Home / Tag Archives: njerezit (page 3)

Tag Archives: njerezit

VIDEO/ Deputeti arvanitas flet nga parlamenti grek: Më shumë se gjysma e deputetëve në sallë, janë me prejardhje shqiptare

Deputeti arvanitas i “Syriza”-s, Emanouil Glezos, i ka rrëfyer nga podiumi i Parlamentit Grek se “më shumë se gjysma në sallën e Parlamentit, janë me prejardhje shqiptare…”.“Fëmijën tuaj mund ta ndiqni nga shtëpia, nga shtëpia e babait mund të ikësh, gruan ta lësh, por njerëzit fqinjë nuk mund t’i ndjekësh”, thotë ai ndër të tjera.Ndiqeni të plotë këtë material video te dhene nga Konica.al!

Lexone

Ardit Gjebrea feston sot ditëlindjen, ja sa vjeç mbush moderatori

Ardit Gjebrea është një prej moderatorëve më të dashur të publikut shqiptar, i cili për vite me rradhë i mban të mbërthyer shikuesit përpara ekranit me emisionet e tij.Sot është një ditë mjaft e veçantë për të, pasi ai feston ditën e lindjes. Në disa foto e video të publikuara në Instastory, Arditi ka treguar se e ka festuar ditëlindjen me njerëzit e afërt dhe stafin e tij.Nëse edhe ju jeni kuriozë të dini sa vjeç ka mbushur moderatori, dini se ai ka lindur më 7 qershor të vitit 1963 dhe sot ka mbushur 55 vjeç.Ndërkohë, djali i tij, Joni, i ka bërë një urim mjaft të bukur babait të tij. Në një foto të vjetër që ai ka postuar në Instagram, ku shfaqet me babain e tij përpara disa vitesh, Joni ka uruar ‘vëllain e tij të madh’.“Gëzuar ditëlindjen vëllai i madh”, ka shkruar ai përbri fotos.Happy Birthday Big Brother @arditgjebreaA post shared by @ jon.gjebrea on Jun 6, 2018 at 3:23pm PDTThe post Ardit Gjebrea feston sot ditëlindjen, ja sa vjeç mbush moderatori appeared first..

Lexone

VIDEO: Qytetarët bllokonin korsitë, çiklisti gjen një zgjidhje… i vendos bori makine biçikletës

Ndërsa trafiku është shpesh një dhimbje koke për shoferët në Londër,ai mund të jenë edhe më shumë një luftë për çiklistët.Dhe një çiklistët i cili ishte mërzitur me njerëzit që ecnin në korsitë e biçikletave në qendër të qytetit bëri një veprim shumë të veçantë.Ai vendosi që një zile të thjeshtë në biçikletë por kjo nuk ishte e mjaftueshme për të tërhequr vëmendjen e këmbësorëve që t’i hapnin rrugën.Por në vend të kësaj, ai mori një bori makine, dhe jo vetëm që qytetarët e dëgjonin, por trembeshin prej saj nga zhurma e madhe që ajo bënte. (TemA)

Lexone

Këshilla një gazetari portalesh (nga mender unë, në vend të Konicës)

Nga Iva Tiço“I dashur mik – në e bëfsh gazetën me eta të mëdha; shqiptarët do të thonë që s’fshihet dot lehtë; në e bëfsh me të vogëla, do të thonë se s’është gazetë, por libër.Në e shtypsh me letra të holla, do të thonë se s’këndohen edhe prishin sytë; në e shtypësh me letra të trasha do të thonë se je “hamall” e kërkon të mbushësh vend.Në shkrofsh toskërisht, do të thonë se s’është gazetë për gjithë shqiptarët; në shkrofsh gegnisht prap ashtu, në shkrofsh në gjuhë të përzier me të dyja, gjysëm gegnisht, gjysëm toskërisht, do të thonë se është “çervish”.Në mos shkrofsh për politikë, do të thonë se s’është koha të punojmë për letratyrë, kur vendi ndodhet në rrezik; në shkrofsh për politikë do të thonë se prishë punë duke egërsuar qeverinë.Në folsh butë për Turqinë, je i paguar prej Stambollit; në shkrofsh rreptë kundër Turqisë, kërkon të të jap Sulltani të holla që t’a pushosh gazetën.Në mos gjefsh të holla që ta mbash gazetën, do të thonë se s’je i zoti, me qenë aq nj..

Lexone

ANALIZA: Macron ka ndryshuar ADN-në politike të Francës

“Një vit pas zgjedhjes së tij, është e qartë se Emmanuel Macron nuk është vetëm një president – ai është një njeri liberal i matur”.Nga James TraubFrancezët nuk janë një popull entuziast. “Surtout, pas trop de zèle”, këshilloi diplomati i njohur Talleyrand – mbi të gjitha, moderoni zellin tuaj. Pak më shumë se një vit pasi francezët zgjodhën Emmanuel Macron si president në një vend të rrallë të ndritshëm për demokracinë perëndimore, ata kanë gjetur arsye të panumërta për të menduar keq për të: Ai nuk kujdeset për qytetarin e zakonshëm, politikat e tij favorizojnë të pasurin, ai nënçmon normat e konsultimit demokratik.Megjithatë ju nuk mund të kaloni kohë me ligjvënësit fillestar të partisë La République En Marche! të Macron-it, siç kam kaluar unë, pa kapur sëmundjen ngjitëse të shpresës. Këta përkrahës kryesisht të rinj dhe teknokratë të një presidenti të ri, teknik, janë rritur në moshë, por kanë ruajtur optimizmin e tyre të zjarrtë për të ardhmen e liberalizuar, që Macron premt..

Lexone

Gazetarja me shami i kthehet Muç Nanos: Z.Nano të tregoj cilat janë vajzat me b*thë

Mustafa Nano bëri disa deklarata mbi femrat myslimane, ku thoshte se ato duhet të kenë b*thë për të mbajtur hijabin.Fill pas kësaj, ka reaguar gazetarja myslimani Nada Dosti, e cila ka bërë një shkrim të gjatë ku i kthen përgjigje Nanos. Në këtë letër të hapur, ajo tregon se pati b*thë që të sfidojë patriarkalizmin dhe seksizmin e një shoqërie, e cila edhe guximin e një femre e mat me organet e mashkullit.Letra e plotë nga Nada Dosti:Kjo vajza që shihni në foto jam unë. Jam në të 30-at dhe jam gazetare, po ashtu si Masih Alinejad, vetëm se me ca vite mbi supe më pak. Nuk kam shkruar ende një libër, por së shpejti po mendoj ta bëj (le ta shohim). Librin do e kisha titulluar “Mjaft u treguat femrave se çfarë të veshin: frymëzuar nga nisma “Stop Telling ëomen ëhat To ëear”.Ndryshe nga Alinejad, unë nuk kam lindur në një vend ku mbulesa është e detyrueshme, madje e kundërta është e vërtetë. Kam lindur dhe jam rritur në Shqipëri, në një shoqëri paragjykuese ku sundon mentaliteti sht..

Lexone

Veliaj: Deri në 2030-n, 50 për qind e transportit në Tiranë me biçikleta

Ndërtimi i rrjetit të korsive të dedikuara dhe ardhja në Tiranë e 4 mijë biçikletave inteligjente Mobike që do të përdoren nëpërmjet smartphoneve, do të nxisë përdorimin masiv të biçikletës, e që do të sjellë ndryshim rrënjësor të mënyrës sesi do të lëvizin qytetarët në Tiranë.I ftuar në konferencën me temë: “Bashkitë/Qytetet Urbane Inteligjente dhe Industritë e Energjisë Efiçente 2018”, Kryetari i Bashkisë së Tiranës Erion Veliaj deklaroi se deri në vitin 2030, rreth 50 për qind e transportit në Tiranë do të ndodhë me biçikletë.“Kopenhageni ka qenë në avangardë të këtij zhvillimi. Në fakt, ambicia jonë është që deri në vitin 2030 ne të kapim Kopenhagenin, pra 50 për qind e udhëtimeve në Tiranë të ndodhin me biçikletë. Sot jemi në nivelin 6 për qind, por para një viti ishim vetëm 3 për qind. Do të thotë që pavarësisht se shifrat janë modeste, nëse vazhdojmë me këtë progresion të dyfishimit të lëvizjeve me biçikletë në qytet, falë edhe futjes së risive teknologjik, unë besoj që shu..

Lexone

15 raste kur njerëzit kanë lënë nam me veshjet e tyre skandaloze (Foto)

Jo çdo gjë që del në modë duhet të jetë patjetër e bukur dhe me stil. Mëposhtë po ju rendisim disa raste kur veshjet që kanë dalë në modë, kanë dështuar komplet.Veshjet denim që përbëhen nga pjesë xhinseshThe ultimate denim remix, #VETEMENTSxLEVIS has dropped. Get it before it's gone!A post shared by Selfridges (@theofficialselfridges) on Mar 27, 2017 at 11:00am PDTStreçe të përbëra nga qimeXhaketat që duken sikur kanë baltë sipër tyreThonjtë me qimeThoughts? We know what we think! @sb.london #furnails #sheadbeauty #sheadnails #eastlondon #nailsA post shared by Shea'D Beauty East London (@sheadbeauty) on Feb 25, 2016 at 3:06am PSTGeta të qëndisura me stoli•Wild Cherries• #handmade #fishnettights #madeinnyc #wildcherries •SHOP ON ETSY• (link in bio)A post shared by Lirika Matoshi (@lirika.matoshi) on Jan 31, 2017 at 7:36am PSTReçipetat-peshqirGetting ready doesn't have to mean getting sweaty! Try your glam routine in a #tatatowel tonight! Get..

Lexone

REPLIKA/ Mustafa Nano, po të tregoj se cilat janë vajzat me b***!

Nga Nada DostiKjo vajza që shihni në foto jam unë. Jam në të 30-at dhe jam gazetare, po ashtu si Masih Alinejad, vetëm se me ca vite mbi supe më pak. Nuk kam shkruar ende një libër, por së shpejti po mendoj ta bëj (le ta shohim). Librin do e kisha titulluar “Mjaft u treguat femrave se çfarë të veshin: frymëzuar nga nisma “Stop Telling women what To wear”.Ndryshe nga Alinejad, unë nuk kam lindur në një vend ku mbulesa është e detyrueshme, madje e kundërta është e vërtetë. Kam lindur dhe jam rritur në Shqipëri, në një shoqëri paragjykuese ku sundon mentaliteti shtypës e partiarkal, i ku njerëzit të imponojnë njëtrajtshmërinë dhe të paragjykojnë nëse guxon të jesh ndryshe; të vishesh ndryshe.Pikërisht në këtë shoqëri të mbyllur e paragjykuese, ku ka plot seksizëm e ku femra shikohet si objekt dhe jo si individ me intelekt, unë pata b*** t’i them JO presionit shoqëror e të vë mbulesën islame. Pata b*** të sfidoj patriarkalizmin dhe seksizmin e një shoqërie, e cila edhe guximin e një ..

Lexone

Të shpëtojmë bamirësinë nga publiciteti

Nga Gjergj MetaShkas për këtë shkrim u bë emisioni “Opinion” i para dy ditëve, i udhëhequr nga gazetari Blendi Fevziu, ku ishte i ftuar edhe kryeministri Rama, si një panelist i thjeshtë. Isha i ftuar edhe unë në atë emision dhe nuk shkova, pavarësisht kënaqësisë që kam ndjerë sa herë kam shkuar në atë studio. Duke e ndjekur emisionin, m’u përforcua ideja se kisha bërë zgjedhjen më të mirë për të mos shkuar. Kjo për dy arsye, që më tejkalojnë mua, pasi paneli ishte i denjë për një kauzë fisnike, sikurse është kujdesi ndaj të varfërve. Arsyeja e parë ka të bëjë me raportin e shtrembëruar që po ravijëzohet këto kohët e fundit ndërmjet bamirësisë, si kujdes ndaj nevojtarëve, dhe publicitetit. E dyta ka të bëjë me praninë e kryeminstrit në një format të tillë. Po shpjegohem.Po e nis duke pohuar diçka që mund të tingëllojë disi e ashpër. Ka dy mënyra për t’i fyer të varfërit. Njëra është kur tregohesh indiferent ndaj tyre, e indiferenca vret shumë, dhe e dyta kur u tregon të gjithëve se..

Lexone