Home / Tag Archives: policise (page 2)

Tag Archives: policise

Monika Kryemadhi: Rama po e përdor Fatmir Xhafajn si prezervativ, por kam parë prova të frikshme që do shpërthejnë shumë shpejt

Prej disa ditësh, lryetarja e LSI-së Monika Kryemadhi ka shfaqur qëndrim të ndryshëm nga ai i Lulzim Bashës në lidhje me akuzat që i bëhen Fatmir Xhafajt për të vëllain.Top Channel e pyeti zonjën Kryemadhi dhe ajo e ndan përgjegjësinë në kohë dhe veprime.“Këtu beteja nuk është thjesht për z.Xhafaj, pasi nuk ka pse të mbajë përgjegjësi për veprimet që bën vëllai i tij”. shprehej kryetarja e LSI.Kjo deklaratë e Monika Kryemadhit reflektoi diferencë qëndrimi nga Lulzim Basha për fajësinë e ministrit të Brendshëm Fatmir Xhafaj në raport me vëllain e tij, të dënuar për trafik ndërkombëtar droge.Diçka ndryshon në sqarimin e saj…“Jo për çështjen e vëllait të tij nuk mendoj. Problemi është pastaj nëse do të veprojë ligji i antimafias… Unë jam në emision dhe nuk e di se çfarë bëjnë fëmijët e mi tani. Unë mbaj përgjegjësi morale dhe ligjore nuk mund të mbaj. Nga ana tjetër, i vëllai i z.Xhafaj nuk ka përdorur institucionet e policisë së shtetit në funksion të veprimtarisë së tij”, u sh..

Lexone

VIDEO: Dalin pamjet nga vrasja e dyfishtë në “Don Bosko”, momenti kur 31-vjeçari qëllon ish të dashurën

Këto janë momentet kur Xhafer Mata sapo ka qëlluar me pistoletë Xhuljeta Çunin, një vajzë 19 – vjeçare që jetonte në zonën e ‘Don Boskos’ në Tiranë.Është ora 08.20 minuta. Në këto pamje të siguruara nga Tv Klan shihet se si 31 – vjeçari nga Kukësi, me profesion inxhinier, që mban veshur një bluzë të kuqe, lëshon pistoletën në trotuar, pasi e ka qëlluar dy herë të renë, që gjendet e shtrirë në trotuarin e rrugës “Eshref Frashëri”, pak metra larg tij.Disa sekonda më pas ai rrethohet nga policia, në anën tjetër të rrugës. Thirrjeve për t’u dorëzuar iu përgjigj duke qëlluar veten me një plumb në kokë. U dërgua në spital, por disa minuta më vonë ndërroi jetë.Disa dëshmitarë thanë se Xhafer Mata ia preu rrugën Xhuljeta Çunit dhe më pas debatoi me të. Debati mësohet se kishte lindur nga fakti ata ishin ndarë prej pak muajsh.“Më ndave nga familja, më ndave nga fëmija. Më ndave nga njerëzit e mi, më shkatërrove jetën. Pse ma bëre këtë”?Kështu mësohet t’i jetë drejtuar Xhafer Mata, ish..

Lexone

Nishani i shqetësuar: Shteti është futur në kolaps të plotë, udhëkryq më të mjegullt s’ka patur kurrë Shqipëria

Ish presidenti Bujar Nishani thotë se shteti është futur në kolaps të plotë.Përmes një komenti të gjatë në facebook teksa rendit aryset se pse shteti është futur në kolaps, Nishani thotë mes të tjerash se shqiptarët kanë humbur shpresën dhe sipas tij udhëkryq më të mjegullt skanë patur kurrë Shqipëria dhe shqiptarët.Reagimi i plotë:Të dashur miq, shteti ynë i përbashkët është futur në kolaps të plotë.Eshtë futur shteti në kolaps sepse janë në kolaps shtyllat e tij kryesore, mekanizmat e funksionimit të tij.Eshtë futur në kolaps ekonomia.Prej disa vitesh nuk flitet për “investime”, as si politikë e as si realitet. Motorri i një ekonomie që zhvillohet është politika e investimeve, kryesisht në sektorët e prodhimit por dhe në infrastrukturë dhe shërbime. Investimet Zero !E vetmja para që lëvrohet me shumicë është valuta e huaj si produkt i trafikut të narkotikëve.E vetmja fushë që kjo lloj paraje cek, është betonizimi, jo vetëm si politikë e mbytjes dhe ndotjes urbane por ..

Lexone

Aksident tragjik në Gjirokastër, vdesin dy gra, plagoset një tjetër

Një aksident i rëndë ka ndodhur në Gjirokastër, ku dy gra kanë humbur jetën dhe një tjerër ka mbetur e plagosur rëndë.Aksidenti është shënuar në zonën e Jorgucatit, ku një makinë ka dalë nga rruga.Ngjarja ka ndodhur mesditën e sotme në Jorgucat dhe sipas policisë gratë janë përplasur nga një makinë teksa ato po ecnin anës rrugës.Mësohet se gratë sapo kishin lënë punën në fushat e rigonit në zonën e Jorgucatit.“Mjeti tip “Nissan”, me targa GJ 0524 A, me drejtues shtetasin Leonidha Klemo, banues në Gjirokastër ka goditur tre shtetase të cilat lëviznin me këmbë në anë të rrugës. Si pasojë dy prej shtetaseve H.Ç e S.K banuese në Lazarat kanë humbur jetën ndërsa shtetasja tjetër ndodhet në spital në gjendje të rëndë për jetën”, sqaron policia.Policia ka mbërritur në vendin e ngjarjes dhe ka shoqëruar drejtuesin e mjetit.Në vendngjarje kanë shkuar shërbimet e qarkullimit rrugor dhe grupi hetimor ku vijon puna për zbardhjen e plotë të rrethanave të ngjarjes.8 qershor 2018 (gazet..

Lexone

Kontrolle në të gjithë Tiranën, 5 të arrestuar për drogë, policia jep detajet

Policia e shtetit ka zhvilluar kontrolle të shumta në zona të ndryshme të Kryeqytetit në vijim të luftës kundër drogës.Nga ky operacion janë arrestuar në flagrancë 5 shtetas, 1 tjetër procedohet në gjëndje të lirë, si dhe sekuestrohet lëndë e dyshuar narkotike e llojit Cannabis Sativa dhe Heroinë.Specialistët për Hetimin e Narkotikëve në Drejtorinë Vendore të Policisë Tiranë, në vijim të punës së tyre për parandalimin e rasteve të prodhimit dhe shitjes së lëndëve narkotike, ditën e djeshme kanë ushtruar kontrolle të shumta në zona të ndryshme të kryeqytetit, ku gjatë kontrolleve të ushtruara kanë arrestuar në kushtet e flagrancës shtetasit :– Fation Kalemaj, 36 vjeç, banues në Vlorë (pasi tek Dogana gjatë kontrollit fizik të ushtruar i’u gjetën e bllokua në cilësinë e provës materiale 1 dozë lëndë e dyshuar narkotike e llojit Heroinë, 5 doza lëndë e dyshuar narkotike e llojit Cannabis Sativa dhe 2 celularë)– Artil Shalari, 40 vjeç banues në Tiranë dhe Zymer Jerina, 37 vjeç banu..

Lexone

VIDEO tronditëse: Grushte e shkelma kokës, policët rrahin për “vdekje” të riun

Stacioni policor i qytetit Messa në Arizonë ka publikuar një video të filmuar nga kamerat e sigurisë, ku shihen policët duke goditur me grushta dhe shqelma Robert Johnsonin, 35-vjeç, të cilin më pas e përplasin për tokë dhe e prangosin.Videoja që është shpërndarë në rrjetet sociale, fillon me daljen e një polici nga ashensori, i cili e ndal Johnsonin për ta marrë në pyetje.Më pas shfaqen edhe tre policë tjerë që e rrethojnë Johnsonin dhe e godasin pa mëshirë me grushte e shkelma.Kamerat e sigurisë më pas tregojnë se si policët e prangosin Johnsonin dhe i lidhin këmbët.Sipas informacioneve Johsnon është akuzuar për sjellje të pahijshme.Policia e Arizonës fillimisht është munduar ta arsyetoj veprimin e zyrtarëve policorë, duke thënë se ai është rrahur pasi i nuk i është bindur urdhrave të policisë. (TemA)

Lexone

Policia e shtetit gëzon besim të lartë te qytetarët, ja rezultatet e studimit

Policia e Shtetit vijon të gëzojë një besim të lartë te qytetarët, sipas një studimi të bërë nga instituti IDRA gjatë periudhës prill-maj 2018. Në këtë studim janë zhvilluar 1500 intervista me qytetarë në të gjithë vendin.Sipas studimit kur qytetarët pyeten se sa mirë e bën punën Policia e Shtetit, 63% e publikut shprehen se ajo është duke bërë një punë të mirë ose shumë të mirë.Përsa i përket nivelit të sigurisë në zonat e banimit edhe këtu kemi të dhëna pozitive të cilat janë të përafërta ose dhe më të mira se mesatarja e Bashkimit Europian.Të pyetur nëse ndihen të sigurt kur lëvizin në orët e vona në lagje, 3 në 4 shqiptarë deklarojnë se ndihen të sigurt ose shumë të sigurt.Pyetjes nëse kanë qenë viktimë e një grabitje ose sulmimi fizik në 5 vitet e fundit, 7% e popullsisë e ka pranuar këtë, por duke e krahasuar me mesataren vendeve të e BE-së, ky është një rezultat pozitiv pasi mesatarja e BE-së është 10 pikë më shumë se Shqipëria.Nota të mira Policia e Shtetit ka marrë e..

Lexone

Shpërndanin heroinë dhe kanabis, 5 të arrestuar në Tiranë

Pesë persona janë vënë në prangat e policisë së Tiranës dhe një tjetër po hetohet në gjendje të lirë, pasi gjatë ditës së djeshme, e enjte, u kapën duke shitur lëndë narkotike.Uniformat blu kanë ushtruar kontrolle të shumta në zona të ndryshme të kryeqytetit, ku kanë arrestuar në kushtet e flagrancës pesë të dyshuar.Fation Kalemaj, 36 vjeç, banues në Vlorë u kap pasi tek zona e Doganës, ku gjatë kontrollit fizik të ushtruar i’u gjetën e bllokua në cilësinë e provës materiale një dozë lëndë narkotike heroinë, 5 doza kanabis sativa dhe dy celularë.Gjithashtu u vunë në pranga Artil Shalari, 40 vjeç banues në Tiranë dhe Zymer Jerina, 37 vjeç banues në Tiranë si dhe u procedua në gjendje të lirë shtetasi O. Sh., 40 vjeç, pasi në Yzberisht në një lokal gjatë kontrollit fizik të ushtruar A. Sh., ju gjetën dhe bllokuan 3.2 gramë heroinë.Ndërkohë në banesën e O. Sh., u gjetën e bllokuan dy doza lëndë e dyshuar narkotike kanabis sativa.Enzo Meçi, 25 vjeç, banues në Tiranë dhe Ilir Kadu..

Lexone

I shpallur në kërkim ndërkombëtar, arrestohet 40-vjeçari në Elbasan

Një person i shpallur në kërkim ndërkombëtar për llogari të drejtësisë italiane, është vënë në prangat e policisë së Elbasanit.Pasditen e kësaj të enjteje, u bë arrestimi i 40-vjeçarit Aleksandër Ramazani, banues në Peqin. Ndalimi i tij u bë në Peqin, ku dhe fshihej prej kohësh, për ti shpëtuar vuajtjes së dënimit. Gjykata e Perdonone në Itali, e ka dënuar me 4 vjet e një muaj burg për veprën penale.Ai është shpallur fajtor për veprën penale “Vjedhja”, në bazë të Kodit Penal italian. Kapja dhe ndalimi i tij u bë me qëllim ekstradimi në Itali.8 qershor 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone

Sherr në një lokal në Klos, plagoset me thikë një person

Një sherr i ndodhur mes dy personave paraditen e sotme, ka përfunduar në plagosje me thikë.Ngjarja ka ndodhur rreth orës 10.15 të kësaj të premteje, në qytetin e Klosit.Në verandën e një lokali në Klos, 28-vjeçari Selami Rami, dhe Gazmir Pisli, rreth 35 vjeç, banues në fshatin Platin-Klos, dyshohet se kanë debatuar me njëri tjetrin.Në konflikt e sipër Rami ka nxjerrë një thikë që kishte me vete, duke plagosur Pislin.I dëmtuari pasi ka marrë ndihmën e parë mjekësore në spitalin e Burrelit, është dërguar për ndihmë më të specializuar në Tiranë.Aktualisht nga ana e policisë vijon puna për kapjen e autorit të plagosjes, si dhe për zbardhjen e detajeve të konfliktit.8 qershor 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone