Home / Tag Archives: pikerisht (page 4)

Tag Archives: pikerisht

E vërteta e frikës, nga “përgjimi” i Lulzim Bashës!

Nga Mero BazeAlarmi pazakontë rreth përgjimit të Lulzim Bashës, i cili tentoi të kthehet në problem politik, po i paraprin zbardhjes së “Dosjes Babale” dhe disa hetimeve të cilat implikojnë drejtues të PD, të përfshirë në një histori banale.Disa zyrtarë të lartë të Partisë Demokratike pranojnë privatisht, se janë kontaktuar nga të afërm të “dëshmitarit x” dhe janë shantazhuar prej tyre, për shkak të asaj që ata e quajnë “tradhëti ndaj Babales”, duke zbardhur pa dashje në bisedat e tyre telefonike dhe skenarin, se si u ngjiz “çështja Babale”.Dëshmitari i kasetës së inskenuar që tashmë po kërkon azil politik në Kosovë, mund të ketë keqpërdorur rëndë PD-në në atë skandal, duke kompromentuar gjithçka, si të porositur politikisht dhe financiarisht nga kupola e PD.Të frikësuar se kontaktet e fundit me të afërm të “Babales” mund të jenë regjistruar si prova nga prokuroria dhe se së shpejti mund të mbërrijë dhe ekspertiza e kasetës, Partia Demokratike i ka paraprirë këtij zhvillimi të ..

Lexone

E vërteta e frikës, nga “përgjimi” I Lulzim Bashës.

Mero BazeAlarmi I pazakontë rreth përgjimit të Lulzim Bashës, I cili tentoi të kthehet në problem politik, po I paraprinë zbardhjes së “Dosjes Babale” dhe disa hetimeve të cilat implikojnë drejtues të PD, të përfshirë në një histori banale. Disa zyratrë të lartë të Partisë Demokratike pranojnë privatisht, se janë kontaktuar nga të afërm të “dëshmitarit x” dhe janë shantazhuar prej tyre, për shkak të asaj që ata e quajnë “tradhëti ndaj Babales”, duke zbardhur pa dashje në bisedat e tyre telefonike dhe skenarin, se si u ngjiz “cështja Babale”. Dëshmitari I kasetës së inskenuar që tashmë po kërkon azil politik në Kosovë, mund të ketë keqpërdorur rënd PD në atë skandal, duke kompromentuar gjithcka, si të porositur politikisht dhe financiarisht nga kupola e PD. Të frikësuar se kontaktet e fundit me të afërm të “Babales” mund të jenë regjistruar si prova nga prokuroria dhe se së shpejti mund të mbrijë dhe ekspertiza e kasetës, Partia Demokratike I ka paraprirë këtij zhvillimi të mundshëm, ..

Lexone

E bëri për t’u hakmarrë? Ish-bashkëshorti i Meghan Markle merr papritur një vendim

Siç dihet Meghan Markle ka qenë më parë e martuar me Trevor Engelson. Sipas disa burimeve ata u ndanë për shkak të largësisë, kur Meghan u shpërgul në Toronto për xhirimet e filmit “Suits” dhe ka qenë pikërisht ajo që ka kërkuar divorcin.Por me sa duket, ashtu si Meghan, edhe Trevor ka vendosur të ecë para me jetën e tij. Ai i ka propozuar martesë të dashurës së tij aktuale, Tracey Kurland. Ky vendim i tij i çuditi të gjithë, pasi ata kanë vetëm pak muaj që njihen. Sipas disa burimeve për Metro.uk, Travor e ka bërë gjithë këtë vetëm për t`i treguar Meghan-it se edhe ai mund të jetë i lumtur.The post E bëri për t’u hakmarrë? Ish-bashkëshorti i Meghan Markle merr papritur një vendim appeared first on Zonë E Lirë.

Lexone

Castan tregon plagën pas koke: Shenjë e rilindjes sime!

