Home / Tag Archives: njerezve

Tag Archives: njerezve

Vuani nga reumatizma, shmangni ushqimet e konservuara

Shëndet – Në rastet e artritit reumatik, ushqyerja është vendimtare për të lehtësuar pasojat. Braktisni tabletat e supës së gatshme dhe gjithçka të konservuar e në vend të tyre zgjidhni frutat dhe perimetJemi ajo çfarë hamë dhe ushqyerja luan rol thelbësor në terapinë e sëmundjeve. Për të përmirësuar simptomat e artritit reumatik dhe fibromialgjik, dy sëmundje reumatizmale gjithnjë e më të përhapura, ju duhet të tregoni kujdes ndaj ushqimeve në tavolinë. Nëpërmjet disa hapave të vegjël, mund të reduktohen ndjeshëm sikletet dhe të këqijat e kësaj sëmundjeje.Ja këshillat e ekspertëve të ANMAR (Shoqatë e të Sëmurëve Reumatikë), në funksion të ditës botërore kushtuar kësaj sëmundjeje, më 11 tetor.Artriti reumatikKëshilla më e mirë në këtë rast nga ekspertët është: dobësohuni dhe bëni kujdes në përzgjedhjen e ushqimeve.Artriti reumatik është një sëmundje autimune me origjinë inflamatore që prek qindra njerëz çdo vit në vendin tonë dhe jo vetëm. Patologjia mund të provokojë deform..

Lexone

E sapodalë: Dëgjoni këngën e parë së bashku të Noizyt dhe Alban Skënderaj

Siç ju kishim lajmëruar edhe më parë, dy artistët e njohur, Noizy dhe Alban Skënderaj, janë bashkuar së bashku për të sjellë një projekt muzikor.E titulluar “Drejt suksesit” kjo është hera e parë që këta dy artistë që i takojnë rrymave të ndryshme muzikore, janë bashkuar për të bërë një këngë.Kënga flet për punën që Albani dhe Noizy kanë bërë për të arritur famën e suksesin që kanë, duke u drejtuar një mesazh të gjithë njerëzve se me punë arrihet sukses. Dëgjojeni këngën mëposhtë:The post E sapodalë: Dëgjoni këngën e parë së bashku të Noizyt dhe Alban Skënderaj appeared first on Zonë E Lirë.

Lexone

Grida Duma kap “elementin” defektoz të Bashës e Monikës: Ja pse dështuan protestat e opozitës

Deputetja e Partisë Demokratike Grida Duma ka komentuar protestat e fundit të organizuara nga opozita.Sipas Dumës pjesëmarrja e ulët në protesta ishte për shkak të qeverisë dhe ndihmës ekonomike.“Qytetarët janë në varfëri të thellë dhe një ndër arsyet se përse nuk vijnë në protesta është frika se do të identifikohen nga qeveria dhe do të ju hiqet ndihma ekonomike,” tha Duma.Njeheresh Duma kerkon qe lidershipi i opozites, pra Lulzim Basha dhe Monika Kryemadhi, duhet te punoje ne kete drejtim per te sqaruar dhe hequr friken njerezve.

Lexone

Disa fakte të çmendura rreth seksit

Rekorde, çmenduri dhe disa të dhëna që ndoshta do ju duhen. Ndiqni më poshtë një listë me disa fakte interesante për seksin.-Rekordin për penisin më të madh e ka pornostari Long don John: 48.3 centimetër.-Sipas përllogaritjeve, në mbarë botën janë vetëm 5 mijë meshkuj që e kanë penisin 30 centimetër në ereksion.-Xhingis Khan, pushtuesi legjendar mongol, është paraardhësi i plot 16 milionë njerëzve.-12 përqind e njerëzve në botë thonë se kanë bërë seks tresh.-Aktori Klaus Kinski thotë se ka fjetur me 1 mijë gra gjatë jetës së tij.-Në Pompein e lashtë, seksi me një prostitutë kushtonte sa dy bukë ose sa tetë njësi me verë.-Kush shkon në kishë rregullisht është më i përmbajtur seksualisht se ata që nuk praktikojnë besim.-Kur Egjipti pushtoi Libinë në shekullin e 13-të para Krishtit, fituesit morën 13.230 penisë si trofe.-Në vitin 1994, amerikani Gary Kremen bleu domain-in sex.com. Në vitin 2006 e shiti për 14 milionë dollarë.-Botuesi i Playboy, Hugh Hefner thotë se ka ..

