Home / Tag Archives: pikerisht (page 20)

Tag Archives: pikerisht

Punëtorët “operativë” të Partisë Demokratike

Nga Artur AjaziPrej afro 10 ditësh, dy prej punëtorëve “operativë” të Partisë Demokratike, kanë nisur një fushatë sulmesh, kësaj here ndaj ministrit të Brëndshëm Fatmir Xhafaj, duke gërrmuar ku të mundin, mbi “bëmat” e familjarëve të tij.Fiks fare si dikur punëtorët operativë të lagjeve, që pasi arrestoheshe, qoftë për vepra penale ordinere apo për politikë, ishin pikërisht punëtorët operativë të lagjes, që nisnin gërrmimet mbi jetën private të familjarëve, duke shpikur lloj-lloj makinacionesh, për të raportuar sa më shumë materiale negative tek shefat.Edhe sot në PD, në partinë e cila nuk po ndahet, dhe as ka ndërmend të ndahet përfundimisht nga mentaliteti i së kaluarës, po ndodh e njëjta gjë.Ajo parti ka me shumicë “punëtorë operativë” dhe jo politikanë karriere. Dy ish-ministrat e Drejtësisë të asaj partie, së fundi kanë nisur fushatën e gërrmimeve si dikur ish-punëtorët operativë të Degës Punëve Brëndshme, për ti treguar Lulzim Bashës (dhe jo demokratëve dhe shqiptarëve) s..

Lexone

Mercedes dominon në Spanjë, Hamilton nis shkëputjen

Skuderia Mercedes ka dominuar garën e Barcelonës, pasi përveç provave zyrtare, dy makinat e saj e kanë kaluar edhe finishin të parat, pasditen e sotme.Ishte pikërisht kampioni në fuqi, Lewis Hamilton, ai që triumfoi në garën spanjolle, i ndjekur nga shoku i skuadrës, Valteri Bottas në vendin e dytë.Vetëm vendi i 4-t për Sebastain Vettel, që e mbylli garën mes dy makinave Red Bull, para Ricciardos dhe pas Verstappenit.Me këtë fitore Lewis Hamilton vijon të ruajë kryesimin dhe madje fillon shkëputjen nga rivali i tij i Ferrarit, gjermani Vettel, diferenca mes të cilëve është plot 17 pikë tashmë.13 maj 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone

Çudit grupi i shkencëtarëve gjermanë: Drejt riprodhimit të trurit të neandërtalit

Një grup shkencëtarësh e biologësh gjermanë janë në fazën e fundit të procesit për “riprodhimin” e trurit të neandërtalit.Behet fjalë për një punë kërkimore të Departamentit të Gjenetikës në Institutin Max Planck në Leipzig.Udhëheqësi i këtij studimi, Profesor suedez, Svante Paabo thotë se neandertalet e zhdukur kanë qenë speciet më të ngjashme me njeriun modern dhe shembulli më i mirë për t’u krahasuar.Në muajt në vijim puna do të përqendrohet tek fijet e vogla të indeve, të njohura si organoidet e trurit, që do të rriten nga qelizat njerëzore që janë ndërtuar për të përmbajtur versionet e neandertalizuara të disa gjeneve.Organoidet, në fazat fillestare janë të paafta për mendime apo ndjenja dhe konsiderohen si kopje të strukturave themelore të një truri të maturuar. Pikërisht, duke shfrytëzuar këto, grupi i studiuesve gjermanë shpreson që për herë të parë të shpjegojë dallimet biologjike mes trurit të njeriut të sotëm dhe të atij të neandertalit.“Kërkojmë të verifikojmë nës..

Lexone

Baloteli në superformë, Italia dhe Dortmundi dy stacionet e radhës

2 gola dhe 1 asist në ndeshjen e tij të fundit në stadiumin Allianz Riviera me fanellën e Nicës. Mario Balotelli rikthehet ai i ditëve më të mira dhe e ardhmja parashikohet e ndritur për të.27-vjeçari po ndihmon Nicën në këtë fund sezoni me golat e tij për të siguruar një vend në Europa League sezonin e ardhshëm. Tani mbetet vetëm ndeshja e fundit ndaj Lyon-it dhe pastaj lamtumirë Francës.Fillimisht vëmendja do të jetë te kombëtarja italiane me trajnerin e ri Roberto Mancini që e ka në planet e tij Balotellin teksa të dy do të kujtojnë kohët që kanë kaluar tek Interi dhe Manchester City, por tashmë duke përfaqësuar skuadrën e vendit të tyre, pikërisht Italinë. Ndërkohë Balotelli që në këto 2 vite te Nice ka shënuar 10 gola më shumë se ne periudhën 2-vjeçare që ka qenë pjesë e Milanit pritet të jetë një lojtar i lirë në merkaton e kësaj vere pasi i skadon kontrata me Nice.Për Supermarion parashikohet një e ardhme në Gjermani te një emër i madh si Borussia e Dortmundit së bashku me..

Lexone

Al Khelafi: Neymar qëndron me 2000% te PSG

Nuk kanë fund zërat e meraktos rreth sulmuesit të PSG Neymar. Interesimi i vazhdueshëm i Realit për të siguruar shërbimet e brazilianit, po kthehet në një shqetësim serioz për klubin parizien.Por, numri një i klubit francez, sheiku Naser Al-Khelaifi ka qënë i qartë në një intervistë të dhënë. Neymar qëndron te PSG me 2000%, duke shtuar se kjo është vetë dëshira e lojtarit.Ndërkohë që edhe vetë menaxheri i sulmuesit është shprehur se zërat për të ardhmen e klientit të tij janë thjeshtë spekullime të mediave spanjolle dhe se nuk ka absolutisht asgjë të vërtetë në ato që shkruhet.Ndër të tjera, menaxheri i brazilianit shtoi se sulmuesi ka një kontratë me kampionët e Francës dhe së dëshira e tij është ta respektojë.Ndërkohë nga ana e lojtarit ende nuk ka asnjë deklaratë publike për të ardhmen.Sidoqoftë përtej këtyre deklaratave, mediat spanjolle vazhdojnë të insistojnë se Neymar në verë do të veshë fanellën e klubit mbretëror, pasi parizienët kanë probleme të mëdha me fair play-in ..

Lexone

Çfarë shkruhej në letrën e djallit?

Letra e Djallit është një mesazh që u mor nga një murgeshë në konventën e Palma Montechiaros, në Gjashtëqindën. Motër Maria Crocefissa ishte motra e san Giuseppe Tomasit; kjo histori ka frymëzuar edhe një vepër të Sergio Campaillas.Kjo letër është e veçantë sepse, siç rrëfen Giuseppe Tomasi i Lampeduzës, nuk është shkruajtur në një gjuhë të njohur, ndonëse ka fjalë në greqisht dhe arabisht. Pikërisht për këtë arsye është quajtur “e djallit”. Por jo vetëm kaq.Sipas historisë, letrën e mori një murgeshë në një konventë benediktine shumë të njohur në Siçili, ajo e Palma di Montechiaros, një vend në provincën e Argentos. Motër Maria Crocifissa, ose Isabella tomasi, thoshte se e kish marrë nga vetë demoni që donte ta tundonte. Vetëm ajo e kuptonte tekstin e letrës, të cilën që atëherë e firmosi me përgjigjen e saj: ‘ohime’, e që është ende qartësisht e dukshme.Duka Giulio (i thirrur Duka Shenjt) ishte gjyshi i shkrimtarit të njohur siçilian Giuseppe Tomasi i Lampeduzës. Pasi rriti 6 f..

Lexone

Hysaj: Fatin e titullit e vendosën gabimet e arbitrave

Elseid Hysaj është rikthyer të flasë për titullin e Serisë A, që duket se edhe këtë sezon do të fitohet nga Juventusi. Mbrojtësi shkodran i Napolit pranoi se tashmë kjo çështje është mbyllur, por theksoi se vendimet arbitrare në Inter-Juventus, vendosën fatin e betejës mes bardhezinjve dhe napolitanëve.“të them të drejtën të gjithë besonim te titulli, pas ndeshjes së fituar në Torino ndaj Juventusit. Në atë mbrëmje treguam se ishim shumë më të mirë se kundërshtari, duke i mbyllur në gjysmëfushën e tyre bardhezinjtë. Gjithsesi, teksa shikonim një javë më vonë sfidën Inter-Juve, dhe ato gabime të arbitrave, u ndjemë shumë keq dhe humbëm besimin se mund të bënim përmbysjen e madhe. Mendoj se pikërisht ajo mbrëmje ishte vendimtare në përcaktimin e fituesit në luftën për titull”, deklaroi Hysaj.Më pas mbrojtësi shkodran vlerësoi skuadrën e Napolit dhe tha se nëse do të qëndronin të gjithë, vitin e ardhshëm do të bënin edhe më mirë, për të mos I lënë gjërat për në javët e fundit.“Jam s..

