Home / Tag Archives: njerezit (page 20)

Tag Archives: njerezit

Sali Berisha ka lajthitur, grushtin e shtetit e quan fitore: Nëse Basha s’do tërhiqte protestuesit, do vendsnim flamurin e fitores si më 14 shtator 1998

Sali Berisha, tashmë na e krijon bindjen se përveç moshës, vertet e ka ate dellin e provokimit te rende deri ne lajthitje te qytetareve shqiptare.Ne nje postim te hedhur ne facebook, ai thote se se 14 shtatori ishte nje revolte pa dhune dhe e ngjashme me ate te 26 majit te ketij viti.Statusi i Berishës:“Revolta qe lemeriti narkoqeverine dhe damkosi ate ne mbare boten! Te dashur miq, revolta masive e djeshme, per efektet e saj ishte njera nga me te fuqishmet ne historine e protestave kunder narkoshtetit, dhe kjo perben nje kontribut te çmuar, fitore te vertet ne luften per çmontimin e narkoqeverise per te gjithe ata qe nga Tirana dhe mbare vendi mbushen dje bulevardin deshmoret e kombit si dhe per te gjithe te tjeret qe ishin shpirterisht me ta. Mendoj se tre jane arritjet me madhore te saj.E para, kjo revolte, vetem me frymen e fuqishme para saj i futi friken deri ne palce dhe detyroi Edvinin te zhbeje axhenden e tij ne Tirane, madje edhe me te huaj, dhe t’ia mbathe naten e te ..

Lexone

Ja dhe “Babalja” mbaroi, po tani ?

Nga Artur AjaziKa marrë fund çdo hamendësi që shqiptarët kishin mbi precedentin “Babale 1,2,3” në mos qoftë e thënë të ketë edhe “Babale 4”.Eshtë sfumuar madje çdo paragjykim dhe çdo pretendim i ngritur mbi “origjinalitetin e videopërgjimit”, dhe kjo pasi shqiptarët (duke mos përjashtuar demokratët) e panë dhe shijuan live të shtunën “protestën popullore të rrëzimit të qeverisë Rama”.Më tepër se një protestë, ajo ishte një tallje me ata qindra militantë të PD që e besojnë akoma Lulzim Bashën, ishte një spektakël humuri tek shihje se si kryetarin e ruanin dhjetra roje edhe kur ai ja mbathi pas “fjalimit programatik” drejt selisë blu.Diçka tjetër e asaj që Lulzimi e quante “protestë popullore”, ishte edhe fakti se ajo përfundoi fët-fët, 2 orë para afatit zyrtar që kishte përcaktuar Policia e Shtetit.A thua nuk kishte se çfarë të thonin asnjë prej drejtuesve të PD për ata që kishin ardhur me autobuzë nga rrethet ? A thua nuk kishin çfarë të thonin aleatët e Lulzimit ?Jo, ata n..

Lexone

Llogaridhënia në Labinot, Balla apel qyetarëve: Denonconi çdo zyrtar që nuk ju ofron shërbimin publik si duhet

Në vijim të turit të llogaridhënies publike të Qeverisë, Kryetari i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla i shoqëruar nga Ministri i Financave dhe Ekonomisë, Arben Ahmetaj dhe disa zëvendësministra dhe drejtues qendrorë institucionesh iu përgjigjën shqetësimeve dhe ankesave të banorëve të Labinotit në Elbasan.Në fjalën e tij para banorëve, Balla i bëri thirrje qytetarëve që të denoncojnë çdo zyrtarë që ju nxijn jetën në zyrat e shtetit.“Dua tju nxis të gjithve që mos të hezitoni në asnjë rast, nëse një zyrtar në një zyrë të caktuar të shtetit ju nxin jetën, mos kini asnjë merak, vetëm denoncojini.Vetëm për shkak të denoncimeve të qytetarëve të zakonshëm të këtj vendi janë mbi 150 zyrtarë, të cilët jo vetëm janë larguar, por sot ndiqen penalisht. Ne portalin “www.shqipëriaqëduam.al” nuk e kemi për fasadë, ne besojmë tek kjo”, tha Balla.Duke folur për zgjedhjet e ardhshme locale, Ballës u shpreh se PS do të jetë në aleancë më njerëzit e zakonshëm të këtij vendi..

