Home / Tag Archives: parasysh

Tag Archives: parasysh

“Lamtumirë grabitqar, tani zbrit në ferr”

Pas arrestimit të producentit Harvey Weinstein, ka qenë i menjëhershëm reagimi i femrave që e kanë akuzuar për ngacmime seksuale gjatë bashkëpunimit me të në vite.Aktorja Rose McGowan ka qenë e para që denoncoi producentin e fuqishëm të Hollivudit, duke i hapur rrugën një serie të gjatë denoncimesh dhe rrëfimesh të femrave që kanë punuar me të.Ndërkohë që Weinstein u dorëzua dje në policinë e Nju Jorkut, ekrani i Fox News u nda në mes, duke shfaqur në njërën anë pamjet e tij, ndërsa në tjetrën aktoren që hapi spiralen e denoncimeve.“Lamtumirë grabitqar, të zumë në grackë”, ishim komentet e aktores, e cila në fund të vitit të kaluar rrëfeu për herë të parë episodin e vitit 1997, kur Weinstein e thirri në dhomën e tij të hotelit, për një takim pune, që nuk rezultoi i tillë.“New Yorker” dhe “New York Times” kanë investiguar dhe botuar historitë e shumë femrave të tjera, të abuzuara dhe të frikësuara nga producenti.“Gjatë viteve, ai kishte pajtuar hetues privatë, kishte paguar ga..

Lexone

Irlanda i thotë “po” referendumit mbi abortin

Irlanda ka thënë “po” në referendumin për shfuqizimin e nenit 8 të Kushtetutës, i cili deri tani i ndalonte gratë të abortonin, me përjashtim të rasteve të jashtëzakonshme.Sipas sondazheve të kryera votat e favorshme do të ishin me 68% pro dhe 32% kundër. Rezultatet zyrtare pritet të dalin gjatë të shtunës.Referendumi vjen si rezultat i një debati disadekadësh mbi abortin në Irlandë dhe do të shënojë herën e gjashtë në këtë vend që votohet për këtë çështje“Amendamenti i Tetë”, i konsideruar kontrovers, është miratuar pas një referendumi të vitit 1983. Ai “njeh të drejtën për të jetuar të të palindurit dhe, duke marrë parasysh edhe të drejtën e barabartë për të jetuar të nënës, garanton në nenet e tij të respektojë dhe, për sa kohë që është e praktikueshme, të mbrojë dhe justifikojë këtë të drejtë”, duke nënkuptuar kështu se jeta e nënës dhe e të palindurit shihen si të barazvlefshme.26 maj 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone

LSI: Vetëm nga rrethet do sjellim mbi 20 mijë persona në Tiranë sot

Lëvizja Socialiste për Integrim thotë se do të sjellë në protestën e sotme në Tiranë, mbi 20 mijë vetë.LSI thotë se do të sjellë nga Qarku Korçe, 2000 persona. Qarku Elbasan 3000. Qarku Berat 3000. Qarku Durrës 2500. Qarku Vlore 1500. Qarku Gjirokastër 1500.Qarku Dibër 1000. qarku Shkodër 2000. Qarku Lezhe 2000. qarku Kukës 500. Qarku Fier: 3000.Me shifra të tilla që jep LSI, lind pyetja ku do t’i çojnë kaq veta, pot ë marrësh parasysh dhe protestuesit e PD-së?Se bulevardi më shumë se 20 mijë vetë vështirë se i mban.(TemA)

Lexone

VIDEO: Denoncimi i Haxhisë për Shkëlzen Berishën dhe heshtja e drejtësisë

Izet Haxhia, ish-krahu i djathtë i Sali Berishës për vite me radhe, ka përcjellë një sërë denoncimesh për djalin e ish-kryeministrit.Një nga dëshmitarët kryesorë gjatë trazirave në Shqipëri, ka treguar lidhjet e Shkëlzen Berishës me trafikantët e drogës dhe shfrytëzimin e automjeteve qeveritare.Ndërkohë, ky denoncim publik i bërë prej vitesh, nuk është marrë parasysh nga drejtësia.Kjo ka nxitur që rrjetet sociale të ironizojnë heshtjen e institucioneve ku pasqyrohet denoncimi. (TemA)http://www.gazetatema.net/wp-content/uploads/2018/05/32357505_450797435342645_5471255054784659456_n.mp4

Lexone

Reagimet politike pas audio-përgjimit të vëllait të Xhafajt

Edi Rama: Siç e kanë nisur këta të SHQUP, mua më duhet të vë ministër ndonjë nga shtëpi e fëmijës, që të mos ketë as nënë, as babë, as motër, as vëlla, as farefis.Po dhe ashtu njësoj do jetë, se do thotë kam nënë partinë, dhe do ta hajë PS.Sali Berisha: Kjo verteton edhe nje here akuzat e “qytetarit dixhital”, se Olsi Rama eshte koka e droges ne Shqiperi.Se kur vëllai i Fatziut merret me kanabis, ai i Norieges i bie të bëjë kokainë e lart.Lulzim Basha: Një vit pas marrëveshjes së 17 dhe 18 majit të vitit të kaluar, po ja marr hakun Edi Ramës për pabesinë që tregoi ndaj meje dhe më la jashtë qeverisë.Do t’ia ngrij buzëqeshjen.Ilir Meta: Me thënë të drejtën, kam një lloj alergjie nga këto kasetat me zë apo pa zë, me figurë apo pa figure, kështu që mos më pyesni.Spartak Ngjela: Po ç’i kini keto luftera me shpata per te mundur Perendimin ne keshtjellen e vet?I kini mend ne koke apo s’i kini?Po pse me ate çimken e vellait te ministrit te Brendshem do ta rrezoni Ameriken ju..

Lexone

Reagimet politike pas audiopërgjimit të vëllait Xhafës

Edi Rama: Siç e kanë nisur këta të SHQUP, mua më duhet të vë ministër ndonjë nga shtëpi e fëmijës që të mos ketë as nënë, as babë, as motër as vëlla, as farefis. Po dhe ashtu njësoj do jetë se do thotë kam Nënë Partinë dhe do ta haj PS.Sali Berisha: Kjo verteton edhe nje here akuzat e qytetarit dixhital se Olsi Rama eshte koka e droges ne Shqiperi.Se kur vëllai i Fatziut merret me kanabis, ai i Norieges i bie të bëjë kokainë e lart.Lulzim Basha: Një vit pas Marrveshejs së 17 dhe 18 Majit të vitit të kaluar, po ja marr hakun Edi Ramës për pabesinë që tregoi ndaj meje dhe më la jashtë qeverisë.Do tia ngrij buzëqeshjen.Ilir Meta: Me thënë të drejtën kam një lloj alergjie nga këto kasetat me zë apo pa zë me figurë apo pa figurë kështu që mos më pyesni.Spartak Ngjela: Po c’i kini keto luftera me shpata per te mundur perendimin ne keshtjellen e vet? I kini mend ne koke apo s’i kini? Po pse me ate çimken e vellait te ministrit te Brendshem do ta rrezoni Ameriken ju o te mjere! Dhe..

Lexone

240 milionë, zero tituj dhe vendi i 6-të në Seria A; Milani kinez është zhgënjim

Fassone, Montella, Kaliniç, Gattuso, Donnarumma, Mirabelli, Bonucci. Milani i sezonit 2017-2018 ka shumë fytyra, të cilat ballafaqohen me të ardhmen, të vetëdijshëm se e tashmja ka provuar të jetë më pak e ndritshme se sa pritej. Nuk ka pjesëmarrje në Ligën e Kampionëve, sigurimi i “Europa League” nuk mjafton për lavdërim, finalja e Kupës së Italisë u humb. Gjysma e gotës së qelqit është bosh.Kuqezinjtë vërtet kanë arritur në finalen e Kupës së Italisë, ku kanë humbur nga një “goditje rrufeje” kundër Juventusit, por nuk shkëlqyen dot si favoritë për trofeun përfundimtar. Milani i sezonit 2017-2018, pas shpenzimeve të verës së kaluar prej 240 milionë eurove, duhej të kishte bërë shumë më tepër.Tifozët janë duke pritur gjëra të mëdha. Edhe pronarët e rinj kinezë, pavarësisht se kanë një projekt afatgjatë, nuk mund të jenë të pakënaqur. Shumë larg betejës së titullit në Seria A, kuqezinjtë duhet të luajnë edhe ndaj Fiorentinës, Atalantës dhe Sampdorias, sepse nuk e kanë pushtuar ende ..

