Home / Tag Archives: perfshire

Tag Archives: perfshire

Arkeologët polakë zbulojnë qytetin antik ilir afër Shkodrës, mendohet se është mbi 2000 vjeçar

Bassania, një qytet i humbur, që daton më shumë se 2,000 vjet, u zbulua nga një grup arkeologësh polakë. Rrënojat ndodhen në veri-perëndim të Shqipërisë, në afërsi të qytetit modern të Shkodrës. Studiuesit besojnë se rrënojat e zbuluara janë ajo që ka mbetur nga Bassania, një qytet i lashtë i sunduar nga ilirët – njerëz që banonin në Ballkanin Perëndimor në lashtësi – të cilat u përshkruan nga historiani romak Livy. “Muri që rrethonte qytetin u krijua nga blloqe të gurta të përshtatshme,” deklaroi prof. Piotr Dyczek, i cili drejton gërmimet. “Ne e dimë vendndodhjen e pjesës më të lartë të kalasë”, shtoi Prof. Dyczek, i cili ka qenë përgjegjës për gërmimet në zonë që nga viti 1987. Përveç strukturave të gurit, arkeologët zbuluan një numër të objekteve interesante duke përfshirë një enë për sakrifica bronzi të ruajtur mirë. Ajo përmbante ende mbetjet e ofertave të fundit: fragmente të eshtrave të kafshëve dhe hirit. Zona që gërmohet është e vendosur në brigjet e liqenit të Shkodrës..

Lexone

A do të bëhet Maqedonia vend satelit i Rusisë?

Maqedonia është shndërruar gjithnjë e më shumë në destinacionin e strategëve politikë të Kremlinit, ideologëve që mbështesin veçantinë e Rusisë, apo misionin ortodoks të Moskës në botën sllave dhe në Euroazi. Lektorët dhe instruktorët që marrin pjesë në mësimdhënie dhe trajnime në Maqedoni janë të njëjtët që Kremlini angazhoi gjatë luftës hibride përpara aneksimit të Krimesë dhe më tej gjatë destabilizimit të pjesës lindore të Ukrainës, si dhe gjatë përpjekjes për grusht shteti në Malin e Zi. Ashtu si në Ukrainë, strategët rusë të luftës informative identifikojnë pikat kryesore të dobëta të vendit që vendosin në objektiv, për t’i përdorur në favor të interesave të Moskës. Në Maqedoni, strategët e Kremlinit nënvizojnë në shkrimet e tyre problemet ekzistuese etnike dhe politike me shqiptarët e Maqedonisë, si dhe çështjet që ndërlidhen me aspiratat e Maqedonisë për integrimin në NATO dhe në BE. Sipas shërbimit maqedonas të Zërit të Amerikës, strategu kryesor i luftës informative të Rus..

Lexone

REAGIMI: Ardian Dvorani sqaron takimin me Ben Blushin, pas ankesës së ish-ortakeve të TCH dhe denoncimit të Berishës

Gjyqtari i Gjykatës së Lartë Ardian Dvorani ka reaguar pas ankesës së ish-ortakeve të TCH dhe denoncimit të Berishës që thoshte se Ben Blushin po ndikon tek gjyqtarët që kanë në shqyrtim gjyqin e pronësisë së Top Channel, mes Vjollca Hoxhës dhe ish-ortakëve të saj. Berisha publikoi dhe disa fotografi ku shfaqet gjykatësi Ardian Dvorani teksa takohet me Ben Blushin. Në një reagim dërguar kryetarit të Gjykatës së Lartë, Xhezair Zaganjorm, gjykatësi Ardian Dvorani sqaron takimin që ka pasur me Ben Blushin në ambientet e një lokali në kryeqytet. Dvorani sqaron se me Ben Blushin njihet personalisht dhe familjarisht, prej më shumë se 35 vjetësh dhe se për shkak të rrjedhave të jetës dhe të karrierave përkatëse, ndonëse nuk ndodhin shpesh, me thirrjen a kërkesën e njëri-tjetrit apo kur është rasti, dëgjoheshin dhe shikoheshin për të biseduar në përgjithësi. Më tej ai vijon se “një rast i tillë, ka qenë edhe takimi dhe biseda me zotin Blushi, në datën 24.05.2018 në bar-restorantin e hotel ..

