Home / Tag Archives: pranishem

Tag Archives: pranishem

Argjentina humbet një tjetër lojtar para Botërorit, Ikardi shpreson

Pak ditë më parë, Argjentina njoftoi se gardiani Serxhio Romero nuk do të luante në Botëror, duke qenë se ka pësuar një dëmtim, ndërkohë që së fundmi, Argjentina është përballur me një tjetër dëmtim.Bëhet fjalë për mesfushorin 25 vjeçar Manuel Lancini i cili ka këputur ligamentin në gjurin e djathë, duke bërë që ta ndërpresë aventurën me Argjentinën, vetëm 6 ditë para se të nisë Kupa e botës.Tekniku i Argjentinës, Sampaoli duhet të mendojë për zëvendësuesin e tij, ndërkohë që kapiteni i Interit, Mauro Ikardi shpreson që të ketë një ftesë për të, në mënyrë që të jetë i pranishëm në Kupën e botës.Manuel Lancini luan në Premier Ligën angleze, me skuadrën e Uest Hemit dhe në ditët në vijim do të shihet se sa kohë do t’i duhet mesfushorit për të qëndruar jashtë fushave të blerta.

Lexone

Ardit Gjebrea tallet me largimin e Fevziut: Gjenerali e bën edhe me të rinj televizionin

Teksa ditët e fundit, lajmi për largimin e Blendi Fevziut nga Tv Klan, vijon të pompohet gjithnjë e më tepër, brenda televizionit vijojnë polemikat.Edhe pse ende nuk kemi një përgjigje konkrete rreth kësaj dileme, vetë Fevziu ka dhënë dy versione nëpër intervista: “Ose do të shkoj, ose nuk do shkoj”.Megjithatë, s’mund të themi se ky lajm ka mbetur pa i marrë vëmendjen figurave më të njohura të Tv Klan.Mbrëmjen e djeshme në ditëlindjen e Ardit Gjebreas, ndër të ftuarit e pranishëm kanë qenë edhe çifti Aleksandër-Alba Frangaj.Teksa Gjebrea ka marrë mikrofonin për të falenderuar të gjithë të pranishmit, ndër të tjera ka thënë:“Gjenerali e bën edhe me të rinj televizionin”.Sipas të njëjtave burime për “Newsbomb.al”, Gjebrea e ka shprehur këtë si për të thumbuar lëvizjen e mundshme të Blendi Fevziut. (TemA)

Lexone

Edmond Islamaj kalon me sukses vettingun: Përgjegjshmëria shpërblehet

Ishte i pari nga Gjykata e Lartë që doli para trupës së Komisionit të Pavarur të Kualifikimit dhe Edmond Islamaj ja doli të rikonfimohej në detyrë, duke kaluar me sukses në “sitën” e vettingut.Gjyqtari Islamaj ishte i pranishëm në seancën e KPK-së, ku ju komunikua vendimi nga relatorja e çështjes dhe në një fjalë të shkurtër për mediat tha se, “përgjegjshmëria shpërblehet”.Kujtojmë se për Islamajn ILDKPI ka nënvizuar në raport se ka deklarim të saktë të pasurisë dhe ka qenë bashkëpunues. ILDKPI thotë se nuk ka fshehje pasurie dhe as konflikte.Në raport thuhet gjithashtu se apartamenti 81.5 m2 që ka në posedim gjyqtari Islamaj, nuk është i tij, por i prindërve, të cilët ja kanë dhuruar.Trupa gjykuese e këtij subjekti rivlerësimi përbëhej nga Suela Zhegu, Pamela Qirko dhe Genta Tafa (Bungo).

Lexone

Vetting për Adriatik Llallën, KPA vendos më 11 qershor për ish-kryeprokurorin

Në Kolegjin e Posaçëm të Apelimit ka nisur seanca për ish prokurorin e Përgjithshëm Adriatik Llalla, lidhur me procesin e rivlerësimit ndaj tij.Vetë Llalla nuk ka qenë i pranishëm por përfaqësohet nga avokati i tij Sokol Hazizaj. Komisioneri publik Florian Ballhysa kërkoi prishjen e vendimit të KPK për Llallën, për ndërprerje të procesit të rivlerësimit.Sipas komisionerit, Llalla është ende magjistrat, pasi sipas tij dorëheqja e ish kryeprokurorit nuk është shprehur përmes formës dhe procedurës ligjore, prandaj është nul.“Pa u materializuar dorëheqja në formën e procedurën e parashikuar në ligj nuk mund të prodhojë asnjë efekt juridik, qoftë ky dhe ndërprerja e procedurave të vlerësimit kalimtar. A është nënshkruar nga vetë magjistrati dorëheqja kur dorëheqja është bërë me postë? Ditën që mbaron mandati i institucionit të rivlerësimit, gati 4 vite më pas nga dita e sotme që po zhvillohet ky gjykim, ai ka gjithë të drejtën të kërkojë rikthimin në sistem duke mos e kaluar kurrë kës..

Lexone

Llalla tentativë tjetër për t’i shpëtuar drejtësisë, kërkesë në KPA: Të ndërpritet procesi i vettingut për të

Ish prokurori i Përgjithshëm Adriatik Llalla, ka bërë tentativë tjetër për t’i shpëtuar drejtësisë.Avokati mbrojtës është paraqitur në Kolegjin e Posaçëm të Apelimit ku në seancë ka kërkuar ndërprerjen e procesit të rivlerësimit.Ndërkohë, vetë Llalla nuk ka qenë i pranishëm por përfaqësohet nga avokati i tij Sokol Hazizaj. Komisioneri publik Florian Ballhysa kërkoi prishjen e vendimit të KPK për Llallën, për ndërprerje të procesit të rivlerësimit.Sipas komisionerit, Llalla është ende magjistrat, pasi sipas tij dorëheqja e ish kryeprokurorit nuk është shprehur përmes formës dhe procedurës ligjore, prandaj është nul.“Pa u materializuar dorëheqja në formën e procedurën e parashikuar në ligj nuk mund të prodhojë asnjë efekt juridik, qoftë ky dhe ndërprerja e procedurave të vlerësimit kalimtar.A është nënshkruar nga vetë magjistrati dorëheqja kur dorëheqja është bërë me postë?Ditën që mbaron mandati i institucionit të rivlerësimit, gati 4 vite më pas nga dita e sotme që po zhv..

Lexone

Nis vetting-u për Llallën, pikëpyetje për dorëheqjen e ish-kryeprokuorit

Në Kolegjin e Posaçëm të Apelimit ka nisur seanca për ish prokurorin e Përgjithshëm Adriatik Llalla, lidhur me procesin e rivlerësimit ndaj tij.Vetë Llalla nuk ka qenë i pranishëm por përfaqësohet nga avokati i tij Sokol Hazizaj. Komisioneri publik Florian Ballhysa kërkoi prishjen e vendimit të KPK për Llallën, për ndërprerje të procesit të rivlerësimit.Sipas komisionerit, Llalla është ende magjistrat, pasi sipas tij dorëheqja e ish kryeprokurorit nuk është shprehur përmes formës dhe procedurës ligjore, prandaj është nul.“Pa u materializuar dorëheqja në formën e procedurën e parashikuar në ligj nuk mund të prodhojë asnjë efekt juridik, qoftë ky dhe ndërprerja e procedurave të vlerësimit kalimtar. A është nënshkruar nga vetë magjistrati dorëheqja kur dorëheqja është bërë me postë? Ditën që mbaron mandati i institucionit të rivlerësimit, gati 4 vite më pas nga dita e sotme që po zhvillohet ky gjykim, ai ka gjithë të drejtën të kërkojë rikthimin në sistem duke mos e kaluar kurrë kës..

Lexone

Vettingu, kalon në ‘sitë’ anëtari i Gjykatës së Lartë, Edmond Islamaj

Pas Gjykatës Kushtetuese e cila është zhytur në një krizë të paprecedentë pas dorëheqjes së disa prej anëtarëve dhe moskalimit të procesit të rivlerësimit të disa të tjerëve, radhën për të kaluar në sitën e Vettingut e ka Gjykata e Lartë.Nga ky institucion i rëndësishëm i sistemit të drejtësisë i pari që doli përpara trupës së KPK është gjyqtari Edmond Islamaj.Gjyqtari Islamaj është i pranishëm në seancën e KPK-së, ndërsa në nisje të saj është shënuar një incident sporadik, sepse ai nuk ka paraqitur dokumentin e identifikimit, pasi nuk e kishte me vete.Trupa gjykuese përbëhet nga Suela Zhegu, Pamela Qirko dhe Genta Tafa (Bungo). Relatorja e çështjes gjatë leximit të raportit për Islamajn ka thënë se sipas ILDKPI gjyqtari në fjalë ka bërë deklarim të saktë të pasurisë dhe ka qenë bashkëpunues.ILDKPI thotë se nuk ka fshehje pasurie dhe as konflikte. Në raport thuhet se apartamenti 81.5 m2 që ka në posedim gjyqtari Islamaj, nuk është i tij, por i prindërve, të cilët ja kanë dhurua..

