Home / Tag Archives: pergjithshme

Tag Archives: pergjithshme

Pse planetët janë të rrumbullakët? Shpjegimi, sipas NASA-s

Tetë planetet e sistemit tonë diellor ndryshojnë shumë nga njëri-tjetri në shumë mënyra. Janë të përmasave të ndryshme, në distancë të ndryshme nga Dielli, disa janë të vegjël dhe shkëmborë të tjerët të mëdhenj dhe gazozë. Por të gjithë janë të rrumbullakët. Cila është arsyeja? Pse nuk ka forma të tjera si kub, piramida apo e disqe?Planetët formohen kur materialet në hapsirë përplasen së bashku. Pas një farë kohe kur ka mjaftueshëm material krijohet graviteti; forca që mban gjërat të lidhura. Kur një planet në formim e sipër është mjaft i madh ai fillon e pastron rrugën rreth yllit që orbiton, përdor gravitetin për të kapur pjesë të hapsirës.Një planet ushtron gravitet në të gjitha anët. Graviteti tërheq nga qendra drejt anëve si rrezet e një rrote biçiklete. Kjo bën që forma e përgjithshme e një planeti të jetë sferë, e cila është një rreth tridimensional.Disa planete janë të rrumbullakët, disa të tjerë janë akoma më të rrumbullakët se të tjerët. Mërkuri dhe Venusi janë ata që j..

Lexone

Ndërtimet pa leje, 2 mijë pronarë do të kompesohen brenda këtyre ditëve

Rreth 2 mijë pronarë që u është zënë toka nga ndërtimet pa leje do të marrin brenda pak ditësh kompensimet.Shuma e miratuar nga qeveria arrin deri në 3 miliardë lekë dhe përfituesit janë nga i gjithë vendi.Kreu i ALUIZNI-t, Artan Lame bëri të ditur dje se, “në mbledhjen e Këshillit të Ministrave të mbajtur në Gjirokastër u miratuan 4 vendime qeverie, që evadojnë pjesën më të madhe të këtij stoku të mbartur”.Miratimi i vendimeveKëshilli i Ministrave miratoi në mbledhjen e fundit vendimet për legalizimin e objekteve informale dhe për kompensimin e subjekteve që preken nga kalimi i së drejtës së pronësisë.Vendimi i parë është ai që miraton kalimin e së drejtës së pronësisë në favor të subjekteve përfituese për 1078 (një mijë e shtatëdhjetë e tetë) parcela ndërtimore të objekteve të legalizuara në qarkun Elbasan, qarkun Berat, qarkun Durrës, qarkun Tiranë, qarkun Korçë, qarkun Fier, qarkun Vlorë, qarkun Shkodër, qarkun Gjirokastër dhe qarkun Dibër.Masa e kompensimit financiar p..

Lexone

“Forca e Ligjit”, Rama thirrje agjencive ligjzbatuese: Duhet koordinim dhe ndërveprim, Prokuroria të bashkëpunojë

Kryeministri Edi Rama ka komentuar operacionin “Forca e Ligjit” në Policinë e Shtetit.Shefi i qeverisë gjykon se nga përmasat dhe rrezja e veprimit është një model i bazuar tek eksperienca më e mirë ndërkombëtare.Ai sugjeron që do të ketë një ndërveprim më të mirë mes agjencive të përgjithshme ligjzbatuese për të pasur një koordinim më të saktë.(TemA)vijon…

Lexone

Dosja e çiftit Gina-Gashi, Prokuroria e Durrësit shpall moskompetencën

Prokuroria e Durrësit ka shpallur moskompentencën për hetimet ndaj çiftit të prokurorëve Dritan Gina dhe Rovena Gashi.Ata janë të pandehur pasi akuzohen për fshehje dhe mosdeklarim të pasurisë.Prokuroria e Durrësit ka çuar çështjet për gjykim në organin e akuzës në Fier. Kjo pasi çifti pretendon se hetimi po bëhet për hakmarrje personale, duke pretenduar se Anita Jella, kryeprokurore e Durrësit është shoqe e kryeprokurores Arta Marku.Më 14 maj kryeprokurorja e Përgjithshme e Përkohshme, Arta Marku i pezulloi nga detyra Ginën dhe Gashin deri në përfundim të hetimeve.21 maj 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone

BE në vitin 2016 shpenzoi 200 miliardë euro për mbrojtje

Sistemi Statistikor Evropian (Eurostat) ka bërë të ditur se shpenzimet totale ushtarake në 28 vendet anëtare të Bashkimit Evropian (BE) në vitin 2016 ishin 200 miliardë euro (222 miliardë dollarë), shifër e njëjtë si në vitin 2015, transmeton Anadolu Agency (AA).Eurostat tha se raporti i shpenzimeve të mbrojtjes ndaj PBB-së në 28 vendet anëtare në vitin 2016 ishte 1,3 për qind, nga 1,4 për qind në vitin 2015.“Kjo është shumë më pak sesa shuma e shpenzuar për mbrojtjen sociale (shpenzimet e barabarta me 19,1 për qind të PBB-së në vitin 2016), për shëndetësinë (7,1 për qind) ose edukimin (4,7 për qind)”, tha Eurostat.Shpenzimet e mbrojtjes u rritën mbi shpenzimet publike në rekreacion, kulturë dhe religjion (1 për qind), në mbrojtjen e mjedisit (0,7 për qind), si dhe në strehimin dhe pajisjen e komunitetit (0,6 për qind).Shpenzimet më të ulta të mbrojtjes ndaj PBB-ja u regjistruan në Irlandë (0,3 për qind), Luksemburg (0,4 për qind), Maltë dhe Austri (0,6 për qind), ndërsa Estoni..

Lexone

“Audio-përgjimi”, reagon Prokuroria e Përgjithshme: Ja çfarë po hetojmë

Dy procedime janë regjistruar për çështjen e bujshme të ditëve të fundit, përgjimin e vëllait të Fatmir Xhafajt, të pretenduar.Një procedim është regjisturar në Prokurorinë e Tiranës mbi bazën e kallëzimit të Geron (Agron) Xhafajt, që pretendon se përgjimi është sajesë dhe denoncon tre politikanët e PD-së.Si dhe te Krimet e Rënda ku është regjistraur dëshmia e Albert Veliut, personit që pretendon se është në përgjimin e Agron Xhafajt.Prokuroria e Përthishme deklaron se nga te dy Prokurorite po rakordohet per nje hetim te përbashkët, për bashkim procedimesh.

Lexone

Fibank është investitori më i madh bullgar në Shqipëri

Presidenca bullgare e Këshillit të Bashkimit Europian filloi më 01 Janar dhe do të jetë në fuqi deri më 30 Qershor 2018. Presidenca e Këshillit kalohet nder vendet anëtare të BE-se çdo 6 muaj.Prioriteti me i lartë i presidencës bullgare është Ballkani Perëndimor dhe Samiti i BE-së per Ballkanin Perëndimor do të mbahet më 17 maj në Sofje. Ky samit do të sjellë së bashku kryetarët e shteteve Anëtare të Bashkimit Evropian dhe homologët e tyre nga rajoni i Ballkanit Perëndimor. Ambicia e Presidencës bullgare është të arrijë një plan veprimi të qartë me secilin nga vendet, pa krijuar shpresa joreale, por hapa konkretë.Gjatë periudhës së Presidencës bullgare, qëllimi kryesor mbetet të sigurojë lidhjet me vendet e Ballkanit Perëndimor – transportin, ajrin, energjinë, politikat arsimore dhe politikat dixhitale. Bullgaria ka investuar përpjekje të vazhdueshme në këtë drejtim duke promovuar të gjitha politikat dixhitale të BE-së midis vendeve të Ballkanit Perëndimor përmes reduktimit gradual..

