Home / Tag Archives: perdorni

Tag Archives: perdorni

Ja si ta përdorni aloe verën për të hequr kallot në këmbë

Bashkë me verën vijnë edhe një sërë shqetësimesh, si depilimi, probleme me flokët, fytyrën apo edhe këmbët. Vera mund të konsiderohet ndryshe si sezoni i lëkurës së qëruar dhe këmbëve të plasaritura.Të gjithë ata që mbathin sandale e dinë se sa e bezdisshme dhe e pakëndshme është të kesh kallo në këmbë. Por, si gjithmonë, kemi një zgjidhje edhe për këtë problem.Më poshtë do të gjeni një kurë fantastike me aloe vera për të eliminuar kallot në këmbë.I zhytni këmbët në ujë të ngrohtë dhe i pastroni me anë të një stufe për të hequr qelizat e vdekura. Pasi t’i thani me një peshqir aplikoni një shtresë të hollë të xhelit aloe vera në këmbë. Vishni çorape dhe shkoni të flini Në mëngjes i lani këmbët me ujë të vakët. Përsëriteni këtë trajtim çdo natë për 4-5 ditë për të parë rezultate.Si funksionon: Aloe Vera përmban vitaminat A (beta-karotene), C dhe E. Ajo ka veti antioksiduese, antiinflamatore dhe antiseptike.

Lexone

Vezët – si t’i përdorni për uljen e triglicerideve, mbrojtjen e shikimit dhe zhvillimin mendor

Përshtati në shqip: Blertina KokaVeza ka më shumë lëndë ushqyese – vitamina, minerale dhe aminoacide – për kalori se çdo ushqim tjetër. Me një vezë do të mund të merrni:Proteina të cilësisë së lartë Selen Fosfor Kholine Vitaminë B12 Antioksidues të shumëfishtë, që mbrojnë qelizatNga ulja e triglicerideve deri tek mbrojtja e shikimit dhe zhvillimi mendor i fëmijëve, ja cilat janë disa nga përfitimet shëndetësore të vezës dhe përse duhet ta konsumoni çdo ditë! Shfletoni galerinë…

Lexone

Kosi, ushqimi që duhet konsumuar çdo ditë

Kosi është ushqimi që mjekët këshillojnë të konsumohet çdo ditë, pasi ai ka vlera dhe elementë ushqyes të lartë. Kosi është i rekomandueshëm gjithashtu nga dietologët, pasi studimet kanë treguar se nëse e konsumoni kosin para çdo vakti, do të keni rezultate të mira në humbjen e peshës.Kosi ndihmon në humbjen e kilogramëve pa e dëmtuar shëndetin dhe pa kosto. Ai përmban proteina dhe probiotik që ndihmojnë në tretje. Këto janë dhe përbërësit më të nevojshëm gjatë një diete.Kosi ndihmon në uljen e presionit të gjakut, në parandalimin e artritit dhe në shëndetin e mirë të dhëmbëve.Specialistë të dietologjisë kanë zbuluar se kosi është një ndihmës i mirë në luftën kundër gripit apo ftohjes.Kosin duke e kombinuar me fruta mund ta konsideroni dhe ta konsumoni si një vakt më vete. Përdorni fruta të shumëllojshme në mënyrë që të merrni të gjitha vlerat ushqyese./ Shendeti.com.al

Lexone

Mendoni se jeni i zgjuar? Nëse u përgjigjeni saktë këtyre pyetjeve, atëherë jeni një gjeni!

