Home / Tag Archives: perdoret

Tag Archives: perdoret

FOTOT: Brenda aeroportit të braktisur prej 44 vitesh

Në këtë aeroport, avionët nuk fluturojnë që prej vitit 1974.Bëhet fjalë për aeroportin ndërkombëtar të Nikosias, i cili nuk përdorët që prej më shumë se 40 vitesh, kur një puç ushtarak në Greqi rriti valën e nacionalizmit grek në Qipro duke nxitur kështu edhe ndërhyrjen ushtarake të Turqisë në ishull.Që prej vitit 1974, aeroporti është braktisur, ndërsa të vetit vizitorë janë zogjtë, të cilët e kanë mbuluar zonën me glasa.Ai ndodhet shumë pranë Nikosia në Qipro, por marrëveshja e armëpushimit bëri që të qëllonte në zonën e demilitarizuar dhe kështu nuk mund të përdorët nga asnjëra palë.

Lexone

Rruga “plakë” po vdes! Tiranë-Durrës, nga Ndroqi gjen vetëm gropa

Rruga e Ndroqit, dikur ka qenë një rrugë alternative midis Tiranës dhe Durrësit, veçanërisht gjatë verës në periudhën e plazhit. Por, aktualisht kjo rrugë është në gjendje tejet të amortizuar.Në çdo metër të saj të shoqërojnë gropat dhe diznivelet. Për një drejtues mjeti që do të përdorë këtë segment është realisht një rrezik i shtuar jo vetëm për gjendjen teknike të mjetit, por edhe si burim aksidenti.Kjo është edhe arsyeja që ky segment rrugor nuk përdoret nga drejtuesit e mjeteve, në një kohë kur autostrada Tiranë-Durrës gjatë fundjavës është e mbingarkuar deri në bllokim, rruga e Ndroqit nuk përdoret për shkak të gjendjes së saj. Policia Rrugore e ka raportuar disa herë gjendjen e kësaj rruge pranë Autoritetit Rrugor Shqiptar, por reagimi është zero.Përveç gropave të panumërta, kjo rrugë herë pas here shfaq edhe kodra edhe diznivele të mëdha të shtratit të saj, të cilat pa frikë mund të konsiderohen si kodra të vogla.Riparimi i këtij segmenti do të bënte realisht një rrugë ..

Lexone

Parazitët në zorrë, trajtimi me kura natyrale

Ndër parazitët e zorrëve që takohen më shpesh te njeriu janë parazitët e zorrëve. Ata zhvillohen si tek të vegjlit, ashtu edhe tek të mëdhenjtë, vetëm atëherë kur nuk zbatohen rregullat e higjienës. Kur niveli i higjienës dhe kulturës shëndetësore është i lartë, nuk ka infeksion nga parazitët e zorrëve. Burimi i infeksionit është njeriu ose kafsha që mban në organizmin e tyre parazitët, që nëpërmjet jashtëqitjes i nxjerrin në formën e vezëve. Vezët duke rënë në tokë kalojnë nëpërmjet ujit të pijshëm, ujit që vaditim perimet dhe zarzavatet, nga duart e të rriturve dhe fëmijëve, nga lodrat dhe rrobat e infektuara. Rrugët e përhapjes janë të shumta: duart e palara, perimet dhe zarzavatet e palara mirë, uji i pijshëm etj. Për të konstatuar sëmundjet, përveç shenjave klinike janë të domosdoshme edhe ekzaminimet mikroskopike të materialeve fekale, për të parë vezët e parazitëve. Janë shumë lloje parazitësh të zorrëve: askaridoza, oksiuriaza, trikocefaloza, trikineloza, shiritat, lambia etj. ..

Lexone

Siguria ‘online’, hyjnë në fuqi normat e reja të BE-së

Që prej ditës së sotme hyjnë në fuqi rregullat e reja të Bashkimit Evropian për mbrojtjen e të dhënave.Rregullorja e përgjithshme e mbrojtjes së të dhënave (GDPR) i jep qytetarëve të unionit më shumë të drejta për mënyrën se si përdoret informacioni i tyre personal. Kompanitë që punojnë në BE tani duhet të marrin leje mjaft të qartë nga përdoruesit për të mledhur informacionet e tyre personale, ose do të përballen me gjoba të rënda.Gjobat arrijnë deri në 20 milionë euro ose 4% e të ardhurave vjetore të kompanisë, që në rastin e Facebook do të ishin 2 miliardë euro.GDPR është një përpjekje e ligjvënësve evropianë që të kufizojnë fuqinë e kompanive të teknologjisë. Sipas rregullores së re, çdo qytetar i BE-së ka të drejtë të shohë se çfarë informacioni kanë për të kompanitë dhe ta fshijë këtë informacion. Leja për të përdorur të dhënat është një tjetër ndryshim. Formulari i zakonshëm a jeni dakord me kushtet që shfaqet kur hapim një shërbim në internet, zor se do të duket më, pasi ..

Lexone

Kane gradohet kapiten te Anglia: Fitojmë Botërorin

Tek këmbët e tij varen shpresat e Anglisë në Kupën e Botës, pasi tre luanët kanë nevojat për golat e Harry Kane për të shkuar sa më larg në Botërorin Rus.Sulmuesi i Tottenham Hotspur, autori i 30 golave në këtë sezon të Premier League është zgjedhur kapiteni i Anglisë për kompeticionin që do të zhvillohet verën e ardhshme duke u bërë kështu kapiteni më i ri në moshë i përfaqësueses së 3 luanëve në një Kupë Bote.Në një konferencë për shtyp Kane theksoi se nuk do të ndikojë aspak fakti që është zgjedhur kapiten në performancën e tij në Rusi ndërsa shtoi se Anglia i ka të gjitha mundësitë për të fituar Botërorin dhe mosha e re e futbollistëve që do të përfaqësojnë 1-herë kampionët e Botës në këtë Kupë Bote nuk mund të përdoret si justifikim në rast dështimi.Anglia është shortuar në grupin H së bashku me Belgjikën, Tunizinë dhe Panamanë dhe ndeshjen hapëse do ta luajë ndaj përfaqësues afrikane në 18 qershor.23 maj 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone

Ushqimet e pasura në acid folik – përfitimet para dhe gjatë shtatzënisë

Folate, njohur ndryshe si folacinë, është termi i përgjithshëm që përfshin si folaten ashtu edhe acidin fërlik, forma e oksiduar e vitaminës B që përdoret në suplementet dietike dhe ushqimet e fortifikuara. Kjo vitaminë është e rëndësishme për zhvillimin e qelizave dhe metabolizmin. Studiemt kanëtreguar se shumë njerëz nuk marrin mjaftueshëm nga acidi folik. Mos u ngatërroni nga termat folate dhe acid folik, pasi të dyja kanë të njëjtat efekte. Por, folate është versioni natyral i gjendur tek ushqimet, ndërsa acidi folik është një version i prodhuar nga njeriu tek suplementet dhe i shtuar në ushqime.Përse është i nevojshëm acidi folik?Suplementet e acidit folik janë standarde për gratë shtatzëna dhe ato që po planifikojnë të bëhen me fëmijë. Acidi folik ul rrezikun për defekte në lindje në trurin dhe shpinën e bebit me 50% – 70%. Acidi folik mund të ulë rrezikun e preklapsisë dhe lindjes së parakohshme. Shumë mjekë rekomandojnë që gratë në moshën e riprodhimit të marrin multivitami..

Lexone

Del në treg një pajise e paparë për vajzat! Ju lehtëson jetën

Ju ndoshta ende nuk e dinit, por në treg prej disa kohësh ka dal ky produkt. I cili për disa persona do të dukej i çuditshëm e nuk do ta përdornin kurrë, e për disa të tjerë fare normal e që do ta përdornin për të lehtësuar paksa jetën.Bëhet fjalë për një produkt i cili quhet GoGirl, është i paparë dhe posaçërisht për vajzat e që do t’i ndihmoj ato për tualetet publike, në ato jo higjienike e ndoshta edhe në ato të mbushura me njerëz.Kjo është një pajisje që do përdoret nga femrat të cilat i lejon të urinojnë në këmbë. Sipas kompanisë që e ka prodhuar kjo është një pajisje tepër higjienike.GoGirl është e lehtë për t’u përdorur. Ajo vendoset sipas parametrave të cilat janë në manualin e përdorimit dhe bëhet funksionale. Tanimë edhe vajzat si çunat, nuk do të kenë probleme me tualetet.GoGirl përshtatet lehtësisht në çantë tuaj, xhep, ose kroskot. Kjo është një domosdoshmëri për të udhëtimet dhe sportet. Mund të jetë një produkt i ri për ju, por gratë evropiane kanë përdorur pajis..

