Home / Tag Archives: perdorin

Tag Archives: perdorin

Nuk është në Karaibe. “Playa Del Este” në Qerret, hap sezonin me një fejesë

Pamjet fantastike i përkasin “Playa Del Este”, plazhit më trendi të Qerretit, i cili sot hapi sezozin veror.Dy të rinj, Ninna dhe Besi vendosën të bëjnë aty ceremoninë e fejesës së tyre, duke u bërë kështu dhe promotorë të hapjes së sezonit të ri turistik.Playa Del Este është një nga plazhet më trendi që përdorin pushuesit nga Tirana në Qerret.Larg ndërtimeve dhe zhurmës së plazheve publike, me dy ndëtesa prej drri që shërbejnë si restorant dhe klub, dhe pastërti maksimale, ai është kthyer prej disa vitesh në destinacionin më të pëlqyer të Tiranës në bregdet.

Lexone

Petrit Vasili i reciton Edi Ramës poezi: Sot e përfundi krimi, nuk lëviz dot më…

Kreu i Grupit Parlamentar të LSI, Petrit Vasili ka sulmuar sërish Ramën, dhe ka thënë që sot e përfundi krimi.“Ai se andejmi nuk leviz dot më, e kane zene per fyti, e shantazhojne, e tallin, e perçmojne, e perdorin dhe ai vjedh per ta, genjen per ta, vret per ta, shkaterron per ta”, shkruan Vasili dhe reagimin e tij e ka shoqëruar me poezinë “Hakërrim”.Postimi i plotëKryeministrin sot e vuri perfundi krimi. Ai se andejmi nuk leviz dot më, e kane zene per fyti,e shantazhojne, e tallin, e perçmojne, e perdorin dhe ai vjedh per ta, genjen per ta, vret per ta, shkaterron per ta.Por nuk shpeton dot, nuk vrapon dot se eshte frymepaket dhe ligsht i frikur.Fatin tanime s’e ndryshon dot, eshte shume shume vone dhe ai e di…me mire se ata..HAKËRRIMQë nga Korça gjer te Shkodra mbretëron një errësirë,nëpër fusha, nëpër kodra, vërshëllen një egërsirë!Pra, o burra, hani, pini, hani, pini or’ e ças,Për çakallin, nat’ e errët, është ras’ e deli ras’!Hani, pini dhe rrëmbeni, mbus..

Lexone

Pse fluturimet sot janë më të ngadalta nga se ishin 20 vjet më parë?

Fluturimet nuk janë siç ishin dikur dhe nëse keni dyshime se po shpenzoni më shumë kohë në fluturimet tuaja nga sa shpenzonit dikur keni plotësisht të drejtë.Udhëtimet ajrore janë ngadalësuar këto dekadat e fundit për një arsye fare të thjeshtë, ngadalësimi i shpejtësisë ju kursen para.“Çështja kryesore është ekonomia e karburantit. Shkuarja më shpejt merr më shumë lëndë djegëse për milje pasagjerësh”, tha profesori i Aeronautikës dhe Astronautikës Mark Drela, shkruan Scan.Sipas Drelës, ndërtuesit e aeroplanëve të sotëm në të vërtetë favorizojnë një avion më të vogël, më të lehtë dhe më ngadaltë që rrit efikasitetin e karburantit me shpejtësi më të ngadaltë.Këto ditë shumë pilotë përdorin planifikuesit e rrugëve të fluturimit për të përcaktuar rrugën më efikase të karburantit.Pra, fatkeqësisht, fluturimi juaj nga një pikë në tjetrën do të jetë pak më i gjatë se i prindërve tuaj.

Lexone

Kur romanca zëvendësohet nga photoshop-i i keq/ Këto foto dasme janë një dështim i vërtetë

Mesa duket në Rusi, njerëzit duan të shkëputen nga tradicionalja dhe çiftet vendosin të përdorin një dozë të tepruar humori për setet fotografike të dasmës.Mëposhtë do të shikoni disa foto, të cilat do t’ju çudisin, do t’ju bëjnë të ndiheni konfuz dhe të qeshni me të madhe…The post Kur romanca zëvendësohet nga photoshop-i i keq/ Këto foto dasme janë një dështim i vërtetë appeared first on Zonë E Lirë.

