Home / Tag Archives: policise

Tag Archives: policise

Në gjurmët e “bisedës Babale-Xhafaj”, kamerat e sigurisë s’kanë filmuar asnjë takim…

Hetuesit e Krimeve të Rënda nuk kanë mundur të gjejnë pamje filmike të takimit të pretenduar mes Albert Veliut dhe vëllait të ministrit të Brendshëm në një lokal në Vlorë. Ndërkohë, përgjimi origjinal i publikuar nga PD ndodhet tashme në duart e prokurorisë, e cila pritet ta çojë për ekspertim jashtë vendit. Pamjet filmike të kamerave të sigurisë të lokaleve, ku pretendohet të kenë qëndruar Albert Veliu, “Bashkëpunëtori X” i audio-përgjimit të publikuar nga Partia Demokratike nuk i kanë ardhur në ndihmë hetimit. Burime pranë grupit hetimor bënë me dije për AbcNews se nga verifikimi paraprak ka rezultuar se nuk ka pamje të ditës kur pretendohet të jetë realizuar përgjimi i bisedës mes “Babales” dhe Agron Xhafajt, vëllai i ministrit të Brendshëm. Ndërkohë prej pasdites të së martës, Prokuroria për Krimet e Rënda zotëron materialin origjinal të përgjimit, si edhe mjetin me të cilin është realizuar përgjimi. Ato u dorëzuan në prokurori nga ana e gazetarit, Jetmir Olldashi, autori i in..

Lexone

KShH, forum për ndërgjegjësimin dhe sensibilizimin e aktorëve vendor kundër ekstremizmit të dhunshëm

Denisa Canameti Larmishmëria e situatave dhe opinioneve në rajone të ndryshme për ekstremizmin e dhunshëm, hapi temën e diskutimit në forumin e organizuar sot nga Komiteti Shqiptar i Helsinkit. Ky forum, i katërti i zhvilluar pas atyre në Shkodër, Korçë, Gjirokastër, pati si qëllim nxitjen e dialogut dhe fuqizimin e organizatave të shoqërisë civile dhe institucioneve të sigurisë publike në luftën kundër ekstremizmit të dhunshëm dhe radikalizmit në Shqipëri. Klejda Ngjela, menaxhere e Projektit pranë AH C, bëri një prezantim të shkurtër e përmbledhës të dispozitave ligjore kombëtare për parandalimin e ekstremizmit të dhunshëm. Duke u ndalur në nene të veçanta, znj. Ngjela diskutoi herë pas here me pjesëmarrësit për rëndësinë e koordinimit të strukturave shtetërore dhe shoqërisë civile për harmonizimin e ndërhyrjes në këtë drejtim, si dhe për ndarjen kritike të lirisë së ushtrimit të besimit dhe sigurisë publike, elementë të cilët gershetohen shpesh kur flitet për këtë fenomen. Pjes..

Lexone

Pamjet/ Ndodh në Shqipëri; si i dënuari u iku nga duart policëve

Këto janë pamje të reja të arratisjes nga Gjykata e Vlorës e të dënuarin për rrëmbim personi, të Mikel Kasës. Kasa 29-vjeç ishte paraqitur sot në Gjykatën e Vlorës, për t’u njohur me dënimin e formës së prerë për akuzën e ‘’rrëmbimit të personit”. Në një moment të seancës ai ka goditur me grusht një prej efektivëve të Policisë dhe më pas është arratisur nga salla. Ai hipi mbi tavolinën e gjyqit dhe më pas është larguar me vrap nga salla. Policia ka ngritur pika të shumta kontrolli në Vlorë dhe po kreh të gjithë zonën. The post Pamjet/ Ndodh në Shqipëri; si i dënuari u iku nga duart policëve appeared first on Zonë E Lirë.

Lexone

Blindohet Vlora pas arratisjes, ndalohen 3 policët që shoqëruan Kasajn (FOTO)

Në të majtë Mikel Kasaj gjatë arratisjes dhe në të djathtë efektivët që e ndjekin Amatoreske dhe pamje që të bëjnë për të qeshur janë ato të arratisjes së paradites së sotme nga ambientet e Gjykatës së Vlorës, por në të vërtetë zhdukja e beftë e të dënuarit për rrëmbim Mikel Kasaj ka vendosur në alarm strukturat e policisë në qytetin bregdetar. Kaso, të cilit iu ul dënimi nga 5 në 3.4 vite nga gjyqtari Skënder Haluci, njëkohësisht kreu i Gjykatës së Vlorës, iu largua këtij të fundit para syve vetëm pak çaste pasi i kishte komunikuar vendimin. Në videon e kamerave të sigurisë, që po qarkullon në rrjet, Kaso shihet sesi vrapon jashtë oborrit të gjyaktës, ndërsa prapa tij vihen me vrap punonjës të forcave të rendit. 1 of 3 Arratisja e 29-vjeçarit detyroi gjyqtarin Haluci të shprehte shqetësimin për mungesën e parametrave të sigurisë në Gjykatën e Vlorës, ndërsa uniformat blu janë mobilizuar maksimalisht për gjetjen dhe ndalimin e tij. Në fotot që vijnë nga Vlora shihet sesi policia ..

Lexone

Detajet nga Policia/ Kush është vlonjati që u arratis sot nga gjykata

Eshtë arratisur nga gjykata e Vlorës në momentin që po lexohej masa e dënimit nga gjyqtari i seancës I veshur me pantallona të zeza e bluzë rozë, vlonjati Mikel Kasaj në foton e publikuar, arriti të arratiset sot nga salla e gjykatës së Vlorës, sapo kreu i këtij institucioni, Skënder Haluçi dha vendmin. Momenti i arratisjes së 28-vjeçarit nga salla e gjyqit Në njoftimin e policisë thuhet se: Më datë 23.05.2018, rreth orës 10:25, Salla Operative Vlorë është njoftuar se prej ambienteve të Gjykatës Vlorë ku shërbimet e IEVP-së kishin dërguar për masë sigurie shtetasin Mikel Kasa, 29 vjeç, ky i fundit është arratisur. Shërbimet policore të IEVP-së gjatë shoqërimit të këtij shtetasi në ambientet e Gjykatës nuk kanë kërkuar mbështetjen e forcave policore të DVP Vlorë. Aktualisht nga ana e Drejtorisë Vendore e Policisë Vlorë janë ngritur disa grupe kontrolli dhe po bëhet krehja e zonës me qëllim kapjen dhe ndalimin e këtij shtetasi. Policia kërkon bashkëpunimin dhe ndihmesën e çdokujt q..

Lexone

Blindohet Vlora pas arratisjes, ndalohen 3 policët që shoqëruan Kason (FOTO)

Në të majtë Mikel Kasaj gjatë arratisjes dhe në të djathtë efektivët që e ndjekin Amatoreske dhe pamje që të bëjnë për të qeshur janë ato të arratisjes së paradites së sotme nga ambientet e Gjykatës së Vlorës, por në të vërtetë zhdukja e beftë e të dënuarit për rrëmbim Mikel Kasaj ka vendosur në alarm strukturat e policisë në qytetin bregdetar. Kaso, të cilit iu ul dënimi nga 5 në 3.4 vite nga gjyqtari Skënder Haluci, njëkohësisht kreu i Gjykatës së Vlorës, iu largua këtij të fundit para syve vetëm pak çaste pasi i kishte komunikuar vendimin. Në videon e kamerave të sigurisë, që po qarkullon në rrjet, Kaso shihet sesi vrapon jashtë oborrit të gjyaktës, ndërsa prapa tij vihen me vrap punonjës të forcave të rendit. 1 of 3 Arratisja e 29-vjeçarit detyroi gjyqtarin Haluci të shprehte shqetësimin për mungesën e parametrave të sigurisë në Gjykatën e Vlorës, ndërsa uniformat blu janë mobilizuar maksimalisht për gjetjen dhe ndalimin e tij. Në fotot që vijnë nga Vlora shihet sesi policia ..

