Home / Tag Archives: pikerisht (page 30)

Tag Archives: pikerisht

Ky është çelësi që mund të hap çdo dhomë të hoteleve në krejt botën

Një nga avantazhet e hoteleve që përdorin karta zhbllokimi është se ato mund të programohen.Kjo do të thotë që në rast se konsumatori humbet kartën, ose nëse dëmtohet, është e lehtë ta zëvendësojë atë.Gjithashtu, karta mund të programohet për çdo dhomë. Pengesa më e madhe e këtij sistemi është se kartat e zhbllokimit mund të hidhen.Kjo është pikërisht ajo që hakerët demonstruan kohët e fundit dhe anëtarët e ekipit F-Secure zbuluan një dobësi kritike në softuerin e çelësave elektronikë të prodhuara nga VINGCARD, i cili është ofruesi më i madh i sistemeve mbyllje në hotele.Ky gabim i lejon hakerëve për disa minuta të krijojnë çelësin kyç për krejt ndërtesën, dhe e gjitha ajo që kanë nevojë është një kartë e rregullt për zhbllokim nga hoteli.“Kjo mund të jetë një kartë për të zhbllokuar dhomën tuaj, kartela e personelit ndihmës nga secila pjesë e hotelit. Sistemi mund të hakohet edhe nga ashensori dhe të klonojë një kartelë atje”, tha Tomi Tuominen nga kompania kërkimore F-Secure.F-Secu..

Lexone

Gjonaj: Gjyqtarë dhe prokurorë po largohen vetë nga frika e Vettingut

“Deri dje gjyqtarët e prokurorët ishin kthyer në një koorporatë, e cila e ishte e pamundur për t’u depërtuar.Ndërsa sot shikojmë gjyqtarë e prokurorë, të cilët nuk e ndjejnë veten që kalojnë procesin dhe dorëhiqen, si dhe gjyqtarë e prokurorë të cilët nuk e kalojnë dot procesin e Vettingut, e kjo është pikërisht ajo për të cilën qytetarët shqiptarë kanë dhënë besimin për Reformën në Drejtësi”.Me këto fjalë u është drejtuar ministrja e Drejtësisë, Etilda Gjonaj studentëve të Fakultetit të Shkencave Politike- Juridike në Universitetin “Aleksandër Moisiu” të Durrësit, gjatë një takimi të zhvilluar në këtë universitet.Takimi i organizuar në formën e një bashkëbisedimi të hapur kishte në qendër të diskutimit Reformën në Drejtësi, ecurinë e saj, mbështetjen që Qeveria ka dhënë për këtë reformë si dhe ndikimin e rezultateve të reformës në marrjen e rekomandimit pozitiv për çeljen e negociatave të anëtarësimit në BE.Ministrja Gjonaj ka theksuar se Qeveria ka ndërmarrë të gjithë iniciat..

Lexone

Bajerni, pengesa e fundit për Realin para… rekordit

Bajerni i Mynihut është ekipi i fundit në histori që ka fituar tri herë radhazi kupën me veshë të gjatë. Reali gati ta “imitojë”Takimi i sotëm mes Realit të Madridit dhe Bajernit të Mynihut është më shumë se një gjysmëfinale. Është më shumë se kaq, sepse në mes është rivaliteti i përjetshëm, është dhe një rekord për t’u mbrojtur. Bajerni do të zbresë sonte në fushë në “Bernabeu” për të përmbysur 1-2 të takimit të parë në “Allianz Arena”. Në takimin e vajtjes, Bajerni ka shpërdoruar shumë. E si të mos mjaftonin këto, i ka dhuruar praktikisht dy gola madrilenëve, të cilët nuk kanë falur.E për më shumë në mes është dhe çerekfinalja e sezonit të kaluar, ku bavarezët u ndien të vjedhur në Madrid. Por në mes është dhe një rekord. Reali është në kërkim të finales së tretë radhazi dhe pse jo suksesit të tretë radhazi në Champions. Po kush ka qenë skuadra e fundit që ia ka dalë? Pikërisht rivali i sotëm, Bajerni i Mynihut edhe pse asokohe liga e sotme e kampionëve njihej me emrin Kupa e Kam..

