Home / Tag Archives: njerezit (page 5)

Tag Archives: njerezit

FOTOT: Pamjet e pabesueshme të fshatit pas “zhdukjes së njerëzimit”

Imazhet e pabesueshme tregojnë “fshatin e fantazmave” në Kinë, të pushtuar tërësisht nga bimët pasi të gjithë banorët e fshatit të vogël janë larguar për të gjetur punë në qytete të ndryshme.Fshati Houtouwan në ishullin e Shengshan, në lindje të Shangait, dikur ishte një bashkësi e lulëzuar ku njerëzit kryesisht merreshin me peshkim.Megjithatë, fshati u braktis në vitet 1990 ndërsa familjet u shpërngulën për perspektiva më të mira.Tani fshati i mëparshëm është i mbuluar me gjelbërim të harlisur, duke tërhequr turistë të shumtë.Rreth 900,000 fshatra në të gjithë Kinën janë braktisur ose shkatërruar që nga viti 2000 për shkak të urbanizimit. (TemA)

Lexone

FOTOT: Pamjet e pabesueshme të fshatit pas “zhdukjes së njerzimit”

Imazhet e pabesueshme tregojnë “fshatin e fantazmave” në Kinë, të pushtuar tërësisht nga bimët pasi të gjithë banorët e fshatit të vogël janë larguar për të gjetur punë në qytete të ndryshme.Fshati Houtouwan në ishullin e Shengshan, në lindje të Shangait, dikur ishte një bashkësi e lulëzuar ku njerëzit kryesisht merreshin me peshkim.Megjithatë, fshati u braktis në vitet 1990 ndërsa familjet u shpërngulën për perspektiva më të mira.Tani fshati i mëparshëm është i mbuluar me gjelbërim të harlisur, duke tërhequr turistë të shumtë.Rreth 900,000 fshatra në të gjithë Kinën janë braktisur ose shkatërruar që nga viti 2000 për shkak të urbanizimit. (TemA)

Lexone

“O goce m’fal 1 minutë…Më jep pak farë kosi’/ 19 shprehje që shqiptarët nuk i përmendin më

Kuptimi që kishin dikur dhe përse nuk janë më pjesë e fjalorit. Nëse një të riu sot, do ta uronim me fjalët “t’u bëftë gjak e dhjamë”, do kuptojë se po i urojmë më të keqen e mundshme.Kjo frazë e dalë nga zhargoni i vjetër, sot e përkthejmë fjalë për fjalë: t’u bëftë kolesterol. Nëse një të riu do t’i thoshim se, x person të merr gjak në vetull, natyrisht ose do ta marrë atë për kanibal ose ne pëlqejmë kanibalët. Dikur, kjo fjalë kishte kuptimin e zotësisë, trimërisë dhe që arrinte gjithçka. Por sot, kjo fjalë është zhdukur nga fjalori dhe ke shumë pak shanse ta dëgjosh.Pas rrëzimit të komunizmit, janë me dhjetëra e qindra fraza që nuk përdoren më. Ato kanë mbetur fosile të atij regjimi që shoqëria jonë u mësua t’i përdorë në komunikim. Por në rrethanat e sotme, nuk kanë vlerë. Ja shprehjet më tipike, të cilat nga viti 1990 e deri më sot, ose janë rralluar në përdorim ,ose nuk përdoren fare.T’u bëftë gjak e dhjamë!Kishte kuptimin që, ushqimin që po haje, të shërbente për t’u sh..

Lexone

Risia e Facebook, tashmë opsion për të kënduar në “play-black”

Përdoruesit e “Facebook” tashmë mund të ndajnë videot e tyre duke interpretuar këngët e preferuara në “play-black”, njoftoi rrjeti social duke publikuar dje shumë opsione muzikore dhe duke premtuar se do të krijonte mënyra të reja për njerëzit që të ndërvepronin dhe që të shpreheshin nëpërmjet muzikës.Opsioni i ri i quajtur “Lip Sync Live”, mundëson që të zgjedhësh një këngë dhe të publikosh një video, raporton ata.Në këtë mënyrë miqtë tuaj mund t’ju shohin duke kënduar dhe kërcyer me këngën në sfond.Me “Lip Sync Live”, që kërkon të konkurrojë rrjetin social kinez të ngjashëm “Musical.ly”, emri i artistit dhe këngës shfaqen dukshëm dhe një lidhje që të dërgon menjëherë tek faqja “Facebook” e artistit.Një tjetër opsion i publikuar dje të jep mundësinë që të bashkosh një këngë me një video apo foto të publikuara në “Facebook”.Këto opsione do të jenë të mundshme fillimisht në disa zona gjeografike dhe më pas në të gjithë botën. (TemA)