Lexone

Kush është Qaseem Suleimani, burri që ka në dorë luftën dhe paqen në Lindjen e Mesme

Siria ishte skena e një përshkallëzimi ushtarak të pashembullt disa ditë më parë (10 maj) midis Izraelit dhe Iranit.Izraeli iu përgjigj me një fuqi të paprecedent që prej luftës së vitit 1973, 20 raketave të lëshuara në drejtim të ushtrisë izraelite në lartësitë Golan nga Forcat “Al Kuds” të Gardës Revolucionare të Iranit që janë pozicionuar aktualisht në Siri.Më shumë se 30 avionë ushtarak izraelit u angazhuan në këtë sulm duke lëshuara rreth 70 rajeta në bazat e iranianëve përreth Damaskut, përcjell Albeu.com.Marshimi Iran-Izrael drejt luftës“Reagimi ynë ishte në përputhje me rrethanat. Ushtria ka kryer një sulm në shkallë të gjerë kundër pozicioneve ushtarake iraniane në Siri”, tha më pas kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu.“Jemi të angazhuar në një betejë të gjatë dhe qëllimi ynë është i qartë: Të mos lejojmë që Irani të pozicionohet ushtarakisht në Siri. Do të veprojmë kundër tyre para se ata të kenë mundësi të veprojnë kundër nesh”, vijoi ai.Si “Keyser Söze”Tru..

Lexone

Bashkë në Eurovision, njihuni me bukuroshen që i ka vjedhur zemrën Eugent Bushpepës

Eugent Bushpepa është këngëtari shqiptar që po përfaqëson këtë vit Shqipërinë në festivalin e Eurovisionit me këngën “Mall”, të cilën ka zgjedhur ta këndojë në shqip.Bashkë me të në Eurovision, është edhe partnerja e tij, Andia, të cilës i ka dedikuar edhe këtë këngë.Sipas “Panorama Plus”, Eugenti prej 6 vitesh bashkëjeton me Andian dhe përpara se të nisej për në Lisbonë, ai është shprehur se kanë ndërmend që së shpejti të bëjnë edhe një fëmijë.Çifti simpatik janë takuar për herë të parë në lokalin ku Eugenti këndonte.“Andia më ra në sy pikërisht sepse nuk donte të binte në sy. E vija re që e shijonte muzikën, po pa pasur fare asnjë lloj kontakti fizik. Fillimisht ishte e vështirë. U përpoqa të gjeja mënyrën më të përshtatshme të mundshme për t’iu afruar, sepse ishte hera e parë që më ndodhte dhe nuk doja të bëhesha vulgar”, është shprehur Eugenti i ftuar tek “Pasdite në Top Channel”, pak kohë më parë.The post Bashkë në Eurovision, njihuni me bukuroshen që i ka vjedhur zemrën..

Lexone

Ky burrë hyri pa leje në shtëpinë e Rihannës, arsyeja përse do t’ju habisë

Policia e Los Angeles ka arrestuar qytetarin Eduardo Leon, pasi ai ishte futur pa leje në shtëpinë e yllit botëror, Rihannës dhe kishte qëndruar aty për një natë.Sipas TMZ, policia e gjeti hajdutin të enjten në mëngjes, pasi një banor i zonës kishte lëshuar një alarm mbi një hajdut të mundshëm në lagje.26 vjeçari kishte arritur të futej në shtëpinë në Los Angeles të këngëtares dhe arsyeja ishte pikërisht që të shkonte me Rihannën.Në atë kohë, ylli muzikor nuk gjendej në shtëpi dhe momentalisht Eduardo është në arrest, ku akuzohet për përndjekje.The post Ky burrë hyri pa leje në shtëpinë e Rihannës, arsyeja përse do t’ju habisë appeared first on Zonë E Lirë.

Lexone