Home / Tag Archives: presidenti

Tag Archives: presidenti

Ndizen sërish “gjakrat”, Trump mesazh urgjent aleatëve: Gati nëse Koreja e Veriut bën ndonjë çmenduri

Pas bërjes publike të letrës dërguar liderit të Koresë së Veriut për anulimin e takimit të programuar më 12 qershor në Singapor, Donald Trump ka deklaruar seSHBA dhe aleatët janë gati për çdo lloj reagimi nga shteti aziatik. Trump ka bërë me dije se ka biseduar me Sekretarin e Mbrojtjes, Jim Mattis dhe vendet aleate, dhe se ata janë gati nëse Koreja e Veriut ndërmerr ndonjë hap të çmendur. “Shpresojmë se gjera pozitive do të ndodhin, në respekt të së ardhmes së Koresë së Veriut”, ka deklaruar Presidenti i SHBA, Donald Trump, duke theksuar se “Nëse kjo nuk ndodh, ne jemi më të përgatitur e kurrë”

Lexone

E nderuar ministre, a i njeh këta dy bosët?

Nga Erjon Braçe E nderuara ministre! A i njeh keta dy boset? Po i identifikoj se nuk dua tu marr kohe; Jane Armando Duka-ky djathtas, ish- presidenti i Federates Shqiptare te Futbollit por qe e mban ende kete post, Ilir Shulku-ky majtas, sekretari i ketij ne detyre. Po pijne duhan ne nje ambjent publik, te mbyllur! Shiheni pak, nuk jane as nga keto cigaret e holla por nga keto rrotullat e medha qe ju zene gjithe gojen e ndotin gati nje sallon te tere me tym te rende! E nderuar ministre! Une di qe eshte ende ne fuqi ligji “Per mbrojtjen e e ahendetit nga produktet e Duhanit”, Ligj me ndalesat e posacme per kete lloj zyrtaresh e jo vetem, shume me gjere se kaq! Perse nuk zbatohet ligji per kete e nderuar ministre? Si ka mundesi qe ky, ka fituar nje status paprekshmerie ne raport me ligjin e qe i ka dhene te drejten ta shkele kurdo e sido? As qe e coj ne mendje qe ky dhe, institucioni qe ka drejtuar e ben sikur e drejton, te jete shembull e model ne betejen e shendetshme kunder..

Lexone

“Bosnja duhet të ketë kujdes nga ‘Sulltani’ i Turqisë”

Me gjithë fjalët e tij të sheqerosura, presidenti turk Rexhep Taip Erdoan është më tepër pengesë sesa aleat i dobishëm i vendit, i cili shansin më të mirë për të mbijetuar e ka brenda NATO-s dhe BE-së. Nga Jasmin Mujanoviç Tubimi pompoz elektoral i presidentit turk Rexhep Taip Erdoan në Sarajevë të dielen, ishte një shfaqje e menaxhuar me kujdes, e llogaritur për të qenë e frytshme si për Erdoanin ashtu edhe për mikpritësin e tij, anëtarin boshnjak të presidencës tri-partiake të Bosnjës, Bakir Izetbegoviq. Për Erdoanin, ende të lënduar ngase Gjermania dhe Austria ia prenë krahët në mënyrë të turpshme, kjo vizitë qe një mundësi për të demonstruar forcën dhe vendosmërinë e politikës së tij të jashtme, sidomos në Ballkan dhe Kaukaz, ku BE dhe SHBA kanë ende njëfarë interesi strategjik dhe të cilat Ankaraja mund t’i baltosë. Madje duke e modeluar veten si «Sulltan» i kohëve të fundit, duke ndërmendur lidhjet e vjetra Osmane mes këtyre rajoneve, që veç rastësi nuk mund të quhet. Për I..

Lexone

Anulohet takimi historik mes Donald Trump dhe Kim Jong Un, ja arsyet

Presidenti i SHBA-ve Donald Trump nuk do të takohet me liderin e Koresë së Veriut, Kim Hong Un në takimin e planifikuar të mbajen më 12 qershor në Singapor Lajmin e ka bw137 të ditur Shtëpia e Bardhë ku thotë se Presidenti Trump po tërhiqet nga takimi me Kim. “Mjerisht, duke u bazuar në armiqësinë e madhe dhe të hapur të shfaqur në deklaratën tuaj më të fundit, unë mendoj se është e papërshtatshme, në këtë kohë, që të ketë këtë takim të planifikuar gjatë,” tha Trump në një letër për Kim Jong Un.

Lexone

Meta takon Hahn: Çelja e negociatave nxit zbatimin e reformave

Presidenti i Republikës, Ilir Meta zhvilloi një takim me zëdhënësin e grupit parlamentar CDU/CSU për zgjerimin dhe çështjet e BE-së në Bundestagun gjerman, deputetin Florian Hahn. Kreu i Shtetit vlerësoi angazhimin e vazhdueshëm të Gjermanisë në të gjitha nivelet, në mbështetje të procesit të integrimit të Shqipërisë në BE. Presidenti theksoi se çelja e negociatave të anëtarësimit të Shqipërisë në BE gjatë Këshillit të qershorit do të ishte qasja më e mirë strategjike për vendin dhe për BE-në, duke patur parasysh se Shqipëria i ka shumë të qarta sfidat që duhet të kapërcejë për përparimin në hapat e mëtejshëm të procesit. Meta shtoi se procesi i negocimit për çdo kapitull është një mekanizëm efikas si për arritjen e rezultateve konkrete ashtu edhe për një monitorim më të afërt dhe bindës për çdo vend anëtar të Bashkimit Evropian. Në përgjigje të interesit mbi reformën në gjyqësor, Presidenti Meta vuri në dukje se procesi i vetingut duhet të nxjerrë më shumë në pah vlerësimin mbi ni..

Lexone

Meta me deputetin e CSU, Hahn, hapja e negociatave nxit reformat

Presidenti Meta vlerësoi angazhimin e vazhdueshëm të Gjermanisë në të gjitha nivelet, në mbështetje të procesit të integrimit të Shqipërisë në BE. Presidenti theksoi se çelja e negociatave të anëtarësimit të Shqipërisë në BE gjatë Këshillit të qershorit do të ishte qasja më e mirë strategjike për vendin dhe për BE-në, duke patur parasysh se Shqipëria i ka shumë të qarta sfidat që duhet të kapërcejë për përparimin në hapat e mëtejshëm të procesit. Kreu i Shtetit shtoi se procesi i negocimit për çdo kapitull është një mekanizëm efikas si për arritjen e rezultateve konkrete ashtu edhe për një monitorim më të afërt dhe bindës për çdo vend anëtar të Bashkimit Evropian. Në përgjigje të interesit mbi reformën në gjyqësor, Presidenti Meta vuri në dukje se procesi i vetingut duhet të nxjerrë më shumë në pah vlerësimin mbi nivelin e profesionalizmit dhe cilësinë e vendimeve gjyqësore, të cilat janë kyç për besueshmërinë e publikut tek institucionet e drejtësisë. The post Meta me deputetin e ..

Lexone

Irani nxjerr kushte për të mbetur në marrëveshjen bërthamore

Shtetet e Bashkuara dhe vendet evropiane “janë larg kompromisit” për një marrëveshje të re bërthamore me Iranin, tha ministri i Jashtëm gjermane, Heiko Maas. “Jemi larg kompromisit, jemi në dy rrugë krejtësisht të ndryshme”, tha ai, pas takimit në Uashington me Sekretarin amerikan të Shtetit, Mike Pompeo. Pompeo, këtë javë, paralajmëroi se Shtetet e Bashkuara do të godasin Iranin me “sanksionet më të fuqishme në histori” nëse ai nuk pajtohet t’i frenojë më shumë aktivitetet e tij bërthamore, t’i japë fund programit me raketa balistike dhe të ndalojë ndërhyrjet ushtarake në Siri dhe në Jemen. Por, udhëheqësi suprem i Iranit, Ajatollah Ali Khamenei, i kundërshtoi fuqishëm kërkesat e SHBA-së dhe tha se tri vendet evropiane, që kanë nënshkruar marrëveshjen bërthamore të vitit 2015, duhet të refuzojnë të negociojnë me Uashingtonin për marrëveshje të re. Khamenei, në një deklaratë të publikuar në ueb-faqen e tij, tha se Britania, Franca dhe Gjermania duhet të zotohen se nuk do të kërkojn..

Lexone

Sarri: Nuk e meritoja të likuidohesha duke shikuar TV

Ka mjaftuar vetëm një “cicërimë” në rrjetet sociale e presidentit De Laurentiis, të mërkurën pasdite, për të mbyllur përfundimisht tri vitet e fundit të Sarrit në Napoli. Tri vite plot me duartrokitje kulmuan në rekordin e pikëve në Seria A, por pa ngritur dot në qiell edhe një trofe. “Falënderoj Maurizio Sarri për përkushtimin e tij të paçmuar në futbollin e Napolit, që ngriti peshë qytetin dhe tifozët “azzurri” nëpër botë. Na dhuroi pa fund emocione, duke krijuar një model të të luajturi futboll, që u admirua kudo dhe nga të gjithë. Bravo Maurizio”, – shkroi presidenti në “Twitter”, duke përshëndetur ish-trajnerin. Metoda e zgjedhur nga De Laurentiis për t’i dhënë duart nuk i ka pëlqyer trajnerit Sarri, që ka reaguar po në të njëjtën monedhë: “Unë nuk e meritoja të likuidohesha duke shikuar televizor, nuk mund t’i gëlltis tri vite si asgjë”. Tekniku nënkampion tashmë është nisur për në Toscana e tij, ku do të kalojë disa ditë në det, por me një “smartphone” në dorë. Sarri mbetet n..

Lexone

Juventus, Agnelli “prezanton” Champions League e re!

Në një intervistë të dhënë për “The Guardian”, Andrea Agnelli, ka shpjeguar ndryshimet që do të donte të shihte në futbollin europian. Ideja bazë është ajo që të luhen më shumë ndeshje të nivelit të lartë, në mënyrë që të fitohet më shumë, duke zgjeruar formatin e Champions League. “Duam të gjithë më shumë ndeshje ndërkombëtare dhe më pak ndeshje të kampionatit, përveçse një reduktim të takimeve, sepse nuk mund të shkohet përtej një numri të caktuar”, ka thënë presidenti i Juventus. Ideja e numrit një të bardhezinjve është ajo që të mbeten 32 skuadra në fazën me grupe të Champions League, por të ndahen në katër grupe. Në këtë mënyrë do të ishin të garantuara 14 ndeshje të nivelit të lartë në fazën e parë, 8 më shumë në krahasim me formatin aktual. “Skuadrat pjesëmarrëse në Champions League-ën e re mund të aktivizojnë 6 lojtarë Under 21 ose Under 23 në kampionat. por janë vetëm propozime, nuk ka një projekt të mirëfilltë”. 24 maj 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone

Trump triumfon, lojtarët e NFL-së jo më në gjunjë gjatë himnit

Mjaft më me lojtarë që në shenjë proteste ulen në gjunjë ose kryqëzojnë krahët gjatë ekzekutimit të himnit kombëtar, para çdo ndeshjeje. Që këtej e tutje do të ndalohet, siç dëshiron presidenti Trump, do të ketë ndëshkime të rënda për klubet përkatëse. Një vendim i marrë nga krerët e NFL-së, sportistët e të cilëve janë akuzuar për mungesë respekti ndaj atdheut dhe flamurit amerikan. Nisma kishte nisur në vitin 2016 nga lojtari i San Françiskos, Colin Kaepernick, i shndërruar në një ikonë të komunitetit afro-amerikan, i cili filloi të ulej në gjunjë për të protestuar kundër racizmit dhe dhunës në rritje të policisë ndaj zezakëve të Amerikës. Gjestin e Kaepernick e ndoqën edhe shumë kolegë të tjerë të tij dhe ekipeve të tjera dhe fushata “taketheknee”, u zgjerua në sporte edhe si basketbolli, ku yje si LeBron James o Stephen Curry u solidarizuan me kolegun e tyre. Por urdhrat e Trumpit duke se kanë ndryshuar gjërat. Tashmë, siç ka njoftuar komisari i NFL-së, Roger Goodell, në shenjë re..

Lexone