Lexone

Sarri-Higuain, ribashkim te Çelsi?

Shtypi italian shkruan se nëse Chelsea merr maurizio Sarri-n, ai do të kërkojë ish-sulmuesin e tij te Napoli Gonzalo Higuain t’i bashkohet nga Juventus.Trajneri raportohet se është pranë një transferimi në Stamford Bridge këtë verë dhe ka një klauzolë lirimi 8 milionë euro në kontratën e tij.Sipas gazetës torineze, nëse Sarri ulet në stolin e Bluve, ai do të kërkojë ribashkimin me Higuain.Edhe pasi Pipita shkoi tek Juventus, respekti dhe admirimi ka mbetur edhe pas divorcit, me Higuain që është shprehur se do të kishte dëshirë të punonte sërish me Sarri-n.Në sezonin e tij të fundit te Napoli, Higuain ka vendosur një rekord historik në Serie A me 36 gola në 35 ndeshje.Më pas ai shkoi te Juve në 2016 kur Bardhezinjtë paguan 90 milionë eurot e klauzolës së lirimit të lojtarit.Si pjesë këmbimi pritet të përdoret Alvaro Morata, i cili ka shprehur dëshirën e rikthimit në Serie A.13 maj 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone

Prindër, kujdes me edukimin e fëmijëve! E keqja ndërtohet në heshtje

Nga Lira Gjika, pediatre“Oh sa mirë t’u bë se nuk dëgjon”, i thotë nëna fëmijës, kur rrëzohet apo pëson ndonjë dëmtim apo humbet diçka. Kjo shprehje e frikshme dhe njëkohësisht e pa menduar, përdoret nga të gjithë, të mëdhenj e të vegjël. Fëmijët, nën shembullin e të rriturve e praktikojnë ndërmjet tyre, kur njëri nga ata dëmtohet apo i prishet ndonjë lodër.Ajo që është e dhimshme në këtë rast, qëndron te indiferenca e të rriturit aty pranë. Të rriturit as që i bën përshtypje se kjo shprehje është e dëmshme për zhvillimin e dhimsurinë dhe e te mires. Të rriturit nuk i shkon në mendje se e ka për detyrë ti mësojë fëmijës që po mbyll derën e zemrës për tu bërë ashtu siç dëshiron, i mirë. Të rritur, e keqja nuk ndodh në një ditë, por ndërtohet në heshtje përditë.

Lexone

Qeset do hiqen nga përdorimi, në treg me trasta, ndryshe gjobë

Ditën e mërkurë, Qeveria miratoi një vendim për importimin, përdorimin dhe tregtimin e qeseve plastike, që parashikon eliminimin përfundimtar të tyre. Por ministria e Mjedisit thotë se ky vendim do të hyjë në fuqi pas 2 muajsh për t’i dhënë kohë bizneseve për t’i zëvendësuar me trasta.Siç e patë edhe ju në tregun tek ish-Qyteti i Nxënësve tregtarët janë tepër të revoltuar, megjithëse shumica e tyre hezitojnë të flasin me frikën se dikush mund t’i penalizojë. Ato nuk dinë ende nëse ky është një vendim përfundimtar, nga ana tjetër nuk dinë se cilat janë alternativat për t’i zëvendësuar, por thonë se kjo është kosto e shtuar për ta, pasi trastat kushtojnë më shtrenjtë”, thonë tregtarët.Sasia e qeseve që përdoren në Shqipëri, sipas Ministrisë së Mjedisit është 100 ton në muaj ose 1200 ton në vit. Sipas përllogaritjeve të Ministrisë së Mjedisit, rezulton se konsumimi ditor është 8 qese për çdo person në një familje ku ka 4 pjesëtarë. Ndërsa për prodhimin e ambalazheve nga qeset e plasti..

Lexone