Lexone

Australia e vendosur, bojkot diplomatik Botërorit

Australia i bashkohet Anglisë në vendimin e marrë për një bojkot dilomatik të “Rusi 2018”. Deklarata vjen nga Ministri i Punëve të Jashtme të Australisë, Julie Bishop. Sipas tij, nuk do të ketë një delegacion zyrtar për të prezantuar Australinë gjatë Botërorit në Rusi. E vetmja figurë institucionale australiane në Moskë e pranishme në ndeshjet e “Përfaqësueses së Kangurëve do të jetë ambasadori i Australisë në Rusi. “Qeveria australiane nuk do të ndërhyjë në vendimet e Federatës Australiane të Futbollit sa i përket Botërorit,” – u shpreh Bishop. Muajin e kaluar Australia akuzoi në mënyrë të drejtpërdrejtë Rusinë si të përfshirë në katastrofën ajrore të Malaysia MH17 në vitin 2014, ku humbën jetën 38 nënshtetas australianë. Australia ka ndjekur shembullin e Anglisë, që nuk do të dërgojë në Rusi përfaqësuesit e saj, për shkak të raporteve të nxehta që lidhen me helmimin e ish-spiunit rus, Skrypal. 8 qershor 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone

Gjendet e vdekur motra e vogël e mbretëreshës së Holandës

Motra e vogël e Mbretëreshës së Hollandës ka vdekur në shtëpinë e saj në kryeqytetin argjentinas, kanë njoftuar mediat lokale. Ines Zorreguieta humbi jetën në moshën 33 vjecare pasi u vetëvra. Thuhej se ajo vuante nga depresioni, por ende nuk dihen shkaqet e ngjarjes, ndonëse dyshohet për një vetëvrasje. Ajo ka punuar si nëpunëse civile në Buenos Aires. Ajo ishte shoqëruese e dasmës në martesën e motrës së saj, Maxima me Willem-Alexander në vitin 2002 dhe u bë kumbara për vajzën e tyre më të vogël, princesha 11-vjeçare Ariane. “Mbretëresha Maxima u trondit dhe u mërzit për vdekjen e motrës së saj”, njoftoi shtëpia mbretërore. Ajo ka anulluar angazhimet e saj të ardhshme, duke përfshirë një vizitë shtetërore në Estoni, Letoni dhe Lituani, të cilat Mbreti Willem-Aleksandër do ti shikojë i vetëm.

Lexone

Kryebashkiaku Veliaj “harron” tenderët e dyshimtë me Albtelecom

“Unë jap dorëheqjen nga Bashkia, nëse Bashkia ka harxhuar lekë [për koncertin e Ermal Metës dhe Rita Orës]. Bashkia e Tiranës, thesari është online, ka harxhuar 0 lekë, 0 qindarka.” Kështu deklaroi Kryetari i Bashkisë Tiranë Erion Veliaj, sot gjatë mbledhjes së Këshillit Bashkiak, në përgjigje të zërave se bashkia ka financuar me mijëra euro koncertet e zhvilluara më 2 dhe 3 qershor në Tiranë. Pavarësisht deklaratave të Zotit Veliaj se zyrtarisht bashkia nuk ka paguar për koncertet, po ju risjellim në vëmendje një pjesë të artikullit të Exit.al, shkruar pak ditë më parë, që tregon se si në mënyrë indirekte, përmes shkeljeve në rregullat e tenderimeve publike dhe tenderëve të dyshimtë e me shifra të fryra, koncertet janë paguar nga taksapaguesit e Tiranës, dhe në këto organizime është përfshirë dhe kompania Gogël e të vëllait të kryebashkiakut Veliaj. “Sipas Hashtag.al, konfirmuar nga Exit.al, kompania Albtelekom pagoi 200 mijë euro për organizimin e koncertit të këngëtares Rita Ora ..

