Home / Tag Archives: personave

Tag Archives: personave

Vrau dy persona në 1999, kapet në Pukë i dënuari me 20 vite burg (Video)

Ndalohet dhe kapet një person i shpallur në kërkim për një vrasje të dyfishtë, i dënuar me 20 vjet burg.“Nga shërbimet e Komisariatit të Policisë Pukë dhe forcave Operacionale të D.V.P. Shkodër, në bazë të informacioneve të marra në rrugë operative, u kap dhe u ndalua shtetasi i shpallur në kërkim Ndue Memaj 39 vjeç, banues në Lezhë”, njoftoi Policia.Ndalimi i tij u bë pasi me 03.11.1999 ka vrarë me armë zjarri shtetasit J.N dhe A. H., dhe për këtë ngjarje, Gjykata e Apelit Shkodër me vendim nr. 407 dt 07.11.2013 e ka enuar me 20 vite burg për veprat penale “Vrasja me paramendim” e “Mbajtja pa leje dhe prodhimi i armëve, armëve shpërthyese dhe i municionit”.PukëVijon puna për kapjen dhe ndalimin e personave të shpallur në kërkimKapet dhe ndalohet një person i shpallur në kërkim, i dënuar me 20 vjet burg. Nga shërbimet e Komisariatit të Policisë Pukë dhe forcave Operacionale të D. V. P. Shkodër, në bazë të informacioneve të marra në rrugë operative, u kap dhe u ndalua shtetasi ..

Lexone

FOTOT qesharake: Ku dielli “bën art”

Shumica prej nesh i njohin dhimbjet e djegies pas qëndrimit të gjatë nën rezet e diellit.Dhe këtë imazhe të marra në mbarë botën, duhet të shërbejnë si një paralajmërim për adhuruesit që duan të qëndrojnë shumë në diell.Në fotot e mëposhtme që do t’ju shkrijnë së qeshuri do të shikoni se si dielli ka “pikturuar” mbi trupat e disa personave të cilët kanë qëndruan gjatë nën rrezet e tij. (TemA)

Lexone

Shkatërrohet banda që çonte shqiptarë në Britani për 6 mijë euro, pranga 14 personave

Policia spanjolle ka shkatërruar një organizatë të trafikimit të shqiptarëve si dhe të lëndëve narkotike drejt Anglisë. Në pranga kanë rënë 14 persona, ndërsa kapoja i bandës ishte një shqiptar.Spanja përdorej si pikë nisje i trafikimit të emigrantëve të paligjshëm që në të shumtën e rasteve ishin shqiptarë. Nisja bëhej nga portet e Santanderit dhe Santurces.Të arrestuarit akuzohen për krime kundër të drejtave të qytetarëve të huaj dhe trafikun e narkotikëve.Nuk dihet ende identiteti i shqiptarit që ishte truri i grupit, por ai banonte në Cantabria, aty ku strehonte përkohësisht edhe bashkatdhetarë të tij që më pas niseshin për në Angli.Shqiptarët hipnin në tragetet që niseshin nga Santander e Santurce drejt Britanisë së Madhe, të fshehur në kamionë mallrash.Grupi bashkëpunonte me disa shoferë spanjollë që fshihnin shqiptarët në mjetet e tyre dhe i çonin në Francë, prej nga shkonin më pas në Angli me traget.Shqiptarët paguanin deri në 6000 euro për emigracionin klandestin, ..

Lexone

Ylli Manjani: Letrën që do shkruhet përgjigja e audio-përgjimit të Babales merreni dhe fshini b….

