Home / Tag Archives: njoftuar (page 10)

Tag Archives: njoftuar

Luftar Paja i revoltuar: Më hoqën ilaçet, tani më mbetet të shkoj në varrezat e Sharrës

Udhëzimet e fondit të sigurimeve të detyrueshme të kujdesit shëndetësor kanë kufizuar përdorimin e disa medikamenteve të rëndësishme që janë në listën e barnave me rimbursim, por ç’ka bën që shumë pacientë që janë trajtuar deri më tani ta ndërpresin atë.Një prej të cilave është medikamenti që përdorin pacientët me probleme kardiake që mbajnë nën kontroll hollimin e gjakut dhe shumë prej tyre janë njoftuar nga mjeku i familjes se nuk do ta përfitojnë më me rimbursim, por duhet ta blejnë me çmim të plotë në farmaci.Një prej pacientëve që është trajtuar me këtë medikament sipas rekomandimit të mjekut kardiolog është aktori Luftar Paja.“Kur erdhi radha për të marrë trajtimin më tha mjekja që nuk e përfiton se ka disa procedura. Të më heqësh ksarelton mua është të më thuash të shkoj në trombozë, apo të shkoj në varreza të Tufinës apo Sharrës. Unë pensionit jam, nuk më del të blej 100 mijë lekë në muaj këtë ilaç. Do t’i bie në qafë fëmijëve”, shprehet Luftar Paja.Por pacientët që u d..

Lexone

Zbulohet shkaku i vdekjes së 18 vjeçares që ndërroi jetë gjatë mësimit

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur ditën e sotme në qytetin e Vlorës, ku 18 vjeçarja Anxhela Kasaj, ka humbur jetën teksa ndodhej në shkollë.Ajo ishte studente në vitin e fundit të gjimnazit “Jani Minga” në Vlorë, ku ka humbur ndjenjat paraditen e sotme teksa ndodhej në klasë. Nxënësit dhe mësuesja i kanë dhënë adoleshentes ndihmën e parë dhe kanë njoftuar menjëherë ambulancën për ta dërguar atë në spital.Gjatë rrugës për në spital, e reja ka ndërruar jetë dhe sipas raportimeve të para, u tha se vdiq nga shkaqe natyrale.Megjithatë, tashmë mjekët kanë evidentuar se adoleshentja vuante nga epilepsia dhe ndonjë krizë e vonë mund të ketë qenë shkaktare e vdekjes së saj.Anxhela Kasaj ishte jetime dhe prej vitesh jetonte vetëm me gjyshen e saj. Policia po vijon ende hetimet për zbardhjen e plotë të kësaj ngjarjeje.The post Zbulohet shkaku i vdekjes së 18 vjeçares që ndërroi jetë gjatë mësimit appeared first on Zonë E Lirë.

Lexone

Tiranë, përplasen me armë 2 persona në “Don Bosko”

Rreth orës 21:20, në zonën e “Don Boskos” në kryeqytet janë dëgjuar të shtëna me armë zjarri dhe banorët kanë njoftuar policinë që ka mbërritur menjëherë në vendngjarje.Uniformat blu kanë gjetur në vendngjarje gëzhoja arme. Në një komunikatë për mediat pas ngjarje, blutë e Tiranës sqarojnë se pas një konflikti ndërmjet shtetasve me iniciale B., Z., dhe J. K., shtetasi B. Z., ka gjuajtur një herë në ajër me armë zjarri dhe më pas të dy shtetasit janë larguar.“Në vendngjarje grupi hetimor ka sekuestruar një gëzhojë pistolete. Vijon puna për zbardhjen e rrethanave të plota të këtij konflikti, kapjen e shoqërimin e shtetasve në konfikt si dhe për gjetjen e sekuestrimin e armës së zjarrit”, nënvizon policia.8 maj 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone

Konflikti për ilaçet e rimbursueshme, në farmaci ka mungesa

Ndonëse para pak ditësh hyri në fuqi lista me barna e rimbursueshme 9 prej tyre disa prej të cilave alternativa të vetme dhe të para mungojnë nëpër farmaci.Drejtori i Fondit të Sigurimit të Detyrueshëm të Kujdesit Shëndetësor, Eduart Ahmetaj tha se janë duke u lidhur kontratat me importuesit dhe brenda dy javësh kjo situatë do të zgjidhet.“Shpresoj shumë të të mbyllet brenda afatit dhe afati është dy javë. Shpresoj që mund të mbyllet edhe para afatit. Fondi është duke punuar dhe i angazhuar që kjo të mbarojë sa më parë”, deklaroi Ahmetaj.Udhëzimet e Fondit për listën e re të barnave të rimbursueshme kanë kufizuar përdorimin e tyre dhe ndërprejen e trajtimit për disa pacientë, siç ishte rasti i 300 pacientëve me sëmundje reumatologjike, apo dermatologjike, apo të tjerë me probleme kardiake. Por zoti Ahmetaj thotë se po rishikohen.“Edhe për raste të tjera jemi duke marrë shqetësimet dhe jemi duke i pasqyruar ato shqetësime në udhëzimet tona, duke i zgjidhur në përputhje me objekt..

Lexone

Konflikt me pistoletë-lodër, adoleshenti i shpëton policisë

Policia e Elbasanit njofton se nga ndërhyrja në kohë e uniformave blu, është bërë parandalimi i përshkallëzimit të një konflikti, duke u shpallur në kërkim një person.Në lagjen “Partizani”, Elbasan, rreth orës 21:20 të mbrëmjes së djeshme, e hënë, B.R., 18 vjeç, banues në lagjen “Qemal Stafa” është konfliktuar me shtetasin M.D., 47 vjeç, banues në Elbasan, i cili kishte edhe një pistoletë me vete dhe kërcënonte me të.E njoftuar nga dëshmitarë në vendin e ngjarjes, policia ka shkuar me shpejtësi por 18-vjeçari, sapo ka parë uniformat blu ka braktisur një çantë dore që mbante me vete dhe duke përfituar nga errësira është larguar me shpejtësi.Grupi hetimor gjatë kontrollit në çantën e tij gjeti dhe bllokoi në cilësinë e provës materiale 5 doza lëndë narkotike kanabis sativa, një pistoletë plastike lodër, dy telefona celularë, dhe kartën e identitetit të shtetasit B.R.Vijon puna për kapjen e të dyshuarit, ndërkohë që materialet iu referuan Prokurorisë së Elbasanit për ndjekje të më..

Lexone

Të paktën 12 të vdekur nga rrëshqitjet e dheut në Ruanda

Të paktën 12 persona kanë vdekur dhe disa të tjerë janë lënduar pas rrëshqitjeve të dheut në perëndim të Ruandës, kanë njoftuar zyrtarët.Autoritetet kanë njoftuar po ashtu se dhjetëra banorë të qarkut Karongi, ku ka pasur rrëshqitje të dheut, konsiderohen të zhdukur.Zyrtarët kanë thënë se kërkimet për të zhdukurit po vazhdojnë.Rrëshqitja e dheut është shkaktuar pas shirave të rrëmbyeshëm. Rrëshqitjet e dheut në Ruanda janë të zakonshme.Nga muaji janar deri në muajin prill, mbi 180 persona kanë humbur jetën si pasojë e rrëshqitjeve të dheut.Rreth 10 mijë shtëpi, 58 rrugë dhe shtatë kisha po ashtu janë shkatërruar nga rrëshqitjet e dheut vetëm këtë vit, ka njoftuar Ministra për Menaxhimin e Fatkeqësive.7 maj 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone

Dyshime për lidhje intime, familja nuk hap dyert e mortit për kosovarin e vrarë në Fushë-Krujë

Xhafer Osmani, nga fshati Pestovë i Vushtrrisë, në fund të muajit prill, ishte nisur për një udhëtim në Shqipëri. Por, gjashtë ditë më vonë (më 5 maj), policia shqiptare në Fushë-Krujë kishte gjetur një veturë të djegur brenda së cilës ndodhej edhe një trup i pajetë dhe i djegur, që dyshohet të jetë i 57-vjeçarit nga Vushtrria.Ai dyshohet se fillimisht është torturuar ose është vrarë dhe më pas bashkë me veturë u është vënë zjarri Mediat në Shqipëri, atje ku janë gjetur trupi i djegur bashkë me veturën e Xhafer Osmanit, kanë njoftuar se krimi mendohet të ketë lidhje me raportet intime mes viktimës dhe një femre.Edhe pse dyshohet se trupi i pajetë është i Xhafer Osmanit, vendimtare do të jenë rezultatet e ADN-së. Në pritje të rezultateve është edhe komplet familja Osmani, ata ende nuk kanë hapur të pame për Xhaferin.Vdekja dhe rrethanat misterioze në të cilat u gjend Xhafer Osmani vazhdon të jetë e mjegullt edhe për familjen. Madje ata nuk e dinë as kur do të kthehen mbetjet morto..

Lexone

Humb në pyllin e Llogarasë turistja austriake

Një turiste austriake ka telefonuar në Policinë e Shtetit, duke njoftuar se ka humbur rrugën teksa ka dalë për një shëtitje në fushën e sportit në Llogara.Menjëherë kanë nisur kërkimet për shtetasen Adelhat Wolper nga Policia e Vlorës dhe zjarrëfikësit, por ende pas 5 orësh nuk ka asnjë shenjë nga 45-vjeçarja.Ndërkohë që vijojnë kërkimet për pyllin e Llogarasë, në terren kanë shkuar për të koordinuar operacionin dhe vetë Drejtori i Policisë së Vlorës.6 maj 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone

Humb në pyllin e Llogarasë turistja çeke

Një turiste çeke ka telefonuar në Policinë e Shtetit, duke njoftuar se ka humbur rrugën teksa ka dalë për një shëtitje në fushën e sportit në Llogara.Menjëherë kanë nisur kërkimet për shtetasen Adelhat Wolper nga Policia e Vlorës dhe zjarrëfikësit, por ende pas 5 orësh nuk ka asnjë shenjë nga 45-vjeçarja.Ndërkohë që vijojnë kërkimet për pyllin e Llogarasë, në terren kanë shkuar për të koordinuar operacionin dhe vetë Drejtori i Policisë së Vlorës.6 maj 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone

Ilaçet e rimbursueshme, hyjnë në fuqi në mënyrë të pazakontë

Hyn në fuqi lista e barnave të rimbursueshme për vitin 2018, por sipas një procedure të pazakontë.Farmacitë janë njoftuar nëpërmjet një e-maili mesnatën e së premtes dhe janë telefonuar ditën e shtunë për të vënë në zbatim listën e re të barnave.Por ndërkohë duhej të kishin nënshkruar më parë kontratat që lidh Fondi i Sigurimeve me ta për tregtimin e barnave të rimbursueshme, gjë e cila nuk ka ndodhur.E njëjta gjë edhe me depot farmaceutike që furnizojnë farmacitë me kontratë të cilët nuk dinë marzhin e fitimit me të cilin do të tregtojnë, marzhi i cili përcaktohet në kontratë. Por lista e re e barnave të rimbursueshme përveç shtimit të 36 alternativave dhe principeve aktive, përfshirë dhe herceptinën që ishte risi ka ndikuar negativisht për disa pacientë.Bëhet fjalë për listën e barnave spitalore që kanë kosto të lartë të papërballueshme nga individët nga e cila përjashtohen rreth 300 pacientë.Janë kryesisht ata pacientë që vuajnë nga artriti, psoriazis apo sëmundje të tjetr..

Lexone