Home / Tag Archives: percjell

Tag Archives: percjell

Në pritje të Botërorit, festohet ditëlindja e një kafshe të rrallë në Moskë

Kur kanë mbetur edhe pak ditë përpara se të nisë Botërori i futbollit në Rusi, paralelisht vazhdojnë aktivitetet e projektit të fëmijëve “Futboll për miqësi”.Këtë herë janë mbledhur për të festuar ditëlindjen e një specieje të rralllë dhe të rrezikuar në botë. Bëhet fjalë për lemurin e kuq, një nga më të mëdhenjtë në Madagskar. Projekti “Futboll për miqësi”, i organizuar nga Gazprom për të gjashtin vit me radhë, përveç argëtimit të fëmijëvë, përcjell edhe mesazhe të forta edukative dhe humanitare. Kjo ditë e festimeve është quajtur “Happy Buzz Day”, pasi një vit më parë lindi lemuri që u quajt Buzz.“Rëndësia e një misioni ekologjik nuk duhet të nënvlerësohet. Aktivitetet njerëzore kanë një ndikim të drejtpërdrejtë në ndryshimin e klimës së planetit tonë. Çdo ditë po përballemi me fatkeqësitë natyrore si rezultat i të cilave vuajnë njerëzit në mbarë botën. Në këtë kontekst, një mision ekologjik i programit të Futbollit për Miqësi ka synime të përbashkëta me Qëllimet e Zhvillimit të ..

Lexone

FOTOT/ Rita Ora merr “Çelësin e Qytetit”: Tirana në rrugën e një suksesi të pabesueshëm

Këngëtarja shqiptare me famë ndërkombëtare, Rita Ora, dhuroi mbrëmjen e kaluar emocione të paharrueshme për mijëra shqiptarë, të cilët kishin mbushur si asnjëherë tjetër sheshin “Skëndërbej” për të shijuar hitet e saj. Koncerti nisi me ritmet e muzikës së këngëtares së njohur nga Kosova, Kida dhe kulmoi kur në shesh mbërriti Rita Ora.“Your song” ishte kënga e parë e Rita Orës, që elektrizoi jo vetëm skenën, por gjithë të pranishmit në sheshin “Skënderbej”, ndërsa spektakli vijoi me të tjera këngë hit të saj. Në repertorin e saj nuk mungoi as një surprizë për shqiptarët: miksimi i një prej hiteve më të mira të Rita Orës me një nga vallet më të njohura të trevave shqiptare, asaj të Rrugovës.Ndërkohë, para se të ngjitej në skenën e sheshit “Skëndërbej” këngëtarja Rita Ora, e shoqëruar nga i ati dhe e motra, u prit në një takim nga kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj. Ai e falenderoi atë për imazhin që përcjell në botë si përfaqësuese e shqiptarëve dhe frymëzuese e brezit të r..

Lexone

Mediat serbe: Vuçiç ka refuzuar “planin amerikan” për Kosovën

Gazeta serbe “Novosti” shkruan se presidenti serb Aleksandar Vuçiç ka hedhur poshtë një dokument pune, lidhur me zgjidhjen e çështjes së Kosovës i njohur si “paketa amerikane”.Sipas gazetës së Beogradit, Vuçiç e ka vlerësuar këtë dokument të padenjë dhe të papranueshëm për Serbinë dhe të njëjtin nuk ka dashur as ta nxjerr në opinion, përcjell Telegrafi.“Ekzistencën e këtij dokumenti ‘non paper”, i cila u dërgua së fundmi përmes kanalet diplomatike joformale në Presidencën e Serbisë, u konfirmua të shtunën edhe nga Zëvendëskryeministri i Kosovës, Enver Hoxhaj, duke shpresuar se Beogradi do të pranojë atë letër, e cila kërkon që në mënyrë indirekte por praktike Serbia ta njoh Kosovën”, shkruan gazeta serbe.Siç thuhet, “përfaqësuesve të Kosovës dhe Serbisë u janë prezantuar katër shtylla të marrëveshjes historike, kurse nga Prishtina kanë mbërritur zërat se zgjidhja e çështjeve të hapura bilaterale mes dy vendeve është njohja reciproke, dhe se pikërisht kjo është në letrën, të cilën..