Lexone

KBR publikon studimin mbi Ndryshimet Klimatike në Ballkanin Perëndimor: Rritje alarmante e temperaturës

Këshilli i Bashkëpunimit Rajonal (KBR) botoi një studim mbi ndryshimet klimatike në Ballkanin Perëndimor, duke treguar një rritje alarmante të temperaturës në të gjithë territorin, me rritjen e vëzhguar të temperaturës prej 1.2ºC në të ardhmen e afërt, e destinuar të ngrohej më tej me 1.7 – 4.0 ° C dhe madje edhe më shumë se 5.0 ° C deri në fund të shekullit, në varësi të përpjekjeve globale në reduktimin e emetimeve të gazrave serrëAnalizat e ndryshimeve klimatike në rajon pranojnë se shëndeti i njeriut, siguria dhe cilësia e jetës janë shumë të prekshme ndaj rreziqeve natyrore:· Bujqësia (zvogëlimi i cilësisë së ushqimit, erozioni dhe degradimi i tokës, etj.);· Pylltaria (rreziku i lartë i degradimit të pyjeve të përhapur, zhdukja e taksave aktuale, etj.);· Burimet ujore (mungesa e ujit të pijshëm, etj.); dhe· Shëndeti i njeriut (rritja e valëve të nxehtësisë, ndërhyrja e sëmundjeve të reja të transmetuara nga vektorët, etj)Për më tepër, informacioni mbi ndryshimet klimat..

Lexone

Kanadaja, vendi i parë i G7-së që do legalizojë marijuanën

Bota i ka kthyer sytë nga Kanadaja, e cila po përgatitet të kthehet në vendin e parë anëtar të G7-s që legalizon marijuanën.Vendi e ka ligjëruar tashmë përdorimin e hashashit për arsye mjekësore, por hapi i radhës do të jetë legalizimi i plotë i tij.Të enjten, Kanadaja përfundon në lupën e komunitetit ndërkombëtar, kur përmes votës në Senat pritet me shumë gjasë të ratifikojë atë që njihet si “Projektligji C-45”.“Për pak kohë do të jetë pak si eksperiencë filmash fantastiko-shkencor”, shprehet Benedikt Fischer, një ekspert i efekteve të kësaj substance në spitalin më të madh psikiatrik të Torontos.“Është unike në botë, sepse po ndodh për herë të parë në një shtet të pasur. Nuk është si në Amerikë, ku ka pasur eksperimente në nivel shtetëror. Shumica e njerëzve e injorojnë Uruguajin, ndaj bota pret me kërshëri të shohë se ç’do të ndodhë në Kanada”, shton Fischer.Qeveritë, studiuesit dhe udhëheqësit e biznesit anembanë globit kanë arsyet e tyre për ta ndjekur me vëmendje këtë z..

Lexone

Çlirim Peka: O burra ku*va, që mërziteni pse Rita Ora vjen për koncert në Tiranë. Le ta kenë paguar dhe 200 mijë euro

Çlirim Peka, ndryshe nga njerëzit e tjerë mediatikë pranë PD-së, mendon se koncerti i Rita Orës në Tiranë, duhet përshëndetur.Sipas tij, edhe nëse janë paguar 200 mijë euro nga Bashkia, është në rregull, pasi bëhet fjalë për një yll botëror.“Ore, me mire 200 mije euro per nje krenari dhe yll si Rita Ora, apo tallava ne Peze?Duke pas idene se cfare jane ne gjendje te bejne keto vemje bolshevike qe drejtojne sot Tiranen e Shqiperine , nje keshillle: Mos beni opozite per cdo gje.Sidomos kur lexoj ca k….. burra qe nuk ishin dakort estetikisht me veshjen e yllit kosovar.Rita Ora eshte thjesht nje krenari qe e beri te pakten per nje nate Tiranen metropol dinjitoz.Per te gjithe ju qe kishit merakun e taksave tona, do pres te reagoni per tallavate dhe orgjite e bashkise ne Peze”, shkruan ai.Ardhja e Ermal Metës dhe Rita Orës në Tiranë shkaktoi polemika nga ana e njerëzve të PD-së, pasi sipas tyre, ata u paguan me paratë e taksave tona.Pati nga ata që Ritën madje e quajtën edhe ..

