Home / Tag Archives: njerezit (page 4)

Tag Archives: njerezit

Kur politika bie në qetësi për pak ditë

Nga Alfred PezaKa pak kohë që mazhoranca dhe opozita në Shqipëri, nuk po përplasen si dikur. Nuk po shahen, fyhen, akuzohen, kacafyten, shantazhohen, kërcënohen, dalin nëpër konferenca shtypi nga selitë e tyre kryesore. As për çështje të vogla, e as për çështje të mesme, e aq më pak për ndonjë çështje “të madhe politike” të cilën e kanë zakon që të bëjnë çmos, për ta shndërruar në kalin e betejës së radhës. Në kauzën e radhës. Në “mollën e sherrit” të momentit. Duke mobilizuar për këtë të gjitha burimet e veta njerëzore, politike, mediatike, publike dhe strukturore.E fundit siç e dimë të gjithë ka qenë kauza opozitare me emrin “Babale”, e cila këtë javë pritet të sqarohet zyrtarisht, pas kthimit të përgjigjes shkencore nga laboratori kriminalistik shtetëror i Romës. Kishte edhe një tentativë për të shndërruar në kauzën e radhës, atë që u trumbetua fillimisht si përgjimi apo survejimi i Lulzim Bashës dhe familjarëve tëtij nga Policia e Shtetit. Por pas 24 orësh, në oborrin e opozitë..

Lexone

Bamirësi i “bamirësve”

Nga Mero BazeKryeministri Edi Rama ishte dje në vendin e gabuar dhe me njerëzit e gabuar, për të qenë kryeministër në anën e shqiptarëve të varfër. Ai është shfaqur në një emision televiziv krah dy biznesmenëve të suksesshëm, të cilët kanë dëshirë të shfaqin dhe dimensionin e bamirësisë. Dëshira e biznesmenëve është legjitime të shfaqen edhe si bamirës, edhe pse bamirësia është një dimension që kur bëhet publike, është sërish biznes, dhe jo dimension njerëzor. Por kjo është punë e tyre.Një kryeministër në krah të “bamirësve” është një kryeministër i dorëzuar për luftën kundër varfërisë. Varfëria është një armik i madh i shqiptarëve dhe çrrënjosja e saj, vjen nga politika të forta ekonomike dhe zhvillimi kapilar i vendit. Bamirësia është armiku më i madh i varfërisë, një kërpudhë parazitare që ushqehet nga plehu i mjerimit.Një kryeministër nuk duhet ta pranojë kurrë këtë dhe duhet të luftojë që diferencat e mëdha sociale në vend t’i mbushë zhvillimi, dhe jo bamirësia.Nuk jam kët..

Lexone

Ylli i Anglisë: Jam rritur mes bandave, futbolli më shpëtoi jetën

Futbolli nuk është vetëm pasion, ndonjëherë mund të ndryshojë vërtetë jetën.Janë të shumtë futbollistët që kanë rrëfyer se janë shpëtuar nga ky sport, më i fundit, por vetëm në rend të kohës ishte edhe ylli i Tottenham, Dele Alli.Gjatë një interviste në mikrofonin e ‘ES’, mesfushori i Spurs ka treguar eksperiencën e tij, duke zbuluar se ka arritur të largohet nga shoqëria e keqe vetëm falë pasionit të tij më të madh, atij për topin e futbollit.“Pata hyrë në shoqëri të keqe, qysh në moshë të vogël.Futbolli ishte një shkëputje e rëndësishme nga ai rrugëtim ku po përplasesha.Jam shumë me fat që u takova me personat që më ndihmuan në momentet më të vështira dhe më përkrahën për tu bërë personi që jam sot.Ka akoma shumë që njerëzit nuk dinë për mua, ndonëse shumë persona mendojnë se më njohin.Kam mësuar që të mos jap asgjë falas. Do të kem futbollin si punë, por nevojitet të luftosh për gjërat në jetë”, rrëfeu Dele Alli.

Lexone

Merkel trondit Fevzon duke e detyruar të qëndrojë në Klan

Një ngjarje e pazakontë ka ndodhur dje në TV Klan.Pas krizës në të cilën ka hyë Shqipëria, pas dilemave që ka Fevzo për ikjen në Top Channel, kancelarja Merkel ka bërë një lëvizje të papritur.Ajo ka marrë Edi Rmanë në telefon dhe i ka thënë të bëjë një sakrificë për hir të hapjes së negociatave, të cilat mund të bllokohen për shkak të një vendimi të Fevzos.-Duhet të shkosh në Opinion bashke me Zamirin dhe Gonen e Vlorës, i tha.Ata si bamirës të shqiptarëve të varfër dhe ti si bamirës i shqiptarëve të pasur.Do ta bësh për Fevzon këtë, i tha.Ndryshe nuk të ndihmoj dot.Pas pajtimit tënd me Vuçiç, pajtimi i Fevzos me Sandrin është më i rëndësishmi në rajon.Pas kësaj, ajo i ka telefonuar Fevzos dhe i ka bërë surprizën.-Sot do kesh dy bamirës biznesmenë dhe një bamirës biznesmenësh, i tha Merkeli.Duhet t’i tregosh Sandrit, se çfarë je në gjendje të bësh.Pas kësaj, gjithë palët do të reflektojnë.Dhe ngjarja ndodhi.Edi Rama shkoi me Gonen e Vlorës dhe Zamirin në emisi..

Lexone

Merkel trondit Fevzon duke e detyruar të qëndroj në Klan

Një ngjarje e pazakont ka ndodhur dje në Tv Klan. Pas krizës në të cilën ka hyë Shqipëria pas dilemave që ka Fevzo ka për ikjen në Top Channel, kancelarja Merkel ka bërë një lëizje të papritur. Ajo ka marr Edi Rmanë në telefon dhe I ka thënë të bëj një sakrificë për hire të hapjes së negociatave të cilat mund të bllokohen për shkak të një vendimi të Fevzos.-Duhet të shkosh në Opinion bashke me Zamirin dhe Gonen e Vlorës,- I tha. Ata si bamirës të shqiptarëve të varfër dhe ti si bamirës I shqiptarëve të pasur. Do ta bësh për Fevzo, këtë I tha. Ndryshe nuk të ndihmoj dot. Pas pajtimit tënd me Vuçiç, pajtimi I Fevzos me Sandrin është më I rëndësishmi në rajon.Pas kësaj ajo I ka telefonuar Fevzos dhe I ka bërë suprizën. Sot do kesh dy bamirës biznesmen dhe një bamirës biznesmenësh,- I tha Merkeli. Duhet ti tregosh Sandrit, se çfarë je në gjendje të bësh. Pas kësaj gjithë palët do të reflektojnë.Dhe ngjarja ndodhi. Edi Rama shkoi me Gonen e Vlorës dhe Zamirn në emision.Gonia shpjego..

Lexone

Integrimi, ministri gjerman i ndez “dritën jeshile” Shqipërisë: Është atrium i shtëpisë evropiane, ka ndërmarrë reformë të thellë në drejtësi

Nga Michael Roth, Ministër Shteti për Evropën pranë Ministrisë së Jashtme FederaleKomisioni i Bashkimit Evropian rekomandoi më 17 prill çeljen e bisedimeve të anëtarësimit me Shqipërinë dhe Ish-Republikën Jugosllave të Maqedonisë.Tani është e rëndësishme të merren vendime të mençura duke mbajtur në konsideratë faktorë gjeopolotikë dhe strategjikë sikurse edhe interesat tona ekonomike dhe ato të sigurisë. Por për se bëhet fjalë? Çfarë është në lojë?Me këtë rajon nuk na lidh vetëm afërsia gjeografike, por edhe marrëdhënie të larmishme historike, kulturore dhe ekonomike. Ne jemi të interesuar në mënyrë esenciale që Ballkanin Perëndimor ta ankorojmë fort në Evropë e ta bëjmë rezistent – si kundër faktorëve destabilizues brenda vendit ashtu edhe ndaj ndikimeve të dëmshme së jashtmi.Ballkani ka qenë gjithnjë në fokusin e sferave të ndryshme të interesave. Bashkimi Evropian duhet të bëhet më i dukshëm në rajon si dhe të shfrytëzojë më fort ndikimin dhe mundësitë e tij të formësimit. ..

Lexone

Feston 129 vjetorin, gruaja më e vjetër në botë: Jetëgjatësia, ndëshkim nga Zoti

Një grua ruse, e konsideruar si personi më i vjetër në botë, ka festuar ditëlindjen e saj të 129-të, por do të donte të vdiste më e re. Koku Istambulova thotë se nuk ka kaluar asnjë ditë të lumtur në jetën e saj dhe nuk e ka idenë si ka mundur të jetojë aq gjatë, duke jetuar më gjatë se edhe fëmijët. Pasaporta e saj shkruan se ajo ka lindur në 1 qershor 1889.Ndryshe nga njëqindvjeçarët e tjerë që si sekret jetëgjatësie konsiderojnë ushqyerjen e shëndetshme dhe aktivitetin fizik, Koku thotë se ka qenë vullneti i Zotit që ajo ka jetuar aq gjatë.“Është vullneti i Zotit, unë nuk kam bërë asgjë. Kam dëgjuar që njerëzit që jetojnë gjatë janë marrë me sport dhe kanë ngrënë ushqime të shëndetshme, por unë nuk kam bërë asgjë nga këto. Unë thjesht kam bërë punë të rënda, jam lodhur nga jeta. Jetëgjatësia nuk është dhuratë e Zotit për mua, është ndëshkim”, shprehet 129-vjeçarja, e cila ka nisur të ketë shumë probleme me shikimin.Gjatë jetës së saj, Koku ka humbur shumë fëmijë, përfshirë një..

Lexone

Integrimi, ministri gjerman i shtetit për Evropën i ndez “dritën jeshile” Shqipërisë: Është atrium i shtëpisë evropiane, ka ndërmarrë reformë të thellë e të pashembullt në drejtësi

Nga Michael Roth, Ministër Shteti për Evropën pranë Ministrisë së Jashtme FederaleKomisioni i Bashkimit Evropian rekomandoi më 17 prill çeljen e bisedimeve të anëtarësimit me Shqipërinë dhe Ish-Republikën Jugosllave të Maqedonisë.Tani është e rëndësishme të merren vendime të mençura duke mbajtur në konsideratë faktorë gjeopolotikë dhe strategjikë sikurse edhe interesat tona ekonomike dhe ato të sigurisë. Por për se bëhet fjalë? Çfarë është në lojë?Me këtë rajon nuk na lidh vetëm afërsia gjeografike, por edhe marrëdhënie të larmishme historike, kulturore dhe ekonomike. Ne jemi të interesuar në mënyrë esenciale që Ballkanin Perëndimor ta ankorojmë fort në Evropë e ta bëjmë rezistent – si kundër faktorëve destabilizues brenda vendit ashtu edhe ndaj ndikimeve të dëmshme së jashtmi.Ballkani ka qenë gjithnjë në fokusin e sferave të ndryshme të interesave. Bashkimi Evropian duhet të bëhet më i dukshëm në rajon si dhe të shfrytëzojë më fort ndikimin dhe mundësitë e tij të formësimit. ..

Lexone

Brazili, Uillian: Njerëzit presin trofeun, kemi shumë presion

Uillian pranon se Brazili ka shumë presion dhe kjo gjë mund të ndikojë në performancat e skuadrës.Në konferencën për shtyp përpara mediave, mesfushori i Çelsit thotë se skuadra po stërvitet mirë dhe të gjithë kanë besim se mund të bëjnë mirë.“Është e vërtetë që Brazilin e shohin të gjithë si favoritë dhe presin që ne të ngremë trofeun.Edhe ne lojtarët duam, por nuk është e lehtë. Sigurisht që do të bëjmë gjithçka.Tite? Është i qetë dhe ne duam të bëjmë gjithçka që na kërkon në stërvitje.Kërkon ta shmangë presionin, por është e pamundur sepse e dimë që të tjerët presin shumë nga ne”, ka thënë Uillian në konferencën për shtyp.

Lexone

Arian Çani bën paralelizmin mes ish kryeministrit Berisha dhe kryeministrit Rama: Shikoni çfarë thotë

Në emisionin ‘Studio e Hapur’ u diskutua rreth fenomenit të largimit masive të shqiptarëve nga Shqipëria, gazetari Arian Çani deklaroi se sipas tij Rama në 5 vite nuk arriti dot ti bëjë njerëzit të ëndërrojnë dhe të thonë se këtu ka një shpresë.Gjithashtu Çani bëri një paralelizëm mes kryeministrit aktual dhe ish-kryeministrit Berisha, ku tha se Rama transmeton gjëndjen e tij plot frikë, ankth edhe në publik.Ndërkohë sipas Çanit, e kundërta ndodh me ish-kryeministrin Berisha për të cilin tha se Berisha i bënte njerëzit të ëndërronin, u jepte shpresë.Çani: “Rama në këto 5 vite nuk arriti dot ti bëjë njerëzit të ëndërrojnë, të thonë se këtu ka një shpresë. Ai transmeton një gjendje të tij kur del publikisht. Në kohën e doktorit, ai i bënte njerëzit të ëndërronin, kur dilte në ekran ishte i qeshur, shumë gjëra që tha nuk arriti dot ti bënte, por para njerëzve qeshte, u jepte shpresë. Ndërkohë Rama nuk po e bën këtë gjë”.The post Arian Çani bën paralelizmin mes ish kryeministrit Be..

Lexone