Home / Tag Archives: paraqitur

Tag Archives: paraqitur

Revista “Time” e “bën” Trump-in… mbret

Në kopertinën e fundit të revistës “Time”, presidenti amerikan, Donald Trump, është … mbret.Revista e njohur e ka paraqitur shefin e Shtëpisë së Bardhë të ngazëllyer para një pasqyre, ku reflektohet i veshur si monark, me një kurorë në kokë.Fotoja shoqërohet me diçiturën: Unë, mbreti.“Time” sqaron se fotomontazhi u referohet “sulmeve politike të Shtëpisë së Bardhë ndaj hetuesit Robert Mueller”.Ky i fundit është hetuesi special i çështjes së ndërhyrjes së dyshuar ruse në zgjedhjen e presidentit në vitin 2016.Këtë hetim, Trump e cilësuar që në krye të herës “gjueti shtrigash”. (TemA TV)

Lexone

FAKSIMILE/ Del për herë të parë dokumenti i SHIK mbi vrasjen e Hajdarit, avokati: Emri i Izet Haxhisë s’përmendet në asnjë rresht

Avokati mbrojtës i Izet Haxhisë, Bashkim Nikolla, në seancën e parë te Gjykata e Tiranës, ka paraqitur një dokument të SHIK-ut, i cili ishte raport për vrasjen e Azem Hajdarit.Në katër faqet e këtij dokumenti të klasifikuar, përshkruhet e gjithë dinamika e vrasjes së Azem Hajdarit në 12 shtator 1998, përfshirë edhe autorët e krimit, por nuk është përmendur asnjëherë emri i Izet Haxhisë si autor apo i dyshuar.

Lexone

“Dosja Hajdari”/ Izet Haxhiaj kërkon ish kryeministrin në gjyq: Koha të përballem me Sali Berishën

Ish-truproja i Sali Berishës, Izet Haxhia, i dënuar me 25 vite burg për vrasjen e Azem Hajdarit doli sot para gjykatës dhe ka bëri një kërkesë të fortë.Ai ka kërkuar në gjykatë përballjen me ish-kryeministrin e vendit Sali Berisha.“Dua të përballem me denoncuesin tim Sali Berisha.Nuk kam dashur t’i shmangem drejtësisë.“Denoncuesi dhe akuzuesi im Sali Berisha ka një marrëveshje të bërë në “Rogner” për të ekzekutuar disa persona. Mes tyre edhe mua.Disa i vranë, mua jo” – është shprehur Izet Haxhia në sallën e gjyqit.Ndërkohë avokati i Haxhisë në këtë seancë ka paraqitur një dokument të SHIK-ut, i cili ishte raport për vrasjen e Hajdarit, ku sipas tij Haxhia nuk është përmendur asnjëherë. (TemA)

Lexone

Pije, paketa cigaresh, mbulesa tavolinash e marmelatë: Dhuratat e çuditshme për Shqipërinë nga komunistët e tjerë

Nga Kastriot DervishiNë kongresin e dytë të vitit 1952 sollën dhurata edhe partitë komuniste nga vendet e tjera të “demokracive popullore” si: Çekosllovakia, Hungaria, Rumania, Polonia dhe Republika Demokratike Gjermane.Më “kopracë” ishin rumunët, të cilët sollën albume dhe një Stalin e Lenin të vogël bronzi.Hungarezët ishin më të gjithanshëm në dhurata, duke filluar nga orenditë e shtëpisë, kupa argjendi, valixhe, pije etj.Të tjerët ishin të dhëna pas teknologjisë së aparatet fotografike dhe dylbitë.Jepej përshtypja sikur po zhvillohej ndonjë dasmë dhe të ftuarit po sillnin taksën e pjesëmarrjes.Kongresi i dytë i Partisë së Punës është i vetmi në historinë e kësaj partie ku u evidentuan dhurata nga partitë e ashtuquajtura motra.Mungesa e pjesëmarrjes së “partisë mëmë” të Bashkimit Sovjetik, u kompensua nga pjesëmarrja e partive të tjera të vendeve të “demokracisë popullore”, si dhe të vendeve ku lëvizja komuniste pretendonte të bënte terrorizmin e radhës.Ndonëse komuni..

Lexone

Ahmetaj-Gjiknuri reagojnë pas protestës së minatorëve: Një pjesë refuzojnë draftin, thirrje për bashkëpunim

Pas protestës së një grupi minatorësh për çështjen e statusit, kanë reaguar institucionet e linjës.Përmes një deklarate të përbashkët për media, ministrat Damian Gjiknuri dhe Arben Ahmetaj theksojnë se prej kohësh është funksional një grup ndërinstitucional pune i përbashkët, i cili ka zhvilluar diskutime intensive me përfaqësuesit e sindikatave, dhe që janë dakordësuar për një draft.Ministria e Infrastrukturës dhe Energjisë Ministria e Financave dhe Ekonomisë thotë se pengesa po haset nga një grup sindikatash të cilat kanë bllokuar procesin.Ndër të tjera sqarohet:“Ministria e Infrastrukturës dhe Energjisë Ministria e Financave dhe Ekonomisë Referuar protestës së zhvilluar gjatë ditës së sotme nga përfaqësues të sindikatave për çështjen e “Statusit të Minatorit”, Ministria e Infrastrukturës dhe Energjisë bashkë me Ministrinë e Financave dhe Ekonomisë sqaron opinionin publik se tanimë prej disa kohësh është funksional një grup ndërinstitucional pune i përbashkët që kryesohet nga..

