Home / Tag Archives: perballen

Tag Archives: perballen

Kufirin e kaluan 1 mln persona, fluks turistësh në muajin gusht

Në dy javët e para të muajit gusht në Shqipëri kanë hyrë 624 mijë të huaj, shumica për turizëm.Bashkë me emigrantet shqiptar kanë ardhur gati një milion persona, të cilët po përballen me trafikun e rënduar në akset nacionale, por edhe me vonesa në kalimin e kufirit.14 gusht 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone

FOTOT: Stuhia e vetëtimat “pushtojnë” Britaninë

Pjesa më e madhe e Britanisë së Madhe këtë fundjave është pushtuar nga shirat e rrëmbyeshëm dhe vetëtimat që kanë zbardhur në mënyrë spektakolare qiellin.Rreth 15 mijë vetëtima janë regjistruar brenda 4 orësh mesnatën e së shtunës.Kjo solli që Aeroporti “Stansted” të raportonte për vonesa në fluturime mëngjesin e kësaj të diele, pasi një goditje vetëtime nxori jashtë funksioni përkohësisht sistemin e furnizimit me karburant të avionëve.Mëngjesin e së dielës, stuhitë shkaktuan më shumë sesa 25 mm shi në disa pjesë të Uellsit dhe Midlands, për më pak se një orë.Por, nuk ka mbaruar me kaq, pasi Uellsi dhe Anglia jugore do të përballen sërish me stuhi e vetëtima këtë fundjavë e deri të hënën. (TemA)

Lexone

Shqipëria U-19 fiton edhe miqësoren e dytë ndaj Kosovës

Shqipëria U-19 fitoi edhe miqësoren e dytë me Kosovën U-19, të luajtur pasditen e sotme në stadiumin ‘Loro Boriçi’. Për kuqezinjtë shënuan Pasha dhe Nezha, ndërsa për Kosovën barazoi momentalisht Limani, në minutën e 55 të sfidës.Vetëm dy ditë më parë, këto dy skuadra u përballën në ‘Elbasan Arena’, ku rezultati ishte sërish 2-1 në favor të kuqezinjve të Bogdanit, ndërsa atëherë vendosi dopieta e Pashajt, përballë golit të Limanit.26 maj 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone

Këta prokurorë e gjyqtarë meritojnë t’i përdhunojnë në grup sa të pështyjnë gjak dhe do lutesha që Zoti t’i merrte sa më vonë

Nga Ilir MetajDje ne darke, ndoqa te Top Channel, nje emision per tragjedine e para 8 muajve, ku nje djale 23 vjecar e therren me thike, disa moshatare te tij.Per nje karikues celulari.Pashe prinderit e tij, te indinjuar me faktin qe prokurori me ndihmen e gjykatesit, kishte liruar 3 nga vrasesit duke lene ne burg vetem njerin prej tyre.Te indinjuar eshte fjale shume e dobet per te treguar gjendjen e tyre.Ishin te vdekur te pakallur.Te vdekur, ne momentin qe humben djalin e vetem 23 vjecar.Te pakallur nga vendimi i prokurorit e gjykatesit qe lane te lire vrasesit.Doja te shkruaja dicka dje, por isha aq i mbushur sa pata frike se shkruaja dicka te rende.Sot, qe jam me i qete, mund te shkruaj dicka.Akoma me te rende.Ne shqiptaret, nuk e duam drejtesine, as te verteten.Ne duam vetem padrejtesite dhe genjeshtren.Vdesim te zhgerryhemi si derra ne balten e ndyre te padrejtesise, burracakerise dhe urrejtjes.Ne jetojme per te urryer.Dhe pengu yne i vetem eshte qe ..

Lexone

Këta prokurorë e gjyqtarë meritojnë t’i përdhunojnë në grup sa të pështyjnë gjak dhe do lutesha që Zoti t’i merrte sa më vonë

Nga Ilir MetajDje ne darke, ndoqa te Top Channel, nje emision per tragjedine e para 8 muajve, ku nje djale 23 vjecar e therren me thike, disa moshatare te tij.Per nje karikues celulari.Pashe prinderit e tij, te indinjuar me faktin qe prokurori me ndihmen e gjykatesit, kishte liruar 3 nga vrasesit duke lene ne burg vetem njerin prej tyre.Te indinjuar eshte fjale shume e dobet per te treguar gjendjen e tyre.Ishin te vdekur te pakallur.Te vdekur, ne momentin qe humben djalin e vetem 23 vjecar.Te pakallur nga vendimi i prokurorit e gjykatesit qe lane te lire vrasesit.Doja te shkruaja dicka dje, por isha aq i mbushur sa pata frike se shkruaja dicka te rende.Sot, qe jam me i qete, mund te shkruaj dicka.Akoma me te rende.Ne shqiptaret, nuk e duam drejtesine, as te verteten.Ne duam vetem padrejtesite dhe genjeshtren.Vdesim te zhgerryhemi si derra ne balten e ndyre te padrejtesise, burracakerise dhe urrejtjes.Ne jetojme per te urryer.Dhe pengu yne i vetem eshte qe ..

Lexone

Flet astrologia e famshme Meri: Kësaj shenje horoskopi do t’i ndryshohet jeta

E ftuar tek “Rudina” në fillim të muajit, astrologe Meri u shpreh se disa nga shenjat do kenë një periudhë të keqe, me skandale, kriza e lajme jo të mira.Një prej tyre ishte shenja e Binjakëve për të cilët Meri tha se këtë muaj do kenë bllokime, skandale, lajme që i ç’orientojnë.Mirëpo siç duket të mirat po vijnë edhe për Binjakët pasi në parashikimin e ditës së sotme, astrologia njofton se kësaj shenje do i ndryshohet jeta.“Binjaket do perballen me disa ceshtje shpirterore dhe situata reale te krijuara rreth tyre te cilat mund tu ndryshojne jeten”, njofton Meri.Burimi:Xing.alThe post Flet astrologia e famshme Meri: Kësaj shenje horoskopi do t’i ndryshohet jeta appeared first on Zonë E Lirë.

Lexone

Juventus-Milan, ja statistikat që parashkruajnë finalen e Kupës së Italisë

Sot luhet finalja e Kupës së Italisë, mes Juventusit dhe Milanit. Në “Olimpico” të Romës do të vendoset fituesi i këtij trofeu.Ekzistojnë 24 precedentë të përgjithshëm në mes të dy skuadrave në fjalë, në Kupën e Italisë: 10 fitore bardhezinjtë, 7 fitore kuqezinjtë dhe 7 barazime.Juventusi dhe Milani do të përballen me njëri-tjetrin në finale të Kupës së Italisë për herë të pestë.Bardhezinjtë fituan sfidat e sezoneve 1941-1942, 1989-1990 dhe 2015-2016, ndërsa kuqezinjtë fituan finalen e sezonit 1972-1973.Juventusi është skuadra që e ka fituar më shumë herë e Kupën e Italisë: 12.Bardhezinjtë i kanë fituar tri edicionet e fundit të këtij kompeticioni, teksa askush më parë nuk e kishte bërë këtë për tri sezone rresht.Milani e ka fituar këtë trofe 5 herë: në edicionet 1966-1967, 1971-1972, 1972-1973, 1976-1977, 2002-2003.18 nga 19 golat e Milanit në finalen e Kupës së Italisë janë shënuar në pjesën e dytë, shkruan Telesport.Juventusi është i pamposhtur në 11 ndeshjet e fundi..

Lexone

Shkencëtarët: Jetoni jetën në këtë planet, sepse s’ka jetë pas vdekjes

Një shkencëtar ka folur së fundmi për jetën e përtejme, duke thënë se duhet të vazhdojmë jetën tonë në këtë planet, pasi ajo mbyllet këtu.Sean Carroll, kozmolog dhe profesor i fizikës në Institutin e Teknologjisë në Kaliforni, tha se ligjet e fizikës që rendojnë në jetën e përditshme kuptohen plotësisht.Ai shpjegoi se për të qenë një jetë e përtejme, vetëdija do të duhej të ishte plotësisht e ndarë nga trupi ynë fizik, shkruan TCH.Por në vend të një shpirti të përhershëm, vetëdija duket se përbëhet nga një seri atomesh dhe elektronesh.“Pretendimet se një formë e vetëdijes vazhdon pasi trupat tanë të vdesin dhe të kalojnë në atome përbërëse të tyre përballen me një pengesë të madhe dhe të pakapërcyeshme, dhe nuk ka asnjë mënyrë brenda atyre ligjeve për të lejuar që informacioni i ruajtur në trurin tonë të vazhdojë pasi të vdesim”, shtoi Dr Carroll.

Lexone

Rënia e Gjykatës Kushtetuese! Vettingu shkarkoi 2, në pritje 3 gjyqtarë

Policit që ruan Kushtetuesen tashmë i kane ngelur muret dhe gazeta. Një grumbull shoferësh në hyrje të gjykatës janë në kulmin e shkëmbimit të barcaletave.Në mes të kësaj apatie, në gjykatën të cilës i kanë mbetur katër gjyqtarë, ka mbetur pak frymë dhe ajo më së shumti është tek dedektori që kontrollon vizitorët e një godine bosh.Çdo të thotë Gjykata Kushtetuese ka rënë dhe që gjendet në kufi të mos ekzistencës? Do të thotë dyer që nuk hapen, sikurse prag që dikur kalohej nga palët për të dalë në seancë plenare. Do të thotë korridore bosh, të populluara kryesisht nga portrete ish-gjyqtarësh kushtetues ndër vite. Por, mbi të gjitha do të thotë se sot, momentalisht në Gjykatën Kushtetuese, nuk është zot Kushtetuta, por heshtja.Besnik Imeraj dha dorëheqjen më 31 janar. Por askush nuk e ka hequr tabelën prej aty. Gjatë do të ngelen tabelat treguese edhe në zyrat e gjyqtarëve Altina Xhoxhaj dhe Fatos Lulo, të shkarkuar nga shkalla e parë e vettingut, por që nuk do të dorëzohen dhe pr..

Lexone

Shiten të gjitha biletat, arkëtime rekord për Inter-Juve

Do të jetë Inter-Juve rekordesh ai që do të luhet të shtunën në mbrëmje në San Siro. Në pritje që të dyja skuadrat të përballen në fushë në një sfidë deçizive si në garën për titull ashtu edhe në atë për një vend në Champions League sezonin e ardhshëm, klubi zikaltër ka bërë me dije se janë shitur të gjitha biletat që ishin vënë në dispozicion për tifozët dhe San Siro do të jetë i tejmbushur për derbin e Italisë.Janë shitur 78 mijë e 328 bileta për një total arkëtimesh që kalon shifrën e 5 milionë eurove. Një rekord absolut të ardhurash ky për një ndeshje të Serisë A, para që shkojnë në arkat e Interi si skuadër pritëse.26 prill 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone