Home / Tag Archives: pergatitjet

Tag Archives: pergatitjet

Zyrtare: Kukësi në vazon e parë në Champions… në pritje të Skënderbeut

Zyrtarizimi dje i vendit të dytë në Superiore për Kukësin ka përkuar edhe me zyrtarizimin e pranisë në vazon e skuadrave të forta në shortin e turit të parë të Ligës së Kampioneve.Sigurisht, verilindorët duhet të presin të mësojnë se çfarë do të ndodhë me Skënderbeun dhe apelimin e tij në KAS para se të fillojnë përgatitjet për një aktivitet të tillë.Por në kushtet aktuale, vendimi në fuqi është ai i përjashtimit nga Europa të korçarëve, që bën kuksianët pjesëmarrës në Ligën e Kampioneve.Nëse Skënderbeu dihej se e kishte të sigurt praninë në vazon e më të fortëve për turin e parë, kësaj arritje tashmë mund t’i gëzohet edhe Kukësi.Me mbylljen e pjesës më të madhe të kampionateve në Europë dhe me përllogaritjet e koeficienteve, skuadra e drejtuar nga Pakult e sheh veten mes 15 emrave në pjesën e sipërme të grupit të ekipeve që marrin pjesë në Ligën e Kampioneve në këtë tur duke pasur mundësi më të mëdha për kalimin e tij.Kështu do të ketë ekipe të kampionateve më të dobëta si r..

Lexone

VIDEO/ Ky është droni që fluturon 1 vit pa ndërprerje, pa pasur nevojë për karburant

Një dron spiun me panele solare mund të fluturojë plot një vit pa mirëmbajtje apo karburant dhe ekzistojnë gjasa të mëdha që një ditë mund të përdoret për misionet ushtarake.Droni Aerial Vehicle (UAV) shfrytëzon rrezet e diellit për të vënë në lëvizje motorët gjatë ditës, si dhe i mbush bateritë për operacione që kryhen gjatë natës.E njohur si Phasa-35, ky dron një ditë mund të përdoret për vëzhgime, dhe për mbledhjen e informacioneve duke fluturuar në 21 mijë metra lartësi.Tashmë kanë filluar përgatitjet për prodhimin e parë të këtij droni që do të testohet gjatë vitit të ardhshëm nga gjiganti i mbrojtjes angleze BAE, që merret me prodhimin e këtyre dronëve.Phasa-35 përdor bateri me jetëgjatësi të paparë si dhe panele solare shumë të lehta, që bëjnë që kjo fluturake që fluturoj pa ndërprerë për plot 12 muaj.Këto janë karakteristikat e këtij droni që mund ta ndryshojë rrjedhën e sigurimit të informacionit.Periudha kohore e fluturimit: 12 muaj pa ndërprerëLartësia e flutur..

Lexone

Ja çka i ndodhi Mihrijës në prapaskenat e Odeonit (Video)

Është ndër emisionet më të shikuara i cili trajton laramani temash varësisht nga musafirët që janë prezent. Muzika dhe humori në këtë shou të udhëhequr nga Naim Abazi, nuk mungojnë asnjëherë, e që është ndër programet që vërtetë një grup e madhe mezi e presin, shkruan Kosovarja. E në prapaskenë, …

Lexone

Konkurron në “Miss Italia” me fëmijën në krah! (Foto)

Në Romë po zhvillohen përgatitjet për konkursin “Miss 365”. Në mes konkurrenteve garën për Miss Italia, është vënë re edhe diçka e pazakontë dhe që nuk e kemi parë në spektakle të missit asnjëherë. Alessia Spagnulo, njëra nga bukuroshet është shfaqur në provat me vajzën e saj 5-muajshe në krah.. …

Lexone