Leandro Castan nuk dorëzohet dhe pasi është kthyer në Romë pas huazimit te Kaljari, kërkon të luajë pikërisht shanset e tij. Pas më shumë se 3 vitesh, braziliani i është rikthyer atij dëmtimi, duke treguar përmes një fotografie në rrjetet sociale plagën, ku shkruan: “Është një shenjë e rilindjes sime”.1 of 3Më pas, Castan ka shtuar: “Më parë, do të shikoja mbretin tim dhe do të ankohem për gjithçka që kisha humbur në jetën time. Tani Zoti më tregon se kjo është një shenjë e rilindjes sime.“Unë tani jam një baba më i mirë, një burrë më i mirë, një bir i mirë dhe një mik më i mirë. Çdo herë që e shikoj këtë plagë, mbaj mend gjithçka që kam kaluar dhe çdo mëngjes dal nga shtrati për një mundësi tjetër që Perëndia më ka dhënë për të ndjekur ëndrrat e mia.“Nuk është kurrë tepër vonë për të ëndërruar. Jeta është e bukur, le të jetojmë çdo ditë sikur të ishte e fundit.” -shkruan ai.Castan pësoi një dëmtim që e mbajti larg fushave të lojës për thuajse 1 vit. Ai iu nënshtrua një oper..

Lexone

Fenomeni zgjedh 11-shen më të mirë, por injoron CR7-ën

Në një intervistë për të përditshmen spanjolle ElMundo Deportivo, Luiz Nazario De Lima Ronaldo ose më saktë Ronaldo fenomeni ka zgjedhur 11-shen më të mirë të të gjithë kohërave. Ndër emrat e përzgjedhur nga ish sulmuesi i Interit nuk ka vend për asnjë ish shok skuadre tek Interi por as Cristiano Ronaldon e Neymar Jr.Përveç tij janë edhe 3 brazilianë të tjerë në 11-shen ideale të fenomenit Ronaldo. Në portë është Buffon, ndërsa mbrojtja përbëhet nga Cafu në të djathtë, Cannavaro e Maldini në qëndër dhe Roberto Carlos në të majtë. Mesfusha nis me Pirlon përpara mbrojtjes, Messi në të djathtë Maradona e Zidane më të avancuar dhe Pele në të majtë, ndërsa në sulm është i vetëm ai pikërisht Ronaldo fenomeni. Skema e zgjedhur nga ish sulmuesi i Brazilit është 4-1-4-1.3 qershor 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone

TRUMP KUNDËR TË GJITHËVE, TË GJITHË KUNDËR TRUMP?

Filloi! Ajo që përflitej kaq shumë, lufta tregtare. Një gjë dihet shumë qartë: Donald Trump nuk do të lëshojë pe. Kundërshtarët e tij duhet të bashkohen. Por pikërisht për këtë nuk ka gjasa, mendon Henrik Böhme.Do të jem i qetë atëherë kur të mos shohë të lëvizë asnjë Mercedes përgjatë Fifth Avenue në Nju Jork. Nëse është e vërtetë kjo fjali, që sipas qarqeve diplomatike të cituara nga revista gjermane „Java ekonomike” i mvishet Donald Trumpit, atëherë edhe më i fundit duhet ta kuptojë: Ky burrë i shkon gjërave deri në fund. Ai kapet me të gjithë dhe këdo. Në vatrat e krizës sot në botë, Lindje e Afërt, Siri, Iran, Koreja e Veriut, kudo është prezent Donald Trump. Për të gjitha këto kriza ai ka nevojë për aleatë. Aleatë, të cilët ai i zhgënjen, njëri pas tjetrit.America first –po bëhet gjithnjë e më shumë America alone –America vetëmPor të kthehemi tek lufta tregtare. Se gjithnjë e kemi parandjerë: Automjetet Mercedes në Fifth Avenue në Nju Jork përbëjnë vërtet një rrezik për sig..

Lexone

Ëndërrimet e Naim Frashërit nën interpretimin e super artistëve vjen tek Pazari i Vjetër në Korçë

Një super shfaqje më 6 Qershor do të bëjë bashkë super artistë. Ëndërrimet e Naim Frashërit vijnë nën interpretimin e Margarita Xhepës, Dhimitër Orgockës, Zamira Kitës, Gulielm Radoja, Rajmonda Bulku dhe Kristian Koroveshi. Ky i fundit është edhe organizatori i kësaj shfaqjeje që pritet të ngrejë në këmbë publikun. Padyshim interpretimet fantastike të këtyre emrave kaq të njohur për publikën nuk mund ti mungojnë notat muzikore. Në violinçel do të jetë Lida Radoja, e cila do shoqërojë çdo frazë të këtij vëllimi poetik.Kjo shfaqje financohet nga Ambasada e Iranit dhe Fondacioni kulturor Saadi Shirazi.Pak për vëllimin poetik Ëndërrimet ose e thënë me titullin origjinal Tehajjulat.Libri “Tehajjulat”, ose siç ka ardhur në shqip me titullin “Ëndërrimet”, është vepra që ka ndriçuar prirjet shpirtërore të Naim Frashërit, sepse secila poezi është ngjizur ose me një lëndë moralistike, ose mbi bazën e misticizmit, ose mbi të vërtetën e krijimit të botës e të jetës, ku të gjitha kanë një bos..

