Home / Tag Archives: percjelle

Tag Archives: percjelle

“The Guardian”: Këto janë fotot e javës ku bota ktheu sytë

Prestigjozia The Guardian” ka përcjellë fotografitë më të mira të javës.Më poshtë do të shihni demonstratat në Gaza, muaji i shenjtë i Ramazanit, rrjedha e llavës nga vullkani Kilauea dhe Rafael Nadal në “French Open”.Këto dhe të tjera ngjarje janë fiksuar nga foto-reporterët. Hidhini një sy.(TemA)

Lexone

FOTOT/ Tritan Kalo këshilla prindërve: Kujdes, këto janë shenjat kur ju duhet të shqetësoheni për shëndetin e tyre

Mjeku i njohur Tritan Kalo ka përcjellë disa këshilla për prindërit.Përmes një postimi në rrjetet sociale ai sjell disa shembuj dhe sqarimin përkatës mbi shenjat e fruthit.Ndër të tjera ai shkruan:“Rikujtesë…Në këto javët e fundit shpresoj se kolegët dhe prindërit duhet të kenë bërë KUJDES, se jo çdo ekzantemë e paraprire ose jo nga një syndrome febrile pseudo-gripale ka qënë dhe është FRUTH…Dy fotot e para janë të rasteve tipike me fruth, POR ekzantemat e fotove tre dhe katër, ku ekzantemat vërehen edhe në duar e këmbë NUKU kanë të bëjnë fare me fruthin, por me Hand-Foot and Mouth Disease (HFMD), ndërsa tre fotot e fundit kanë te bëjnë me Mononukleozën infeksioze, e paraprirë nga syndromë pseudo-gripale, POR më shpesh nga një tonsilit dhe të vijuar me një ekzantemë morbiliforme, e cila “ashpërsohet” edhe me shumë nëse të sëmurit i përshkruajmë Amoksicilinë ose Ampicilinë…MOS u bezdisni nga kjo rikujtesë, POR vetëm këtë javë unë jam ndeshur me shumë raste të konfonduara për F..

Lexone

Vdekja e 21-vjeçares në Fier, mjekja pezullohet nga detyra

Pezullohet nga detyra mjekja e urgjencës së spitalit të Fierit, Ina Rruzhdija, pas vdekjes së 21-vjeçares Xhuljeta Gjeka.Pezullimi i saj është bërë me vendim gjykate, pas denoncimit nga familjarët e së ndjerës për mjekim të pakujdesshëm.Në dëshminë e tyre familjarët shprehen se e kanë dërguar vajzën disa herë në urgjencën e spitalit të Fierit, pasi sipas tyre ajo ka pasur shqetësime serioze dhe temperaturë, ndërsa mjekët e kanë përcjellë për në shtëpi pa e marrë rastin seriozisht.Gjyshi dhe babai i vajzës, Pilo dhe Altin Gjeka, deklaruan qysh asokohe se Xhuljeta ka humbur jetën për faj të personelit të spitalit.Nga ana e saj policia tha se vajza ka vdekur për shkaqe natyrale, por se pritej hetimi i plotë dhe analizat mjeko- ligjore për të zbuluar shkaqet e vërteta.Sakaq Gjykata e Shkallës së Parë Fier ka pranuar kërkesën e Prokurorisë së Fierit duke caktuar masën e sigurimit personal ndaluese “Pezullim i ushtrimit të një detyre a shërbimi publik” për mjeken Ina Ruzhdija, me d..

Lexone

“LETRA/ Ilir Meta flet mbi përgjimin e fshehtë të Agron Xhafajt: S’është montazh, turp t’i thuash sajesë të PD-së kur unë e njoh dorën”

Situata politike gjatë kësaj jave ka qenë mjaft e nxehtë ku mazhoranca dhe opozita kanë pasur një sërë përplasjesh.Mirëpo krahas analizave mediatike mbi ngjarjet që kanë pasuar njëra-tjetrën, faqet e humorit e kanë shfrytëzuar situatën për të përcjellë meme pikante.Më poshtë do të mund të njiheni me disa prej punimeve më komike ku ironizohet politike.Hidhini një sy, koha për të qeshur. (TemA)

Lexone

Vettingu vijon të sitë drejtësinë, ja dy zyrtarët e radhës që dalin para Kolegjit

Kolegji i Posaçëm i Apelimit ka regjistruar procesin e rivlerësimit kalimtar për dy subjektet Sulejman Tola dhe Mirela Fana.Në Kolegjin e Posaçëm të Apelimit u hodh shorti për caktimin e trupit gjykues, për secilin.“Në Kolegjin e Posaçëm të Apelimit është regjistruar çështja Nr.3/2018 JR, datë 17.04.2018 që i përket ankimit të paraqitur nga Komisioneri Publik kundër vendimit Nr.4, datë 23.03.2018 të Komisionit të Pavarur të Kualifikimit që lidhet me procesin e rivlerësimit kalimtar të subjektit të rivlerësimit z. Sulejman Tola.Sot, në datën 15.05.2018 në Kolegjin e Posaçëm të Apelimit u hodh shorti për caktimin e trupit gjykues, kryesuesin e këtij trupi dhe relatorin e çështjes.Trupi gjykues ​i caktuar me short është i përbërë si më poshtë vijon:Kryesues: Rezarta SchuetzRelator: Ardian HajdariAnëtarë: Ina RamaLuan DaciSokol Çomo” shkruhet në njoftimin e përcjellë nga KPA.Ndërkohë sa i përket Mirela Fana thuhet se:“Sot, në datën 15.05.2018 në Kolegjin e Posaçëm të ..

Lexone

FOTOT E JAVËS: “Rreth e qark botës për 7 ditë”

The Guardian ka bërë përmbledhjen javore të fotografive më të mira.Në galerinë e përcjellë, spikatin raketat izraelite mbi hapësirën ajrore siriane, nisja e fushatës në Turqi, ndeshja finale e Arsene Wenger si trajner i Arsenalit në Londër, dhe demonstratat në Gaza.Hidhini një sy. (TemA)

Lexone

Kënga prekëse për Amserën që preku zemrat e të gjithëve (Video)

Për tragjedinë e Restelicës të ndodhur gjashtë vite më parë ishte realizuar edhe një këngë nga Gjira dhe Ardi. Kënga e cila është e përcjellë me kitare akustive titullohet “Fat në Fatkeqësi”. Në spot shihen momente kur Amsera është nxjerrë nga gërmadhat dhe fotot e saj të realizuara një dit …

Lexone