Home / Tag Archives: organizuar

Tag Archives: organizuar

Punimet në rrjet, OST: Do ketë skemë të përkohëshme furnizimi me energji në këto zona

Për shkak të punimeve për realizimin e investimeve që kryen OST sh.a. për fuqizimin e N/st 220 kV Fierzë, Autotransfomatori 220/110 kV në këtë nënstacion duke filluar nga dt.05/06/2018 është aktualisht jashtë pune.Diktuar nga këto kushte OST sh.a. është e detyruar të krijojë skema të përkohëshme furnizimi në rajonin e Veri-Lindje deri në normalizimin e gjendjes.Për të minimizuar në maksimum kohën e ndërperjes së energjisë, në rast difektesh apo avarish të linjave të saj, OST ka organizuar punën dhe ka marrë të gjitha masat teknike dhe organizative për rritjen e gadishmerisë në rajonin në fjalë dhe përballimin e situatës së krijuar.

Lexone

Në Argjentinë ngrenë alarmin: Duan të na përjashtojnë nga Botërori i Rusisë

“Duan të në nxjerrin jashtë Botërorit”. Është ky alarmi që vjen nga Argjentina, ku “Ole” u referohet zhvillimeve të fundit, pas ndeshjes së anuluar me Izraelin.Ekziston frika se ai vendim mund t’i kushtojë shumë skuadrës së Mesit me shokë.E përditshmja argjentinase, përfaqësuesit e “COMTEC”, që kishte organizuar ndeshjen në fjalë, janë gati të nisen për në Zyrih, me qëllimin për t’i kërkuar FIFA-s përjashtimin e Argjentinës nga Botërori i Rusisë. Arsyeja? Anulimi i miqësores me Izraelin.Sipas shoqërisë që kishte marrë përsipër organizimin e miqësores, në këtë rast kemi të bëjmë me një “diskriminim fetar”. Këtë çështje po e ndjekin nga afër avokatët tashmë.

Lexone

Prostituta dhe alkool, skandal te Meksika para Botërorit

8 lojtarë të kombëtares, 30 prostituta dhe një festë me seks dhe alkool. Ky është skandali që ka ndezur Meksikën vetëm pak ditë para fillimit të Botërorit.Sipas revistës “TV Notas”, pas miqësores me Skocinë në stadiumin “Azteka”, që u fitua 1-0 nga vendasit, lojtarët e skuadrës “Tricolor” kanë organizuar një festë private në kryeqytet, ku kanë konsumuar pa masë alkool në shoqërinë e prostitutave të rangut të lartë në këmbim të një shume të madhe parash.Festa mësohet se ka zgjatur deri në mëngjes, me prostitutat që hynin e dilnin nga ambienti ku po festonin 8 lojtarët e Meksikës.Janë zbuluar madje edhe emrat e lojtarëve që festuan në mënyrë të shfrenuar. Ata janë: Memo Ochoa, Carlos Salcedo, Hector Herrera, Jesus Gallardo, vëllezërit Giovani e Jonathan Dos Santos, Raul Jiménez dhe Marco Fabían.Aktualisht, të gjithë të grumbulluar me kombëtaren në Danimarkë, ku më 9 qershor do të luajnë miqësoren e fundit para Botërorit me Rusinë. Meksika do të debutojë në “Rusi 2018” me Gjermani..

Lexone

FOTOT: “Kapardisu me lekët e popullit se…”, qytetari “gozhdon” të dashurën e Zenit

😉

Armina Mevlani shpesh hErë kritikohet nga fansat për jetën e saj të luksit që bën sëbashku me të dashurin e saj Shkëlzen Berisha.Ditën e djeshme Armina ka postuar një foto të bërë gjatë një eventi në Francë, në të cilën një komentues i shkruan “Kapardisu me lekët e popullit se herët a vonë Zoti nuk harron.”Por të dashurës së Shkëlzenit nuk i ka pëlqyer aspak komenti dhe ka reaguar.“Me thënë të drejtën i gjithë eventi ka qenë organizuar nga Moët&Chandon dhe meqe nuk e kuptoni puna ime eshte e lidhur pikërisht me këtë gjë, reklamimin e brandeve ashtu sic ky udhëtim e shumë të tjera organizohen nga vete firmat dhe financohen po nga ato”- ka shkruar Armina. (TemA)

Lexone

Tërmeti sqaron Tritanin për provokimet e mundshme në javën e Ali Pashë Tepelenës

Një polemikë e re ka nisur mes Tritanit dhe Tërmetit lidhur me javën e Ali Pashë Tepelenës. Tritani ka akuzuar Tërmetin, se në simpoziumin shkencor ka pasur dhe fëmijë dhe ky është abuzim.Tërmeti, i mërzitur nga akuza, ka sqaruar Tritanin për aktivitetin:“I dashur Tritan.E dëgjova shqetësimin tënd.E vërteta është se Ali Pashë Tepelena ka nevojë të studjohet dhe të njihet nga gjithë brezat në Shqipëri, përfshi dhe fëmijët.Në të ftuam të vije dhe ti në këtë aktivitet, por ti ishe mërzitur se përse sponsori kishte paguar një kënd lojrash për fëmijë, dhe jo për ty.Pra, në një farë mënyre i ke parë fëmijët si rivalë që të kanë marrë dhuratën.Sipas teje, meqë kur u ke dhënë leje më 1996, ata të kanë sajdisur, tani duhet ta bënin prapë pas 22 vitesh.Pra, në një farë mënyre ti je mërzitur përse në këtë aktivitet kishte dhuratë për fëmijët, dhe jo për ty.Nga ana tjetër, duke menduar që ti do vije, në bëmë përgatitje që dhe panairi i ushqimeve të fshatarëve të shmangte preshët ..

Lexone

Tërmeti sqaron Tritanin për provokimet e mundëshme në Javën e Ali Pashë Tepelenës

Një polemikë e re ka nisur mes Tritanit dhe Tërmetit lidhur me javën e Ali Pashë Tepelenës. Tritani ka akuzuar Tërmetin, se në simpoziumin shkencor ka pas dhe fëmijë dhe ky është abuzim.Tërmeti I mërzitur nga akuza ka sqaruar Tritanin për aktivitetin:“I dashur Tritan.E dëgjova shqetësimin tënd. E vërteta është se Ali Pashë Tepelena ka nevojë të studjohet dhe të njihet nga gjithë brezat në Shqipëri përfshi dhe fëmijët.Në të ftuam të vije dhe ti në këtë aktvitet, por ti ishe mërzitur se përse sponsori kishte paguar një kënd lojrash për fëmijë dhe jo për ty. Pra në një farë mënyr ei ke parë fëmijët si rivalë që të kanë marrë dhuratën. Sipas teje meqë kur u ke dhënë leje më 1996 ata të kanë sajdisur, tani duhet ta bënin prap pas 22 vitesh.Pra në një farë mënyre ti je mërzitur përse në këtë aktvitet kishte dhuratë për fëmijët dhe jo për ty.Nga ana tjetër duke menduar që ti do vije, në bëmë përgatitje që dhe panairei I ushqimeve të fshatarëve të shmangte preshët nga ekspozita dhe..

Lexone

Shpenzimet pa fre të populistëve të Europës, 13 500 euro për një… darkë

Fitorja e Lega-s dhe pamundësia për të formuar një qeveri në Itali i kanë vënë sërish në qendër të vëmendjes populistët e djathtë europianë.Ata mblidhen së bashku në grupin Europa e Kombeve dhe Lirive (ENL), ku bëjnë pjesë Marine Le Pen e Francës, Geert Wilders i Holandës dhe Matteo Salvini i Lega-s në Itali.Pavarësisht se në programet e tyre e vënë theksin te ekonomia dhe të varfrit, vetë duket se nuk i kursejnë shpenzimet.“Canard Enchaine”, një gazetë satirike në Francë, ka zbuluar se për festën e Krishtlindjeve ata kanë organizuar një darkë të kushtueshme, ku kanë rënë në sy 60 shishe shampanjë “Gevrey-Chambertin”, me vlerë 13.500 euro.Kuriozitet ngjallin edhe darkat pariziene mes Le Pen dhe Salvinit.Dy aleatët kanë vendosur në llogarinë e grupeve parlamentare darkat në dy prej lokaleve më ekskluzive të kryeqytetit, “Ledoyen” ku darka për një person kushton të paktën 400 eruo dhe “L’Ambroisie”, ku llogaria është akoma më e kripur: 449 euro.Faturat e paraqitura nga dy lid..