Lexone

Veliaj: Çdo ditë mensat tona sociale shtrojnë iftar për njerëzit në nevoj

Familjet dhe njerëzit në nevojë mund ta kalojnë muajin e Ramazanit në qendrat sociale të kryeqytetit. Bashkia e Tiranës është kujdesur që në muajin e sakrificës dhe solidaritetit, askujt të mos i mungojë një vakt i ngrohtë, teksa çdo mbrëmje shtron iftar për njerëzit e pamundur.Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, deputetja e PS, Blerina Gjylameti dhe dy nga këngëtaret më të dashura të muzikës shqiptare, Irma Libohova dhe Era Rusi, mbrëmjen e djeshme i shërbyen darkën e iftarit njerëzve në nevojë në mensën sociale në Kombinat.Pasi u uroi besimtarëve agjërim të lehtë, kryebashkiaku Veliaj tha se muaji i shenjtë i Ramazanit është jo vetëm një muaj i sakrificës, por edhe i solidaritetit me më të dobëtit. “Muaji i Ramazanit është pak më i veçantë sepse është një muaj ku i shërbehet Zotit përmes një sakrifice.Kur njeriu agjëron, nuk po refuzon vetëm ushqim për stomakun, por edhe çdo tundim, çdo të keqe, çdo mendim negativ, xhelozi, smirë, dhe unë besoj se kjo është mënyra për..

Lexone

Ylli Manjani jep alarmin: Po kthehet policia dhe hetuesia komuniste, tani kini kujdes se gjendemi përballë një kërcënimi të madh

Ylli Manjani thotë se Fatmir Xhafaj ka rikthyer policinë dhe hetuesinë komuniste.Ja çfarë shkruan ai:“Gati një vit pas mandatimit të Fatmir Xhafajt si ministër i Brendshëm, vendi gjendet nën kërcënimin më të madh të mundshëm.Po kthehet policia dhe hetuesia komuniste.Nga raportimet mediatike të deri sotme, rezulton që Policia e Shtetit e drejtuar nga Ministria e Brendshme ka këto sjellje tipike:1.Ndalime e shoqërime në polici, pa hesap, kriter apo standart! Në shkelje të hapur me Kushtetutën dhe ligjin e Policisë së Shtetit (neni 109).2.Ekzekutimi i arrestimeve bëhet si qëmoti. Natën, nëpër banesa duke krijuar klimë terrori tek familjarët. Kërkesave të të arrestuarve për dokumenta, i jepet përgjigja standarte: “ e di ti se çke bërë, ti tregojmë letrat atje brenda”.3.Dhunë fizike, psiqike po e po, në komisariate. Trajtim çnjerëzor dhe deri edhe me pasoja të rënda për jetën e shtetasve.4.Dominim haptazi anti-kushtetues në proceset hetimore. Prokuroria gjendet tashme nën h..

Lexone

Çlirim Peka: O burra ku*va, që mërziteni pse Rita Ora vjen për koncert në Tiranë. Le ta kenë paguar dhe 200 mijë euro

Çlirim Peka, ndryshe nga njerëzit e tjerë mediatikë pranë PD-së, mendon se koncerti i Rita Orës në Tiranë, duhet përshëndetur.Sipas tij, edhe nëse janë paguar 200 mijë euro nga Bashkia, është në rregull, pasi bëhet fjalë për një yll botëror.“Ore, me mire 200 mije euro per nje krenari dhe yll si Rita Ora, apo tallava ne Peze?Duke pas idene se cfare jane ne gjendje te bejne keto vemje bolshevike qe drejtojne sot Tiranen e Shqiperine , nje keshillle: Mos beni opozite per cdo gje.Sidomos kur lexoj ca k….. burra qe nuk ishin dakort estetikisht me veshjen e yllit kosovar.Rita Ora eshte thjesht nje krenari qe e beri te pakten per nje nate Tiranen metropol dinjitoz.Per te gjithe ju qe kishit merakun e taksave tona, do pres te reagoni per tallavate dhe orgjite e bashkise ne Peze”, shkruan ai.Ardhja e Ermal Metës dhe Rita Orës në Tiranë shkaktoi polemika nga ana e njerëzve të PD-së, pasi sipas tyre, ata u paguan me paratë e taksave tona.Pati nga ata që Ritën madje e quajtën edhe ..

