Home / Tag Archives: pergatisni

Tag Archives: pergatisni

Maskë me domate për pastrimin e fytyrës

Acidet natyrale, antioksiduesit, vitaminat dhe mineralet e gjendura tek domatet përmbajnë veti të mira pastruese që ndihmojnë në heqjen e grimit, papastërtive, qelizave të vdekura të lëkurës dhe neutralizimin e pjesëve të yndyrshme të fytyrës.Po ju prezantojmë një maskë efektive për rrudhat , me produkte qe gjenden në kuzhinën tuaj. Këtë herë maskën mund ta përgatisni me domate.Ju duhet një domate mesatare, të cilën duhet ta vendosni të ziejë për maksimumi 5 minuta. Më pas hiqni lëkurë dhe tulin bëjeni pure duke i shtuar edhe 2 lugë çaji me mjaltë dhe 1 lugë çaji me lëng limoni. Gjithë masën përhapeni në lëkurë dhe mbajeni për 15 minuta. Domatet janë të pasura me vitamina dhe lëndë si hekur, zink dhe antioksidues. Ato mund të përdoren edhe për trajtimin e problemeve me aknet, poret e zmadhuara dhe yndyrën e tepërt.Ç’prisni për ta provuar?

Lexone

Si të përgatisni asparagus në furrë me vezë, zbuloni recetën e thjeshtë

Nga dietologia Viktoria NacoAsparagus në furrë me vezëPërberësit për një racion: -gjysëm tufe asparag -një vezë të madhe -një thelbi hudhër të prerë hollë -1 lugë të vogël vaj ulliri -1 lugë supe djath kaçkavall light të grirë -Pak kripë dhe piper Presim ¼ e pjesës së poshtme dhe i lajmë mirë. Në një tigan hedhim vajin, hudhrën, kripën, piperin dhe e bëjmë sote për 10 minuta. Më pas i vendosim në një enë të vogël prej balte, thyejmë sipër vezën dhe hedhim pak kripë dhe piper. E pjekim në furrë të ngrohur më parë në 190 gradë për 15 minuta (ose deri sa e bardha e vezës bëhet e fortë).The post Si të përgatisni asparagus në furrë me vezë, zbuloni recetën e thjeshtë appeared first on Zonë E Lirë.

Lexone

ALMEDA TREGON MASKËN E TË DIELËS PËR FYTYRË TË PASTËR SI BEBE / RECETA

Almeda na ka treguar here pas here me ane te postimeve ne instagramin e saj se ajo kujdeset per lekuren edhe ne kushte shtepie, me receta dhe maska te ndryshme qe i pergatit vete.Nje nder te cilat eshte eshte ajo me llumin e kafes dhe vajin e ullirit.Pasi pini kafen turke ruajeni llumin dhe perzijeni me disa pika vaj ulliri, keshtu pergatisni nje scrub shume natyral per lekuren. Do te largoni pikat e zeza, qelizat e vdekura dhe lekura do te duket me e bardhe ashtu si e nje bebi te vogelAlmeda ka thene se kete maske e perdor 1 here ne jave dhe une ju keshilloj ta beni cdo dite te diel. Do e vini re ndryshimin ne lekuren tuaj qe heren e pare te aplikimit te recetes.

Lexone