Home / Tag Archives: organeve

Tag Archives: organeve

Shkencëtarët rusë hedhin një hap të rëndësishëm në fushën e transplanteve

Shkencëtarët rusë ia kanë dalë të bëjnë funksionale një zemër miu pas 24 orësh ruajtje në temperaturë të ulët. Kjo shënon një tjetër hap përpara, pas rastit të një rikthimit të funksionit të zemrës së një bretkose pas 45 ditësh në ruajtje kriogjenike.Eksperimenti është kryer nga një ekip shkencëtarësh rusë të drejtuar nga Anatoly Kovtun, i Fondacionit rus për Kërkime të Avancuara.Në një prononcim për Sputnik, shkencëtarët rusë treguan se si u krye procedura në rastin e miut. Ata shprehen se transplanit është bërë në një pozicion të tillë që i ka lënë mundësi brejtësit të ketë dy zemra: të vetën dhe atë të transplantuar.Zakonisht, minjtë që shërbejnë për eksperimente të tilla nuk jetojnë më shumë se 10 ditë pas transplantit. Por ky rast mund të konsiderohet i suksesshëm për faktin se zemra e transplantuar e ka kryer funksionin e saj gjatë gjithë jetës së miut.Transplantet e organeve, sidomos ai i zemrës, kanë afat të kufizuar kohor. Në kushtet e një ruajtjeje optimale, zemra nuk..

Lexone

Çka është leukemia, si shkaktohet dhe llojet e saj

Auto Draft

Faktikisht nuk ka asgjë që mund të bëni për të parandaluar leukeminë. Është kanceri i qelizave të gjakut, i cili shkaktohet nga rritja e numrit të qelizave të bardha të gjakut në trup, transmeton Telegrafi. Si shkaktohet? Gjaku ka tri lloje të qelizave: qelizat e bardha të gjakut të cilat …

Lexone

Maqedoni, një shtetase e Serbisë humbi jetën në aksident rrugor

Shtetasja pesëdhjetë e gjashtëvjeçare e Serbisë sot humbi jetën në aksidentin rrugor që ka ndodhur në autostradën A-1, aksi rrugor fshati Udovë – fshati Marvinci, kundrejt fshatit Josifovë. Ministria e Punëve të Brendshme kumtoi se në aksidentin rrugor në vendngjarje ka vdekur D.H, bashkudhëtare në automjetin e udhëtimit. Vdekja është …

Lexone

Çka dinte shërbimi sekret i Kosovës për ‘Kumanovën’

“Kumanova” mund të futet në ciklin e teorive të konspiracionit, duke e bërë më të vështirë zbardhjen e ngjarjes. E përditshmja kosovare “Koha Ditore” disa muaj më parë ka publikuar dëshmi të reja mbi personat e përfshirë në rastin e Kumanovës. Sipas kësaj gazete, Beg Rizaj dhe Mirsad Ndrecaj, si …

Lexone