Home / Tag Archives: probleme

Tag Archives: probleme

Kumari u favorizua me ligj, Qeveria uli taksat për kompanitë e bixhozit

Zgjerimi i industrisë së kumarit gjatë viteve të fundit është favorizuar nga ulja e taksave. Top Channel publikon dokumente zyrtarë që tregojnë se pikërisht gjatë kohës që rriti ndjeshëm taksat për të gjithë qytetarët dhe bizneset, qeveria i uli ato për kompanitë e bixhozit. Gjithçka është bërë pa shumë zhurmë, përmes disa ndryshimeve të minutës së fundit. Në vitin 2015, Këshilli i Ministrave dërgoi një projektligj në Parlament, i cili në nenin 52 parashikonte me 25 për qind mbi xhiron bruto për kompanitë e lojërave të fatit. Por vetëm 24 orë para votimit të ligjit në seancë, drafti u ndryshua. Përmes një amendamenti të propozuar nga ish-deputetja socialiste, Esmeralda Shkjau dhe ai i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Robert Bitri, taksa mbi xhiron u ul ndjeshëm nga 25 për qind në 15 për qind. Amendamenti u votua nga mazhoranca e asaj kohë dhe vetëm përmes këtij ndryshimi, qeveria u fali kompanive të bixhozit 1.5 miliardë lekë ose mbi 12 milionë euro në vit. Por ulja e ndjeshme e t..

Lexone

OBSH: Dieta mesdhetare është zhdukur nga vendet e Mesdheut

Dieta mesdhetare nuk vlem më për ata që jetojnë në vendet e Mesdheut. Fëmijët në Greqi, Spanjë dhe Itali nuk ushqehen më sipas kësaj diete, sipas Organizatës Botërore të Shëndetit. Madje, mënyra mesdhetare e ushqyerjes ka gjetur vend në Europën Veriore. Fëmijët në Suedi hanë më shumë peshk, vaj ulliri dhe domate se ata në jug të Europës. Pasojat e dietës së pashëndetshme refkletohen te mbipesha. Në Qipro, 43% e fëmijëve të moshës 9-vjeçare janë mbipeshë ose obezë. Në Itali, Spanjë dhe Greqi, të tillë janë 40% e fëmijëve. Pra, pikërisht vendet që i dhanë emrin dietës së famshme, e cila mendohet se është më e shëndetshmja, kanë numrin më të madh të fëmijëve me probleme peshe. Ëmbëlsirat, ushqimi i pashëndetshëm dhe pijet me sheqer ua kanë zënë vendin frutave dhe perimeve të dietës mesdhetare, thotë eskpertët e OBSH-së. “Dieta mesdhetare për fëmijët e këtyre vendeve nuk ekziston më. Ata që ushqehen në një mënyrë të ngjashme me të janë fëmijët e Suedisë. Dieta mesdhetare është zhduk..

Lexone

Vogëlushi 10 vjeçar zbulon defektin tek Instagrami, shpërblehet me mijëra dollarë

Një djalosh 10 vjeçar me emrin Jani nga Finlanda, ka arritur që të zbulojë një defekt në rrjetin social aq të përdorur, Instagram. Pavarësisht se nuk ka një llogari në këtë aplikacion, Jani u shpërblye me 10.000 mijë dollarë sepse arriti që të zbulonte një problem në rrjet, nëpërmjet të cilit ai mund të fshinte çdo lloj përdoruesi në Instagram. “Mund të eliminoja cilindo përdorues, edhe vetë Justin Bieber”, u shpreh ai në një intervistë të dhënë për revistën finlandeze “Iltalehti”. Pasi e zbuloi këtë defekt, Jani dhe familjarët e tij kanë njoftuar Facebook-un nëpërmjet një email-i. Ai e ka vërtetuar zbulimin e tij duke fshirë një koment në Facebook të bërë nga një profil që e kishte hapur për të provuar këtë problem. Meqë ndihmoi të zbulohej ky problem, Jani mori shpërblimin e merituar, duke u bërë kështu personi më i vogël ndërmjet 800 kërkuesve që kanë gjetur probleme të ndryshme të tilla. The post Vogëlushi 10 vjeçar zbulon defektin tek Instagrami, shpërblehet me mijëra dollarë..

