Home / Tag Archives: presidentit

Tag Archives: presidentit

Arrestime në Singapor përpara samitit Trump-Kim

Policia në Singapor arrestoi dy gazetarë jugkoreanë, nën akuzat se kanë shkelur në shtëpinë e ambasadorit verikorean, pëpara samitit midis presidentit të Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, dhe liderit të Koresë së Veriut, Kim Jong Un.Policia tha se është thirrur në rezidencë të enjten pasdite.Trump dhe Kim pritet të arrijnë në Singapor të dielën, ndërsa do të takohen të martën.Trump tha se do ta shqyrtojë ftesën për Kimin në Shtëpinë e Bardhë nëse takimi në Singapor shkon mirë.Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e tyre rajonalë duan që Koreja e Veriut të heqë dorë nga armët e saj bërthamore, por Trump ka thënë se do të duhet më shumë se një takim për të arritur këtë qëllim. Rreth 3,000 gazetarë pritet të mbulojnë takimin në Singapor.8 qershor 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone

Trashi: Garda e vjetër nuk ka ekzistuar kurrë, i kam kërkuar presidentit Demi largimin

Një ndër futbollistët më të dalluar te Partizani gjatë këtij sezoni, ishte mesfushori i krahut, Lorenc Trashi i cili ka qenë protagonist në disa ndeshje të “demave të kuq”.Në një prononcim për “Supersport”, Traashi ka folur në lidhje me sezonin që lamë pas, duke e konsideruar si të dështuar, ndërkohë që ka përmendur të ardhmen e tij dhe një ftesë të mundshme nga tekniku i Kombëtares, Kristian Panuçi.“Për mua është një sezon zhgënjyes duke parë se kemi pritshmëri të larta. Nuk duhet të pretendojmë për vend të 4 apo 5 por për të dalë kampion dhe për të marrë pjesë në kupat e Europës. Objektiv i Partizanit duhet të jetë ky dhe sivjet nuk arritëm asnjërën nga këta të dyja prandaj e quaj të dështuar këtë sezon.Është viti i 4 që jam pjesë e Partizanit dhe nuk ishte një sezon i mirë, por në aspektin personal nuk e fus në sezonet më të dobëta.Nga mediat dhe tifozët u cilësua se te Partizani ka një gardë të vjetër por në të vërtetë kjo nuk ka ekzistuar pasi në çdo ekip ka lojtarë më të ..

Lexone

“Gruaja e Presidentit”, Kryemadhi përplaset me Ballën jashtë Kuvendit: S’jam marrë as me gruan dhe as me motrën tënde

Monika Kryemadhi është përplasur me numrin dy të Partisë Socialiste Taulant Balla.Teksa ky i fundit ishte duke folur para medias, pas kurrizit të tij është shfaqur liderja e LSI-së e cila tentoi t’i prishë prononcimin.Veprimi i kësaj të fundit ka indinjuar Ballën që ka shprehur keqardhjen duke thënë se “Më vjen keq që gruaja e Presidentit bën zhurrmuesen”.Deklarata ka marrë përgjigje të papritur nga Kryemadhi e cila i ka përmendur familjarët.“S’jam marrë as me mamanë dhe as me motrën tënde”, tha Kryemadhi. (TemA)

Lexone

SHBA: Europa të mos presë të kujdesemi ne më shumë për të

SHBA-të presin që aleatët europianë të plotësojnë detyrimet sa i takon NATO-s. Zv.sekretari amerikan i Shtetit për Çështjet e Europës dhe Euroazisë, Wes Mitchell, ripërsëriti thirrjen e presidentit Trump ndaj vendeve europiane duhet të japin kontributin e tyre të plotë në organizatë.“Një Amerikë e fortë është dicka e mirë edhe për aleatët tanë. Amerika dhe Europa bashkë janë Perëndimi dhe zemra e një bote të lirë. Europa është aleati më i madh dhe bashkëpunëtore ekonomike me 5.5 trilionë dollarëSot Europa është skenë e një gare gjeopolitike. Ne duhet ta marrim seriozisht këtë realitet: Amerika dhe Europa. Ne duhet të nxisim aleancat perëndimore në mënyrë materiale.Kjo nis me mbrojtjen fizike, kosto efektive për mbrojtjen. Sa më të fortë të jemi sot, aq më e vogël do të jetë nesër mundësi që rivalët tanë të zgjedhin rrugën e luftës. Amerika ka dhënë shembullin e saj për këtë, duke qenë e qartë në përkushtimin ndaj NATO-s.Që prej janarit 2017, ne kemi kërkuar më shumë se 11 milia..