Lexone

Vettingu, ish-Kryeprokurori Llalla, prokurë nga Turqia për avokatin

Kolegji i posaçëm i Apelimit është mbledhur ditën e sotme për të shqyrtuar çështjen e ankimimit të Komisionit të Pavarur të Kualifikimit kundër vendimit për pushimin e Vettingut ndaj Adriatik Llallës.Gjatë seancës së shkuar, avokati i ish-kryeprokurorit Sokol Hazizaj kishte paraqitur në prokurë që nuk ishte pranuar nga Kolegji, duke e cilësuar të vjetruar.Ndërkohë gjatë seancës së sotme, avokati i ish-kryeprokurorit është paraqitur para kolegjit me një prokurë të re, të shkruar në gjuhën turke e të pajisur me vulën apostile dhe versionin e përkthyer në gjuhën shqipe, çka dëshmon se mesa duket Llalla është zhvendosur në Turqi.Në prokurën e lexuar nga Kolegji, Llalla autorizon avokatin Hazizaj ta ndjekë çështjen, në pamundësi të tij për të qenë i pranishëm gjatë seancës së sotme dhe atyre që do të vijojnë.31 maj 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone

Nis mbledhja e Kolegjit të Posaçëm të Apelit për të marrë vendimin për Adriatik Llallën, por ku ndodhet ky i fundit?

Ditën e sotme, në orën 10:00 ka nisur seanca dëgjimore në Kolegjin e Posaçëm të Apelimit për ankimimin e komisionarit publik, në lidhje me vendimin e Komisionit të Pavarur të Kualifikimit, për ndërprerjen e procesit të rivlerësimit për ish-Kryeprokurorin Adriatik Llalla.Në nisje të seancës është lexuar prokura në turqisht, por e përkthyer në shqip dhe me vulë apostile, mes të cilës ish-kryeprokurori Llalla ngarkon si përfaqësues të tij avokatin Sokol Hazizaj.“Emëroj si përfaqësues ligjor avokatin Sokol Hazizaj, i jap të drejtën për të më mbrojtur apo përfaqësuar para cdo organi gjyqësor. Në kushtet kur kam marrë dijeni për orën dhe datën e gjykimit ditën enjte 31.5 2019 në orën 1- prapë KPA do të gjykohet në seancë gjyqësore publike cështja nr 1 e vitit 2018, për ankimin që komisioneri publik ka bërë kundër vendimit të KPK për rivlerësimin. E kam të pamundur të jem i pranishëm apo të paraqitem, si dhe më pas autorizoj caktoj si përfaqësues të posacëm ligjor avokatit Hazizaj për të ..

Lexone

Ndryshon vendodhja, Adriatik Llalla ndodhet në Turqi?

Sot në orën 10:00 ka nisur seanca e dytë në Kolegjin e Posaçëm të Apelimit për ish-prokurorin e Përgjithshëm, Adriatik Llalla.Llalla i ka dhënë një prokurë përfaqësimi avokatit Sokol Hazizaj.Prokura është dhënë në Turqi dhe është në dy gjuhë, në shqip dhe në turqisht.“Emëroj si përfaqësues ligjor avokatin Sokol Hazizaj.I jap të drejtën për të më mbrojtur apo përfaqësuar para çdo organi gjyqësor.Në kushtet kur kam marrë dijeni për orën dhe datën e gjykimit ditën enjte 31.5 2019 në orën 1- prapë KPA do të gjykohet në seancë gjyqësore publike cështja nr 1 e vitit 2018, për ankimin që komisioneri publik ka bërë kundër vendimit të KPK për rivlerësimin, e kam të pamundur të jem i pranishëm apo të paraqitem, si dhe autorizoj caktoj si përfaqësues të posacëm ligjor avokatit Hazizaj për të më përfaqësues gjatë dhe gjithë gjykimin në mungesën time.Avokatit i njoh të drejtën që të më mbrojë të paraqesë cdo anekesë dhe të grumbullojë prova dhe ti paraqesë ato para KPA”, thuhet në proku..

Lexone