Home / Tag Archives: policise (page 10)

Tag Archives: policise

Vrasësi shqiptar arratiset për herë të katërt nga burgu, ekzekutohet nga Policia

Një shqiptar i dënuar me 25 vjet burg për vrasje në Maqedoni, në përpjekje për t’iu shmangur policisë, ka mbetur i vrarë; ngjarja ndodhi në Tetovë. Viktima Jeton Rexhepi, 38 vjeç, ishte dënuar për vrasje.Ai ishte arratisur edhe vite më parë nga burgu, në 2012, në 2014 dhe në 2016 dhe Policia e kishte kapur.Kjo ishte tentativa e katërt e tij dhe e Policisë për ta ndaluar arratisjen e tij.Por, këtë radhë Rexhepi iu kundërpërgjigj me armë zjarri.Burimet e para nga terreni, sipas mediave maqedonase, thanë se, Rexhepi ishte i armatosur dhe hapi zjarr drejt Forcave Speciale që kishin shkuar për ta arrestuar në orët e para të mëngjesit.Të dhënat jozyrtare flasin se Rexhepi akuzohej gjithashtu edhe për një rrëmbim, gjatë viteve të tij të arratisë.

Lexone

VIDEO/ Me Mercedez dhe të maskuar: Shikoni si 5 laçianë tentojnë të grabisin një dyqan, vetëm 100 metra larg policisë

Këto janë pamjet kur pesë persona të maskuar tentojnë të grabisin një dyqan.Ngjarja ka ndodhur në qytetin e Laçit më 1 qershor në orën 03:00 të mëngjesit në lagjen nr.3 të qytetit pranë rrugës së tregut.TV Klan ka siguruar pamjet e kamerave të sigurisë kur autorët me maska në fytyrë ndaluan pranë dyqanit që synonin të grabisnin.Ka qenë ora ekzaktësisht 02:53 minuta kur pesë grabitësit zbritën nga një automjet ngjyrë gri tip “Mercedes-Benz E-Class”.Me leva nëpër duar, ata tentuan të shqyenin derën kryesore të dyqanit që ndodhet në qendër të qytetit, vetëm 100 metra larg stacionit të policisë.Përpjekjet e tyre dështuan dhe u larguan rreth 10 minuta më vonë pasi nuk mundën dot të hynin në dyqan.Pronari i biznesit ka thënë për Klan se ngjarjen e ka denoncuar në polici dhe deri tani uniformat blu nuk i kanë dhënë asnjë përgjigje.Ai shprehet se policia nuk ka identifikuar asnjë prej autorëve që tentuan t’i grabisnin dyqanin, pavarësisht se targat e automjetit të tyre mund të ve..

Lexone

ANALIZA/ Europa ime: Dështimi i një gjenerate në Jugosllavi

Nga Dragoslav DedovićNdoshta studentët në qershor 1968 në Beograd nuk e dinin aq mirë në fillim se çfarë dëshironin. Por ata e dinin shumë mirë se kundër kujt ishin. Ata protestonin kundër rritjes së pabarazisë, kundër ndalimeve të shprehjes së mendimit dhe dhunës brutale të policisë. Në ditët e qershorit edhe kërkesat e tyre e qartësuan: Më shumë pjesëmarrje. Një shoqëri më të drejtë. Më shumë liri. Më shumë socializëm –por ndryshe.Për ironi të fatit studentët arritën shumë pak për vete. Ata kërkuan ndër të tjera një pagë minimale për punëtorët. Shumica e punëtorisë nuk e kuptonte avangardën studentore. Gjatë pushtimit shtatëditor të Universitetit në Beograd, firmat e mëdha rekrutuan mes punëtorëve trupa të gatshme për rrahje, nëse do të ishte e nevojshme. Nuk qe e nevojshme, sepse Tito e mori situatën në dorë, duke u dhënë studentëve pak a shumë të drejtë. Më e keqja, një larje llogarish me përgjakje u pengua. Protestuesit ndjeheshin të konfirmuar. Por ishte një fitore si e Pirro..

Lexone

Gjendet dy javë pas mbytjes trupi i 20-vjeçarit në lumin Erzen

Polumbarët e Reneas kanë nxjerrë nga lumi Erzen trupin e pa jetë të 20-vjeçarit Xh.S, i zhdukur para disa javësh.Në lidhje me ngjarjen e ndodhur më datë 19.05.2018 në “Shpellën e Pëllumbasit” ku shtetasi Xh. S., rreth 20 vjeç, si pasojë e rënies aksidentale nga gryka e kanionit në ujërat e lumit Erzen ku humbi jetën, dhe trupi i tij nuk u gjend si pasojë e marrjes nga rrjedha e ujit, ju bëjmë me dije se :Ditën e sotme rreth orës 15.00, rreth 1 kilometër larg nga vendi ku shtetasi Xh. S., ra nga lartësia, nga Polumbarët e Reneas është gjetur dhe është nxjerrë nga ujërat e lumit Erzen trupi i shtetasit Xh. S., rreth 20 vjeç.Pavarësisht kërkimeve intensive për një javë rresht nga Polumbarët e Reneas dhe një grup punonjësish të Stacionit të Policisë Farkë në terren shumë të vështirë nuk u bë e mundur gjetja e trupit të 20 vjeçarit.Kërkimet nuk u ndërprenë, por çdo ditë dy Polumbarë të Reneas dhe disa punonjës Policie të Farkës kanë krehur shtratin e Lumit.Rreth 1 km më poshtë ven..

Lexone

Gjermani, agjenti plagos një person në Katedralen e Berlinit (Foto)

Katedralja e Berlinit është izoluar, pasi një agjent i policisë gjermane ka qëlluar me armë zjarri ndaj një personi, “i cili po shkaktonte probleme” në shesh, duke u plagosur në këmbë.Rreth orës 16:00, policia ka ndërhyrë për shkak të një personi të dhunshëm dhe në vijimësi, një agjent ka përdorur armën e tij të shërbimit”, – ka thënë një zëdhënës i policisë gjermane.Policia ka ftuar qytetarët “të shmangim çdo spekulim” mbi arsyet e vërteta të dhunës nga ana e personit të plagosur.1 of 10epa06782853 Policemen block the area of the Berliner Cathedral (Berliner Dom) in Berlin, Germany, 03 June 2018. According to a police spokeswoman, a man was shot at the Berlin Cathedral, the circumstances of the incident remained unclear. EPA/HAYOUNG JEONepa06782854 Policemen block the area of the Berliner Cathedral (Berliner Dom) in Berlin, Germany, 03 June 2018. According to a police spokeswoman, a man was shot at the Berlin Cathedral, the circumstances of the incident remained unclear. ..

Lexone

Plagos fqinjin në qafë, arrestohet 58-vjeçarin në Peqin

Një sherr mes fqinjëve në Peqin ka përfunduar me plagosjen e njërit prej tyre. Ngjarja ka ndodhur ditën e sotme në fshatin Karthnek të Peqinit, ku policia është sinjalizuar se ka një konflikt mes dy fqinjëve, deri në përdorimin e mjeteve prerëse. Efektivët e policisë kanë ndërhyrë për të parandaluar përshkallëzimin e konfliktit.Osman Tabaku, 58 vjeç, banues në fshatin Karthnek, u arrestua në kushtet e flagrancës pasi kishte goditur me mjete prerëse fqinjin e tij shtetasin M.T., 62 vjeç, duke i shkaktuar plagë në qafë.I plagosuri u dërgua në spitalin e Elbasani, dhe është jashtë rrezikut për jetën. Konflikti dyshohet se ka ndodhur për motive të dobëta, ndërkohë që hetimet janë në vijim.Sakaq për veprime të mëtejshme, në ngarkim të Tabakut materialet iu referuan Prokurorisë së Elbasanit, për veprën penale, “Plagosje e rëndë me dashje”.3 qershor 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone

E pazakontë! Shqiptari vrau babain pedofil, pritet me duartrokitje dhe brohoritje në gjykatë

