Home / Tag Archives: njerezit

Tag Archives: njerezit

Kisha në Mal të Zi shënon 100-vjetorin e vrasjes së Romanovëve

Kisha Ortodokse Serbe në Mal të Zi ka përkujtuar njëqind vjetorin e vrasjes së familjes perandorake ruse në Ekaterinburg me disa evente të mbajtura nën sloganin “Familja Romanov – 100 vjet shenjtëri”. Duke përfunduar të mërkurën, kisha mbajti katër ditë mesha për familjen Romanov në të gjithë vendin, organizoi tryeza të rrumbullakëta, ekspozita dhe promovime librash ndërsa prit Kishën Ruse dhe zyrtarë shteti. Në manastirin e Dajbabes, afër kryeqytetit Podgoricë, Kisha Serbe gjithashtu ngriti një monument për familjen mbretërore ruse të vrarë nga bolshevikët një vit pas revolucionit që i dha fund 300 viteve të sundimit Romanov. Cari i fundit e Rusisë dhe familja e tij u qëlluan natën e 16 korrikut 1918. Përveç Nikollës II, ata vranë perandoreshën Aleksandra dhe të gjithë fëmijët e tyre, Aleksei, Olga, Tatiana, Maria dhe Anastasia. Kisha Ruse e kanonizoi familjen perandorake në vitin 2000 dhe eshtrat e tyre tani mbahen në Katedralen e Pjetrit dhe Palit në Shën Petersburg. Kisha Serbe..

Lexone

Mbyllet tenderi i protestuesve

Nga Artur Ajazi Mungesa e funksionimit të degëve në rrethe, e ka detyruar Partinë Demokratike të Lulzim Bashës, të hapë “tender” për të gjetur me çdo mënyrë njerëzit e protestës së “madhe”. Pavarsisht se Lulzimi i ka mbledhur me urgjencë 1 javë përpara ata që ai i quan “kryetarët e degëve në rrethe” (por që në fakt ata janë thjesht numra atje) duket se situata nuk e kanaq as Ervinin dhe as Enkeledin. Ata i kanë transmetuar shpesh në celularë kryetarëve të degëve (edhe pas takimit zyrtar në selinë e partisë) porositë dhe merakun e shefit të madh, duke u kujtuar atyre “ kujdes mbushni autobuzët, na duhen njerëz”. Por në fakt paralajmërimi i protestës së Partisë Demokratike të Lulzim Bashës, duket më tepër si një testim që kryetari kërkonte, dhe po kërkon ti bëjë gatishmërisë së “bazës” së partisë, duke synuar tek gjetja e personave “të duhur” dhe jo tek ish-zyrtarë dhe ish-drejtues të qeverisjes 8 vjeçare. Fjalë të dala nga selia blu, thonë se “kryetari ka shpallur tender të hapur, dhe..

Lexone

Aksioni Lul-Monikë: Sa shqiptarë e duan largimin e Fatmir Xhafajt?

Nga Eduard Zaloshnja Partitë opozitare u kanë bërë thirrje shqiptarëve të dalin të shtunën në bulevardin “Dëshmorët e Kombit”, për të kërkuar largimin e Fatmir Xhafajt nga detyra e ministrit të Brendshëm. Po sa shqiptarë e duan largimin e Xhafajt? Nuk është bërë ndonjë sondazh, ku atyre t’u jetë bërë drejtpërdrejt kjo pyetje, por unë zhvillova një sondazh ditët e fundit (në serinë e sondazheve që bëj për një revistë që botohet këtu në anglisht), në të cilin i pyeta të anketuarit mbi opinionin që kishin për punën e ministrit Xhafaj. Përgjigjet e kësaj pyetjeje mund të na shërbejnë për të kuptuar sesa shqiptarë në moshë madhore e duan largimin e tij. Rreth 1/3 e të anketuarve kishin opinion negativ për punën e ministrit Xhafaj, ndërsa 2/3-tat kishin opinion pozitiv, ose neutral (49% pozitiv dhe 19% neutral). Kampioni i sondazhit (1188 të anketuar mbi 18 vjeç) ishte në rang kombëtar dhe i përfaqësonte mirë 2.1 milionë banorët në moshë madhore të Shqipërisë. Duke ekstrapoluar nga rezul..

Lexone

Vjedhja në Prokurori, PD: Shteti i Ramës i kapur nga krimi

Deputeti i Partisë Demokratike, Enkelejd Alibeaj, ka akuzuar segmente të qeverisë për vjedhjen e dokumenteve dhe dosjeve hetimore në Prokurorinë e Durrësit një natë më parë. Alibeaj tha se kjo qeveri dhe mazhorancë nuk mund të ketë mbështetjen e qytetarëve në një kohë që krimi ka kapluar vendin. Deklarata e deputetit të Partisë Demokratike, Enkelejd Alibeaj Krimi që ka kapur shtetin e Edi Ramës ka bërë një tjetër goditje kriminale sot. Ia ka arritur të bastisë mu në zemër edhe vetë organin i cili supozohet ta luftojë atë pa mëshirë. Në prokurorinë e Durrësit është grabitur serveri i të dhënave të cështjeve penale. Pikërisht në Prokurorinë e Durrësit ku po pas denoncimeve të opozitës janë mbledhur të dhëna hetimorte për disa nga cështjet më të rënda të krimit dhe të korrupsionit të qeveritarëve Para 2 javësh kësaj Prokurorie ju grabiten dokumenta të rëndësishme te hetimeve penale. Kryeprokuroja e Durrësit Donika Prela jo vetëm që nuk mbajti përgjegjësi por u gradua nga shoqja e saj..

Lexone

E rrallë/ 28 vjeçari shqiptar që duket si 13 vjeç: “Sëmundja nuk më la që të rritem”

Nëse do ta shikoni Xhanin Fekën, nuk do e shkoni nëpër mend se ai është më i madh se 13 vjeç. Koha për të ka ndaluar dhe pavarësisht viteve, Xhanini, i cili tashmë është 28 vjeç, duket si një adoleshent. Sëmundja e talasemisë dhe mungesa e gjakut e kanë frenuar fizikun e Xhaninit që të rritet. “Në moshën 3- vjeçare prindërit e mi kuptuan që kisha sëmundjen e talasemisë. Kam 25 vite që vuaj nga kjo sëmundje, gjithë problemi jonë është mungesa e gjakut, gjë e cila ka ndikuar negativisht tek ne. Prandaj duhet një apel për të gjithë njerëzit në Shqipëri që të dhurojnë sa më shumë gjak”, u shpreh ai. Sipas Xhaninit, pasoja kryesore serioze e kësaj sëmundje është mosformimi i trupit të tij. “Unë vërtet jam 28 vjeç, por fiziku im nuk e tregon moshën. Jam si 13- 14 vjeç, gjë e cila nuk më ka penguar të jem optimist për jetën.” Ai ka përfunduar ciklin e studimeve të larta për agro-biznes dhe prej 6 vitesh, punon si operator kompjuterik, pasi kempi i invaliditetit nuk i mjafton për të mbulu..

Lexone

Kanceri i veshkës, dalloni shenjat e para dhe faktorët e riskut

Veshkat janë ndër organet më të rëndësishme në trupin e njeriut. Ato janë themeli i shëndetit metabolik, pasi rregullojnë tensionin e gjakut, forcojnë kockat, rregullojnë elektrolitet në trup dhe filtrojnë toksinat dhe lëngjet e panevojshme. Funksioni kryesor i veshkave është të filtrojnë mbetjet nga gjaku dhe t’i nxjerrin ato nëpërmjet urinimit. Veshkat ndihmojnë gjithashtu në kontrollin e tensionit të gjakut dhe sigurohen nëse keni mjaftueshëm qeliza të kuqe të gjakut. Kanceri i veshkës, quajtur ndryshe karcinoma renale, shfaqet kur qelizat tek njëra apo të dyja veshkat fillojnë të rriten në mënyrë jonormale dhe formojnë një masë tumorale që vendoset sipër qelizave të shëndetshme. Ky lloj kanceri është 1 nga 10 më të përhapurit si tek burrat ashtu edhe gratë. Karcinoma renale Ka disa lloje të kancerit të veshkës, megjithatë 9 në 10 njerëz vuajnë nga karcinoma renale. Zakonisht është një tumor brenda veshkës, megjithatë mund të shfaqen edhe më shumë, si edhe tek të dyja veshkat. C..

Lexone

Veliaj opozitës: Mjaft e sabotuat integrimin, kemi humbur shumë kohë

Njësia Administrative 8 në kryeqytet ishte ndalesa e radhës e kryetarit të Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, në vijim të turit të bashkëbisedimit me qytetarët. Së bashku me ministrin për Evropën dhe Punët e Jashtme, Ditmir Bushati, zv. ministrin e Drejtësisë, Toni Gogu, kryetaren e Partisë Socialiste për Tiranën, Blerina Gjylameti dhe deputetin e PS, Ervin Bushati, kryebashkiaku Veliaj ndau me banorët projektet e investimit për Njësinë 8. I sapokthyer nga turi i tij dy ditor në Hollandë, ai u ndal pak edhe te procesi i integrimit të Shqipërisë në familjen e madhe evropiane. Veliaj tha se sot në Shqipëri ka dy forca politike: një forcë që po mundohet të zhvillojë Shqipërinë, duke çuar Rilindjen Urbane edhe në zonat më të largëta të vendit, dhe një forcë tjetër që përpiqet të pengojë qëllimisht hapjen e negociatave me BE-në. “Sot ka një grup i cili po mundohet të rregullojë Shqipërinë, që është i fokusuar në reforma, që po mundohet që Rilindjen Urbane ta çojë nga sheshi “Skënderbej” d..

Lexone

Lori Hoxha flet për të atin: Ja kush ishte ‘tmerri’ i tij

Dje mbushen 10 vite nga ndarja nga jeta e themeluesit të Top Medias Dritan Hoxha. Trashëgimtarja e Top Channel Lori Hoxha, ishte e ftuar për të rrëfyer më tepër për jetën e saj në emisionin “Top Show”, ajo u shpreh se është privilegj që është vajza e Dritan Hoxhës. “Për mua është privilegji më i madh në jetë të jem fëmija i tij. Por sigurisht që ka edhe një lloj presioni. Je gjatë gjithë kohës në luftë që të bësh atë që do të donte të bënte ai, por pa e humbur veten tënde”, tha Lori. Më tej, Lori u shpreh se në fillim nuk e konceptonte dot Tanin si gjeniu për të cilin flisnin njerëzit. “10 vite pa babin është një mungesë shumë e madhe. Unë nuk e dija kush ishte Tani, gjeniu për të cilin flisnin njerëzit. Unë kam qenë vetëm 14 vjeç kur ai iku. Unë e dija që punonte, pasi bënim një jetë të mirë, por nuk e dija që ishte njeri kaq i madh. Pasi ai iku, atëherë e kuptuam”. Lori Hoxha tregoi se Dritan Hoxha. “Pak njerëz e dinë, por ishte shumë fanatik. ‘Tmerri’ i tij ishte që unë po rrite..

Lexone

Shqiptari përplaset me stacionin e autobusit, 1 i vdekur e 4 të plagosur (VIDEO)

Një aksident tepër i rëndë ka ndodhur mëngjesin e sotëm në Athinë, ku një makinë “Volkswagen”, e drejtuar nga një shtetas shqiptar ka dalë nga rruga duke shkaktuar një katrahurë të vërtetë në një stacion autobusi. Në aksidentin e ndodhur rreth orës 8:20, mbeti i vdekur një 65-vjeçar dhe janë plagosur 4 të tjerë, pasi makina e shqiptarit mori përpara njerëzit që ishin duke pritur në stacionin e autobusit. 1 of 2 Mes të plagosurve, është vetë drejtuesi i mjetit edhe vajza 9-vjeçare e tij. Sipas mediave greke vogëlushja ka shpëtuar për mrekulli, pasi nuk e kishte lidhur rripin e sigurisë. Vajza e mitur ndodhet jashtë rrezikut për jetën. “Pashë viktimën e bllokuar midis kolonës dhe makinës”, tha një grua dëshmitare e ngjarjes vetëm disa minuta pas aksidentit, shkruan Protothema.gr. Ndërkohë mediat raportojnë se vajza e shqiptarit bërtiste “U përplasëm”, pas aksidentit teksa e transportuan me urgjencë drejt spitalit. Ajo ka rrëfyer se i ati po e çonte në shkollë kur ndodhi aksidenti. ..

Lexone

Basha paralajmëron “revolucionin francez” dhe marrjen me dhunë të pushtetit të shtunën, gazetari: Ka disa ngjashmëri të frikshme me 2011-n

Lulzim Basha ka përmendur në Kuvend Robespierin dhe ka paralajmëruar “revolucion francez” të shtunën, për të marrë pushtetin me dhunë. Sipas tij, kjo qeveri e ka humbur legjimitetin dhe për këtë arsye, qytetarët kanë të drejtë ta rrëzojnë atë, pasi nuk përfaqëson interest e saj. Gjë që sipas Lulzim Bashës, do të ndodhë ditën e shtunë. “Ta çlirojmë Shqipërinë nga kjo qeveri krminiale, ndaj na u bashkoni të shtunë”, tha Basha. Gazetari Edmond Arizaj ndërkohë, shkruan se ka disa ngjashmëri të frikshme me atë që ndodhi para 21 janarit të 2011-s dhe atë që po ndodh tani. “Ngjashmeri te frikshme Para 21 Janarit 2011: Shfaqet nje video pergjim Para 26 Majit 2018: Shfaqet nje audio pergjim Para 21 janarit 2011: Agravohet situata politike Para 26 Majit 2018: Agravohet situata politike Para 21 Janarit 2018: Mediat pozicionohen skajshem Para 26 Majit 2018: Mediat jane pozicionuar skajshem Para 21 Janarit 2011: Opozita deklaron: Nuk e mbajme dot popullin e irrituar opozitar Para 26 Ma..

Lexone