Home / Tag Archives: presidentin

Tag Archives: presidentin

LETRA/ Ndërron jetë babai i Fildeze Hafizit, ja amaneti për drejtësinë dhe ambasadorët Lu e Vlahutin para vdekjes

Babai i gjyqtares së ndjerë Fildeze Hafizi ka ndërruar jetë një ditë më parë.Pak orë para vdekjes ai kishte lënë një letër në të cilën shpreh shqetësimin se vrasësi i të bijës mund të lirohet.Letrën ai e ka adresuar për presidentin Ilir Meta, ministren e Drejtësisë Etilda Gjonaj, kreun e Gjykatës së Lartë Xhezair Zaganjori dhe ambasadorëve Donald Lu e Romana Vlahutin.Në letër babai Bynjamin Hafiziit kërkon sensibilizimin e institucioneve dhe vetëm vendosjen e drejtësisë mbi këtë çështje.

Lexone

Trashi: Garda e vjetër nuk ka ekzistuar kurrë, i kam kërkuar presidentit Demi largimin

Një ndër futbollistët më të dalluar te Partizani gjatë këtij sezoni, ishte mesfushori i krahut, Lorenc Trashi i cili ka qenë protagonist në disa ndeshje të “demave të kuq”.Në një prononcim për “Supersport”, Traashi ka folur në lidhje me sezonin që lamë pas, duke e konsideruar si të dështuar, ndërkohë që ka përmendur të ardhmen e tij dhe një ftesë të mundshme nga tekniku i Kombëtares, Kristian Panuçi.“Për mua është një sezon zhgënjyes duke parë se kemi pritshmëri të larta. Nuk duhet të pretendojmë për vend të 4 apo 5 por për të dalë kampion dhe për të marrë pjesë në kupat e Europës. Objektiv i Partizanit duhet të jetë ky dhe sivjet nuk arritëm asnjërën nga këta të dyja prandaj e quaj të dështuar këtë sezon.Është viti i 4 që jam pjesë e Partizanit dhe nuk ishte një sezon i mirë, por në aspektin personal nuk e fus në sezonet më të dobëta.Nga mediat dhe tifozët u cilësua se te Partizani ka një gardë të vjetër por në të vërtetë kjo nuk ka ekzistuar pasi në çdo ekip ka lojtarë më të ..

Lexone

Lista Serbe kundërshton bashkimin doganor Shqipëri-Kosovë: Kjo është politika e madhe shqiptare

Lista Serbe e konsideron të papranueshëm bashkimin doganor, që u miratua dje nga Kuvendi i Kosovës.“Bashkimi doganor ndërmjet Prishtinës dhe Tiranës bënë të qartë se po manifestohet ‘Politika e Madhe Shqiptare’.Kjo konfirmon nevojën për takim më të ngutshëm të përfaqësuesve të Listës Serbe me presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiç”, thanë përfaqësues të Listës.Lista Serbe ka theksuar se ky bashkim doganor është krejtësisht i papranueshëm për ta, duke shtuar se ishte një produkt i ‘dhunës’ politike në Kuvendin e Kosovës.67 deputetë votuan pro kësaj marrëveshje, një kundër ndërsa një tjetër abstenoi.(TemA)

Lexone

Pas kërkesës së Kim Kardashian, Trump fal të burgosurën 63-vjeçaren

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump tregoi mëshirë për 63-vjeçaren Alice Johnson, e cila është duke kryer dënimin me burgim të përjetshëm.Rasti doli në pah javën e kaluar, kur ylli amerikan televiziv Kim Kardashian u takua me presidentin Trump për të lobuar për lirimin e saj. Alice Johnson është në burg për më shumë se dy dekada, për shkelje që lidhen me drogën.Historia e Johnsonit ka kapur syrin e Kardashianit, pasi ajo ka parë një video për rastin të postuar në mediat sociale.Kardashian ka thënë se është emocionuar dhe se ka kërkuar nga avokati i saj të shikojë rastin. Ajo po ashtu ka paguar një ekip të ri ligjor për Johnson.6 qershor 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone

Allegri refuzon stolin e Real Madridit

Juventusi, si pjesë e një skenari të dytë, mund të humbasë Massimiliano Allegri dhe duhet të kthehet në merkaton e trajnerëve me ngut. Por, momenti i dilemave zgjati shumë pak. Kaq pak ditë ishin të mjaftueshme për teknikun nga Livorno që të rinovojë dashurinë e tij për ngjyrat e Juventusit dhe të hedhë poshtë Real Madridin.Siç është raportuar nga “Gazzetta dello Sport”, në fakt, Real Madridi ka hetuar që t’ia japë Massimiliano Allegrit postin e Zidane, para se të merrte një përgjigje negative. E gjitha filloi me një telefonatë nga Adriano Galliani, një mik i madh i Florentino Perez, me të cilin Allegri ka mbajtur marrëdhënie të shkëlqyera. Nëpërmjet ish-drejtorit menaxhues të Milanit, trajneri i Juventusit e ka informuar presidentin e Real Madridit se nuk është i interesuar këtë kohë për ofertën e tij.Para së gjithash, sepse ka respekt për “Zonjën e Vjetër”, me të cilën tashmë ka planifikuar sezonin e ardhshëm dhe merkaton disa javë më parë. Por, Allegri ka edhe ndjenjën se nuk ës..

Lexone

Melania Trump rishfaqet në publik pas operacionit

Pas 25 ditësh mungesë në skenat publike dhe një ndërhyrjeje kirurgjikale në veshkë,Zonja e Parë Melania Trump është kthyer mes projektorëve, duke marrë pjesë me presidentin Donald Trump në një event në Shtëpinë e Bardhë në nderim të familjeve të të rënëve në luftë. “Këtë mbrëmje @Potus (profili zyrtar i presidentit) dhe unë jemi të nderuar që po kujtojmë heronjtë tanë të rënë në luftë”, – ka shkruar Melania në “Twitter”.Tonight @POTUS & I were honored to pay tribute to our fallen heroes. Thank you to the Gold Star families that joined us in celebration & remembrance. pic.twitter.com/6oSh1t88G7— Melania Trump (@FLOTUS) June 5, 20185 qershor 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone

Allegri refuzon Real Madridin; një akt dashurie për Juventusin

Juventusi, si pjesë e një skenari të dytë, mund të humbasë Massimiliano Allegri dhe duhet të kthehet në merkaton e trajnerëve me ngut.Por, momenti i dilemave zgjati shumë pak.Kaq pak ditë ishin të mjaftueshme për teknikun nga Livorno që të rinovojë dashurinë e tij për ngjyrat e Juventusit dhe të hedhë poshtë Real Madridin.Siç është raportuar nga “Gazzetta dello Sport”, në fakt, Real Madridi ka hetuar që t’ia japë Massimiliano Allegrit postin e Zidane, para se të merrte një përgjigje negative. E gjitha filloi me një telefonatë nga Adriano Galliani, një mik i madh i Florentino Perez, me të cilin Allegri ka mbajtur marrëdhënie të shkëlqyera.Nëpërmjet ish-drejtorit menaxhues të Milanit, trajneri i Juventusit e ka informuar presidentin e Real Madridit se nuk është i interesuar këtë kohë për ofertën e tij.Para së gjithash, sepse ka respekt për “Zonjën e Vjetër”, me të cilën tashmë ka planifikuar sezonin e ardhshëm dhe merkaton disa javë më parë.Por, Allegri ka edhe ndjenjën se ..

Lexone

SHBA, Melania Trump rishfaqet në publik pas operacionit

Pas 25 ditësh mungesë në skenat publike dhe një ndërhyrjeje kirurgjikale në veshkë,Zonja e Parë Melania Trump është kthyer mes projektorëve, duke marrë pjesë me presidentin Donald Trump në një event në Shtëpinë e Bardhë në nderim të familjeve të të rënëve në luftë. “Këtë mbrëmje @Potus (profili zyrtar i presidentit) dhe unë jemi të nderuar që po kujtojmë heronjtë tanë të rënë në luftë”, – ka shkruar Melania në “Twitter”.Tonight @POTUS & I were honored to pay tribute to our fallen heroes. Thank you to the Gold Star families that joined us in celebration & remembrance. pic.twitter.com/6oSh1t88G7— Melania Trump (@FLOTUS) June 5, 20185 qershor 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone

Tronditet ekonomia turke, inflacioni arrin në 12% pak ditë përpara zgjedhjeve

Inflacioni në Turqi ka regjistruar një rritje të fortë duke arritur 12,15 % pak ditë përpara zgjedhjeve presidenciale dhe ato parlamentare, sipas të dhënave zyrtare.Sipas Institutit turk të Statistikave, çmimet e konsumit kanë prekur nivelin maksimal që nga nëntori, si pasojë e rënies së monedhës lokale, lirës, raporton ata.Në muajin prill, inflacioni arriti në 10,85% dhe analistët prisnin një rritje në muajin maj.Rritja vjetore më e lartë u regjistrua në sektorin e transporteve, 20,2%.Kostot për arredimet dhe shtëpitë u rritën me 16,87 %, ndërsa hoteleria dhe restorantet u rritën me 12,51% .Turqit do të thirren për të votuar më 24 qershor dhe do votojnë njëherësh edhe presidentin edhe parlamentin.

Lexone

Takimi Trump-Kim, Korea e Veriut: Nuk dëshirojmë të paguajmë për hotelin në Singapor

Diktatori i Koresë së Veriut, Kim Jong-un, pritet të takohet së shpejti me Presidentin amerikan, Donald Trump, në një samit historik me 12 qershor në Singapor.Kim pritet që të udhëtojë për në Singapor në mes të qershorit kur pritet të mbahet samiti që ndërmjetësohet nga Kina e Koreja Jugore.Megjithatë, takimi i paraparë mes presidentit Donald Trump dhe liderit koreanoverior Kim Jong-un do të ndodhë në Singapor, ashtu siç ishte paraparë në 12 qershor.Në samitin e Singaporit, ku përveç shtrëngime duarsh do të ketë edhe marrëveshje mes dy shteteve, tani është shfaqur një tjetër “ngërç”; kush do të paguajë faturën e hotelit për Kim Jong-un.Ai do të flejë në hotelin “The Fullerton”, ku çmimi varion rreth 6000 euro për një natë.Por Koreja Veriore nuk ka dashur t’i paguajë vetë shpenzimet.Siç mëson më tepër Washington Post, amerikanët druhen se pagesa e drejtpërdrejtë nga Uashingtoni mund të interpretohet si “ofendim” nga ana e Koresë së Veriut dhe për këtë po përpiqen që të gjejn..

Lexone