Lexone

FOTOT e rralla: Ja si ishte hoteli i gjuetisë në Lezhë në vitin 1942

Hoteli i Gjuetisë në Ishull-Lezhë është ndërtuar në fund të viteve ’30 dhe në fillim të viteve ’40 ishte funksional.Synimi në ndërtimin e një hoteli të tillë ishte promovimi i turizmit të të apasionuarve pas gjuetisë e për këtë qëllim do të publikohej edhe një manual i posaçëm për gjuetinë në Shqipëri në ato vite.Në korrik të vitit 1940 zona ku u ndërtua hoteli u shpall rezervat gjuetie, duke u kthyer kështu në të parën zonë të mbrojtur në Shqipëri.Gjatë ndërtimit të tij u morën parasysh disa kritere, mes të cilave harmonizimi me ambientin dhe respektimi i traditës lokale të ndërtimit me gurë e drurë.Ky hotel gjatë periudhës së pushtimit italian do të ishte vend i preferuar për autoritetet e kohës por edhe për persona të ndryshëm të huaj të apasionuar pas gjuetisë.Në fotot e arkivit italian LUCE tregohet se si ishte Hoteli i Gjuetisë në marsin e vitit 1942. Fotot tregtojnë kushtet e hotelit dhe pasurinë e madhe natyrore të zonës me shpendë, kafshë e bimësi.Edhe gjatë periud..

Lexone

A është normale të kesh qime në gjoks?

Kur vë re për herë të parë disa qime të trasha përreth thithkës, është normale që të të kaplojnë një sërë emocionesh dhe të të vijnë ndërmend një sërë pyetjesh (pse, si, kur?)A është normale?! Pyetja që i shqetëson shumicën prej vajzave dhe grave. Sipas ekspertëve, të pasurit qime përreth thithkave është diçka krejt normale. Mendojeni në këtë mënyrë: Keni qime në të gjithë trupin, prandaj nuk bën përjashtim as gjoksi.Thuajse të gjitha femrat kanë qime në gjoksQimet shpesh shfaqen në areolë, pjesa e pigmentuar që rrethon thithkën, dhe pjesën tjetër të gjoksit.Ka disa faktorë që përcaktojnë sa shumë apo pak qime keni në gjoks. Ashtu si me çdo pjesë të trupit, edhe qimet në gjoks mund të ndryshojnë në sasi, trashësi dhe ngjyrë nga njëri person tek tjetri. Ashtu si me qimet në pjesën pubike, gjithashtu mund të ndryshojnë nga qimet në pjesë të tjera të trupit.Mund të vëreni më shumë qime përreth thithkave nëse keni luhatje të niveleve të hormoneve, si gjatë shtatzënisë, për shemb..

Lexone

Fitoi betejën gjyqësore me KLD-në, gjyqtarja Shpresa Beçaj përfiton 42 paga mujore me postin e ri

Gjyqtarja Shpresa Beçaj do të vendoset në postin e gjyqtares pranë Gjykatës së Apelit të Tiranës, pas vendimit që është marrë nga Këshilli i Lartë i Drejtësisë.Përpara këtij posti, Shpresa ishte në pozicionin e kryetares së Gjykatës së Lartë dhe me mbarimin e mandatit, ajo i kishte kërkuar KLD-së të emërohej gjyqtare pranë Apelit të Tiranës.Pasi kërkesa e saj për këtë vend pune nuk u morr parasysh, gjyqtarja ngriti një padi ndaj KLD-së në Gjykatën Administrative, prej së cilës ka dalë fitimtare në këtë betejë ligjore.Ajo kërkoi shpërblimin e dëmit në vlerën 8.061.624 lekë, duke shtuar edhe dëmin progresiv të çdo dite deri në ekzekutimin e vendimit.Duke u bazuar në këto kërkesa, Apeli i Administratives i ka dhënë disa të drejta gjyqtares Beçaj, e cila pas vendimit të marrë, do të përfitojë 42 paga mujore si gjyqtare në Gjykatën e Apelit Tiranë.The post Fitoi betejën gjyqësore me KLD-në, gjyqtarja Shpresa Beçaj përfiton 42 paga mujore me postin e ri appeared first on Zonë E Lir..

Lexone