Lexone

Llalla tentativë tjetër për t’i shpëtuar drejtësisë, kërkesë në KPA: Të ndërpritet procesi i vettingut për të

Ish prokurori i Përgjithshëm Adriatik Llalla, ka bërë tentativë tjetër për t’i shpëtuar drejtësisë.Avokati mbrojtës është paraqitur në Kolegjin e Posaçëm të Apelimit ku në seancë ka kërkuar ndërprerjen e procesit të rivlerësimit.Ndërkohë, vetë Llalla nuk ka qenë i pranishëm por përfaqësohet nga avokati i tij Sokol Hazizaj. Komisioneri publik Florian Ballhysa kërkoi prishjen e vendimit të KPK për Llallën, për ndërprerje të procesit të rivlerësimit.Sipas komisionerit, Llalla është ende magjistrat, pasi sipas tij dorëheqja e ish kryeprokurorit nuk është shprehur përmes formës dhe procedurës ligjore, prandaj është nul.“Pa u materializuar dorëheqja në formën e procedurën e parashikuar në ligj nuk mund të prodhojë asnjë efekt juridik, qoftë ky dhe ndërprerja e procedurave të vlerësimit kalimtar.A është nënshkruar nga vetë magjistrati dorëheqja kur dorëheqja është bërë me postë?Ditën që mbaron mandati i institucionit të rivlerësimit, gati 4 vite më pas nga dita e sotme që po zhv..

Lexone

FOTOT: Të gjithë sytë tek Demi Rose

Ajo nuk heziton që të ekspozojë format e saj sa herë që i jepet rasti.Dhe së fundmi Demi Rose ka paraqitur linjat e saj perfekte në evetin e Skinny Dip gjatë të martës në mbrëmje në Londër.Modelja 23 vjeçare ka marrë gjithë vëmendjen teksa kishte veshur një fustan të zi transparent. (TemA)

Lexone

Vettingu, kalon në ‘sitë’ anëtari i Gjykatës së Lartë, Edmond Islamaj

Pas Gjykatës Kushtetuese e cila është zhytur në një krizë të paprecedentë pas dorëheqjes së disa prej anëtarëve dhe moskalimit të procesit të rivlerësimit të disa të tjerëve, radhën për të kaluar në sitën e Vettingut e ka Gjykata e Lartë.Nga ky institucion i rëndësishëm i sistemit të drejtësisë i pari që doli përpara trupës së KPK është gjyqtari Edmond Islamaj.Gjyqtari Islamaj është i pranishëm në seancën e KPK-së, ndërsa në nisje të saj është shënuar një incident sporadik, sepse ai nuk ka paraqitur dokumentin e identifikimit, pasi nuk e kishte me vete.Trupa gjykuese përbëhet nga Suela Zhegu, Pamela Qirko dhe Genta Tafa (Bungo). Relatorja e çështjes gjatë leximit të raportit për Islamajn ka thënë se sipas ILDKPI gjyqtari në fjalë ka bërë deklarim të saktë të pasurisë dhe ka qenë bashkëpunues.ILDKPI thotë se nuk ka fshehje pasurie dhe as konflikte. Në raport thuhet se apartamenti 81.5 m2 që ka në posedim gjyqtari Islamaj, nuk është i tij, por i prindërve, të cilët ja kanë dhurua..

Lexone

Modelja çmend fansat me gjoksin “e mbuluar” (Foto)

Poshtë xhinsit ‘body”… asgjë! Kaq seksi është paraqitur modelja italiane Cristina Buccino, e cila ka çmendur ndjekësit e saj në rrjetet sociale.1 of 8E ulur në toke dhe e kthyer profil, bukuroshja i ka lënë shumë vend fantazisë, me gjoksin që duket aq sa duhet dhe me kofshët e zbuluara që tregojnë linjat e trupit. Duke marrë shumë përgëzime nga ndjekësit.1 qershor 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone

Danimarka ndalon veshjet burka dhe niqab në vende publike

Pas Francës, Belgjikës dhe Austrisë, Danimarka gjithashtu ka votuar pro ligjit për ndalimin e veshjes në publik të rrobave që mbulojnë fytyrën, siç janë niqabi dhe burka.Parlamenti ka miratuar me 75 vota pro dhe 30 kundër një ligji të paraqitur nga qeveria e qendrës së djathtë.Edhe pse ekzekutivi danez ka siguruar se nuk duan të targetojnë fetë e veçanta, norma e njohur si “ndalimi i Burkas”, në fakt do të imponojë kufizime ndaj besimtarëve myslimanëve.31 maj 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone