Home / Tag Archives: pacienti

Tag Archives: pacienti

Si mund të kuroj mykun në këmbë?

Vuaj prej vitesh nga një myk në gishtat e këmbës. E mjekoj dhe pas disa kohësh shfaqet përsëri, një herë në thembër e një herë në gishta. Çfarë duhet të bëj?Përgjigjet Selman Lirza, mjek dermatolog në Qendrën e Specialiteteve Nr.3, Tiranë.Atëherë, ky pacient ose nuk mjekohet si duhet ose nuk mjekohet deri në fund. Kjo sepse myku nuk është ndonjë sëmundje e vështirë për tu trajtuar dhe nuk ka tendencë të kronicizohet.Kam përshtypjen se pacienti nuk është i kujdesshëm. Ndoshta përdor dhe këpucë sintetike apo çorape najloni. Do i sugjeroja që pas dushit t’i thajë mirë këmbët apo në darkë kur i lan. Kur e merr mjekimin ta çojë deri në fund. Nëse i bën të gjitha këto dhe përsëri i përsëritet, ndoshta do të ketë nevojë edhe për pak antimykotik nga goja, krahas lyerjes lokale dy herë në ditë.

Lexone

VIDEO tronditëse: Pacienti me bark të prerë në sallën e operacionit, mjekja “se vret trurin” këndon dhe kërcen

Një kirurge plastik në Atlanta është duke u përballur me disa padi nga pacientët e tij pasi u zbulua se ajo kishte filmuar veten duke kënduar dhe kërcyer mbi pacientët e saj gjatë operacioneve.Janë gjetur dhjetëra video që tregojnë se Dr Windell Boutte këndon dhe kërcen teksa pacientët e saj janë në efektin e narkozës në sallën e operacionit, madje edhe duke i operuar.Në një video Boutte shfaqet teksa këndon një këngë rrep teksa ishte duke operuar një pacient.Ndërkaq i biri i një paciente fajëson Dr. Boutte se ka lënë nënën e tij Icilma Cornelius me dëmtime në tru. (TemA)

Lexone

Tragjedi në Gostivar, pardje vdiq babai, sot djali 24 vjeçar

Një tragjedi e rëndë familjare ka ndodhur në një familje shqiptare në fshatin Simnicë të Gostivarit. Të hënën, ndërroi jetë babai ndërsa sot djali i tij 24 vjeçar, njofton Agjencia e Lajmeve Flaka. Vdekja e 24 vjeçarit Miftar Miftari, jo zyrtarisht dhe sipas informatave të para që dalin nga Spitali …

Lexone