Home / Tag Archives: pavaresise

Tag Archives: pavaresise

Ministri serb Daçiç: Çdo ditë bëj telefona kundër pavarësisë së Kosovës

Sipas ministrit serb të Punëve të Jashtme Ivica Daçiç, ka ngecje në njohjen e pavarësisë së Kosovës.Ai ka shtuar se gjatë disa viteve të fundit Kosovën e kanë njohur gjithsej pesë vende.Duke theksuar se Serbia nuk do ta njohë kurrë pavarësinë e Kosovës, ai ka shtuar se disa shtete madje edhe e kanë tërhequr njohjen e pavarësisë së saj.Ndërsa ka përcaktuar shpresën se numri i shteteve që do ta njohin Kosovën do të bjerë nën 100.Lidhur me dëshirën e tij, Daçiq ka thënë se çdo vend që ka një vend në OKB është i rëndësishëm dhe se pothuaj çdo ditë ai do të telefonojë ndonjë nga këto vende “për të parë se çfarë bëjnë”.

Lexone

FOTOT e rralla: Nju Jorku në fillim të shekullit XX

Këto foto të rralla tregojnë atmosferën e gëzueshme të Nju Jorkut gjatë paradave popullore dhe marshimeve në fillim të shekullit të njëzetë.Megjithëse bëhet fjalë për një shekull më parë, këto fotografi me ngjyra tregojnë gjallërinë e Nju Jorkut edhe në ato vite të largëta.Imazhet e ngjyrosura me kujdes tregojnë festimet patriotike për paradën vjetore të “Ditës së Pavarësisë” më 4 korrik. (TemA)

Lexone

Çka do të ndodhë sot në qiellin e Prishtinës?

Parashutistët e Federatës Aeronautike, sot duke filluar nga ora 12:00, do të fluturojnë mbi qiellin e Prishtinës, konkretisht mbi zonën e gjerë të qendrës së kryeqytetit. Ky spektakël me flamuj, po bëhet në kuadër të aktiviteteve festive për 10 vjetorin e pavarësisë.

Lexone

LAJMI I FUNDIT: Largohet NEWBORN-i

Monumenti i pavarësisë së Kosovës “NEWBORN”, sikur çdo vit që pëson ndryshime edhe këtë vit pritet të sjellë befasi. Para pak çastesh është parë duke u larguar tërësisht NEWBORN-i. I kontaktuar nga “Zeri.info”, kreatori i këtij monumenti, Fisnik Ismaili, ka konfirmuar se për 10 vjetorin e shtetbërjes “NEWBORN”-i do të …

Lexone

Kurti: Për 5 javë në burg lexova 15 libra

Kryetari i Vetëvendosjes, Albin Kurti, ka mbajtur të hënën një ligjëratë në Lubljanë të Sllovenisë me temën “10 vjetori i Pavarësisë së Kosovës: çfarë duhet bërë në dekadën e radhës.” Në këtë ligjëratë të organizuar nga IFIMES, Kurti tregoi që gjatë qëndrimit në burg ka lexuar 15 libra, ndërkohë që …

Lexone

BE i përgjigjet Serbisë: Kosova është rast ‘sui generis’, s’mund të krahasohet me Kataloninë

BE i përgjigjet Serbisë: Kosova është rast ‘sui generis’, s’mund të krahasohet me Kataloninë

Zëdhënësia e Bashkimit Evropian, Maja Kocijançiq ka hedhur pretendimet se për Kataloninë, saktësisht për Spanjën, vlejnë standarde të dyfishta nga ato që kanë vlejtur për Serbinë në rastin e pavarësisë së Kosovës.Ajo ka theksuar se e drejta ndërkombëtare është universale, dhe se BE-ja e respekton atë plotësisht. Kocijançiq, me rastin …

Lexone

Formohet Këshilli kurd për referendumin

Formohet Këshilli kurd për referendumin

Liderët kurd të Irakut kanë formuar një Këshill politik që do të merret me referendumin për pavarësi, i cili u mbajt pavarësisht kundërshtimeve nga autoritetet nacionale në Bagdad.Zyrtarët thonë se Këshilli është krijuar për të nisur dialogun me Bagdadin dhe vendet tjera, pas referendumit për pavarësi. Media kurde, Rudaw, ka …

Lexone