Lexone

Struktura anti-korrupsion, për SPAK-un u thye ligji

Gjykata e Krimeve të Rënda Shpresa më e madhe për të luftuar korrupsionin në nivele të larta është ngritja e Prokurorisë Speciale.“Presim rezultatet e para, me qëllim që këta kandidatë të konsiderohen të vlefshëm dhe të kalojnë procesin e vettingut, institucionet e reja fillojnë menjëherë nga funksionimi i tyre. Unë mendoj se brenda vitit 2018 këto organe duhet të ngrihen”, u shpreh më 16 shkurt të këtij viti Etilda Gjonaj, ministre e Drejtësisë.Struktura e posaçme antikorrupsion duhet të kishte nisur nga puna në 31 gusht 2017, pra sipas parashikimeve ligjore brenda 300 ditëve nga miratimi i ligjit. Që SPAK të niste nga puna pikërisht në ambientet, ku sot gjendet Prokuroria e Gjykata e Krimeve të Rënda, fillimisht duhet të ishte formuar organi qeverisës i akuzës, Këshilli i Lartë i Prokurorisë ashtu sikurse për gjykatën që do të hetojë korrupsionin duhet të ishte ngritur Këshilli i Lartë Gjyqësor.Këshilli i Lartë i Prokurorisë është organi i vetëm kompetent që emëron prokurorin e..

Lexone

Reforma në Drejtësi, Gjonaj: Sfidë kryesore, ngritja e institucioneve

“Deri dje gjyqtarët e prokurorët ishin kthyer në një koorporatë, e cila e ishte e pamundur për t’u depërtuar. Ndërsa sot shikojmë gjyqtarë e prokurorë, të cilët nuk e ndjejnë veten që kalojnë procesin dhe dorëhiqen, si dhe gjyqtarë e prokurorë të cilët nuk e kalojnë dot procesin e Vettingut, e kjo është pikërisht ajo për të cilën qytetarët shqiptarë kanë dhënë besimin për Reformën në Drejtësi”.Me këto fjalë u është drejtuar ministrja e Drejtësisë, Etilda Gjonaj studentëve të Fakultetit të Shkencave Politike- Juridike në Universitetin “Aleksandër Moisiu” të Durrësit, gjatë një takimi të zhvilluar në këtë universitet. Takimi i organizuar në formën e një bashkëbisedimi të hapur kishte në qendër të diskutimit Reformën në Drejtësi, ecurinë e saj, mbështetjen që Qeveria ka dhënë për këtë reformë si dhe ndikimin e rezultateve të reformës në marrjen e rekomandimit pozitiv për çeljen e negociatave të anëtarësimit në BE.Ministrja Gjonaj ka theksuar se Qeveria ka ndërmarrë të gjithë iniciativ..

Lexone

Menaxheri i Hysajt: Ka interes konkret nga 3 klube angleze

Napoli e preku trofeun e titullit kampion, por disfata në Firenze dhe suksesi i Juventusit në derbin e Italisë, e kane thërrmuar ëndrrën e të kaltërve dhe një ndër lojtarët më të zhgënjyer është mbrojtësi i përfaqësueses shqiptare Elseid Hysaj.24-vjeçari me fanellën e kaltër u shndërrua në një ndër futbollistët më të mirë të linjës së djathtë, megjithatë e ardhmja e shkodranit mund të jetë larg Napolit.Menaxheri i Hysajt, Mario Giuffreddi në një prononcim për portalin “CalcioNapoli24” ka zbuluar se janë tre klube të Premier Leagues që kanë shfaqur interes konkret për lojtarin e kombëtares sonë.“Hysaj tek Chelsea? Elseidi kërkohet nga shumë klube në Premier League, madje 3 prej tyre kanë kryer lëvizje konkrete, megjithatë duhet parë sa të gatshëm janë për të paguar klauzolën e tij”, ka deklaruar Giuffredi, duke parashtruar edhe pikën kryesore të negociatave, që është pikërisht klauzola e largimit që Hysaj ka në kontratën e tij aktuale me klubin napoletan.Më 2016-ën mbrojtësi kuq..

Lexone

Xhafaj paralajmëron nga Korça: Shumë shpejt do godasim sërish grupet kriminale

Në Korçë u mbajt Forumi Qytetar për Siguri Publike, një format i llogaridhënies së Policisë përballë qytetarëve. Drejtori Vendor Lorenc Panganika prezantoi problematikat dhe punën e policisë lokale. Pyetjeve dhe shqetësimeve të ngritura nga banorët e Korçës iu përgjigjën drejtuesit e Policisë dhe ministri i Brendshëm Fatmir Xhafaj.“Ju korçarët jeni nga më të shëtiturit që në origjinë dhe e dini shumë mirë se si kanë funksionuar dhe si funksionojnë disa gjëra jashtë nesh. E dini shumë mirë marrëdhënien që njerëzit kanë me policinë. Fakti që vetë qytetarët vendosen në ruajtje të qetësisë, të rendit, praktika të kësaj natyre, si kjo që ne po duam të ndërtojmë, janë të zakonshme në vendet e BE-së”, nënvizoi ministri.Duke u ndaluar tek lufta kundër krimit të organizuar, ai theksoi se shumë çështje nën hetim kanë avancuar.“Krimi i organizuar cënon sigurinë kombëtare, pronën dhe jetën, cënon, pengon zhvillimin ekonomik, jetën sociale të shoqërisë edhe imazhin e vendit. Ne jemi fort të a..