Lexone

Panucci: Harrojeni Kosovën, nesër tregojmë kush jemi

Në prag të ndeshjes me Ukrainën, Cristian Panucci ka dalë në konferencën e zakonshme për shtyp, ku ka folur për situatën në ambientin kuqezi, pas asaj humbjeje tronditëse ndaj Kosovës.Trajneri i Shqipërisë theksoi se lojtarët janë të ndërgjegjshëm për atë “black out” që u ndodhi me Kosovën dhe të gjithë duam të tregojmë ndaj Ukrainës, se ne nuk jemi ata që u shfaqën në Zyrih.Si është gjendja e skuadrës pas ndeshjes me Kosovën? Kemi folur dhe jemi përballur, ndaj besoj se jemi të gjithë koshientë që kemi bërë një ndeshje të shëmtuar ndaj Kosovës. Jam i bindur që nesër do të nxjerrim në pah krenarinë dhe dëshirën për të bërë mirë dhe më pas do të shkojmë me pushime.Ajo me Kosovën ishte menduar si më e lehta dhe kjo me Ukrainën më e vështira… Nuk ka ndeshje të vështira apo të thjeshta. Në futboll ndodh që të përjetosh një “Black Out” dhe këtë përjetuam edhe ne me Kosovën. Kam parë në sy lojtarët e mi dhe jam i bindur që me Kosovën nuk ishin ata që unë njoh. Të gjithë ishin të mërzit..

Lexone

Panuçi: Harrojeni Kosovën, nesër tregojmë kush jemi

Në prag të ndeshjes me Ukrainën, Cristian Panucci ka dalë në konferencën e zakonshme për shtyp, ku ka folur për situatën në ambientin kuqezi, pas asaj humbjeje tronditëse ndaj Kosovës.Trajneri i Shqipërisë theksoi se lojtarët janë të ndërgjegjshëm për atë “black out” që u ndodhi me Kosovën dhe të gjithë duam të tregojmë ndaj Ukrainës, se ne nuk jemi ata që u shfaqën në Zyrih.Si është gjendja e skuadrës pas ndeshjes me Kosovën? Kemi folur dhe jemi përballur, ndaj besoj se jemi të gjithë koshientë që kemi bërë një ndeshje të shëmtuar ndaj Kosovës. Jam i bindur që nesër do të nxjerrim në pah krenarinë dhe dëshirën për të bërë mirë dhe më pas do të shkojmë me pushime.Ajo me Kosovën ishte menduar si më e lehta dhe kjo me Ukrainën më e vështira… Nuk ka ndeshje të vështira apo të thjeshta. Në futboll ndodh që të përjetosh një “Black Out” dhe këtë përjetuam edhe ne me Kosovën. Kam parë në sy lojtarët e mi dhe jam i bindur që me Kosovën nuk ishin ata që unë njoh. Të gjithë ishin të mërzit..

Lexone

Një replikë me TemA-n

Nga Luan RamaPo ju shkruaj keto rradhë, duke marrë shkas prej titullit me të cilin “Tema” e ka shërbyer për lexuesit e vet, një shkrim të marrë prej profilit tim në fb dhe të shoqëruar me një foto tragjikisht të dhimbshme, të një fëmije nga Bulqiza, që mban mbi shpinë një kovë të mbushur me krom, në përpjekje për të ndihmuar mbijetesën e familjes së vet!Mbase për “Temën” më e rëndësishme është që “Luan Rama nxjerr foton e shkrepur gjatë qeverisjes Berisha-Meta”, meqë ky është edhe titulli i zgjedhur.Edhe nëse është kështu, asgjë nuk është gabim!Për mua nuk ka rëndësi se kur është shkrepur ajo foto; gjatë qeverisjes Berisha-Meta, gjatë asaj që pasoi Meta-Rama apo edhe gjatë kësaj tjetrës, Edi-Rama. E rëndësishme është fotografia dhe e vërteta që ajo mbart, është drama dhe dhembja që ajo përcjell dhe akuza që ngre për politikën dhe qeverisjen e këtij vendi, pavarësisht emrave me të cilët i përveçojmë qeveritë!Sepse, ajo që i përbashkon të gjitha qeveritë tona për fat të keq, ës..

Lexone

E frikshme/ I bëri foto djalit të saj, ajo çfarë fshihet pas tij i ka lënë të gjithë të tmerruar

Një foto e siguruar nga “Daily Mail” ditën e djeshme po bën xhiron e rrjetit për shkak të tmerrit që ajo përcjell kur e shikon.Në pamje të parë, dallohet dy fëmijë që kanë hipur në një pemë, por nëse e shikon me kujdes, do të dalloni se mbrapa djalit, ndodhet një fantazmë që ka mbështetur kokën tek supi i tij.Anomalia është evidentuar nga mamaja e dy fëmijëve, e cila u tmerrua kur pa më në imtësi foton e djalit të saj. Laura ka qenë në parkun Plessey, Angli, së bashku me vajzën e saj 15 vjeçe, djalin 9 vjeç dhe nipin e saj, 16 vjeç.Fëmijët kanë dashur të hipnin në pemë dhe me këtë rast, Laura ka shkrepur disa foto, pa e vënë re se së bashku me ta ishte edhe një fantazmë e pranishme.“Të gjithë janë tmerruar. Unë dhe vajza ime as nuk shkonim dot të flinim dje sepse ishim të frikësuara. Burrin e kisha me shërbim natën dhe kisha frikë. Unë nuk besoja kurrë në këto gjëra derisa më ndodhi. Nuk ndodhej askush prapa pemës, vajza ose nipi im do e shihnin. Kur shkova në shtëpi, e kalova ..