Lexone

Serxhio Ramos thyhen heshtjen dhe tallet me lojtarët e Liverpulit: E marrtë dreqi, po i japin më shumë vëmendje se ç’duhet

Sjellja e pahijshme dhe antisportive e Sergio Ramos, në fitoren e Realit të Madridit me rezultatin 3-1 ndaj Liverpoolit në finalen e fundmajit të Champions League, ka qenë subjekt i kritikave intensive dhe të pafundme nga bota e sportit dhe më gjerë.Doktorët konfirmuan pasditen e së hënës se, portieri i anglezëve, Karius kishte pësuar një tronditje në tru si pasojë e goditjes me bërryl nga mbrojtësi spanjolli, ndërsa Salah është ende në dyshim për Kupën e Botës për shkak të dëmtimit në shpatull.Por, Ramos, i cili e ngushëlloi Salahun e përlotur teksa linte fushën e blertë të Kievit, si pasojë e ndërhyrjes brutale të spanjollit në stadiumin “Olimpiyskiy”, beson se është kritikuar me pa të drejtë.“E marrtë dreqi, po i japin më shumë vëmendje se ç’duhet kësaj. E kam fjalën për dëmtimin e Salah. Nuk kam dashur të flas, pasi gjithçka është zmadhuar”, tha ai për reporterët gjatë kësaj jave.“E kam parë ndeshjen përsëritje shumë mirë. Ai kap krahun tim në fillim, unë rrëzohem nga krahu..

Lexone

Bilanci i vullkanit në Guatemalë, rreth 200 të zhdukur e 75 të vdekur

Të paktën 192 njerëz rezultojnë të zhdukur dhe 75 kanë vdekur si pasojë e shpërthimit të vullkanit “Fuego” në Guatemalë gjatë së dielës.Fshatra të tërë në shpate malesh u shkrumbuan e u mbuluan nga hiri vullkanik dhe balta.Puna për kërkimin e të mbijetuarve u ndërpre të martën, pasi një tjetër shpërthim lëshoi gaz të nxehtë dhe copa shkëmbinjsh në anën jugore të vullkanit.Më shumë se 1.7 milionë njerëz janë prekur nga shpërthimi i së dielës, me më shumë se 3.000 të evakuuar.Ndërkohë, shpërthimi i së martës kapi shumë vetë në befasi, pasi sipas vullkanologëve, vullkani do të ishte inaktiv për të ardhmen e afërt.Por, pse mbetën kaq viktima nga shpërthimi i së dielës?“Kemi tashmë një bilanc me emra dhe zona ku njerëzit janë zhdukur, e në fakt kemi rreth 192 njerëz të zhdukur”, tha shefi i Agjencisë së Menaxhimit të Fatkeqësive, Sergio Cabanas.6 qershor 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone

Masivi shkëmbor bie mbi autobus, plagosen dy vajza në Shëngjin (FOTO)

Kjo e mërkurë ka nisur me një ngjarje të rëndë në Shëngjin, e cila mund të kishte përfunduar edhe në tragjedi. Kështu, raportohet për një autobus të dëmtuar në pjesën e pasme të tij, si pasojë e shkëputjes së një masivi gurësh.Në momentin e goditjes, autobusi ka qenë duke transportuar punonjës të një fabrike peshku dhe dy vajza janë plagosur. Ngjarja ka ndodhur në hyrje të qytetit të Shëngjinit, në vendin e quajtur “Knalla”.“Një masiv shkëmbor është shkëputur nga mali dhe i ka rënë një autobusi me targa AA 971 JZ, me drejtues shtetasin P.P. i cili po kalonte aty në ato momente. Për pasojë janë dëmtuar 2 shtetase, K.D. 21 vjeçe banuese në Zejmen e cila është transportuar për në Qendrën e Traumës në Tiranë, dhe shtetësja B.Z. 23 vjeçe banuese në Tresh, e cila ndodhet në spitalin Rajonal Lezhë nën kujdesin e mjekëve, jashtë rrezikut për jetën”, sqaron policia.1 of 4Pal Paci shoferi i autobusit ka thënë për mediat se të tjerë gurë mund të shkëputen nga kjo pjesë e rrugës duke vënë..

Lexone