Lexone

“Shqiptarët në udhëtimin e jetës, vizitë në vendet e shenjta të Mekës dhe Medinës”

Nga Armir MehajTë udhëtosh për vizitën në vendet e shenjta të Mekes dhe Medinës, për besimtarët myslimanë është një ndjesi e veçantë, është një dritë shpresë, një burim frymëzimi dhe rruga e duhur për të zbutur zemra, për të lënë mënjanë mëritë, smirën dhe çdo gjë të keqe të kësaj bote, ndaj me të drejtë konsiderohet si udhëtimi i jetës.Sapo arrimë në Medinë ne takojmë një prej shqiptarëve, i cili jeton atje, Idrizin. Ai së bashku me student shqiptar në Arabin Saudite ndihmojnë vizitoret e vendeve të shenjta dhe na tregon për intenerarin që ndjekin besimtarët që kryejnë vizitën në Medine e Meke, vizite që në gjuhen fetare njihet si Umrah.Medina njihet si qyteti ku jetoi profeti i myslimanëve pasi u dëbua nga vendlindja e tij Meka. Në xhaminë ku ai kryente shërbesat fetare vërshojnë çdo ditë miliona njerëz nga e gjithë bota. Për myslimanët, ky është një emocion i veçante, e shume prej tyre e kanë ëndërr ta vizitojnë Xhamin e profetit, ku ndodhet dhe varri i tij.Por pjesë e vizit..

Lexone

Basha falenderon protestuesit: Xhafaj të largohet, qeveria jo peng i kriminelëve

Kreu demokrat Lulzim Basha, nëpërmjet një postimi në Facebook ka falenderuar të gjithë qytetarët që morën pjesë dje në protestën e organizuar. Sipas Bashës, sa kohë Xhafaji është ministër, nuk do të ketë hetim dhe drejtësi të vërtetë për të dhe për të vëllain dhe nuk do të ketë luftë të vërtetë kundër krimit dhe drogës.“Mirënjohje dhe respekt të thellë për qytetarët e Tiranës dhe mbarë Shqipërisë që dëshmuan dje, se në Shqipëri ka një popull europian dhe një qeveri antieuropiane, e cila nuk ndahet dot nga krimi dhe nga dhuna.Protesta i tregoi mbarë botës të vërtetën e krimit dhe të drogës, të vërtetën e vëllezërve Xhafaj, të vërtetën e një kryeministri i cili është lidhur aq ngushtë me krimin, sa nuk gjen dot një njeri pa lidhje me drogën që të drejtojë Ministrinë që duhet të luftojë drogën.Qëndrimi ynë është i pandryshuar dhe i pakompromis: Fatmir Xhafaj duhet të largohet dhe do të largohet. Për sa kohë ai është ministër, nuk do të ketë hetim dhe drejtësi të vërtetë për të dhe p..

Lexone

Mesazhet e protestës, analistët: Pjesëmarrja nuk përmbushi synimet

Një ditë pas protestës së demokratëve mbetet pyetja çfarë shije la ajo në jetën politike? Cilat janë mesazhet e liderit Basha dhe çfarë tregojnë ato?Tre gazetarë dhe analistë, Enton Abilekaj, Mentor Nazarko dhe Carlo Bollino, tregojnë për Top Channel si e lexuan protestën e thirrur nga opozita për largimin e ministrit të Brendshëm.Enton Abilekaj: Binte pak në sy se prej më shumë se dy javësh, Partia Demokratike bënte një denoncim shumë të fortë ndaj ministrit Xhafaj, ndërsa në fjalimin e djeshëm të Bashës, nuk reflektohej sa duhet ky denoncim, por më tepër problematikat sociale të vendit.Mentor Nazarko: Fjalimi i Lulzim Bashës ishte një fjalim i bukur, i drejtuar Perëndimit, për t’i treguar që vlerat më të rëndësishme të tyre, tashmë i përfaqëson opozita. Gjithsesi, nuk është se kishte shumë lidhje me atë që ishte thelbi i protestës, kërkesa për largimin e Fatmir Xhafajt.Carlo Bollino: Thelbi për mua nuk ka ndryshuar. Mesazhi nuk ishte shumë ndryshe nga premisat, ndaj edhe rezu..

Lexone

Një ditë pas protestës, Basha: Qëndrimi ynë është i pandryshuar, Fatmir Xhafaj duhet të largohet dhe do largohet

Kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha ka falënderuar qytetarët e Tiranës dhe mbarë Shqipërisë që morën pjesë në protestën e djeshme.Përmes një mesazhi në faqen e tij të facebook-ut Basha thotë se “protesta i tregoi mbarë botës të vërtetën e krimit dhe të drogës, të vërtetën e vëllezërve Xhafaj, të vërtetën e një kryeministri i cili është lidhur aq ngushtë me krimin, sa nuk gjen dot një njeri pa lidhje me drogën që të drejtojë Ministrinë që duhet të luftojë drogën”.Më tej kryedemoktari thotë se qëndrimi ynë është i pandryshuar dhe i pakompromis: Fatmir Xhafaj duhet të largohet dhe do të largohet.Postimi i plotë i BashësMirënjohje dhe respekt të thellë për qytetarët e Tiranës dhe mbarë Shqipërisë që dëshmuan dje, se në Shqipëri ka një popull europian dhe një qeveri antieuropiane, e cila nuk ndahet dot nga krimi dhe nga dhuna.Protesta i tregoi mbarë botës të vërtetën e krimit dhe të drogës, të vërtetën e vëllezërve Xhafaj, të vërtetën e një kryeministri i cili është lidhur aq ..

Lexone

Basha falenderon protestuesit: Xhafaj duhet të largohet

Kreu demokrat Lulzim Basha, nëpërmjet një postimi në Facebook ka falenderuar të gjithë qytetarët që morën pjesë dje në protestën e organizuar. Sipas Bashës, sa kohë Xhafaji është ministër, nuk do të ketë hetim dhe drejtësi të vërtetë për të dhe për të vëllain dhe nuk do të ketë luftë të vërtetë kundër krimit dhe drogës.“Mirënjohje dhe respekt të thellë për qytetarët e Tiranës dhe mbarë Shqipërisë që dëshmuan dje, se në Shqipëri ka një popull europian dhe një qeveri antieuropiane, e cila nuk ndahet dot nga krimi dhe nga dhuna.Protesta i tregoi mbarë botës të vërtetën e krimit dhe të drogës, të vërtetën e vëllezërve Xhafaj, të vërtetën e një kryeministri i cili është lidhur aq ngushtë me krimin, sa nuk gjen dot një njeri pa lidhje me drogën që të drejtojë Ministrinë që duhet të luftojë drogën.Qëndrimi ynë është i pandryshuar dhe i pakompromis: Fatmir Xhafaj duhet të largohet dhe do të largohet. Për sa kohë ai është ministër, nuk do të ketë hetim dhe drejtësi të vërtetë për të dhe p..

Lexone

“Fatziu i ditës, Fatmiri i natës dhe… Picirika”

Nga Andrea DanglliEnde pa u pastruar mirë sheshi nga përplasja e protestuesve me policinë, ende pa ikur plotësisht tymi i flakadanëve të hedhur, ende pa u shuar flaka e revoltës së brendshme, ende pa u analizuar ngjarja me hollësi, ende pa mbërritur në shtëpi tubuesit fukarenj të ardhur nga rrethet, ende pa u dëgjuar bilanci i zhvillimeve, ende pa u shëruar plagët e 11 policëve dhe 1 protestuesi në spital, ende pa u tharë ato pika gjaku nëpër rrjetat e Ministrisë së Brendshme, ende pa ju tretur mirë bërxolla e drekës në Rogner, Fatmir Mediu e rifilloi jetën sikur asgjë të mos kishte ndodhur.“Trimi i republikanëve” dhe “frika e demokratëve”, ja nisi shtruar valles greke duke shfrenuar komplet trupin e n’trashur ca nga ushqimi i bollshëm dhe ca nga zullumet që i kanë bllokuar vit pas viti arteriet.Hoqi kollaren firmato, harroi rrëfimet e hallexhinjve që kishte dëgjuar gjatë mesditës, nxorri nga mendja fjalimin e fortë të kryeopozitarit, fiku celularin e shtrenjtë dhe mu nën hundën ..

Lexone

REPLIKAT: Të ka hyrë frika… o servil i krimit, do i hapen sytë dhe këtij populli… Rama: Haha po hiqe të paktën “Republikën e Re” nga profili

Kryeministri Edi Rama ka replikuar me ndjekësit e tij në Facebook, pas përfundimit te protestes se opozites.Replikat mes tij dhe komentuesve ndoshën tek statusi ku Rama ishte lidhje live në Berat, Peshtan në kantinën e familjes Nurellari, me sipërmarrësit e parë të agroturizimit si dhe në satusin ku ai falënderonte demokratën që refuzuan t’i bashkoheshin Lulzim Bashës në protestë.REPLIKATKomentuesi: Sa mire i shtrojnë drekat lëta sipërmarrës …..ti shtrojnë jo për ju qe po majmeni po për popullin qe nuk ka bukëTurp qe bridhni nëpër Shqipëri dhe bëni teklamë drekat dhe darkat ëe haniEdi Rama: Diana, ne fakt eshte njeçike si turp per ty qe e ke mendjen tek pjatat me ullinj e me qepe dhe djathe, jo tek pse jemi mbledhur e çfare po themi ketu! Per popullin qe “nuk ka buke” mos u shqeteso, se ti dhe shume ketu as nuk e kane idene e Shqiperise, po mesoje nga une qe nuk kam lene vend pa pare ne Shqiperi, qe populli nuk ka problem buke, po ka nevoje per me shume sherbime e mundesi qe ..

Lexone