Lexone

“Peshqit e mëdhenj”, Xhafaj: Ja ç’duhet bërë që të bien në rrjetë

Ministri i Brendshëm Fatmir Xhafaj, ka theksuar nga Korça, se llogaridhënia e Policisë së Shtetit përballë qytetarëve është një fakor i rëndësishëm për rendin dhe qetësinë.Në “Forumin Qytetar për Siguri Publike”, Xhafaj ka thënë se praktika të kësaj natyre, janë të zakonshme në vendet e BE-së”.Duke u ndaluar tek lufta kundër krimit të organizuar, ai theksoi se shumë çështje nën hetim kanë avancuar.“Krimi i organizuar cenon sigurinë kombëtare, pronën dhe jetën, cenon, pengon zhvillimin ekonomik, jetën sociale të shoqërisë edhe imazhin e vendit. Ne jemi fort të angazhuar. Kemi ndërmarrë një operacion shumë konkret, operacionin “Forca e Ligjit”. Kemi evidentuar grupet kriminale që veprojnë në territor, brenda dhe jashtë territorit të vendit. Kemi goditur një pjesë të tyre. Kemi një sërë hetimesh të rëndësishme me Task Forcat që janë në kuadrin e operacionit “Forca e Ligjit”, në bashkëpunim me Prokurorinë, për të goditur shumë shpejt një pjesë të këtyre grupeve kriminale”, u shpreh m..

Lexone

Çfarë kuptimi ka 1 maji në botë dhe Zvicër?

Kërkesa e parë publike është paraqitur në Australi gjatë vitit 1855: me këtë përmbajtje: ” 8 orë punë, 8 orë dëfrim e 8 orë gjumë”. Si lindi 1 Maji?Festa e 1 Majit, apo Dita Ndërkombëtare e Punëtorëve lindi nga lufta botërore e punëtorëve për të afirmuar të drejtat e tyre e për të përmirësuar kushtet e jetesës. Pavarësisht se kremtimi i saj lidhet ngushtë me protestën e punëtorëve të Çikagos, përfunduar me gjak, historia e festës së punëtorëve fillon më herët se sa viti 1886. “8 orë punë, 8 orë dëfrim e 8 orë gjumë”, kjo ishte parulla e hedhur për herë të parë në Australi më 1855-n e pastaj e përqafuar nga krejt lëvizja sindikaliste botërore. U hap kështu rruga për protesta të përgjithshme dhe u kërkua një ditë, pikërisht 1 maji, në të cilën të gjithë punëtorët të ushtronin presion për të drejtat e tyre.Nga Kongresi i Internacionales së parë në Gjenevë, ku ishin mbledhur kryesisht socialistë dhe anarkistë, doli propozimi për ditën ligjore të punës prej 8 orësh, por ata që luftuan m..

Lexone

Reali synon finalen e 3 radhazi, Bayerni përmbysjen e madhe

Vetëm gjashtë ditë pas takimit të parë Reali i Madridit dhe Bayerni i Mynihut do të përballen në Stadiumin “Santiago Bernabeu” për aktin e dytë të fazës gjysmëfinale në Champions League. Dy ekipet përplasen për herë të 26 dhe kampionët në fuqi janë shumë pranë finales së tretë radhazi, pas fitores 2-1 brenda në “Allianz Arena”.Nën drejtimin e Zinedine Zidane “los blancos” nuk janë eliminuar asnjëherë në 8 duelet e fazës së knock out-it, me ndeshje vajtje ardhje dhe 12 herë kampionët e këtij kompeticioni në fakt edhe këtë radhë janë dukshëm favoritë për të shkuar në finalen e Kievit, sidomos pasi përmbysën javën e kaluar në Bavari golin e Kimmich, me Marcelo-n dhe Marco Asensio-n, rezultat që e bëri Realin të parin ekip që siguron 150 fitore në Champions.Bayerni i Jupp Heynckess do të paraqitet në Madrid pa Arjen Robben, megjithatë “të kuqtë” pritet të kenë në fushë dyshen David Alaba-Javi Martinez, ndërsa në krahun tjetër në dyshim për shkak të dëmtimit në shpatull është Isco, por ..

Lexone