Home / Tag Archives: presidenti (page 2)

Tag Archives: presidenti

SHBA dhe NATO i tregojnë “vendin” Italisë, pas flirtimit me Rusinë

Krerët e NATO-s dhe Uashingtonit kanë reaguar ashpër pas deklaratës së ministrit të Brendshëm Italian, Matteo Salvini, se Roma mund të vendosë veton në BE për të hequr sanksionet ndaj Rusisë.Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg ka deklaruar se “sanksionet ndaj Moskës nuk preken dhe aleatët duhet të kenë qëndrim të përbashkët”.Ministrja e Mbrojtjes e Italisë Elisabetta Trenta deklaroi se “Italia do të mbajë gjithmonë impenjimet dhe zotimet e marra, por ajo kërkon se përveç të japë, edhe duhet të marrë nga organizatat ndërkombëtare.Vetë presidenti rus, Vladimir Putin tha se gjërat kanë nisur të lëvizin dhe shpresonte se diccka do të ndodhë.

Lexone

G7 – një model që i ka kaluar afati?

Kryeministrat e shtatë vendeve më të industrializuara takohen në Kanada. Situata nuk do të jetë fare e lehtë për shkak të dallimeve me SHBA-në.Ata kanë punuar shumë javët e fundit, por të ashtuquajturit “sherpas”, shefat e negociatave në G7, ende janë shumë larg qëndrimeve të përbashkëta që duhet të miratohen në samitin e Kanadasë, që do të mbahet në Charlevoix. Negociatat do të vazhdojnë deri në fillimin e samitit të premten, thuhet në qeverinë gjermane. Qëllimi është arritja e një “landing zone” të përbashkët.Të premten dhe të shtunen do të takohen presidentët dhe kryeministrat e Gjermanisë, Francës, SHBA, Kanadasë, Japonisë, Italisë dhe Britanisë së Madhe. Temat e G7 janë krizat dhe konfliktet në Korenë e Veriut, Siria dhe e ardhmja e raporteve me SHBA, pas vendimit për daljen e saj nga programi bërthamor me Iranin. Tema të tjera janë edhe mbrojtja e klimës dhe në veçanti tregëtia, si fushë e re mosmarrëveshjesh me SHBA-në.Deklarata përfundimtare larg marrëveshjesNëse në kët..

Lexone

Donald e Melania Trump sërish në krah të njëri-tjetrit (Foto)

Donald Trump dhe gruaja e tij Melania janë kthyer për t’u fotografuar krah për krah, pas mungesës së zgjatur të Zonës së Parë pas një ndërhyrjeje të nevojshme për të trajtuar një patologji të mirë në një veshkë. Çifti presidencial i SHBA mori pjesë në një ngjarje publike në selinë e FEMA-s (Agjencia Federale e Menaxhimit të Emergjencave), mbrojtjen federale civile.1 of 4Ndërkohë, presidenti amerikan e përdori Twitter-in për të sqaruar spekulimet për gjendjen e gruas së tij. “Fajet e mediave kanë qenë aq të padrejta dhe të neveritshme,” thotë ai, “për gruan time dhe zonjën tuaj të parë.” Ata folën për gjithçka nga vdekja e afërt tek një ashensor i fytyrës për të lënë mua dhe Shtëpinë e Bardhë për të kaluar në New York apo Virginia, për keqtrajtim – të gjitha të rreme, është shumë mirë!”.7 qershor 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone

Koreja, Trump: Denuklearizim, ose sanksionet nuk hiqen

Presidenti amerikan, Donald Trump ka thënë të enjten se janë bërë përgatitjet për takimin e tij me liderin verikorean, Kim Jong Un, më 12 qershor në Singapor.Duke folur para gazetarëve, teksa ka pritur kryeministrin japonez, Shinzo Abe në Shtëpinë e Bardhë, Trump ka thënë se ai dhe Abe do të diskutojnë për Korenë Veriore dhe për tregti.Ai ka shtuar se takimi i tij me Kimin, për të cilin është pajtuar që të jetë pjesëmarrës, pak kohë pasi kishte anuluar planet për të njëjtën është gati të ndodhë.Abe në anën tjetër ka thënë se shpreson që samiti të jetë dramatik dhe tranformues për Azinë Verilindore.“Nëse ata nuk vendosin për denuklearizim, ajo nuk do të jetë e pranueshme”, ka thënë Trump.“Nuk mund t’i heqim sanksionet. Sanksionet janë jashtëzakonisht të fuqishme. Dhe unë mund të shtoj edhe më shumë, mirëpo kam vendosur të mos bëj atë gjë tani, mirëpo mund të ndodhë”.Trump ka thënë se mendon që është tejet i përgatitur për takimin me Kimin.“Nuk mendoj se duhet të përgatitem..

