Home / Tag Archives: paciente

Tag Archives: paciente

Ka shërim nga verbëria, por çmimi është tepër i lartë

Një trajtim gjenetik për një formë të rrallë dhe të trashëguar të verbërisë do të hidhet në treg për një çmim tepër të lartë. “Spark Therapeutics Inc.”, e cila do të marketojë këtë produkt ka bërë të ditur se çmimi do të jetë 850 mijë dollarë për të dy sytë.“Spark’s Luxturna” është miratuar nga FDA-ja (Administrata e Barnave dhe Ushqimeve) dhe pritet të dalë në treg. Ilaçi ka rezultuar efektiv në shumë pacientë amerikanë që vuajnë nga një sëmundje e retinës, e cila shkaktohet nga një mutacion gjenetik.Për të zbutur efektet e çmimit të lartë, kompania prodhuese thotë se po përgatit disa programe për ta ndarë pagesën në këste si edhe për të anuluar një pjesë të saj nëse progresi zbehet me kalimin e kohës. (TemA TV)

Lexone

VIDEO tronditëse: Pacienti me bark të prerë në sallën e operacionit, mjekja “se vret trurin” këndon dhe kërcen

Një kirurge plastik në Atlanta është duke u përballur me disa padi nga pacientët e tij pasi u zbulua se ajo kishte filmuar veten duke kënduar dhe kërcyer mbi pacientët e saj gjatë operacioneve.Janë gjetur dhjetëra video që tregojnë se Dr Windell Boutte këndon dhe kërcen teksa pacientët e saj janë në efektin e narkozës në sallën e operacionit, madje edhe duke i operuar.Në një video Boutte shfaqet teksa këndon një këngë rrep teksa ishte duke operuar një pacient.Ndërkaq i biri i një paciente fajëson Dr. Boutte se ka lënë nënën e tij Icilma Cornelius me dëmtime në tru. (TemA)

Lexone

Shkencëtarët rusë hedhin një hap të rëndësishëm në fushën e transplanteve

Shkencëtarët rusë ia kanë dalë të bëjnë funksionale një zemër miu pas 24 orësh ruajtje në temperaturë të ulët. Kjo shënon një tjetër hap përpara, pas rastit të një rikthimit të funksionit të zemrës së një bretkose pas 45 ditësh në ruajtje kriogjenike.Eksperimenti është kryer nga një ekip shkencëtarësh rusë të drejtuar nga Anatoly Kovtun, i Fondacionit rus për Kërkime të Avancuara.Në një prononcim për Sputnik, shkencëtarët rusë treguan se si u krye procedura në rastin e miut. Ata shprehen se transplanit është bërë në një pozicion të tillë që i ka lënë mundësi brejtësit të ketë dy zemra: të vetën dhe atë të transplantuar.Zakonisht, minjtë që shërbejnë për eksperimente të tilla nuk jetojnë më shumë se 10 ditë pas transplantit. Por ky rast mund të konsiderohet i suksesshëm për faktin se zemra e transplantuar e ka kryer funksionin e saj gjatë gjithë jetës së miut.Transplantet e organeve, sidomos ai i zemrës, kanë afat të kufizuar kohor. Në kushtet e një ruajtjeje optimale, zemra nuk..

Lexone

I dhimbte veshi, ajo që i nxjerr doktori në Tiranë do ju shokojë

Një paciente që ankohej nga dhimbja e veshit ka shkuar në Spitalin Amerikan të Tiranës për një vizitë, por ajo që ka zbuluar doktori është shokuese. Otorinolaringologu Alfred Aga, i cili ka postuar edhe videon në rrjetet sociale, tregon momentin kur nga veshi i pacientes nxjerr një mizë gjigante të gjallë, transmeton Newsbomb.al. “Surpriza gjatë …

Lexone