Lexone

Melania Trump rishfaqet në publik pas operacionit

Pas 25 ditësh mungesë në skenat publike dhe një ndërhyrjeje kirurgjikale në veshkë,Zonja e Parë Melania Trump është kthyer mes projektorëve, duke marrë pjesë me presidentin Donald Trump në një event në Shtëpinë e Bardhë në nderim të familjeve të të rënëve në luftë. “Këtë mbrëmje @Potus (profili zyrtar i presidentit) dhe unë jemi të nderuar që po kujtojmë heronjtë tanë të rënë në luftë”, – ka shkruar Melania në “Twitter”.Tonight @POTUS & I were honored to pay tribute to our fallen heroes. Thank you to the Gold Star families that joined us in celebration & remembrance. pic.twitter.com/6oSh1t88G7— Melania Trump (@FLOTUS) June 5, 20185 qershor 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone

SHBA, Melania Trump rishfaqet në publik pas operacionit

Pas 25 ditësh mungesë në skenat publike dhe një ndërhyrjeje kirurgjikale në veshkë,Zonja e Parë Melania Trump është kthyer mes projektorëve, duke marrë pjesë me presidentin Donald Trump në një event në Shtëpinë e Bardhë në nderim të familjeve të të rënëve në luftë. “Këtë mbrëmje @Potus (profili zyrtar i presidentit) dhe unë jemi të nderuar që po kujtojmë heronjtë tanë të rënë në luftë”, – ka shkruar Melania në “Twitter”.Tonight @POTUS & I were honored to pay tribute to our fallen heroes. Thank you to the Gold Star families that joined us in celebration & remembrance. pic.twitter.com/6oSh1t88G7— Melania Trump (@FLOTUS) June 5, 20185 qershor 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone

Kanadaja i përgjigjet Trump-it me tarifa mbi pijet alkoolike

Pas vendimit të presidentit Trump për tarifat e çelikut dhe aluminit, edhe Kanadaja ka marrë masat e saj.Otava ka bërë të ditur se do të vendosë tarifka me vlerë 16 miliardë dollaë mbi produktet amerikane si uiski dhe lëngu i portokallit.Kryeministri Justin Trudeau e quajti vendimin e Trump-it “totalisht të papranueshëm” dhe shtoi se lufta tregtare do t’i dëmtojë ekonomitë e të dy vendeve.“Duhet të zotërojë logjika e shëndoshë. Por nuk shohim asnjë shenjë të kësaj nga ana e SHBA-ve”, tha ai.Kanadaja është furnizuesi kryesor i SHBA-ve me çelik, me 17% të importeve. (TemA)

Lexone

Negociatat me SHBA, një zyrtar i lartë i Koresë së Veriut takon sekretarin e Shtetit

Një zyrtar i lartë i Koresë së Veriut udhëtoi drejt Nju Jorkut për një takim me sekretarin amerikan të Shtetit, Mike Pompeo.Tema e bisedimit ka të bëjë me takimin e mundshëm midis presidentit të Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, dhe liderit të Koresë së Veriut, Kim Jong Un.Gjenerali Kim Yong-chol është zyrtari më i lartë i Koresë së Veriut që viziton SHBA-në në 20 vjet.Trump njoftoi javën e kaluar anulimin e takimit të parashikuar më 12 qershor me liderin e Koresë së Veriut, Kim Jong-un.Por që atëherë të dyja palët kanë bërë përpjekje të reja për realizimin e tij.(TemA)

Lexone

Pas paqartësive për takimin SHBA-Kore e Veriut, Putin dhe Shinzo Abe takohen në Moskë

Presidenti rus Vladimir Putin dhe kryemininistri japonez Shinzo Abe, do të mbajnë takim në Moskë më 26 maj, me focus në Korenë Veriore, Ishujt Kurile dhe bashkëpunimin ekonomik.Takimi vjen pas paqartësive mes samitit të planifikuar mes presidentit amerikan Donald Trump dhe liderit të Koresë Veriore, Kim Jong Un, që ishte planifikuar të mbahet në Singapor muajin e ardhshëm.Më 25 maj, dy liderët morrën pjesë në Forumin Ekonomik të Shën Petersburgut, duke mbajtur takime me këshillin biznesor ruso-japonez.Kryeministri japonez theksoi rëndësinë e bashkëpunimit në mes të dy vendeve, si dhe të dy pritet të vendosin rreth përgatitjeve të projekteve të përbashkëta në Ishujt Kurile të kontrolluar nga Rusia.Dy liderët kishin rënë dakord në Dhjetor të vitit 2016 për fillim të negociatave në zhillimin e projekteve për këtë ishull, por pak proges është bërë në këtë drejtim.

Lexone

Putin: Jemi të gatshëm për dialog me Trumpin

Presidenti rus Vladimir Putin ka thënë se është gati të angazhohet në dialog me Shtetet e Bashkuara.Trump në fillim të këtij viti bëri të ditur se të dy liderët duhet të takohen së shpejti.Duke folur në një forum ekonomik në Shën Petersburg, në praninë e presidentit francez Emanuel Makron, Putini tha se për shkak të çështjes iraniane, Koresë së Veriut dhe frikës nga armët e reja, samiti është shumë i rëndësishëm.“Ne jemi të gatshëm për një dialog me Trumpin, por tani për tani nuk funksionin. Shumë probleme janë shfaqur, “tha Putin.25 maj 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone