Home / Tag Archives: pikerisht (page 10)

Tag Archives: pikerisht

Ndotja nga thertoret, banorët e Valiasit: Rrezikohemi nga sëmundjet

300 familje të Valiasit të Vjetër kanë denoncuar në Fiks Fare shqetësimin e tyre ,pasi në kanalin e hapur të ujërave të zeza që kalon në mes të zonës, derdhen ujërat e një kanali tjetër që shkarkon mbetjet e një thertoreje moderne 700 m larg zonës.Sipas banorëve në thertoren DACIAL theren mbi 300 kokë bagëti në ditë. Dhe të gjitha mbetjet që nxjerrë kjo thertore si gjak, copa mishi ,zorre etj shkojnë dhe bashkohen me kanalin e madh që kalon midis qendrës së banuar. Banorët e irrituar shprehen para kamerave se me rritjen e temperaturave kanë frikë për përhapjen e infeksioneve të mundshme.Era e keqe kundërmon në të gjithë zonën madje aq sa banorët shprehen “ këtu është si në Siri, por të paktën në Siri të bie bomba dhe të merr sa hap e mbyll sytë, ndërsa kjo erë po na vdes dita-ditës”. Denoncimin e banorëve e përforcojnë edhe më shumë pamjet filmike të kolektorit, i cili nxjerr ujë të kuq. Objektivi i kamerës aty ngjitur fokuson mbetje të copave të mishit, të stomakut dhe zorrëve, et..

Lexone

Nuk do ta besoni: Eminem qenka lidhur me reperen e famshme amerikane

Prej disa kohësh, kanë qarkulluar zëra se Nicky Minaj dhe reperi i famshëm Eminem, janë në një lidhje romantike.Këto ditë, Nicky i është drejtuar Instagramit për të promovuar këngën e saj të re, por fansat e kanë bombarduar me pyetje nëse ishte e vërtetë që ajo është lidhur me Eminem.Vet reperja e famshme i është përgjigjur me “Po” komentit të një fansi që e pyeste pikërisht për këtë gjë, duke konfirmuar kështu lidhjen e tyre.Kujtojmë se Nicky Minaj u nda në janar nga reperi Nas dhe gjatë kësaj kohe e ka përmenduar Eminemin në këngët e saj.The post Nuk do ta besoni: Eminem qenka lidhur me reperen e famshme amerikane appeared first on Zonë E Lirë.

Lexone

Flet prokurori i Durrësit: Hajdutët ngatërruan zyrë, morën serverin e kamerave dhe akte ekspertimi

Prokurori i Task Forcës në Durrës, Afrim Shehu thotë se objektivi i grabitësve ka qenë pikërisht zyra e tij. Ai deklaron se është thyer zyra ngjitur, ku qëndrojnë dy oficerë të policisë gjyqësore.“Janë marrë vetëm disa akte ekspertimi, të një dosjeje që ka lidhje me hetimet për komunën Ishëm. Gjithashtu janë grisur disa dokumente. Nuk është marrë asgjë tjetër”, ka thënë prokurori Shehu për CNA.al.Prokurori më tej, ka hedhur dritë dhe rreth çështjes së grabitjes së serverit me të dhënat e Prokurorisë dhe ngritjen e një Prokurorie tjetër paralele nga ana e krimit.“Është marrë pajisja që monitoron kamerat. Është marrë serveri i kamerave, jo serveri i të dhënave kompjuterike për institucionin“, ka thënë Shehu.Sipas tij materailet që janë marrë nuk i dëmtojnë hetimet.“Është thyer zyra që është ngjitur me mua, ku janë dy oficerë të Policisë gjyqësore, por objektivi ka qenë zyra ime dhe jo e atyre.Qëllimin e kanë pasur për të prishur hetimet, por kjo gjë nuk do të ndodh.Nuk dë..

Lexone

Lady Marchisio, super seksi në Mykonos

1 of 5Pasi fitoi titullin kampion dhe Kupën e Italisë me Juventusin, Claudio Marchisio po shijon suksesin përkrah familjes së tij. Mesfushori i bardhezinjëve aktualisht është me pushime në Mykonos të Greqisë.Në një prej ishujve më të bukur të Ballkanit, Marchisio përveç se po shijon detin dhe rrezet e diellit po mediton edhe për të ardhmen e tij e cila me shumë gjasa do të jetë larg Juventusit, pikërisht në Major League Soccer të Shteteve të Bashkuara të Amerikës.Por më shumë sesa Marchisio ajo që po tërheq vëmendjen e pushueve dhe të paparacëve në Mykonos është bashkëshortja e mesfushorit Roberta Sinopoli e cila me një kostum banje është shfaqur në versionin super seksi.25 maj 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone

Kujdes: Këto janë shenjat më gënjeshtare të horoskopit

Gënjeshtra të bardha ose jo, duhet të pranojmë se të gjithë kemi thënë. Gënjeshtra është pjesë e pandashme e jetës, por tek disa njerëz ajo është me tepricë.Për të kuptuar se kush ju gënjen më shumë, mjafton të dini shenjën e tyre të horoskopit dhe ne ju tregojmë se cilat janë ato.Binjakët (21 Maj-20 Qershor)Në pamje të parë, Binjakët nuk njihen si gënjeshtarë dhe jo të sinqertë. Ata njihen si ekspresiv dhe mendimtarë, me kuriozitetetin për të mësuar gjëra të reja. Por, në anën tjetër janë gjithashtu nervoz dhe kundërshtues. Pikërisht mungesa e sinqeritetit vjen nga mos mbajtja e fjalës, një ditë thonë një gjë dhe ditën tjetër të kundërtën. Në fakt ata nuk gënjejnë me qëllim por u vjen natyrshëm. Nëse i përkisni kësaj shenje, tregohuni të kujdesshmëm se çfarë thoni njerëzve që keni afër.Gaforrja (21 Qershor-22 Korrik)Gaforret njihen për imagjinatën e lartë, e cila i ndihmon të gënjejnë, duke krijuar skenare që nuk kanë ndodhur kurrë. Të lindurit e kësaj shenje janë shumë dysh..

Lexone

Deklarata e Bashës dërguar nëpër portale dhe “detaji” se ai e ka mik ambasadorin e ri të BE-së (dhe një histori e hidhur me rrokadën Arvizu-Lu)

Pak orë pas publikimit të lajmit se Donald Lu është emëruar ambassador në Kirgistan, zyra e shtypit të Lulzim Basha shpërndau një deklaratë.Në të jepej “lajmi” se dhe Romana Vlahutin do të largohej.Në vend të saj, sipas deklaratës së shpërndarë nga PD, do të emërohet italiani Luigi Soreca.PD ka shpërndarë edhe një jetëshkrim të tij, ku theksohet ndër të tjera se ai është mik i shqiptarëve, pasi ka punuar me Shqipërinë, kur ministër i Brendshëm ka qenë… Lulzim Basha.“Luigi Soreca në cilësinë e kreut të Departamentit për Marrëdhëniet me Jashtë dhe Zgjerimin pranë Komisionit Evropian, ka punuar ngushtë me qeverinë “Berisha” e konkretisht me Lulzim Bashën kur ky i fundit ishte ministër i Brendshëm për çështjen e liberalizimit të vizave.Më tej, bashkëpunimi i tij me këtë ministri ka vijuar në implementimin e një sërë marrëveshjesh në procesin e monitorimit të situatës pas liberalizimit të vizave për vendet e rajonit.Së fundmi, Soreca ka marrë pjesë në Shqipëri në një konference ..

Lexone

Armand Shkullaku: Rama do e shohë të shtunën, se sa e besojnë shqiptarët “Babalen”

Armand Shkullaku shkruan se Edi Rama po përpiqet të banalizojë çështjen e “babales”.“Partia Socialiste po bën ç’është e mundur që protestën e opozitës më 26 maj ta banalizojë si një “protestë të Babales” , por njëkohësisht “Babales” po i jep rolin dhe peshën historike të bllokimit të mundshëm të negociatave në qershor. Mazhoranca ka hyrë në një spirale demagogjike, duke prodhuar një komedi të madhe për shqiptarët, ku një ditë opozita shpërfillet e vihet në lojë dhe ditën tjetër paraqitet si fuqia mistike që po zhbën ëndrrën shekullore të Shqipërisë europiane.Metafora më e mirë për të kuptuar këtë ngërç që ka kapur propagandën e kryeministrit, është ajo e Babales. Për Babalen, me tone qesëndisëse flet Edi Rama, me Babalen përpiqet të bëjë humor edhe Taulant Balla, e pas tyre të gjithë deputetët në komisionet parlamentare dhe trupa e gatshme mediatike e “komandatit”. Me Babalen duan të zhvlerësojnë edhe aksionin opozitar kundër ministrit të Brendshëm dhe po me Babalen tentojnë të min..

Lexone

Kumari u favorizua me ligj, Qeveria uli taksat për kompanitë e bixhozit

Zgjerimi i industrisë së kumarit gjatë viteve të fundit është favorizuar nga ulja e taksave. Top Channel publikon dokumente zyrtarë që tregojnë se pikërisht gjatë kohës që rriti ndjeshëm taksat për të gjithë qytetarët dhe bizneset, qeveria i uli ato për kompanitë e bixhozit.Gjithçka është bërë pa shumë zhurmë, përmes disa ndryshimeve të minutës së fundit. Në vitin 2015, Këshilli i Ministrave dërgoi një projektligj në Parlament, i cili në nenin 52 parashikonte me 25 për qind mbi xhiron bruto për kompanitë e lojërave të fatit.Por vetëm 24 orë para votimit të ligjit në seancë, drafti u ndryshua. Përmes një amendamenti të propozuar nga ish-deputetja socialiste, Esmeralda Shkjau dhe ai i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Robert Bitri, taksa mbi xhiron u ul ndjeshëm nga 25 për qind në 15 për qind.Amendamenti u votua nga mazhoranca e asaj kohë dhe vetëm përmes këtij ndryshimi, qeveria u fali kompanive të bixhozit 1.5 miliardë lekë ose mbi 12 milionë euro në vit.Por ulja e ndjeshme e t..

Lexone

OBSH: Dieta mesdhetare është zhdukur nga vendet e Mesdheut

Dieta mesdhetare nuk vlem më për ata që jetojnë në vendet e Mesdheut.Fëmijët në Greqi, Spanjë dhe Itali nuk ushqehen më sipas kësaj diete, sipas Organizatës Botërore të Shëndetit.Madje, mënyra mesdhetare e ushqyerjes ka gjetur vend në Europën Veriore. Fëmijët në Suedi hanë më shumë peshk, vaj ulliri dhe domate se ata në jug të Europës.Pasojat e dietës së pashëndetshme refkletohen te mbipesha. Në Qipro, 43% e fëmijëve të moshës 9-vjeçare janë mbipeshë ose obezë.Në Itali, Spanjë dhe Greqi, të tillë janë 40% e fëmijëve. Pra, pikërisht vendet që i dhanë emrin dietës së famshme, e cila mendohet se është më e shëndetshmja, kanë numrin më të madh të fëmijëve me probleme peshe.Ëmbëlsirat, ushqimi i pashëndetshëm dhe pijet me sheqer ua kanë zënë vendin frutave dhe perimeve të dietës mesdhetare, thotë eskpertët e OBSH-së.“Dieta mesdhetare për fëmijët e këtyre vendeve nuk ekziston më. Ata që ushqehen në një mënyrë të ngjashme me të janë fëmijët e Suedisë.Dieta mesdhetare është zhduk..

Lexone

Mbyllet tenderi i protestuesve

Nga Artur AjaziMungesa e funksionimit të degëve në rrethe, e ka detyruar Partinë Demokratike të Lulzim Bashës, të hapë “tender” për të gjetur me çdo mënyrë njerëzit e protestës së “madhe”. Pavarsisht se Lulzimi i ka mbledhur me urgjencë 1 javë përpara ata që ai i quan “kryetarët e degëve në rrethe” (por që në fakt ata janë thjesht numra atje) duket se situata nuk e kanaq as Ervinin dhe as Enkeledin.Ata i kanë transmetuar shpesh në celularë kryetarëve të degëve (edhe pas takimit zyrtar në selinë e partisë) porositë dhe merakun e shefit të madh, duke u kujtuar atyre “ kujdes mbushni autobuzët, na duhen njerëz”. Por në fakt paralajmërimi i protestës së Partisë Demokratike të Lulzim Bashës, duket më tepër si një testim që kryetari kërkonte, dhe po kërkon ti bëjë gatishmërisë së “bazës” së partisë, duke synuar tek gjetja e personave “të duhur” dhe jo tek ish-zyrtarë dhe ish-drejtues të qeverisjes 8 vjeçare. Fjalë të dala nga selia blu, thonë se “kryetari ka shpallur tender të hapur, dhe..

Lexone