Lexone

Zbulimi i bujshëm: Ja kush do të jetë trajneri i ri i Real Madrid

José Maria Gutiérrez Hernández, i njohur si Guti, duket se do të jetë trajneri i ri i Real Madrid.E ka konfirmuar presidenti i Murcia, Victor Galvez. “Kam folur me Guti dhe duhej ta takoja të enjten për t’i kërkuar që të drejtojë skuadrën time.Por, për tani nuk është e mundur sepse Florentino Perez duket se ka për qëllim që ta zgjedhje 41-vjeçarin spanjoll si trajnerin e ri të Real Madrid”, tregoi Galvez.“Nga ajo që kuptova, do të jetë Guti trajneri i ri i Real Madrid dhe nuk do të vijë te Murcia. Guti më telefonoi dhe më falenderoi për interesimin.Fatkeqësi që Zidane nuk e mori vendimin e tij vetëm disa ditë më vonë”, rrëfeu trajneri i Murcia, Victor Galvez. Guti do të zërë vendin e Zizou, që ka udhëhequr Los Blancos që nga 2016 dhe pasi fitoi gjithçka dha dorëheqjen e tij.

Lexone

“Zonja Tefta” e dëshpëruar me Fevzon, ka një rekomandim për Sandrin

Më në fund dilema e madhe u zgjidh.Pas takimit të zgjatur mes Sandrit dhe Fevzos, u vendos që Fevzo të mos iki nga Klani.Në një deklaratë sqaruese për opinionin, ata hedhin poshtë zërat për ikjen e Fevzos.Në deklaratë thuhet se “i gjithë lajmi është sajuar nga mediat kundërshtare të Klanit dhe gjithë debati ka qenë i paqartë, pasi Fevzo nuk ishte njoftuar që kishte dalë lajmi se ai do të ikte në Top Channel.Edhe me Blushin që ishte takuar disa herë, ai nuk i kishte treguar.Fevzo nuk mban përgjegjësi për lajmet që hapen rreth tij.Kjo ndodh me çdo personaitet në botë.Nga ana tjetër, Fevzo kërkon t’u bëjë të ditur gjithë personaliteteve ndërkombëtare që janë shqetësuar për këtë çështje, si kancelarja Merkel, presidenti i KE, Dalai Lama, presidenti Macron etj, si dhe njerëz të afërt të presidentit Trump, se ai nuk do të iki nga Klani dhe se negociatat me Shqipërinë mund të hapen lirisht.Pas kësaj deklarate, reagoi e zemëruar “Zonja Tefta”:“Jam shumë e indinjuar që zoti Fe..

Lexone

Nuk ka kthim pas, Ronaldo do largohet nga Reali i Madridit!

Cristiano Ronaldo ka vendosur. Do të largohet nga Reali i Madridit në merkaton e kësaj vere.Është e bindur për këtë gazeta portugeze Record e cila rikthehet të flasë për të ardhmen e yllit luzitan vetëm 12 ditë pas finales së Champions League që kulmoi me deklaratat e CR7-ës në fund të sfidës se të ardhmes së tij në Madrid i ka ardhur fundi.Gazeta portugeze zbulon edhe motivet se përse Ronaldo ka vendosur të largohet nga Los Blancos.Vendimi i portugezit nuk ka të bëjë me aspektin ekonomik por më shumë me faktin se presidenti Perez nuk ka bërë asnjë lëvizje për t’i rinovuar kontratën në shenjë mirënjohjeje për të gjitha ato që Ronaldo ka arritur me fanelën e bardhë të Realit të Madridit gjatë këtyre viteve.CR7-ta është ndjerë i braktisur në ambientin madrilen dhe këtë verë do të ndahet përfundimisht me Realin e Madrid pas 9 viteve në Santiago Bernabeu.