Lexone

Tatimet, thirrje të rëndësishme tatimpaguesve: Dorëzoni deklaratën e pagesës së tatim fitimit për…

Drejtoria e Përgjithshme e Tatimeve, u ka bërë thirrje tatimpaguesve që të dorëzojnë në kohë deklaratën e pagesës së tatim fitimit për vitin 2017.Bazuar në analizën e të dhënave, për vitin 2017 rezulton se janë 23,182 tatimpagues të cilët kanë detyrimin për të dorëzuar pranë Administratës Tatimore deklaratën e pagesës së Tatimit mbi Fitimin. Nga këta 21,652 ose rreth 93.4% e totalit e kanë përmbushur tashmë këtë detyrim.Për 1,528 tatimpagues, të cilët nuk kishin dorëzuar këtë deklaratë, sipas legjislacionit në fuqi nga organet tatimore u bë rivlerësimi automatik për detyrimet që ata duhet të paguajnë për 2017-ën. Nga këta tatimpagues që kishin rivlerësim automatik, 54 dorëzuan deklaratën e tyre për vitin 2017.“Drejtoria e Përgjithshme e Tatimeve, u bën thirrje tatimpaguesve, të cilët akoma nuk kanë dorëzuar deklaratën e pagesës së Tatim Fitimit për vitin 2017, të marrin të gjitha masat për ta përmbushur këtë detyrim. Nëse kjo deklaratë nuk dorëzohet, nga ana e Administratës Tatim..

Lexone

Të larguarit nga Vetëvendosja prezantojnë partinë e re, ja kush u zgjodh kryetar

Kuvendi i Jashtëzakonshëm i Partisë Socialdemokrate zgjodhi me shumicë votash kryetarin e saj Shpend Ahmeti, nënkryetarin Visar Ymeri dhe sekretaren e përgjithshme Aida Dërguti.Deputeti Dardan Molliqaj nëpërmjet rrjetit social “Facebook” njofton se në këtë mbledhje u zgjodh edhe Këshilli Drejtues i partisë.Gjithashtu bëhet e ditur se në mbledhje u mor vendimi që PSD-ja të tërhiqet nga koalicioni i lidhur me PAN-in para zgjedhjeve të fundit parlamentare.Ndërkohë në Facebook, Fisnik Ismaili ka publikuar logon e partisë si dhe i ka uruar punë të mbarë Shpend Ahmetit.“PSD. Eh… Kjo është logo e plotë. Shpend, të priftë e mbara!”, ka shkruar Ismaili.PSD-ja është udhëhequr deri më tani nga Kaqusha Jashari.

Lexone

VENDIMI: Pushoi dosjen e “bosit” të kokainës, Arta Marku shkarkon Besim Hajdarmatajn

Prokurorja e Përgjithshme e Përkohshme, Arta Marku, ka shkarkuar kreun e Prokurorisë për Krimet e Rënda, Besim Hajdarmataj.Vendimi është marrë këtë të mërkurë, ku në vend të Hajdarmataj është komanduar prokurorja Donika Prela.I njohur ndryshe si personi i besuar i ish-kryeprokurorit Adriatik Llalla, ai largohet fill pas zbardhjes së skandalit ku u akuzua drejtpërdrejtë për mbyllje në mënyrë misterioze të dosjes së bosit të drogës Arbër Kuliçi (Çekaj).Pas zbulimit të 613 kg kokaine që vinte nga Kolumbia, doli se pritësi i drogës kishte edhe një dosje tjetër të mbyllur më herët nga kreu i Prokurorisë për Krimet e Rënda.Hajdarmataj do të vazhdojë të qëndrojë tek Krimet e Rënda, por si prokuror i thjeshtë i tyre. Ai është njëri prej prokurorëve që po heton dosjen “Habilaj-Tahiri”. (TemA)vijon…

Lexone