Ish ministri i Drejtësisë Ylli Majani thotë me ironi se cilado qoftë përgjigja e ekspertimit të audio-përgjimit të Babales, ligjerisht duhet ta ziejnë dhe ti pijnë lëngun.Në një postin në facebook Majani shkon edhe më tej ku thotë se në bazë të ligjit, letrën që do shkruhet ajo përgjigje e audio-përgjimit, me nder jush, mund ta përdorin kur të mbarojnë punë në hale.Sipas Majnait Prokuroria për këtë çështje nuk kreu asnjë veprim hetimor verifikues, si thirrja verifikimi i telefonatave apo balladaqimi i personave, përkundrazi sipas tij lejoi largimin mga territori edhe të Agronit (Gerondit) edhe të Albertit (Babales).Postimi i plotë i ManjanitCilado qoftë përgjigja e ekspertimit të audio-përgjimit, ligjerisht duhet ta ziejnë dhe ti pijnë lëngun!Po në bazë të ligjit, letrën që do shkruhet ajo përgjigje, me nder Jush, mund ta përdorin kur të mbarojnë punë në hale. Uroj të jetë letër e butë…Këtë akt nuk e përsor dot para asnjë gjykate! Sepse ky është akti i degjenerimit hetimor ..

Lexone

FOTOT: Tym dhe flakë kishës katolike në Durrës, agresorët djegin dyert kryesore

Një ngjarje e rëndë ka trondirut sot komunitetin katolik të Durrësit ku në të zbardhur të ditës, janë vënë re shenja zjarri në dyert kryesore të Kishes Famullitare të Shën Dominikut në zonën e Unazes në qytetin e Durrësit.Famullia në fjalë është zona baritore e Etërve Dominikan që veprojnë në Shqipëri prej më shumë se 20 vitesh.Nga ngjarja deri tani nuk ka të dhëna dhe Policia e Shtetit, ndërsa është në kërkim të autorëve të saj.“Duke falenderuar punonjësit e zjarrfiksve për gadishmërinë në kohë reale falenderojmë Zotin për mos pasjen viktima në këtë ngjarje dhe me shpresen se Policia e Shtetit do të punoj me profesionalizem për identifikimin e personave dhe shkaqeve te saj”, shprehet kisha lidhur me rastin.

Lexone

Horoskopi për ditën e sotme, e mërkurë 6 qershor

DashiKy është një moment i rëndësishëm për të mbyllur disa çështje të së kaluarës dhe për të nisur të mendoni në mënyrë aktive për të ardhmen tuaj profesionale. Mundohuni të jeni të përqendruar lidhur me propozimet e marra së fundmi dhe mendohuni mirë para se të bëni një zgjedhje. Në mbrëmje parashikohet një zgjim i fuqishëm ndjenjash.DemiMundohuni të keni simpati edhe me armikun, sidomos nëse e keni domosdoshmëri bashkëpunimin me të. Në dashuri ky është një moment shumë i mirë për të harruar zhgënjimet e së kaluarës dhe për të gjetur shpirtin binjak.BinjakëtHijeshia juaj do të jetë maksimale dhe kjo gjë do ju lejojë që të bëni për vete persona të rinj, jo vetëm në fushën sentimentale, por edhe në atë profesionale. Mos u druani të riktheheni në lojë. Jini më të gatshëm dhe të lirshëm.GaforrjaDo të jeni shumë të shqetësuar edhe për gjëra jo shumë urgjente dhe të komplikuara. Ankthi së fundmi ju ka bërë shumë nervoz, ndaj kini kujdes në raportet ndërpersonale. Dëgjoni më sh..

Lexone

Një shpresë e re për të sëmurët me kancer të trurit

Një vaksinë që mund të zgjasë jetën e personave të diagnostikuar me kancer të trurit duket premtuese.Pacientët me glioblastoma, të cilët morën pjesë në studim, jetuan dyfish më shumë se ata që u ishin nënshtruar trajtimeve standarde.Vaksina funksionon në bazë të qelizave imunitare, të cilat sulmojnë kancerin.Trajtimet standarde për glioblastomën, një nga format më agresive të kancerit të trurit, janë kryesisht operacionet për heqjen e tumorit, të cilat ndiqen nga radioterapia dhe kemioterapia.Sëmundja është ndër më të vështirat për t’u trajtuar dhe pacientët jetojnë vetëm 15-17 muaj pas operacionit.Vaksina DCVax është ende në fazat eksperimentale, por rezultatet duken premtuese. 232 pacientë janë trajtuar deri tani me të.Kjo vaksinë fuksionon në bazë të qelizave imunitare, të njohura si qelizat dendritike.Ato merren nga trupi i pacientit dhe kombinohen me një kampion të tumorit.Kur vaksina injektohet në trupin e pacientit, sistemi imunitar i kundërpërgjigjet kancerit...