Lexone

FOTOT: Trump i “bindet” Kim Kardashian, fal të dënuarën për trafik droge

Presidenti i SHBA Donald Trump nuk i ka “rezistuar” kërkesës së Kim Kardashian për të liruar nga burgu gruan Alice Marie Johnson e dënuar për trafik droge.Trump ka vendosur t’ia falë dënimin me burgim të përjetshëm 63-vjeçares Johnson, e cila kishte përfunduar në burg për një vepër penale të lidhur me drogën, por pa qenë e përfshirë në veprime të dhunshme.Në vitin 1996, Johnson u dënua për 8 akuza, që kishin të bënin me një operacion të trafikimit të kokainës me bazë në Memfis.Sipas njoftimeve, kontaktet e saj me trafikantët e drogës ndodhën pasi Alice kishte humbur vendin e punës, i ishte vrarë djali, ishte divorcuar nga i shoqi dhe ia kishte marrë shtëpinë banka, ngaqë nuk ishte në gjendje të paguante kredinë.Shtëpia e Bardhë njoftoi se Johnson kishte qenë një e burgosur model dhe kishte punuar shumë fort për rehabilitimin e saj.Pas faljes së dhënë nga presidenti Trump, 63 vjeçarja AlicE është shprehur pë CNN e emocionuar për shansin e dytë që i është dhënë në jetë, duke fa..

Lexone

Nuk ka kthim pas, Ronaldo do largohet nga Reali i Madridit

Cristiano Ronaldo ka vendosur. Do të largohet nga Reali i Madridit në merkaton e kësaj vere. Është e bindur për këtë gazeta portugeze Record e cila rikthehet të flasë për të ardhmen e yllit luzitan vetëm 12 ditë pas finales së Champions League që kulmoi me deklaratat e CR7-ës në fund të sfidës se të ardhmes së tij në Madrid i ka ardhur fundi.Gazeta portugeze zbulon edhe motivet se përse Ronaldo ka vendosur të largohet nga Los Blancos. Vendimi i portugezit nuk ka të bëjë me aspektin ekonomik por më shumë me faktin se presidenti Perez nuk ka bërë asnjë lëvizje për t’i rinovuar kontratën në shenjë mirënjohjeje për të gjitha ato që Ronaldo ka arritur me fanelën e bardhë të Realit të Madridit gjatë këtyre viteve.CR7-ta është ndjerë i braktisur në ambientin madrilen dhe këtë verë do të ndahet përfundimisht me Realin e Madrid pas 9 viteve në Santiago Bernabeu.7 qershor 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone

Publikohet skandali, gjyqtari i Botërorit dhe zyrtari i FIFA-s duke marrë ryshfete

Një investigim dyvjeçar në futbollin afrikan ka zbuluar se në këtë kontinent gjithçka kontrollohet nga ryshfetet të cilat janë të zakonshme edhe në rangjet më të larta.Në dokumentarin e BBC “Numri 12” i cili përmbledh me dhjetëra orë filmime me kamera të fshehta, janë treguar se si futbollistë, trajnerë, gjyqtarë dhe zyrtarët më të lartë të futbollit botëror marrin ryshfet rregullisht.Mes pamjeve është edhe ajo vijërojtësit kenian, Aden Marua, i cili duhej të ishte pjesë e Botërorit 2018.Ai shfaqet duke marrë një ryshfet prej 600 dollarësh para një ndeshje.Pas publikimit të një pjese të dokumentarit, FIFA bëri të ditur se vijërojtësi në fjalë ishte tërhequr për probleme personale nga aktiviteti.Ndërkohë, vetë presidenti i Federatës Ganeze të Futbollit, Kyeshi Nantaki, filmohet duke marrë një ryshfet prej 65 mijë dollarësh të cilët i fut me shpejtësi në një qese plastike.Nantaki është anëtari i Këshillit të FIFA-s, organit më të lartë që drejton organizatën që kontrollon fut..

Lexone