Home / Tag Archives: pergjegjes

Tag Archives: pergjegjes

Kallzohet për shpërdorim detyre kryebashkiakia e Sarandës

IKMT ka kallëzuar në prokurori kryetaren e Bashkisë së Sarandës Floriana Koka, si dhe ish kryetarin Edmond Gjoka dhe ish shefin e Urbanistikës, Panajot Gunari.Sipas IKMT tre të akuzuarit kanë kryer veprën penale të shpërdorimit të detyrës dhe falsifikimit të dokumenteve.Zyrtarët janë përgjegjës për miratimin në kundërshtim me ligjin të lejes së ndërtimit në favori të një firme private, dhe zgjatjen e afatit të kësaj leje për objektin “Kompleks multifunksional” në zonën bregdetare pranë Kanalit të Çukës.The post Kallzohet për shpërdorim detyre kryebashkiakia e Sarandës appeared first on Zonë E Lirë.

Lexone

IKMT kallëzon për shpërdorim detyre kryebashkiaken e Sarandës

IKMT ka kallëzuar në prokurori kryetaren e Bashkisë së Sarandës Floriana Koka.Bashkë me të janë kallzuar dhe ish- kryetari Edmond Gjoka dhe ish- shefi i Urbanistikës, Panajot Gunari.Sipas IKMT, tre të akuzuarit kanë kryer veprën penale të shpërdorimit të detyrës dhe falsifikimit të dokumenteve.Zyrtarët janë përgjegjës për miratimin në kundërshtim me ligjin të lejes së ndërtimit në favori të një firme private, dhe zgjatjen e afatit të kësaj leje për objektin “Kompleks multifunksional” në zonën bregdetare pranë Kanalit të Çukës.

Lexone

SHËNIM: Prokuroria duhet të sekuestrojë kasetën e PD-së

Prokuroria duhet të nisë menjëherë procedimin për hetimin e kasetës audio të publikiar nga Partia Demokratike për të verfikuar autenticitetin e saj dhe për të zbardhur të vërtetën.Audio dhe përgjimi i metejshëm duhet të hetohen me detaje duke i bërë të qarta për publikun nëse jemi para një iskenimi apo veprimtarie reale.Nxitja e hetimit është e vetmja rrugë për të zbardhur të vërtetën dhe për të lënë mënjanë politikat e shantazhit.Ministri i Brendshëm i cili ka rezultatet më të mira në betejën kundër krimit dhe lëndëve narkotike, nuk është përgjegjës për atë çfarë ka ndodhur në një kohë që ende s’është e qartë dhe shantazhimi i tij dëmton integritetin e policisë.Për këtë arsye, vetëm hetimi i shpejtë dhe zbardhja e së vërtetës është zgjidhja më e shëndoshë. (TemA)

Lexone

Mister origjina e insulinës që vjen në Shqipëri për diabetikët

Një nga tre ilaçet jetikë për diabetikët që hyjnë në Shqipëri përmes Ministrisë së Shëndetësisë, nuk ka barcode.Ky është një shqetësim më vete për të sëmurët me diabet.Për këtë problematikë, të cilën nën heshtje e pranojnë edhe stafet mjekësore, institucioni përgjegjës nuk jep asnjë përgjigje, shkruan tvKlan.Ministria e Shëndetësisë nuk i jep përgjigje shqetësimit që Shoqata e Diabetikëve ka ngritur për këtë çështje.Insulina ka një kosto prej 5200 lekësh në farmaci, por prej vitesh ajo ofrohet me rimbursim nga qeveria.

Lexone

Manastirliu: Askush nuk mund t’i drejtojë pacientët të blejnë ilaçe jashtë spitalit

Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu deklaroi nga Lezha se askush nuk mund të drejtojë më pacientin apo familjarin që të blejë ilaçe jashtë spitalit.“Askush nuk mund të drejtojë më pacientin apo familjarin, që të blejë ilaçe jashtë spitalit. Lista esenciale e barnave do të shpallet brenda datës 15 Maj në çdo pavion dhe shërbim urgjence dhe drejtorët e spitaleve do të jenë përgjegjës nëse do te ketë mungesa të këtyre barnave”, tha ajo.Sipas Ministres Manastirliu këtë vit është arritur një marrëveshje kuadër, e cila i jep fund një herë e mirë barnave stok në spitale, shmang skadencat dhe mbulon nevojat me barnat esenciale për pacientët.Teksa lajmëroi hapjen e një kursi intensiv për menaxhim shëndetësor për 40 drejtuesit e spitaleve, ministrja u shpreh se puna e tyre do të matet me performancën që ata do të kenë dhe çështja e furnizimit me barna është patjetër një prej elementëve që do të duhet të përmbushet.5 maj 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone

Kërkimet për avionin e humbur Malajzia Airlines, zbulojnë dy anijet e humbura që s’i kërkoi askush

