Home / Tag Archives: pazakonta

Tag Archives: pazakonta

Kanceri i mushkërisë, 13 shenjat më të pazakonta

A është kancer në mushkëri?Në fazat e para, kanceri i mushkërisë nuk shfaq shenja të dukshme ose që mund t’i ndieni. Më vonë ai shkakton kollë, teshtitje dhe dhimbje të gjoksit. Por, ka edhe disa shenja të tjera, më pak të njohura, që mund të shfaqë në vende që as nuk i prisnit. (Sigurisht, kanceri i mushkërisë nuk është e vetmja sëmundje apo gjendje që mund të shkaktojë këto simptoma).Shfletoni galerinë për të zbuluar 13 shenjat më të pazakonta të kancerit të mushkërisë.

Lexone

VIDEO: Humb fluturimin “çmendet” pasagjeri, shkon të hapë derën e avionit

Ky është momenti dramatik kur një pasagjer i nxehur vrapon drejt avionit në aeroportin e Melburnit në Australi dhe përpiqet të hapë derën e tij pasi ishte me vonesë.Pamjet e pazakonta janë filmuar sot kur një person humbi fluturimin dhe më pas u përpoq të kapte avionin.Pasagjeri u nxeh pasi i thanë se ishte vonë për fluturimin e tij. Ai madje fillojë të tymosë duhan në terminalin e aeroportit.Menjëherë drejt tij u hodhën forcat e sigurisë që u përpoqën ta ndalojnë. (TemA)

Lexone

Shokuese/ Vizatimet e vajzës 5- vjeçare zbulojnë abuzimin seksual të priftit ndaj saj

Një ngjarje drithëruese ka ndodhur në qytetin e Montes Claros në Brazil. Një vajzë e vogël 5-vjeçe, ka arritur që të nxjerri në dritë abuzimin seksual që prifti ka ushtruar ndaj saj nëpërmjet vizatimeve që ka bërë.Prindërit e vajzës së vogël janë shqetësuar kur panë pikturat e pazakonta të vogëlushes së tyre dhe ia çuan ato për analizë një psikologu. Ky i fundit, pasi i studioi, doli në përfundimin se me vogëlushen kishte abuzuar seksualisht një prift.Nga raportimet e mediave vendase, u mësua se abuzuesi ishte Joao de Silvia, 54 vjeç, i cili pas përballjes me të atin e vajzës, ka pranuar akuzën.Për një kohë të gjatë, 5- vjeçarja refuzonte të shkonte në shkollë, ku brenda librave të saj, prindërit gjetën vizatime zemërthyese nga vajza e tyre, të cilat tregonin abuzimin seksual.The post Shokuese/ Vizatimet e vajzës 5- vjeçare zbulojnë abuzimin seksual të priftit ndaj saj appeared first on Zonë E Lirë.

Lexone

Moti, përgatituni për një fundjavë përvëluese

Prej ditësh Shqipëria është “pushtuar” nga temperatura të pazakonta për stinën, ndërsa pritet që në fundjavë të shkojnë deri në 30 gradë celcius.Edhe pjesa më e madhe e Evropës po përjeton temperatura të larta deri në fund të muajit prill, kur në rajonin e Ballkanit temperaturat do të jenë 33 gradë celsius.Meteoalb bën me dije se gjatë fundjavës zonat veriore të vendit do të kenë reshje shiu.E premtja dhe fundjava do dominohen nga kthjellime dhe vranësira të shpeshta duke sjellë edhe shira të përkohshëm.Të premten shirat priten në zonat malore por gjatë natës edhe në Perëndim. Të shtunën pasdite priten shira në zonat Veriore dhe Lindore ndërsa e diela sjell shira të përkohshëm në zonat veriore të vendit.Temperaturat e ajrit rriten me 2°C të premte; po ashtu rritje sjell edhe e shtuna ndërsa dita e diel do të ruajë vlera termike thuajse konstante (MIN/MAX: nga 9 në 32°C).

Lexone

Minarja shfaqet nga liqeni i ngrirë

Minarja shfaqet nga liqeni i ngrirë

Minarja e cila ngritet në mes të liqenit në lindje të Turqisë është kthyer në një atraksion turistik, e cila në mënyrë të veçantë të tërheq vëmendjen e turistëve në dimër kur sipërfaqja e liqenit mbulohet me akull. Kjo është minarja e xhamisë që mbeti nën ujë pas mbushjes së …

Lexone