Home / Tag Archives: parmixhano

Tag Archives: parmixhano

Supë me spinaq dhe finok

Nga Blerina Bombaj, dietologePër 6 racione4 patate mesatare 500gr spinaq të freskët 2 karota 1 qepë mesatare 3 thelpinj hudhër Kripë dhe pak curry Vaj ulliri Pak djathë parmixhano të grirë për në fundPërgatitjaKavërdisni qepën me hudhrat, shtoni karotat dhe më pas patatet dhe erzën curry. I shtoni ujë dhe i lini të zbuten. Në një tenxhere tjetër zieni ujë dhe hidhni spinaqin vetëm 1 min. Pasi perimet të kenë zier e shtoni spinaqin, gatuani per 1 minutë akoma dhe i fruloni bashkë. Prisni finokët hollë dhe i marinoni me vaj ulliri, limon, kripë dhe pak piper. I shtoni të gjallë në fund bashkë me djathin e grirë, diku në mes të pjatës.

Lexone