Home / Tag Archives: probleme (page 2)

Tag Archives: probleme

Probleme të tjera për Nikola Gruevskin, pret dhe katër vendime gjyqësore

Vendimi i fundit për dënimin me dy vjet burg të Nikolla Gruevskit, ish-kryeministri konservator i Maqedonisë dhe ish-lider i partisë së djathtë VMRO DPMNE – për përfshirjen në blerjen e paligjshme të një Mercedesi luksoze – nuk është fundi i problemeve të tij gjyqësore.Gruevski aktualisht përballet me akuza penale në katër raste të tjera, tre prej të cilave tashmë kanë shkuar në gjyq.Përveç çështjes së Mercedesit, të koduar me emrin “Tanku”, Prokuroria Speciale, SJO – e ngarkuar me hetimin e akuzave për krime të nivelit të lartë – paditi gjithashtu Gruevskin në rastet e koduara me emrin “Titaniku”, “TNT”, “Traektorija” dhe “Shamari”.Në të gjitha këto raste, mbrojtja e Gruevskit këmbëngul se ai është i pafajshëm. Gruevski ka përsëritur në shumë raste se ai i sheh gjyqet si të motivuara politikisht nga qeveria aktuale e udhëhequr nga social demokratët.Në rastin e parë, të koduar me emrin “Titaniku”, i parë nga ekspertët gjyqësorë si rasti më kompleks, Prokuroria Speciale paditi G..

Lexone

Ylli Rakipi “paralajmëron” largimin nga TCH, pas flirtimit me Fevziun?!

Duket se gazetari Ylli Rakipi, ka zhvilluar mbrëmjen e djeshme emisionin e fundit “Të paekspozuarit” në televizionin Top Channel, duke mbyllur kështu aventurën e tij në këtë television.“Ky ishte emisioni i fundit.Faleminderit që na keni ndjekur bashkë me ato probleme që mund të kemi pasur.Gjithsesi Ju faleminderit! Natën e mirë”, u shpreh moderatori në fund te emisionit.Nuk dihet nëse ky ishte emisioni i fundit për këtë edicion, apo Rakipi nuk do të shfaqet më në TCH.Ditët e fundit në media është folur se në këtë televizion do të kalonte Blendi Fevziu, dhe nëse kjo do të ndodhte, emisioni i Rakipit ose do të spostohej në një ditë tjetër, gjë që vështirë se do të pranohej nga ai, ose do të mbyllej.Megjithatë, Fevziu duket se do të qendrojë tek TV Klan dhe Ben Blushi me lëvizjet e tij, jo vetëm që nuk arriti të sjellë Fevziun në TCH, por me sa duket mund të humbasë dhe Rakipin.(TemA)

Lexone

Pasojat shëndetësore të duhanpirjes, testet dhe ekzaminimet

Dr. Elona HilaDuhanpirja është një fenomen shumë i shpeshtë. Pothuaj se të gjithë duhanpirësit pyesin veten se çfarë pasojash ka sjellë në shëndetin e tyre duhanpirja për shumë vite. Ka shumë persona që kanë frike të kontrollohen për arsye të frikës nga rezultatet.A është e nevojshme të kontrollohen duhanpirësit? Çfarë ekzaminimesh mund të kryhen?Duhani ka mbi 40 substanca kimike që lidhen me çrregullime të AND-së të qelizave dhe sjellin si pasojë kancer pulmonar dhe kancer të kavitetit oral.Duhani lidhet edhe me probleme kardiake, si hipertensioni, sëmundje akute koronare.Duhet marrë në konsideratë edhe duhanpirja pasive që ka pothuajse të njëjtat rreziqe për shëndetin, sikurse duhanpirja aktive.Gjithashtu edhe mosha e nisjes së duhanit, numri i cigareve të para në ditë, kanë rëndësi të veçantë në sëmundshmërinë e lidhur me duhanpirjen.A ka teste ose ekzaminime që përjashtojnë 100% mundësinë e dëmeve nga duhani?Në fakt çdo ditë flitet për dëmet që shkakton duhani, por ..

Lexone

Debate për radhën tek mjeku, drejtoresha: 1 ortoped ambulator mbulon gjithë Tiranën

Emanuel SmakaDebatet për shkak të mos respektimit të radhës janë të shpeshta mes pacientëve në poliklinikën e Specialiteteve Nr. 3 në Tiranë. I fundit ndodhi vetëm 1 ditë më parë në këtë institucion gjatë pritjes për vizitë pranë mjekut ortoped. Skena njëkohësisht u kthye në shqetësim edhe për pacientët e tjerë që prisnin në dyert e poliklinikës. Por drejtoresha e kësaj qendre shëndetësore Benereta Hoxha argumenton se pacientët ose nuk e respektojnë sistemin e referimit, ose sistemi elektronik nuk është implementuar akoma në zonat e tyre. Një tjetër arsye sipas saj është se pranë kësaj qendre shëndetësore ofron shërbim mjekësor mjeku i vetëm ortoped i shërbimit ambulator në Tiranë.“Na ndodh çdo ditë që për vizita na vijnë edhe pacientë nga zona përreth Tiranës, ku nuk është futur akoma sistemi elektronik i referimit. Pavarësisht radhëve që janë të planifikuara prej javësh, çdo ditë paraqiten edhe pacientë të tjerë që marrin rekomandime pa u futur në sistem dhe ne na krijojnë proble..

Lexone

Putin: Lufta e Tretë Botërore, rrezik për qytetërimin modern

Presidenti rus Vladimir Putin bëri thirrje të enjten për zhvillimin e një sistemi të ri sigurie në Evropë, në përgjigje të asaj që ai thotë se është një përpjekje amerikane për të minuar ekuilibrin strategjik, ndërsa paralajmëroi se një luftë e tretë botërore mund t’i japë fund civilizimit.“Duke kuptuar që një luftë e tretë botërore mund të jetë fundi i qytetërimit, duhet të na bëjë të tregojmë vetëpërmbajtje në ndërmarrjen e hapave ekstremë në arenën botërore, të cilat janë shumë të rrezikshme për qytetërimin modern”, tha udhëheqësi rus gjatë një emisoni të përvitshmën në televizion ndërsa rusët i drejtojnë pyetje përmes telefonit.Presidenti Putin dënoi tërheqjen e Shteteve të Bashkuara nga Traktati Kundër Raketave Balistike, që kishte në atë kohë me ish Bashkimin Sovjetik, si “një përpjekje për dhënien fund të ekuilibrit strategjik, por ne do të reagojmë ndaj kësaj”.Ai po ashtu tha se raketa e re balistike ndërkontinentale do të vihet në punë, duke theksuar për shikuesit se, “P..

Lexone

Tragjedia në Peshkopi/ 26 vjeçari vrau prindërit me automatik, zbardhen identitetet

Ngjarje e rende ne Peshkopi. Djali ka vrare nenën dhe babanë ne rrethana qe ende presin te sqarohen. Sipas te dhënave te para i riu mësohet se kishte vetëm dy jave qe kishte ardhur nga Anglia.Viktimat janë identifikuar si Flamur Sela dhe bashkëshortja e tij. Dyshohet se ai ka pasur probleme mendore. Policia ka nisur hetimet menjëherë, duke bere fillimisht arrestimin e autorit. Ne vend është gjetur arma me te cilën ai ka vrare prindërit e tij dhe janë sekuestruar gëzhojat.Qemal Sela, rreth 26 vjeç, I ka vrarë me armë zjarri automatik babain dhe nënën e tij , shtetasit: Flamur Sela, 55 vjeç, dhe Zeqimete Sela, 50 vjeçe, banues në Peshkopi.Ndërkohë, policia ka arritur të kapë autorin e vrasjes dhe po vijon punën për zbardhjen e shkqeve të kësaj ngjarje.The post Tragjedia në Peshkopi/ 26 vjeçari vrau prindërit me automatik, zbardhen identitetet appeared first on Zonë E Lirë.

Lexone

Sapo ishte kthyer nga Anglia, djali vret nënën dhe babain në Peshkopi (EMRAT)

Foto nga vendi i ngjarjes Një ngjarje tepër e rëndë ka tronditur këtë të enjte qytetin e Peshkopisë. Mësohet se një krim i dyfishtë në familje ka ndodhur në një banesë në zonën e “Llixhave”, ku djali i familjes ka vrarë nënë dhe babain.Ai quhet Qemal Sela dhe është 26-vjeç. Sipas dëshmitarëve djali i çiftit Sela ishte kthyer mbrëmë nga Anglia dhe kishte probleme mendore.Viktima janë Flamur Sela, 55 vjeç dhe bashkëshortja e tij, Zeqimete Sela, 50 vjeçe.Policia ka arrestuar menjëherë djalin dhe ka nisur hetimet për të zbuluar shkakun që e çoi deri në këtë vendim ekstrem. Në vendngjarje është sekuestruar arma e krimit dhe disa gëzhoja.Vijon…7 qershor 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone

Shtohen rastet me ankth tek shqiptarët, mjekët: Shkak edhe temperaturat e larta

Emanuel SmakaTemperaturat e larta kanë rritur ndjeshëm edhe numrin e pacientëve që shfaqin probleme të shëndetit mendor, kryesisht gjendje të ankthit. Kjo është reflektuar me kërkesa të shtuara për vizita mjekësore. Arjana Rreli, mjeke psikiatre pranë Poliklinikës së Specialiteteve në Tiranë, tregon se ka një lidhje të drejtpërdrejtë mes rritjes së temperaturave dhe numrit të pacientëve.“Gjatë verës ne përballemi me rreth 30 pacientë në ditë që kërkojnë shërbim mjekësor, ndërkohë që në ditë të zakonshme, gjatë stinëve të tjera, numri mesatar varion nga 15 deri në 20 pacientë. Rritja e temperaturave sigurisht e ka agravuar situatën. Grupmosha më e prekur nga probleme të ankthit është nga 20 deri në 45 vjeç, ndërsa gjinia femërore përbën numrin më të lartë të pacientëve”, shpjegon mjekja Rreli.“Një rritje e tillë është vërejtur gjatë stinës së nxehtë sidomos 3 vitet e fundit”, thotë mjekja. Sipas saj, truri gjendet i papërgatitur përballë temperaturave shumë të larta, ndërsa jep kë..

Lexone

Pagat e çmendura në Klan dhe a është kjo arsyeja e përplasjes mes Fevziut dhe Frangajt

Ujërat mediatike prej gati dy javësh janë turbulluar nga lajmi se Blendi Fevziu ka një ofertë të çmendur nga Top Channel, megjithëse ky televizion ka probleme të mëdha financiare.Pas gati 20 vitesh, emisioni më i rëndësishëm politik në vend po spostohet nga Klan në Top Channel.Përtej debatit politik, apo asaj që Blendi Fevziu e thënë publikisht në lidhje me gazetarinë televizive qëndrojnë edhe konkurrenca midis emisioneve sipas të ardhurave që gjenerojnë për drejtuesit e tyre.Nga burime te TV Klan dhe një investigimi, CNA.al ka mësuar se më i paguari dhe me më shumë të ardhura nga emisioni, është Ermal Mamaqi me emisionin e tij katër herë në muaj, “Xing me Ermalin”.Të ardhurat nga paga dhe reklamat shkojnë nga 380-400 mijë euro në vit.Ardit Gjebrea, me “E Diela Shqiptare”, po me katër herë në muaj, është rreth 300 mijë euro, përtej benefiteve të tjera.Arjan Çani me “Zonë e Lirë”, shkon rreth 380 mijë euro, me “Zonën e tij të Lirë”, katër herë në muaj.Rroga e Blendi Fevziu..

Lexone

Publikohet skandali, gjyqtari i Botërorit dhe zyrtari i FIFA-s duke marrë ryshfete

Një investigim dyvjeçar në futbollin afrikan ka zbuluar se në këtë kontinent gjithçka kontrollohet nga ryshfetet të cilat janë të zakonshme edhe në rangjet më të larta.Në dokumentarin e BBC “Numri 12” i cili përmbledh me dhjetëra orë filmime me kamera të fshehta, janë treguar se si futbollistë, trajnerë, gjyqtarë dhe zyrtarët më të lartë të futbollit botëror marrin ryshfet rregullisht.Mes pamjeve është edhe ajo vijërojtësit kenian, Aden Marua, i cili duhej të ishte pjesë e Botërorit 2018.Ai shfaqet duke marrë një ryshfet prej 600 dollarësh para një ndeshje.Pas publikimit të një pjese të dokumentarit, FIFA bëri të ditur se vijërojtësi në fjalë ishte tërhequr për probleme personale nga aktiviteti.Ndërkohë, vetë presidenti i Federatës Ganeze të Futbollit, Kyeshi Nantaki, filmohet duke marrë një ryshfet prej 65 mijë dollarësh të cilët i fut me shpejtësi në një qese plastike.Nantaki është anëtari i Këshillit të FIFA-s, organit më të lartë që drejton organizatën që kontrollon fut..

Lexone