Lexone

KUJDES: Detergjentët e pastrimit shkaktojnë të njëjtin dëm si 20 cigare në ditë

Nuk ka rëndësi nëse i hasim në punë apo në shtëpi. Ekspozimi ndaj substancave që gjenden në detergjentët spërkatës dhe produkte të tjera për pastrimin mund të na dëmtojnë rrugët e frymëmarrjes dhe mushkëritë.Ky është përfundimi i një studimi të Universitetit të Bergenit, në Norvegji.Studimi nxorri në pah se sidomos gratë, të cilat i përdorin rregullisht këto produkte, me kalimin e viteve vënë re një rënie të funksionit të mushkërive. Kjo rënie është afërsisht sa ajo e një duhanpirësi që pi 20 cigare në ditë.“Cigarja, infeksionet respiratore, plakja dhe ndotja e ambientit nuk janë armiqtë e vetëm të mushkërive.Edhe punët që kryejmë në shtëpi mund ta përshpejtojnë rënien e funksionit të mushkërive”, shpjegon Mario Olivieri, pneumonolog dhe alergolog në Qendrën Spitalore të Integruar të Veronës, një nga mjekët që morën pjesë në studim.“Përdorimi i produkteve për pastrimin si nga punonjësit e këtij sektori, edhe nga shtëpiaket, mund të bëhet faktor rreziku për shëndetin e rrugëve..

Lexone

Detergjentët pastrues janë të mbushur me kimikate kancerogjenë. Përdorni këtë pastrues natyral xhamash që mund ta bëni vetë

Një nga pastruesit toksikë më të zakonshëm të pastrimit janë pastruesit e xhamave – por kam zbuluar një mënyrë për t’i bërë në mënyrë natyrale. Unë e di se shumë njerëz përdorin thjesht uthull dhe disa gazeta për të pastruar dritaret e tyre. Është me të vërtetë e lehtë, dhe funksionon, por mund të lërë vija që vështirë se hiqen. Kështu që shikoni këtë recetë. Do t’ju duhet: ¼ filxhan uthull molle ¼ filxhan alkool izopropil 1 lugë gjelle miell misri 2 gota uji 8-10 pika vaj esencial të zgjedhur sipas preferencës Udhëzime: Përzieni gjithçka në një shishe me sprucim. Tundeni mirë dhe pastaj spërkateni mbi sipërfaqen e qelqit që doni të pastroni. Kujdes se uthulla mund të jenë e dëmsh

Lexone

Ky është çelësi që mund të hap çdo dhomë të hoteleve në krejt botën

Një nga avantazhet e hoteleve që përdorin karta zhbllokimi është se ato mund të programohen.Kjo do të thotë që në rast se konsumatori humbet kartën, ose nëse dëmtohet, është e lehtë ta zëvendësojë atë.Gjithashtu, karta mund të programohet për çdo dhomë. Pengesa më e madhe e këtij sistemi është se kartat e zhbllokimit mund të hidhen.Kjo është pikërisht ajo që hakerët demonstruan kohët e fundit dhe anëtarët e ekipit F-Secure zbuluan një dobësi kritike në softuerin e çelësave elektronikë të prodhuara nga VINGCARD, i cili është ofruesi më i madh i sistemeve mbyllje në hotele.Ky gabim i lejon hakerëve për disa minuta të krijojnë çelësin kyç për krejt ndërtesën, dhe e gjitha ajo që kanë nevojë është një kartë e rregullt për zhbllokim nga hoteli.“Kjo mund të jetë një kartë për të zhbllokuar dhomën tuaj, kartela e personelit ndihmës nga secila pjesë e hotelit. Sistemi mund të hakohet edhe nga ashensori dhe të klonojë një kartelë atje”, tha Tomi Tuominen nga kompania kërkimore F-Secure.F-Secu..

Lexone

Nëse nuk e gjete për 1 sekondë, zbulo sekretin që përdorin “gjenitë”!

Mëposhtë, do të kuptoni një prej teknikave që “gjenitë” përdorin për të bërë përllogaritje në fraksion të sekondës. Sekreti është i thjeshtë, dhe përbëhet nga dy faza:Teknikë Përsëritje Sa më shumë që të praktikoheni aq më të zhdërvjellët do të jeni të përllogarisni edhe më shpejt se dikush që përdor makinë llogaritëse.Le të marrim një rast të këndshëm aritmetik – si të shumëzoni, me mendje, çdo numër dy shifror me njëmbëdhjetë. Është shumë e thjeshtë pasi kuptohet sekreti. Le të marrim në konsideratë këtë problem:32 x 11Për ta zgjidhur problemin, mjafton të mblidhni 3 + 2 = 5, vendoseni 5 midis 3-it dhe 2-it, dhe ja ku është përgjigjja:352A ka si bëhet më e thjeshtë? Tani provoni:53 x 11Perderisa 5 + 3 = 8, përgjigjja juaj është:583Edhe një tjetër. Pa e vështruar përgjigjen dhe pa laps e letër, sa bëjnë…81 x 11 ?Mendove 891? Je i saktë!Tani, përpara se të kalosh në ekstazë, na lejo të të themi se të kemi thënë vetëm gjysmën e sekretit. Supozoni këtë problem: ..

Lexone