Lexone

Vrasja e Ivanoviçit, Serbia e pakënaqur me Kosovën: Kërkojmë hetime nga EULEX

Ministri i Punëve të Brendshme i Serbisë, Nebojsha Stefanoviq ka thënë se nuk ka bashkëpunim të mirë me Policinë e Kosovës në zgjidhjen rastit të vrasjes të politikanit serb, kryetarit të Iniciativës Qytetare “Liri, Demokraci, Drejtësi” (SDP), Oliver Ivanovic dhe i bëri thirrje EULEX-it që të jetë i përfshirë në mënyrë më aktive në zgjidhjen e këtij rasti.Siç raportojnë mediat serbe, Stefanoviq ka thënë se bëhet fjalë për hetimin e prokurorisë, kurse Serbia është përpjekur për të ushtruar presion mbi Policinë e Kosovës, EULEX-in dhe OKB-në dhe gjithë bashkësinë ndërkombëtare të ushtrojnë presion që ky rast të zgjidhet më shpejt, përcjell Telegrafi.“Serbia është e interesuar në zgjidhjen e këtij rasti, por nuk e shoh dëshirën e palës tjetër”, tha Stefanovic, duke shtuar se në këtë rast nuk ka shkëmbim informacionesh.Siç theksoi ai, mungesa e vullnetit për të bashkëpunuar është parë që nga fillimi, kur janë dhënë deklarata politike dhe shihet edhe tani, kur topi i hidhet Beogradit,..

Lexone

VIDEO: Rusia zbulon “dronin nënujor”, i aftë të nxjerrë “jashtë loje” sistemin anti-raketor të NATO-s

Rusia po zhvillon një “dron nënujor” që mund të mbajë një bërthamë nukleare dy megatonesh.Sipas DailyMail, përcjell Telegrafi, arma e Putinit është projektuar për të shkatërruar “bazat e marinës armike” dhe do të jetë në gjendje të udhëtojë deri në 130 km/h.Gjithsesi Agjencia shtetërore e lajmeve ruse TASS thotë se presidenti Vladimir Putin njoftoi planet për një “dron nënujor” në fjalimin e tij në mars, në të cilin ai u mburr edhe me një sërë armësh të reja bërthamore “të paprekshme ndaj përgjimit të armikut”.Në mars, Putin njoftoi se Rusia ka testuar një sërë armësh të reja bërthamore “të paprekshme ndaj përgjimit të armikut” në një fjalim ku ai vlerësoi shkencëtarët pas arsenalit si ‘heronjtë e kohës sonë’.Gjatë fjalës së tij, Putin tha se krijimi i armëve të reja ka “nxjerrë jashtë loje” mbrojtjen e raketave të udhëhequr nga NATO. (TemA)

Lexone

Kush është Qaseem Suleimani, burri që ka në dorë luftën dhe paqen në Lindjen e Mesme

Siria ishte skena e një përshkallëzimi ushtarak të pashembullt disa ditë më parë (10 maj) midis Izraelit dhe Iranit.Izraeli iu përgjigj me një fuqi të paprecedent që prej luftës së vitit 1973, 20 raketave të lëshuara në drejtim të ushtrisë izraelite në lartësitë Golan nga Forcat “Al Kuds” të Gardës Revolucionare të Iranit që janë pozicionuar aktualisht në Siri.Më shumë se 30 avionë ushtarak izraelit u angazhuan në këtë sulm duke lëshuara rreth 70 rajeta në bazat e iranianëve përreth Damaskut, përcjell Albeu.com.Marshimi Iran-Izrael drejt luftës“Reagimi ynë ishte në përputhje me rrethanat. Ushtria ka kryer një sulm në shkallë të gjerë kundër pozicioneve ushtarake iraniane në Siri”, tha më pas kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu.“Jemi të angazhuar në një betejë të gjatë dhe qëllimi ynë është i qartë: Të mos lejojmë që Irani të pozicionohet ushtarakisht në Siri. Do të veprojmë kundër tyre para se ata të kenë mundësi të veprojnë kundër nesh”, vijoi ai.Si “Keyser Söze”Tru..

Lexone