Ekuipazhet që kërkonin për avionin e zhdukur MH370 të linjës së fluturimit Malajzia Airlines, kanë zbuluar dy anije me vela tregtare të shekullit të 19-të, të cilat përdoreshin për transportin e qymyrit.Anija e zbuluar 2.300 km në Perëndim të Australisë, u përcaktua nga ekspertët si një pjesë e vogël e anijeve britanike që mbante dikur qymur thanë kërkuesit.Ato ishin fundosur rreth 1,430 milje larg nga bregu i Australisë Perëndimore, në 2,5 milje thellësi.Ekspertët u ndeshën me rrënojat e anijes gjatë kërkimeve në fund të Oqeanit Indian në vitin 2015, ata përdorën fotot sonar dhe të dhënat e anijeve në përpjekjet e tyre për ti identifikuar.Vendndodhja e avionit MH370 mbetet mister për më shumë se katër vjet pasi u zhduk, duke mbajtur 239 njerëz, në itinerarin mes Kuala Lumpur, Malajzi dhe Pekin.Sipas BBC, një nga anijet, e gjetur në dhjetor 2015, u identifikua si një barkë hekuri.Dr Ross Anderson, përgjegjës i arkeologjisë detare nga Muzeu i Australisë Perëndimore, tha se k..

Lexone

Astrit Patozi del me deklaratë të fortë kundër Berishës: Ka frikë se…

A është Berisha po aq përgjegjës së Basha? Ja si u pergjigj sot Astrit Patozi ne emisionin e Sokol Balles:Sali Berisha ka bërë zgjedhjen e tij, qoftë dhe e gabuar është zgjedhja e tij. Ai ka zgjedhur Lul Bashën si pasuesin e vet. Ajo që unë nuk pranoj tek Berisha, nuk mund të bëj njeriun që po lutet apo përgjërohet për bashkim, ka mungesë sinqeriteti. Nëse ai do bashkim, duhet që të ushtronte presion mbi përzgjedhësit.“Nuk do, por dhe nëse do ka frikë se i biri mund të vrasë të atin (politikë). Sali Berisha nuk do të pranoj që një investim të tij dhe të tjerëve. Minimumi sipas meje ti tregoj ashtu siç janë. Kur thotë që duhet bashkim, ka dëgjuar vetëm Bashën, nuk na ka dëgjuar ne të tjerëve”, ishte kjo deklarata e fortë e Patozit.

Lexone

Mesazhi i Astrit Patozit për Berishën dhe si tentoi Basha t’i blinte kritikët e tij

Astrit Patozi deklaroi në emisionin “Real Story” në Vizion Plus, se Lulzim Basha ka tentuar të blejë kundërshtarët e tij.“Basha ka bërë përpjekje që të përçante disa prej nesh. Por për mua nuk ka asnjë pazar. Në rast se unë do pranoja që të ulja kokën dhe të merrja një kockë, nuk e pranoja. Unë mund të marrë vendime për vete, por nuk mund të marrë vendime për djalin tim 5 vjeç. Unë nuk pranoj që kur djali i imtë jetë 18 vjeç dhe të kërkoj të hyjë në PD, të gjej Bashën dhe kuantin që ti bëj skanerin”, tha Patozi.Ndarja juaj me Lulzim Bashën, është ndarje dhe nga Berisha?Në kushtet që Berisha ka bërë zgjedhjen e tij rrjedhimisht është një ndarje dhe nga Berisha.A është Berisha po aq përgjegjës së Basha?Sali Berisha ka bërë zgjedhjen e tij, qoftë dhe e gabuar është zgjedhja e tij. Ai ka zgjedhur Lul Bashën si pasuesin e vet. Ajo që unë nuk pranoj tek Berisha, nuk mund të bëj njeriun që po lutet apo përgjërohet për bashkim, ka mungesë sinqeriteti. Nëse ai do bashkim, duhet që të ..

Lexone

SHBA, në ankand syzet e 9 presidentëve amerikanë (Foto)

Një set i jashtëzakonshëm prej 9 palë syzesh për shikim, që i kanë mbajtur më parë presidentët e SHBA-ve, do të nxirren në ankand në 26 prill.Objektet e çmuara ishin dhuruar më parë nga Harry S. Truman, Richard Nixon, Lyndon Johnson, Jimmy Carter, Gerald Ford, Ronald Reagan, Bill Clinton, Bush i madhi dhe Bush i biri për doktor Spencer E. Sherman, përgjegjës i “Museum of Ophthalmology” të San Françiskos.Syzet, të cilat do të dalin në ankand nga Nate D. Sanders Auctions, janë të gjitha të vendosura në korniza dhe të shoqëruara nga letrat e nënshkruara nga vetë presidentët që konfirmojnë vërtetësinë e tyre.1 of 1024 prill 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone

Bashkim-vëllazërimi BDI-LSDM me shtabe të përbashkëta!

Bashkim-vëllazërimi BDI-LSDM me shtabe të përbashkëta!

Në foton që shifet më poshtë vëreni një shtab diku në komunën e Çairit ku shifen fotot e Visar Ganiut dhe te petre Shilegovit, qe i bie se BDI dhe LSDM tani më edhe shtabet i kanë të përbashkëka. Një fenomen jo i parë ndonjë rast tjetër. Ky shembull nuk …

Lexone