Home / Tag Archives: perberes

Tag Archives: perberes

Maskë për fytyrë, me kafe dhe vaj ulliri

Miliona njerëz në të gjithë botën preferojnë më shumë kafen se çdo pije tjetër. Por, përveçse është një pije shumë popullore, ajo ka edhe shumë përdorime të tjera jashtë kuzhine.Më poshtë do të gjeni disa përdorime interesante të kafes, si maskë për fytyrën apo për zbehjen e shenjave të celulitit.Maskë për fytyrë me kafe dhe vaj ulliriPërzieni kafen me vaj ulliri deri sa të bëhet një masë homogjene. E aplikoni në fytyrë dhe mbajeni për rreth 30 minuta. Më pas e lani fytyrën me ujë të vakët.Kokrrat e kafes mund të heqin qelizat e vdekura të lëkurës dhe sigurojnë një efekt antirrudhë falë përmbajtjes së lartë në antioksidues. Prandaj ato janë një nga produktet më të mira për lëkurën.Një maskë tjetër me përbërës kryesor kafenPërbërësitKafe Kanellë Mjaltë E verdha e vezës KosI përzieni të gjithë përbërësit derisa të formohet një masë si krem. E aplikoni në fytyrë dhe e mbani për rreth 30 minuta. Më pas e lani fytyrën, duke e fërkuar shumë pak.

Lexone

Do habiteni : Ja cfarë ndodh nëse mbani lëkurën e bananes ne fytyre për 20 minuta

Të zgjohesh me dhimbje koke, të punosh me dhimbje koke, të flesh me dhimbje koke, kush nuk e ka provuar një situatë e tillë e cila është një ndër gjendjet më të bezdisshme që mund t’ju ndodhin, sidomos tani në verë. Dhe kur dhimbja bëhet akoma më e fortë gjëja e parë që doni është të keni në çantë ndonjë qetësues.Emrat e parë që ju vijnë ndërmend janë Ibuprofeni dhe Tylenoli që i përkasin grupit të barnave antiinflamatore jo-steroidale, të cilët pavarësisht se neutralizojnë dhimbjen kanë një efekt shkatërrues për mëlçinë, por edhe efekte anësore si dhimbje stomaku, reaksione alergjike, tension të lartë të gjakut, enjtje të këmbëve etj.Por, ju mund ta pushoni dhimbjen e kokës me një përbërës të vetëm, të cilin deri më sot e keni hedhur në kosh: lëkura e bananes. Merrni një lëkurë bananeje dhe vendoseni mbi fytyrë, më saktë në zonën e ballit dhe trekëndësisht që krijohet mes vetullave.Lëreni të veprojë për 20-30 minuta dhe do ta vini re menjëherë ndryshimin. Bananet përmbajnë sasi ..

Lexone

Këtë dentistët nuk e thonë kurrë, ja si mund ta ndaloni dhimbjen e dhëmbit në pak sekonda

Shumica e njerëzve që janë të prekur nga prishja e dhëmbëve kanë dhimbje shqetësuese edhe gjatë natës. Bakteret në gojë, që ushqehen nga sheqernat dhe ushqimet që hani, prodhojnë acide që gërryejnë smaltin dhe prishin dhëmbët. Në këtë postim do t’ju paraqesim disa mënyra se si të qetësoni dhimbjet e dhëmbit me mënyra natyrale:Ujë i ngrohtë me kripë: në një gotë ujë të ngrohtë hidhni një lugë gjelle kripë. Uji i kripur do të reduktojë enjtjen dhe inflamacionin që mund të shkaktohet nga dhimbja e dhëmbit. Përdoreni në formë gargare.Ujë me kripë dhe piper: përzieni një lugë çaji kripë me një lugë çaji piper dhe pak ujë, bëni një pastë me këto përbërës dhe fërkoni dhëmbin që ju dhemb për disa minuta.Hudhër: hudhra është një tjetër ilaç efikas për të reduktuar dhimbjen e dhëmbit. Thjesht pritni një thelb hudhre, hidhini pak kripë dhe vendoseni në dhëmbin e infektuar. Mbajeni për disa minuta dhe dhimbja do t’ju reduktohet.Karafil: vendosni një copë karafil në dhëmb ose bëni ujë të ng..

Lexone

Përbërësit natyral që shfryjnë barkun dhe çlirojnë gazrat menjëherë!

Të gjithë e dimë sesa e tmerrshme është ndjesia e fryrjes së barkut, pasi kemi ngrënë një vakt apo ushqim të caktuar.Megjithatë, mos u shqetësoni ky është një problem, i cili mund të rregullohet shumë shpejt dhe në kohë, nëse ua vini veshin këtyre këshillave. Në vend që të vraponi në farmaci, idealja do të ishte të përdorni receta me përbërës natyral dhe shfryjnë direkt barkun tuaj. Dhe ne kemi disa sugjerime për ju.Limoni Vlerat e limonit për shfryrjen e barkut dhe gazrave janë të provuara shkencërisht. Mjafton të hidhni lëngun e limonit në një gotë me ujë të vakët, duke i shtuar pak kripë. Pijeni këtë përzierje dhe do të shihni sesa shpejt do të ndiheni të “shfryrë”.Xhenxhefili; Hidhni një lugë pluhur xhenxhefil në një gotë, duke shtuar pak limon dhe një lugë mjaltë. Më pas ziejeni për 10 minuta. Mund ta pini të ngrohtë, ose të ftohtë. Efekti është i njëjtë dhe i menjëhershëm

Lexone

Përbërësi i shafranit e parandalon humbjen e memories

Përbërësi i shafranit e parandalon humbjen e memories

Demenca i prekë rreth 850,000 njerëz në Mbretërinë e Bashkuar, sipas Shoqatës së Alzheimerit. Sëmundjet neurodegjeneruese kanë tendenca të shkaktojnë humbje të memories te disa njerëz, transmeton Telegrafi. Por, curcumini mund të jetë përbërës i cili e përmirëson memorien, dhe që e përmirëson edhe disponimin. Ky përbërës, i cili gjendet në shafran, …

Lexone