Për njerëzit inteligjentë, disa kuice janë shumë të lehta për t’u gjetur zgjidhjen.Mëposhtë keni 5 pyetje të thjeshta të cilat sfidojnë mendjen tuaj. Përpiquni të gjeni përgjigjen e tyre dhe më pas, shkoni në fund të artikullit për të kontrolluar nëse u jeni përgjigjur saktë apo jo.Pyetja 1:Si mund të jetë një xhep pantallonash i zbrazët dhe ende të ketë diçka në të?Pyetja 2:Një burrë ka lindur brenda në1995. Sot ai është 33 vjeç. Si është e mundur kjo gjë?Pyetje 3:Në 1990, një person është 15 vjeç . Në vitin 1995 , i njëjti person është 10 vjeç. Si është e mundur kjo gjë?Pyetje 4:Mamaja ime është një kimiste, ndërsa babai im një matematicient. Ata më vendosën pseudonimin Iron59. Kush është emri im i vërtet?Pyetja 5:Je i mbyllur në një bodrum me ushqim dhe ujë të mjaftueshëm për tre ditë. Aty ndodhen 3 dyer. Dera e parë të çon në një dhomë me zjarr; Dera e dytë të çon tek një ari polar dhe këlyshi i tij dhe dera e tretë të dërgon në një liqen ku ndodhet një krokod..

Lexone

Celulari: Vrasësi i heshtur!

Teknologjia është gjithandej, smartphone-i, laptopi apo desktopi janë të pashmangshëm në ditët e sotme, duke na lehtësuar punë, por edhe duke na kërcënuar seriozisht shëndetin.Përdorimi i këtyre paisjeve teknologjike shkakton dhimbje qafe, dhimbje koke, skuqje të syve si dhe nxit jetën sedentare. Por, përveç këtyre ekspertët pretendojnë se celularët, tabletët apo edhe paisje të tjera teknologjike mund të emetojnë tym toksik.Kjo do të thotë se celulari juaj të cilin e mbani gjatë gjithë ditës me vete, mund t’ju helmojë ngadalë. Por nga vjen ky helm toksik? Nga bateria. Celularët dhe paisjet e tjera teknologjike përdorin bateri me jone Litiumi. Sipas të dhënave këto bateri përdoren nga 2 billion konsumatorë çdo vit. Studiues të Universitetit lidhur me cështjet e mbrojtjes në Kinë kryen një eksperiment, ku nxehën 20.000 bateri me jone Litiumi në një qëndër shpërthimi. Ndërkohë që kryenin këtë eksperiment, ata vunë re se këto paisje të nxehura lëshonin gaze si butan, cianid etilik, dio..

Lexone

Kujdes! Mos e përdorni qepën nëse po mjekoheni me këto ilaçe

Aspirina kundërvepron me qepënDisa njerëz janë alergjikë ndaj qepës. Aspirina mund të rrisë edhe më shumë ndjeshmërinë ndaj qepës nëse tashmë jeni alergjik ndaj saj. Për të qenë të sigurt, shmangni përdorimin njëkohësisht të tyre.Litiumi kundërvepron me qepënQepa mund të ketë efekt si diuretik, prandaj mund të pengojë nxjerrjen jashtë trupit të litiumit.Diuretikët mund të rrisin sasinë e sodiumit të nxjerrë nga trupi nëpërmjet urinës. Nga ana tjetër, ulja e niveleve të sodiumit në trup çon në rritjen e niveleve të litiumit, duke rritur kështu efektet anësore nga litiumi.Ky ilaç përdoret për trajtimin e çrregullimeve bipolare, epilepsinë, depresionin etj.Ilaçet për diabetin kundërveprojnë me qepënQepa mund të ulë nivelet e sheqerit në gjak. Ilaçet për diabetin përdoren gjithashtu për uljen e niveleve të sheqerit në gjak. Duke konsumuar qepë së bashku ilaçe për diabetin mund të shkaktojë rënie më shumë seç duhet të niveleve të sheqerit në gjak. Monitoroni me kujdes sheqerin..