Lexone

Ky është misteri që fshehin ëndrrat tona

Ëndrrat janë imazhe që shohim gjatë gjumit të natës dhe thuhet se transmetojnë emocionet e përjetuara gjatë ditës. Ata nuk kontrollohen nga truri ynë, por më poshtë mund të mësoni kuptimin e fshehtë që mbartin dhe interpretimin e tyre: Kutitë (zhgënjimi, fshehtësia dhe misteri) Të ëndërroni një kuti tregon se jeni duke u përpjekur për të zbuluar disa sekrete. Nëse kutia është bosh, kjo do të thotë se do të zhgënjeheni për diçka, ndërsa është me sende do të thotë që shumë shpejt duhet të prisni lajmë të reja ose do të zbuloni sekrete. Rënia (shqetësimi, humbja e kontrollit dhe rreziku) Kjo ndjenjë e pakëndshme do të thotë që po humbni kontrollin dhe se keni frikë nga dështimi. Në publik pa rroba (Pranimi, Vlerësimi dhe Cënueshmëria) Kjo do të thotë që ju jeni të pambrojtur dhe të prirur për të pranuar gjëra që thonë të tjerët për ju. Punoni më shumë me veten dhe vetëvlerësimin. Ngjyra jeshile (Pasion, Dashuri) Duke parë ngjyrën e gjelbër në ëndrrat tuaja do të thotë që jeni të l..

Lexone

Kanceri i veshkës, dalloni shenjat e para dhe faktorët e riskut

Veshkat janë ndër organet më të rëndësishme në trupin e njeriut. Ato janë themeli i shëndetit metabolik, pasi rregullojnë tensionin e gjakut, forcojnë kockat, rregullojnë elektrolitet në trup dhe filtrojnë toksinat dhe lëngjet e panevojshme. Funksioni kryesor i veshkave është të filtrojnë mbetjet nga gjaku dhe t’i nxjerrin ato nëpërmjet urinimit. Veshkat ndihmojnë gjithashtu në kontrollin e tensionit të gjakut dhe sigurohen nëse keni mjaftueshëm qeliza të kuqe të gjakut. Kanceri i veshkës, quajtur ndryshe karcinoma renale, shfaqet kur qelizat tek njëra apo të dyja veshkat fillojnë të rriten në mënyrë jonormale dhe formojnë një masë tumorale që vendoset sipër qelizave të shëndetshme. Ky lloj kanceri është 1 nga 10 më të përhapurit si tek burrat ashtu edhe gratë. Karcinoma renale Ka disa lloje të kancerit të veshkës, megjithatë 9 në 10 njerëz vuajnë nga karcinoma renale. Zakonisht është një tumor brenda veshkës, megjithatë mund të shfaqen edhe më shumë, si edhe tek të dyja veshkat. C..

Lexone

Talasemia e pengoi të rritet, historia e 28-vjeçarit që duket si 13 vjeç

Xhanin Feka është 28-vjeç, por duket vetëm si 13. Ai është rritur me problemet e talasemisë, mungesa e gjakut ka bërë që Xhanini të këtë probleme serioze me zhvillimin e trupit. Peripecitë e tij nuk kanë të sosur, përveç sëmundjes i duhet të punojë pasi kempi i invaliditeti prej 103 mijë lekësh të vjetra nuk i mbulon shpenzimet e sëmundjes dhe të familjes. “Në moshën 3-vjeçare prindërit e mi e kuptuan që unë kisha sëmundjen e talasemisë. Kam 25 vite që vuaj nga kjo sëmundje, gjithë problemi jonë është mungesa e gjakut gjë e cila ka ndikuar negativisht tek ne. Prandaj duhet një apel për të gjithë njerëzit në Shqipëri që të dhurojnë sa më shumë gjak”, thotë Xhanin Feka. Çfarë pasojash serioze ka sjell për shëndetin tënd mungesa e gjakut? “Pasoja kryesore është në mosformimin e trupit tim. Se unë vërtetë jam 28 vjeç, por fiziku im nuk e tregon moshën. Jam si 13-14 vjeç, por gjë e cila nuk më ka penguar të jem optimist për jetën”. Por si reagojnë njerëzit për moshën e Xhaninit? “Kur ..