Lexone

VIDEO: Dalin pamjet e vrasjes së Marvi Mihalit, momentet e ekzekutimit për një karikues telefoni

Emisioni “Të Paekspozuarit” në Top Channel, publikoi një video ekskluzive, ku tregon vrasjen barbare të Marvi Mihalit, 22-vjeçarit, në datë 31 korrik 2017. Marvi, ishte djali i ish-sportistit të njohur Pavllo Mihali dhe mësueses së anglishtes, Mira Mihali, të cilët po përjetojnë dramën më të madhe të djalit të tyre.Pamjet, para dhe gjatë momenti të sherrit, tregojnë për një plan mirë të organizuar nga grupi kriminal i të rinjve.Dejvi Bitraj, Eugen Bitraj, Marsel Alla, Kridens Alla dhe shumë tjetër kishin rrethuar zonën, për ti bërë pritë bashkëmoshatarëve të tyre, Armend Haxhiut, Xhoslin Shatës, Marvi Mihalit.Sipas videos, e cila është siguruar nga kamerat private të bizneseve, një nga organizatorët e krimit i bën me shenjë grupit të sulmi, se po vjen Armendi, Marvi dhe Xhoslini. Në atë moment, del në skenë Dejvi Bitraj, i cili shkëmben fjalë me Armendin, por ky i fundit, nuk duron dhe e godet me grusht. Në atë moment, grupi i agresorëve, rrethojnë Marvin, Armendin dhe Xhoslinin...

Lexone

Lulzim Basha: Rama dhe Xhafaj i kanë dhënë 200 mijë euro “Babales”. I dërguan vrasës nga Vlora e Fushë Kruja

Lulzim Basha ka dalë në një konferencë për shtyp mbrëmjen e kësaj të mërkure, i shqetësuar për fatin e “Babales”.Ai thotë se Rama dhe Xhafaj i kanë ofruar 200 mijë euro “Babales”, në mënyrë që ai të të ndryshojë dëshminë.“Jam sot në këtë orë të vonë para jush për të denoncuar thellimin e skenarit kriminal të Xhafës e Ramës.Kanë kërcënuar Albert Veliun.Sot të dërguarit e Xhafës, njerëz të skeduar për vrasje mafioze nga Vlora e Fushë Kruja, i kanë ofruar 200 mijë euro Veliut.Para të pista, që ai të përgënjeshtrojë deklaratat e bëra publike.Cdo përpjekje e Ramës për të blerë dëshmitarin, thjeshtë i zhyt edhe më thellë në skandalin ku janë futur” tha Basha.Basha shtoi se “struktura të krimit të organizuar kanë kërcënuar edhe gazetarin Jetmir Olldashi”, në lidhje me audio-përgjimin.“Planet për blerjen e dëshmitarit dhe kërcënimet ndaj gazetarit nxjerrin zbuluar frikën e Xhafës dhe Ramës”, theksoi Basha.Ai shtoi se “presioni shtetëror me paratë e krimit dhe drogës është ..

Lexone

Presidenti i Filipineve paralajmëron trafikantët: Rrini në burg, do të jetoni më gjatë

Presidenti i Filipineve, Rodrigo Duterte, i njohur për deklaratat e tij kontraverse dhe luftën e ashpër kundër trafikatëve të drogës në vendin e tij, ka bërë një kërcënim të ri ndaj këtyre të fundit. Duke folur në Manila të martën, Duterte listoi për ta benefitet e të qenit në burg.“Nëse do të isha në vendin tuaj, do të rrija në burg. Doni të jetoni më gjatë? Rrini në burg. Mendoni për jetën tuaj dhe rrini aty. Mos u përpiqni të dilnu. Është më e shëndetshme për ju”, tha ai.Duterte erdhi në pushtet me premtimin se do ta çrrënjosë tregtinë e paligjshme të drogës dhe krimin e organizuar. Ai është kritikuar ashpër nga komuniteti ndërkombëtarë për ekzekutimin e trafikantëve të drogës. (TemA TV)

Lexone