Lexone

VIDEO: Vajza nuk e lëshon nga puthja në buzë të riun, policët i hedhin piper për ta ndarë

Ky është momenti dramatike kur e dashur i kafshon gjuhën djalit të ri dhe nuk e lëshon. Djali 23-vjeçar u pa duke qarë me zë të lartë dhe duke rrjedhur gjak nga gjuha. Është dashur ndërhyrja e policisë që vajza ta lëshonte djalin. Mësohet se kjo ishte puthja e fundit midis çiftit pasi djali e kishte lënë vajzë pasi ajo kishte probleme mendore. Ngjarja ndodhi në Kinën lindore. (TemA)

Lexone

Përplaset avioni çarter në Honduras, ndahet në dy pjesë (FOTO)

Të gjithë në bord mbijetuan gjatë rrëzimit të një avioni të nisur nga Teksasi dhe që kishte për destinacion Hondurasin. Të plagosur mbetën gjashtë amerikanë në aksidentin ajror që ndodhi në kryeqytetin e Hondurasit Tegucigalpa të martën në mëngjes. Aeroplani i Gulfstream G200 ishte në një fluturim privat nga Austin, Texas, kur u rrëzua pranë pistës në Aeroportin Ndërkombëtar Toncontin. Autoritetet kanë dhënë shifra kontradiktore për numrin e personave që gjendeshin në bordin e avionit, pasi fillimisht thanë gjashtë e më pas nëntë. Një zyrtar i policisë tha: “Falënderoj Perëndinë që nuk ka asnjë të vdekur”. 1 of 6 Një dëshmitar i tha AFP se ai ndihmoi pesë burra dhe një grua të dilnin nga avioni i ndarë në dy pjesë, dhe sipas tij të gjithë ishin “praktikisht të padëmtuar”. Rrethuar nga malet dhe me një pistë shumë të shkurtër, aeroporti Toncontin konsiderohet si një nga më të pabesët në botë. Në vitin 2008, një avion i ish-TACA ajrore u rrëzua në pothuajse të njëjtin vend. Pesë ve..

Lexone

Kush është ushtari në Lushnjë që tentoi të grabiste bankën

Nuk dihet ende se çfarë e shtyu ushtarin 25 vjeçar nga Berati që të hynte i armatosur dhe i maskuar në një bankë në Lushnje, ku dy orë më herët kishte kërkuar overdraft. Me shërbim në repartin e Poshnjës, Olcion Muço jetonte prej pak kohesh në një lagje të këtij qyteti. Fqinjët e tij janë të tronditur nga ngjarja. Bashkëshortja e Olcion Muços ndodhet ende në pallatin ku janë zhvendosur para pak kohësh, por nuk pranon të flasë. Nuk dihet ende me saktësi se çfarë e shtyu 25 vjeçarin ushtar profesionist ne repartin ushtarak të Poshnjës, që të merrte një maskë dhe një pistoletë e të shkonte në bankë për grabitur para. Duke e gjetur të mbyllur derën ai zbrazi karikatorin e armës mbi bravë, dhe fatmirësisht nga të shtënat nuk pati viktima. Me armën bosh eci rrugëve derisa u dorëzua i rrethuar nga policia. Dy orë para se të tentonte grabitjen Muço kishte qenë në këtë bankë për të kërkuar një overdraft. Ishte kthyer në shtëpi, për të dalë serish duke thënë se po shkonte për kafe. Edhe pse ..

Lexone

Si u arratis nga Gjykata e Vlorës i dënuari për rrëmbim

Një i burgosur është arratisur nga ambjentet e Gjykatës në Vlorë. I arratisuri Mikel Kasa ka qenë në katin e dytë të Gjykatës për të marrë vendimin. Ai është larguar nga salla, ndërkohë që në sallë ka pasur dhe policë. Mësohet se ai ka goditur një nga efektivët e policisë me grusht. Ai është hedhur mbi tavolinë dhe ka ikur me vrap. Mikel Kasa ishte arrestuar për rrëmbim personi dhe sapo dëgjoi vendimin e Gjykatës është arratisur. Për Kasën është dhënë vendimi me 5 vjet burg dhe akuzohet për heqje të paligjshme të lirisë. Ngjarja ka ndodhur rreth orës 10:40 dhe personi ndodhej në gjykatë për vlerësim mase. Mendohet se ai ka ikur vetë dhe nuk është ndihmuar nga persona të tjerë. Mësohet se dyert e gjykatës kanë qenë të hapura, çka ka ndihmuar 28-vjeçarin të realizojë planin e tij. Forca policie vijojnë kërkimet për kapjen e tij.

Lexone