Lexone

SHBA paralajmëron stafin në Kinë: Kujdes nga tingujt e pazakontë

Departamenti Amerikan i Shtetit ka kërkuar nga stafi diplomatik në Kinë, që të lajmërojnë çdo zë jo normal që mund të dëgjojnë, apo nëse kanë probleme me shikim. Këto paralajmërime kanë ardhur pasi një punëtor i tyre së fundi ka shfaqur shenja të mistershme. SHBA ka bërë të ditur se kohët e fundit stafi i tyre në Kubë kanë vajtur nga simptoma të ngjashme, pas sulmeve sonike. Armët sonike përfshijnë disa lloje të armëve që përdorin zërin për të lënduar, gjymtuar apo vrarë kundërshtarin. Disa prej këtyre armëve janë në përdorim të kufizuar nga forcat ushtarake. Marrëdhëniet mes Kinës dhe SHBA-ve janë acaruar së fundi, me kërcënimin e një lufte tregtare. Megjithatë, SHBA nuk e ka akuzuar Kinën se qëndron pas këtyre çështjeve. Zëdhënësja e ambasadës, Jinnie Lee, tha se punonjësi pësoi një “shumëllojshmëri të simptomave fizike” në fund të 2017-s dhe prill të 2018-s, gjatë kohës që punonte në konsullatën amerikane në qytetin e Guangzhou. Punonjësi u dërgua përsëri në SHBA dhe më 18 m..

Lexone

Bastisja e prokurorisë/ U vodhën materiale tek zyra e prokurori që hetonte zyrtarët…

Dalin detajet e para nga bastisja gjate nates e Prokurorise se Durres. Gazetari i “Panorama” raporton se zyra e grabitur eshte ajo e prokurorit Afrim Shehu, prokuror i Task Forces. Nuk ka te dhena konkrete se cfare i eshte vjedhur prokurorit Shehu ne zyren e tij, pasi keto do te dalin pas bilancit te dokumenteve qe ai ka pasur ne zyre. Shehu heton te gjithe zyrtaret qe kane probleme dhe gjithe sa lidhet me abuzimit dhe te korrupsionin e pushtetareve.

Lexone

Historia e pabesueshme e 28-vjeçarit shqiptar, që duket si 13 vjeç

Xhanin Feka është 28-vjeç, por duket vetëm si 13. Ai është rritur me problemet e talasemisë, mungesa e gjakut ka bërë që Xhanini të këtë probleme serioze me zhvillimin e trupit. Peripecitë e tij nuk kanë të sosur, përveç sëmundjes i duhet të punojë pasi kempi i invaliditeti prej 103 mijë lekësh të vjetra nuk i mbulon shpenzimet e sëmundjes dhe të familjes. “Në moshën 3-vjeçare prindërit e mi e kuptuan që unë kisha sëmundjen e talasemisë. Kam 25 vite që vuaj nga kjo sëmundje, gjithë problemi jonë është mungesa e gjakut gjë e cila ka ndikuar negativisht tek ne. Prandaj duhet një apel për të gjithë njerëzit në Shqipëri që të dhurojnë sa më shumë gjak”, thotë Xhanin Feka. Çfarë pasojash serioze ka sjell për shëndetin tënd mungesa e gjakut? “Pasoja kryesore është në mosformimin e trupit tim. Se unë vërtetë jam 28 vjeç, por fiziku im nuk e tregon moshën. Jam si 13-14 vjeç, por gjë e cila nuk më ka penguar të jem optimist për jetën”. Por si reagojnë njerëzit për moshën e Xhaninit? “Kur ..

Lexone

VIDEO: Vajza nuk e lëshon nga puthja në buzë të riun, policët i hedhin piper për ta ndarë

Ky është momenti dramatike kur e dashur i kafshon gjuhën djalit të ri dhe nuk e lëshon. Djali 23-vjeçar u pa duke qarë me zë të lartë dhe duke rrjedhur gjak nga gjuha. Është dashur ndërhyrja e policisë që vajza ta lëshonte djalin. Mësohet se kjo ishte puthja e fundit midis çiftit pasi djali e kishte lënë vajzë pasi ajo kishte probleme mendore. Ngjarja ndodhi në Kinën lindore. (TemA)

Lexone