Home / Tag Archives: perkatesisht

Tag Archives: perkatesisht

Realizohet për herë të parë Shintigrafia e Miokardit në QSUT

Shintigrafia e Miokardit me SPECT, një ekzaminim tejet i rëndësishëm në diagnostikimin e stratifikimin e riskut të sëmundjes koronare dhe në vlerësimin e viabilitetit miokardial, mund të realizohet tani e tutje edhe në Qendrën Spitalore Universitare “Nënë Tereza”, Tiranë.Ky ekzaminim rekomandohet si ekzaminim fillestar në pacientët me dhimbje gjoksi që kanë EKG të painterpretueshme, si dhe kur qëllimi është vlerësimi i viabilitetit miokardial.Kjo sipërmarrje i hap rrugën e zhvillimit Kardiologjisë jo-invazive, nëpërmjet kryerjes së testeve imazherike funksionale të munguara deri tani.Në studimet e kryera në mbarë botën është parë që Shintigrafia e Miokardit rrit ndjeshëm saktësinë diagnostike e prognostike të variablave klinike e të EKG-së ushtrimore. Shintigrafia e Miokardit me SPECT është një test funksional me sensitivitet të lartë në diagnostikimin e sëmundjes koronare, e cila ka munguar në qendrën tonë spitalore. Ndër testet imazherike funksionale, rolin kryesor e luajnë Str..

Lexone

Harrojeni 69-n! Provoni 77-n dhe nuk do të ndaleni së bëri seks

Pozicioni i vjetër tashmë i njohur si ‘69’ tani ka konkurrencë serioze.Bëhet fjalë për pozicionin e ngjashëme me “pozicionin e lugës”, i cili përkatësisht ka marrë emrin për shkak të bashkimit të trupave të partnerëve totalisht kur janë në atë pozicion.Për të arritur këtë ekstazë numerike, duhet të shtriheni të dy anash, partneri duhet të jetë pas jush, duhet të shikoni në të njëjtin drejtim.Më pas duhet të vendosni të dyja këmbët rreth këmbës së sipërme të mashkullit dhe lejoni partnerin të hyjë drejt jush, drejtoni vithet tek ai.Më pas shtrini lehtë këmbët në këndin prej 45 gradësh nga trupi dhe vazhdoni të qëndroni të lidhur, të ngjitur.Tingëllon e komplikuar – mirëpo në praktikë është shumë më e thjeshtë se sa kështu “e shkruar në letër”.Në atë pozicion stimulohet drejtpërdrejt pika G dhe quhet pozicioni i dy shtatave 77./zoneelire.alThe post Harrojeni 69-n! Provoni 77-n dhe nuk do të ndaleni së bëri seks appeared first on Zonë E Lirë.

Lexone

Familjarët e policëve të zhdukur, presin në vendin ku po zhvillohen kërkimet (Foto)

Familjarët e dy policëve të zhdukur që nga mbrëmë, po qëndrojnë në vendin ku po zhvillohen kërkimet, raporton Indeksonline.Policët të cilët mbrëmë ranë në një humnerë në magjistralen Kaçanik-Han i Elezit, janë Malsor Dashi dhe Armend Trena.Ndryshe, policët e zhukur janë kërkuar edhe nga FSK-ja, përkatësisht nga njësiti i zhytësve të cilët janë future në lumin Lepenc./

Lexone

Modeli i ri i Surface Laptop fillon prej 799 dollarëve

Modeli i ri i Surface Laptop fillon prej 799 dollarëve

Microsoft ka debutuar në heshtje me modelin e ri të laptopit Surface Laptop, të cilin e ofron në katër ngjyra dhe opsione të Intel Core m3, Intel Core i5 or Core i7 me 16GB RAM dhe deri në 1TB memorie. Ky model i Surface do të jetë pak më i …

Lexone

Nokia 7 shfaqet online

Ne kemi dëgjuar më parë një thashetheme për një model të ri të telefonit nga Nokia, përkatësisht modelin 7 Plus dhe tani një model me atë emër është shfaqur në Geekbench. Pajisja është e shënuar në Geekbench me emrin e modelit HMD Global Nokia 7 Plus. Nokia është i listuar …

Lexone

Nokia me risi jashtëzakonshme në Mobile World Congress

Nokia me risi jashtëzakonshme në Mobile World Congress

Kongresi Botëror Mobil 2018 fillon muajin e ardhshëm dhe të gjithë presim të shohim shumë modele të telefonave të rinj. Një prodhues i cili do të nxjerrë në pah pajisje të reja është HMD Global me modelet e reja të telefonave nën markën e Nokia. Presim që të shohim një …

Lexone

Tronditëse në Shkup, 11 aksidente brenda ditës, ja pasojat

Në Shkup gjatë 24 orëve të fundit janë evidentuar 11 fatkeqësi komunikacioni. Në dy prej tyre më rëndë janë lënduar dy persona, në tre fatkeqësi më lehtë janë[ lënduar tre persona, ndërsa në gjashtë fatkeqësi është shkaktuar vetëm dëm material. Policia rrugore gjatë ditës së djeshme sanksionoi 10 vozitës të …

Lexone