Disa ditë më parë një ngjarje e rëndë tronditi Greqinë, pasi një djalë 26-vjeçar nga Shqipëria pranoi se kishte vrarë babanë e tij.Sot i riu ka dalë përpara gjykatës, ku në hyrje të saj është përballur me disa njerëz që e duartrokisnin, për veprimin që kishte bërë.Sipas dëshmisë 26-vjeçarit shqiptar ai e vrau babanë e tij pasi abuzonte seksualisht me atë dhe motrat.I riu shqiptar është gjendur i befasuar nga mbështetja dhe thjesht ka vështruar, ndërsa përreth tij lëshoheshin thirrjet: Të lumtë! Bravo! Ne jemi me ty! Ne jemi krah teje!Qytetarët e mbledhur për ta përkrahur thanë para kamerave se 26-vjeçari ishte njeri shumë i mirë, kishte qenë fëmijë i qetë, me një karakter që nuk shqetësonte kurrë dhe as provokonte tensione në shoqëri.Mësohet se ai i kishte thënë Policisë greke se e vrau babanë pasi 70-vjeçari jo vetëm që kishte abuzuar seksualisht me të, por po abuzonte edhe me dy motrat dhe vëllezërit më të vegjël nga martesa e tretë, me një vajzë 10-vjeçare dhe një djalë 7-..

Lexone

VIDEO/ Pritet me duartrokitje në gjykatë 26-vjeçari shqiptar, që vrau babanë pedofil: Të lumtë, jemi me ty!

Disa ditë më parë një ngjarje e rëndë tronditi Greqinë, pasi një djalë 26-vjeçar nga Shqipëria pranoi se kishte vrarë babanë e tij.Sot i riu ka dalë përpara gjykatës, ku në hyrje të saj është përballur me disa njerëz që e duartrokisnin, për veprimin që kishte bërë.Sipas dëshmisë 26-vjeçarit shqiptar ai e vrau babanë e tij pasi abuzonte seksualisht me atë dhe motrat.riu shqiptar është gjendur i befasuar nga mbështetja dhe thjesht ka vështruar, ndërsa përreth tij lëshoheshin thirrjet: Të lumtë! Bravo! Ne jemi me ty! Ne jemi krah teje!Qytetarët e mbledhur për ta përkrahur thanë para kamerave se 26-vjeçari ishte njeri shumë i mirë, kishte qenë fëmijë i qetë, me një karakter që nuk shqetësonte kurrë dhe as provokonte tensione në shoqëri.Mësohet se ai i kishte thënë Policisë greke se e vrau babanë pasi 70-vjeçari jo vetëm që kishte abuzuar seksualisht me të, por po abuzonte edhe me dy motrat dhe vëllezërit më të vegjël nga martesa e tretë, me një vajzë 10-vjeçare dhe një djalë 7-vj..

Lexone

VIDEO tronditëse: Sherr në rrugë, burri nxjerr shpatën për të goditur të riun

Ky është momenti tronditës kur dy burra zihen me njëri tjetrin në mes të rrugës pranë një semafori.Në pamjet filmike shikohet se njëri nga burrat përdor një shishe si armë për të goditur personin tjetër i cili nxjerr më pas një thikë të madhe.Nuk dihen shkaqet e sherrit, por është dashur ndërhyrja e menjëhershme e policisë që konflikti të shuhej.Sapo pikas makinën e policisë burri që mbante thikën në dorë largohet me vrap.Incidenti ndodhi të premten në Castlemilk, Glasgow, në orën 6.20 . (TemA)

Lexone

Zbardhet pasuria përrallore e deputetëve të LSI: Biznese, makina luksoze dhe llogari bankare

Zbardhet pasuria e plotë e 19 deputetëve të Lëvizje Socialiste për Integrim, deklaruar për vitin 2017.Gazeta prej disa ditësh ka zbardhur të ardhurat e politikanëve shqiptarë, ndërsa bie në sy se deputetët e LSI janë mes deputetëve më të pasur.Sipas të dhënave që ata kanë deklaruar pranë Inspektoratit të Lartë të Deklarimit dhe Kontrollit të Pasurive, rezultojnë me apartamente, makina të shtrenjta dhe biznese. Ata që kanë pasuri të lartë janë deputetët që vijnë nga fusha e biznesit.Deputeti Agron Çela ka deklaruar se bashkëshortja e tij ka blerë makinë 42 mijë euro, ndërsa fitimet nga kompania e tij, janë 360 milionë lekë të vjetra në vit.Pasuri të lartë ka dhe ish-ministri i Bujqësisë, Edmond Panariti. Ai ka deklaruar një llogari bankare me 24 milionë lekë të vjetra.Po ashtu bashkëshortja e tij ka deklaruar llogari bankare me vlerë rreth 36 mijë euro. Ndërkohë dy djemtë e tij rezultojnë me llogari bankare në Holandë dhe Britaninë e Madhe.Njëri prej tyre ka në llogari rreth..

Lexone