Lexone

Një pije shumë e shijshme kundër yndyrës

Sasia e yndyrës në gratë varion nga 20 në 29%, dhe tek meshkujt nga 10 në 19%. Pasojat e yndyrës së tepërt janë: presioni i lartë i gjakut, trigliceridet e larta dhe shumë sëmundje të tjera. Kjo është arsyeja pse sot ne do t’ju prezantojmë një pije të shijshme dhe interesante, me ndihmën e së cilës, nëse e përdorni siç duhet, ju do të zvogëloni yndyrën.Përbërësit:– 7 gota (250g) ujë – 1 filxhan lëng boronicë (pa sheqer) – një gjysmë lugë çaji kanelle – Një e katërta e një lugë gjelle xhenxhefil – tetë lugë gjelle arrëmyshk ose arrë muskat ang (nutmeg) lat(myristica) – 3 portokalla – 2 limonaPërgatitja:Në një tas të madh, vloni ujin. Pas vlimit, temperatura duhet të zvogëlohet. I vendosim në tenxhere lëngun e boronicës, kanellën, xhenxhefilin dhe arrëmyshk. duhet te zihet për 20 minuta në një temperaturë të ulët dhe hiqet anash për tu ftohtë. Pasi të keni hequr nga zjarri shtrydhëni portokallin dhe limon dhe vendosni ato tek pija. Pija është gati për tu përdorur, nuk ka ndonjë k..

Lexone

Receta Cudiberese : Ja i të hiqni barkun e varur nje here e pergjithmone ne vetem 10 dite

Nëse ushqeheni keq, yndyra akumulohet kryesisht në zonën e barkut, e cila është dhe zona më problematike për të eliminuar dhe shkrirë dhjamin. Një mënyrë natyrale që do t’ju ndihmojë në lidhje me këtë shqetësim është dhe kjo që revista Shije ju sugjeron:Përbërësit:1 lugë çaji shafran Indie 1 lugë çaji pluhur xhinxheri 1 lugë çaji spec i kuq djegës 1 filxhan lëng limoni 1 lugë stevia (ëmbëlsues ose mjaltë) 1 litër ujë Përgatitja:Ziejeni ujin në një enë dhe më pas hidhini të gjithë përbërësit në të. Pijeni lëngun gjatë gjithë ditës. Nëse mbani një dietë të ekulibruar dhe të shëndetshme, rezultatet do të jenë të dukshme pas 10 ditësh. Kjo kurë natyrale nuk ka një afat të përcaktuar përdorimi, ju mund ta përdorni atë aq sa ta mendoni të nevojshme.

Lexone

Për kaq shumë vite na kanë fshehur të vërtetën rreth uthullës së mollës. Mos e përdorni më për dobësim

Uthulla e mollës është një nga lëngjet më të përdorura për dobësim, edhe nga personazhe të famshëm si, Scarlett Johansson, Miranda Kerr apo Beyonce.Por bazuar në studime shkencore, nutricionistët thonë se ajo nuk është “kura magjike” që ndihmon të bini në peshë.Në një studim të kryer në Japoni me 176 njerëz që u ndanë në dy grupe, ata që pinë dy lugë uthull molle për tre muaj nuk kishin ndonjë ndryshim të madh me ata që nuk pinë.Asnjë lloj uthulle nuk mund të përdoret si një dietë apo jetë sendentare, megjithatë mund t’i shtohet mjaft mirë sallatës, por nuk duhet menduar si një kurë për dobësim.

Lexone

Ja cilat janë 3 mënyrat gjeniale për të shmangur djersitjen

Me rritjen e temperaturave një siklet më vete është djersitja, e sidomos në pjesën e sqetullave, kur dalin dhe njolla duke na vendosur në siklet. Por ekzistojnë tre zgjidhje të thjeshta dhe natyrale, të cilat shmangin këtë siklet dhe sidomos aromën e rëndë.– Përzieni një sasi të njëjtë sode me ujë, për të krijuar një masë homogjene, të cilën duhet ta lini për 20-30 minuta të veprojë në sqetulla. Më pas shpëlahuni me ujë të bollshëm.– Përdorni uthull molle për të lyer sqetullat dhe në këtë mënyrë neutralizoni bakteret që shkaktojnë aromën e rëndë. Kjo pasi uthulla e mollës, çon në shtrëngimin e sqetullave shkruan noa.al, gjë që bën të djersitni më pak, duke qëndruar të thatë.– Provoni si zgjidhje, përzierjen e lëngut të limonit me tul domateje, para se të bini të flini. Lëreni të veprojë për 15 minuta dhe më tej shpëlahuni.

Lexone