Lexone

Nëse i bëni këto gjëra, atëherë ju do të jeni shumë të mirë në shtrat!

Të qenit të mirë në shtrat nuk ka të bëjë vetëm me aftësitë tuaja në dhomën e gjumit, me mënyrën se si puthni apo me mënyrën si e mbani veten. Disa gjëra të tjera janë tregues të aftësive tuaja, dhe na lejoni ta themi por bëhet fjalë për disa gjëra për të cilat lidhja me seksin tingëllon e çuditshme.Ti pi shumë verëNjë studim i vitit 2009 nga Universiteti i Firences në Itali ka zbuluar se gratë që pijnë të paktën një gotë verë në ditë janë më të mira në shtrat dhe më të kënaqura seksualisht. Historikisht, lidhja mes e verës dhe seksualitetit ka qenë e njohur që nga koha e Greqisë së lashtë.Ke humorPërgjithësisht njerëzit të cilët kan sens të lartë humori thuhet se janë të mirë në shtrat. Kjo lidhet me natyrën e tyre për të mos i marrë gjërat më seriozisht nga sa duhet.Të pëlqen kontakti me syNëse jeni të mirë në kontaktin me sy atëherë probabiliteti që edhe në krevat të jeni të mirë është shumë i madh. Njerëzit të cilët dinë të flirtojnë janë pa asnjë dyshim të suksesshëm e..

Lexone

Protesta para Ministrisë së Brendshme, procedohen të rinjtë e FRPD dhe LRI

Policia e Tiranë ka kallëzuar në prokurori të rinjtë e FRPD dhe LRI, organizatorë të protestës së djeshme përpara Ministrisë së Brendshme.Akuza për të rinjtë që kërkonin dorëheqjen e ministrit të Brendshëm, Fatmir Xhafaj, është organizimi dhe pjesëmarrja në tubime të paligjshme.Mes personave të kallëzuar nga policia është edhe vetë kreu i FRPD, Belind Këlliçi. Protesta që nuk zgjati më tepër se 30 minuta u shoqërua me hedhje vezësh, peshqish e letrash higjenike në drejtim të godinës së Ministrisë së Brendshme.30 maj 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone

Ndërtuesi në Tiranë, i vendos rrugës emrin e tij

Nje rruge ne Tiranë i është vënë emri i ndërtuesit të rrugës.Kjo, me vendim të Këshillit të Komunës së FarkësFiks Fare ka transmetuar sot denoncimin, se paralel me Unazën e Madhe të Tiranës, poshtë Kodrës së Diellit, ndodhet një segment rrugor afërsisht 500 m, që mbartë emrin e zotit Shkëlqim Fusha, i cili është pronari i Shoqërisë Fusha sh. p. k., e cila ka bërë dhe ndërtimin e këtij segmenti rrugor para disa vitesh.Rruga “Shkëlqim Fusha” figuron me këtë emër edhe ne Google mapPërgjegjësi i postës së kësaj zone thotë se “kjo rrugë quhet Shkëlqim Fusha, por nuk e mbaj mend se kur ka ndodhur kjo gjë. Ka patur edhe një tabelë me emrin e rrugës, por e kanë hequr tabelën”.Si mund të ndodhë kjo?Sipas ligjit të sistemit të adresarit dhe rregullores së Bashkisë së Tiranës, rrugëve u vendosin emra të personave që nuk jetojnë më.Andreola Kambo, këshilltare e kryetarit të Bashkisë së Tiranës e pranon se kjo rrugë mban këtë emër me vendim të Këshillit të Komunës së Farkës“Ne sapo ..

Lexone