Lexone

Ornela Vorpsi, përjetimet për gjumin, erosin, vdekjen, macen, ekzistencën, artin dhe Leonard Cohen

Gjumi. Shpeshherë me shaka them, lavdi kujt e ka shpikur dyshekun. E shtrirë në ndërresa të pastra, nën jorganin e fshehur dynjaje, në qetësinë e dhomës së gjumit, është një nga dimensioned e jetës që më konforton pa masë, për ta thënë me pak fjalë, duke u fshehur kësisoj, marr pushim nga bota. Arti. Ka qenë dhe është rruga ime që në fëmijëri.Kam nisur vizatimin dhe pikturën në moshën gjashtëvjeçare. Kisha bindjen që kjo ishte rruga ime për gjithë kohën që do të jetoja. (jeta i ka dhënë disa tërmete të fuqishme kësaj bindjeje të fëmijërisë). Era e vajit të linit më qetëson dhe më jep ndjenjën e një përjetësie premtuese në qetësi dhe mirësi. Kur futem në një atelie picture dhe ndjej këtë erë, ndihem si në shtëpinë time. Çdo gjë më duket të jetë në vendin ku do të duhej të ishte.Kam kaluar orë të tëra duke admiruar pikturat e mjeshtërve të mëdhenj. Ngjizja e ngjyrave si muzikë e heshur më flet thellë në shpirt, duke bërë që të mos e ndjej më vetminë dhe mjerimin që di ta bartë bota. ..

Lexone

Andre Silva, çelësi i Milanit për të shkuar te Falcao

Te Milani e gjithë vëmendja është te vendimi që do të japë UEFA, megjithatë te klubi kuqezi nuk po qëndrojnë duarkryq dhe kanë nisur nga puna për të përforcuar skuadrën në merkato.Trajneri Genaro Gattuso u ka kërkuar drejtuesve të skuadrës një qëndërsulmues me eksperiencë që garanton minimalisht 20 gola në sezon dhe i përzgjedhuri i Fassones dhe Mirabellit është pikërisht kolumbiani i Monacos Radamel Falcao.Për të bërë të mundur kalimin e El Tigres në Milano po ndërhyn edhe Jorge Mendes. Menaxheri i fuqishëm me famë botërore është agjenti i Falcaos, por edhe i Andre Silvas, i cili këtë verë sipas të gjitha gjasave do të përshëndesë kuqezinjtë duke u larguar nga San Siro pas vetëm 1 sezoni, pasi nuk arriti të linte shenjë te Milani.Jorge Mendes u ka propozuar drejtuesve të Milanit një shkëmbim mes Falcaos dhe Andre Silvës, natyrisht për shkak të moshës së re të sulmuesit portugez, Monaco do të derdhë në arkat e Milanit edhe disa miliona euro. Mbetet për t’u parë por shkëmbimi Falc..

Lexone

Mediat serbe: Vuçiç ka refuzuar “planin amerikan” për Kosovën

Gazeta serbe “Novosti” shkruan se presidenti serb Aleksandar Vuçiç ka hedhur poshtë një dokument pune, lidhur me zgjidhjen e çështjes së Kosovës i njohur si “paketa amerikane”.Sipas gazetës së Beogradit, Vuçiç e ka vlerësuar këtë dokument të padenjë dhe të papranueshëm për Serbinë dhe të njëjtin nuk ka dashur as ta nxjerr në opinion, përcjell Telegrafi.“Ekzistencën e këtij dokumenti ‘non paper”, i cila u dërgua së fundmi përmes kanalet diplomatike joformale në Presidencën e Serbisë, u konfirmua të shtunën edhe nga Zëvendëskryeministri i Kosovës, Enver Hoxhaj, duke shpresuar se Beogradi do të pranojë atë letër, e cila kërkon që në mënyrë indirekte por praktike Serbia ta njoh Kosovën”, shkruan gazeta serbe.Siç thuhet, “përfaqësuesve të Kosovës dhe Serbisë u janë prezantuar katër shtylla të marrëveshjes historike, kurse nga Prishtina kanë mbërritur zërat se zgjidhja e çështjeve të hapura bilaterale mes dy vendeve është njohja reciproke, dhe se pikërisht kjo është në letrën, të cilën..

Lexone