli një të premte me shokët për të pirë dhe gjëja e fundit që ai kujton është se në mëngjes u zgjua në krevatin e tij, çdo gjë tjetër që ka ndodhur para ai nuk e mban mend.Dhimbja e kokës ishte e padurueshme për shkak të gjumit të thellë që kishte bërë. Kur u zgjua ai pa se pranë tij ishin disa aspirina që lehtësojnë dhimbjen e kokës dhe një gotë ujë që vetëm gruaja e tij mund ta kishte vendosur. Një veprim në dukej krejt i çuditshëm për shkak sepse ajo normalisht do të ishte inatosur kur e sheh në gjendje të dehur.Piu aspirinën dhe shkoi në banjo për të bërë një dush por surpriza më e madhe ish..

Lexone

EMRI: Një tjetër gjyqtar “ngec në rrjetën” e Vetting-ut

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit ka vendosur shkarkimin e gjyqtares së Gjykatës Kushtetuese Altina Xhoxhaj.“Komisioni e konsideron të mbyllur procesin e rivlerësimit. Trupa gjykuese vendosi me shumicë votash shkarkimin nga detyra të subjektit të rivlerësimit”, deklaroi KPK.Gjatë shqyrtimit të dosjes së anëtares së Kushtetueses, KPK-ja konstatoi mospërputhje në deklarim të burimin e parave, vendime në konflikt interesi, mbajtjen e një sasie të madhe cash, mungesë të ardhurash për blerjen e një apartamenti 109 m2 në vitin 2005 si dhe probleme me një truall në Gjirin e Lalzit. (TemA)

Lexone

ANALIZA: Marrëveshja përfundimtare Kosovë – Serbi, me fuqi detyruese

Autoritetet në Kosovë dhe në Serbi, tashmë janë të vetëdijshme se dialogu për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet të dy vendeve do të duhet të përmbyllet me një marrëveshje ligjërisht të obligueshme, vlerësojnë ekspertët e çështjeve juridike ndërkombëtare.Ndonëse, sipas tyre, deri te arritja e një marrëveshjeje të tillë, palët ende do të bisedojnë, megjithatë, autoritetet e Kosovës duhet të jenë të vëmendshme se si do t’i qasen.Ish-kryetari i Gjykatës Kushtetuese të Kosovës, Enver Hasani, profesor i të Drejtës Ndërkombëtare në Universitetin e Prishtinës, duke folur për Radion Evropa e Lirë, thotë se një marrëveshje ligjërisht obliguese për të dyja vendet, nënkupton që praktikat e deritashme nga dialogu i Brukselit, ku zbatimet e marrëveshjeve të arritura janë zvarritur ose nuk janë zbatuar fare pa ndonjë sanksion, do të braktisen.“Tani, synohet që të ndërpritet kjo praktikë dhe të bëhet një kuadër tjetër i dialogut dhe marrëveshjes, e cila do të ketë fuqi detyruese. Kur thuhet ..

Lexone

Rusia mund të bllokojë edhe Viber-in

Ministri i Komunikimeve i Rusisë, Nikolai Nikiforov, tha se gjykata mund të bllokojë aplikacionin e mesazheve Viber, nëse ky i fundit ndjek shembullin e shërbimit të mesazheve Telegram dhe refuzon të ndajë të dhënat me Shërbimin Federal të Sigurisë ruse.“Nëse Shërbimi Federal i Sigurisë ka probleme me sigurimin e mjeteve koduese, ai mund t’i drejtohet gjykatës dhe të marrë urdhër të ngjashëm nga gjykata”, u tha Nikiforov gazetarëve, pasi u pyet nëse Viber mund të ketë fatin e njëjtë si Telegrami.Muajin e kaluar, rregullatori shtetëror i mediave në Rusi, Roskomnadzor, ka nisur ndalimin e Telegramit.Ky i fundit ka refuzuar të ndajë të dhënat me Shërbimin Federal të Sigurisë ruse, duke u thirrur në shqetësimet për privatësinë, dhe ka premtuar se do ta mbajë aplikacionin në funksion përkundër ndalesës.Masa për të bllokuar Telegramin ka thelluar shqetësimet se Qeveria ruse po synon t’iu mbyllë rrugët kritikëve, në vitin kur presidenti Vladimir Putin ka nisur mandatin e ri gjashtëvje..

Lexone