Lexone

Dokumenti i SHIK ’98: Zbulohet misteri i përplasjes mes Azem Hajdarit dhe fisit Haklaj

Në raportin sekret të SHISH të vitit 1998 për vrasjen e Azem Hajdarit, theksohet se vëllezërit Haklaj dhe Haxhiaj bënin trafik armësh me Kosovën, ofertë në të cilën ishin përfshirë edhe Azem Hajdari. SHISH thekson se arrestimi në rrugën e tretë të trafikut të Isamedin Haxhiajt dhe Halil Haklajt dhe një telefonatë e dyshimtë mes një prej trafikantëve me Azemin apo Shaban Meminë acaroi marrëdhëniet mes tyre. Në dokumentin sekret flitet edhe për vrasjet e bujshme në Tropojë të cilat nisin në fund të 1997, plas plagosjes së Azem Hajdarit nga ish-deputeti i PS, Gafurr Mazreku dhe incidenteve të mitingun e PD në Tropojë në fund të po të njëjtit vit. Në seancën e parë te Gjykata e Tiranës, Izet Haxhia ka kërkuar të ballafaqohet me Sali Berishën, për vrasjen e Azem Hajdarit. Haxhia ka thënë përpara trupit gjykues se ka pasur një plan nga Berisha edhe për vrasjen e tij. Në këtë dokument, Izet Haxhia nuk përmendet në cilësinë e personit të dyshuar për vrasjen apo edhe bashkëpunëtor me Haklajt..

Lexone

Për seks më të mirë, duhet të thoni këto fjalë ‘magjike’ gjatë aktit

Një studim i kryer në Universitetin Chapman, ka shqyrtuar jetën seksuale të 39,000 çifteve të martuara dhe atyre që bashkëjetojnë me partnerët për më shumë se tre vjet. Ata zbuluan se duke thënë “të dua” gjatë aktit seksual, ishte sjellja më e mirë e garantuar për kënaqësi, ndër të cilat me 75% të meshkujve të kënaqur si dhe 74% të femrave të kënaqur që e kishin pranuar këtë. Po ashtu për rritjen e kënaqësisë seksuale ishin kombinimi dhe të provuarit e gjërave të reja, përpjekja për ngritjen e humorit dhe paralojën. Në thelb, ju merrni për aq sa jepni. Dr. David Frederick, asistent profesor i Psikologjisë në Universitetin Chapman, pohoi se vetëm gjysma e çifteve që ishin të përfshirë, kanë konsideruar veten të kënaqur seksualisht dhe se aktet e tjera seksuale, si bërja e dushit së bashku dhe përdorimi i lodrave me përmbajtje seksuale, nuk përfshinin edhe aq shumë kënaqësi. Pothuajse gjysma e çifteve që ishin të kënaqur dhe të pakënaqur kishin lexuar libra informuese si dhe artikuj ..

Lexone

Banka Botërore paralajmëron: Rritja e tarifave do të kthejë tregtinë globale në nivelet e vitit 2008

Përshpejtimi i luftës tregtare mund të kthejë nivelet e tregtisë globale në vitin 2008, paralajmëron Banka Botërore. Në raportin e fundit mbi “Perspektivën Ekonomike Globale”, organizata dha një projeksion të zymtë për tregjet në zhvillim dhe ato të zhvilluara, duke përfshirë në analizë përshpejtimin e konflikteve tregtare. “Vendosja e tarifave mund të ketë pasoja negative për tregtinë globale. Përshpejtimi i tyre mund të përkthehet në një rënie të fluksit tregtar në të gjithë botën me rreth 9%, e ngjashme me rënien e regjistruar gjatë krizës globale financiare të vitit 2008”, bëri të ditur Banka Botërore në raport. Kanadaja, Meksika dhe Bashkimi Europian po përgatisim masat e tyre ndaj Shteteve të Bashkuara, në përgjigje të lajmërimit të Donald Trump gjatë javës së kaluar, ku nuk përjashtoi këto ekonomi nga tarifat mbi çelikun dhe aluminin. Zhvillimet ndjekin përplasjet mes Kinës dhe Shteteve të Bashkuara, të nisura nga akuzat e Shtëpisë së Bardhë për praktikat e padrejta tregtare..

Lexone

FAKSIMILE/ Del për herë të parë dokumenti i SHIK mbi vrasjen e Hajdarit, avokati: Emri i Izet Haxhisë s’përmendet në asnjë rresht

Avokati mbrojtës i Izet Haxhisë, Bashkim Nikolla, në seancën e parë te Gjykata e Tiranës, ka paraqitur një dokument të SHIK-ut, i cili ishte raport për vrasjen e Azem Hajdarit. Në katër faqet e këtij dokumenti të klasifikuar, përshkruhet e gjithë dinamika e vrasjes së Azem Hajdarit në 12 shtator 1998, përfshirë edhe autorët e krimit, por nuk është përmendur asnjëherë emri i Izet Haxhisë si autor apo i dyshuar.

Lexone