Lexone

“The Guardian”: Kanadaja shkon drejt legalizimit të marijuanës, polemika në G7

Bota i ka kthyer sytë nga Kanadaja, e cila po përgatitet të kthehet në vendin e parë anëtar të G7-s që legalizon marijuanën.Vendi e ka ligjëruar tashmë përdorimin e hashashit për arsye mjekësore, por hapi i radhës do të jetë legalizimi i plotë i tij.Të enjten, Kanadaja – shkruan “The Guardian”, – përfundon në lupën e komunitetit ndërkombëtar, kur përmes votës në Senat pritet me shumë gjasë të ratifikojë atë që njihet si “Projektligji C-45”.“Për pak kohë do të jetë pak si eksperiencë filmash fantastiko-shkencor”, shprehet Benedikt Fischer, një ekspert i efekteve të kësaj substance në spitalin më të madh psikiatrik të Torontos.“Është unike në botë, sepse po ndodh për herë të parë në një shtet të pasur. Nuk është si në Amerikë, ku ka pasur eksperimente në nivel shtetëror.Shumica e njerëzve e injorojnë Uruguajin, ndaj bota pret me kërshëri të shohë se ç’do të ndodhë në Kanada”, shton Fischer.Qeveritë, studiuesit dhe udhëheqësit e biznesit anembanë globit kanë arsyet e tyre për..

Lexone

Ilir Demalia: Tom Doshi më ka kërcënuar me pistoletë në kokë

Ilir Demalia ka bërë një denoncim dje në emisionin “360 gradë”, të Artur Zhejit në Ora News.Dmealia në lidhje live nga Amerika ka thënë se e ka kërcënuar Tom Doshi së bashku me Fidel Yllin, dhe i kanë vendosur pistoletën në kokë.Ilir Demalia: Më ka kërcënuar Tom Doshi dhe Fidel Ylli, më kanë çuar armën në kokë. Departamenti i Shtetit e ka në listën e njerëzve të korruptuar dhe të lidhur me krimin e organizuar, nuk e lejojnë të hyjë në Amerikë.Filluan kërcënimet, Ilir Demalia mos fol më për Tom Doshin se do të heqim qafe. Nuk më kërcënojnë dot, unë nesër vij prapë në Tiranë.Unë nuk trembe as nga Tom Doshi dhe as nga kushdo qoftë, unë do them fjalën e lirë. “Mbylle gojën dhe kërko të falur”, më thotë një nga njerëzit e Doshit, e kuptoni çfarë njerëzish në Parlament.Frrok Çupi: Më vjen keq që po flsini për Tom DoshinIlir Dmealia: Turp të kesh që e mbronFrrok Çupi: Nuk e mbroj, por nuk mund të lejoj të thuash këtëIlir Dmealia: Të ka paguar Doshi:Frrok Çupi: Këtë nuk ta le..

Lexone

Ilir Demalia sherr me Frrok Çupin: Tom Doshi më ka kërcënuar me pistoletë

Analisti dhe shkrimtari, Ilir Demalia, ka bërë një denoncim dje në emisionin “360 gradë”, të Artur Zhejit në Ora News.Dmealia në lidhje live nga Amerika ka thënë se e ka kërcënuar Tom Doshi së bashku me Fidel Yllin, dhe i kanë vendosur pistoletën në kokë.Analisti dhe shkrimtari, Ilir Demalia, ka bërë një denoncim dje në emisionin “360 gradë”, të Artur Zhejit në Ora News.Dmealia në lidhje live nga Amerika ka thënë se e ka kërcënuar Tom Doshi së bashku me Fidel Yllin, dhe i kanë vendosur pistoletën në kokë.DebatiIlir Demalia: Më ka kërcënuar Tom Doshi dhe Fidel Ylli, më kanë çuar armën në kokë. Departamenti i Shtetit, e ka në listën e njerëzve të korruptuar dhe të lidhur me krimin e organizuar, nuk e lejojnë të hyjë në Amerikë.Filluan kërcënimet, Ilir Demalia mos fol më për Tom Doshin se do të heqim qafe. Nuk më kërcënojnë dot, unë nesër vij prapë në Tiranë.Unë nuk trembe as nga Tom Doshi dhe as nga kushdo qoftë, unë do them fjalën e lirë. “Mbylle gojën dhe kërko të falur”,..

Lexone