Home / Tag Archives: nevojshme

Tag Archives: nevojshme

Dajti si atraksion turistik, vendoset sistem ndriçimi në zonën e Linzës

Krahas rregullimit të qendrave urbane, Bashkia e Tiranës po punon edhe për përmirësimin e infrastrukturës në zonat rurale. Urbanizimi po prek çdo zonë të kryeqytetit e cila me ndarjen e re administrative-territoriale është bërë pjesë tashmë e Bashkisë së madhe.Ndërmarrja e Punëtorëve Nr. 2 e kryeqytetit ka filluar këtë javë me vendosjen e shtyllave në zonën e Linzës, një aks rrugor tepër i rëndësishëm jo vetëm për rritjen e turizmit në zonën e Dajtit, por njëkohësisht edhe për mijërave familje që jetojnë në këtë zonë.1 of 3Dikur të harruara, tashmë këto zona po pajisen me të gjithë infrastrukturën e nevojshme të ngjashme me ato në qytet, duke sjellë një transformim dhe një impakt pozitiv edhe në përmirësimin e ekonomisë lokale për shitjen e produkteve bujqësore e blegtorale të zonës.13 gusht 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone

Shndërrimi drastik! Dikur peshonte 270 kilogramë, ndërsa sot meshkujt lënë kokën pas asaj

Kur Laura Perez për herë të parë u shfaq në televizion, kishte 270 kilogramë. Si pasojë, për shkak të “tepricës së madhe” ajo ishte plotësisht e varur në ndihmën e burrit të saj, deri tek higjiena intime.Madje, siç shkruajnë mediat e huaja, ajo rregullisht kishte me vete një shishe të oksigjenit që ndoshta mund të ishte e nevojshme për të marrë frymë, pasi kishte filluar një program fitnesi.The post Shndërrimi drastik! Dikur peshonte 270 kilogramë, ndërsa sot meshkujt lënë kokën pas asaj appeared first on Zonë E Lirë.

Lexone

Deputeti i PS akuza Bashës: Këtë fillim jave loboi në Bundestag kundër hapjes së negociatave

Para pak minutash drejtuesi i një instutucioni të pavarur u sulmua në mënyrë të pandershme nga një deputet, i cili me pa të drejtë lëshon akuza ndaj një institucioni të pavarur, tek i cili është ndjekur parimi i balancimit të përfaqësimit politik po të kemi parasysh që institucioni që referon sot punën 1 vjeçare në Kuvendin e Shqipërisë ka dhe përfaqësues të propozuar nga Grupi Parlamentar i PD-së.Është e pandershme që një deputet të përdori karrigen e deputetit dhe pozicionin e tij për të sulmuar një institucion të pavarur, ndërkohë që janë të gjitha modalitetet, që secili prej deputetëve në rezolutën që bashkëshoqëron vlersimin e punës 1 vjeçare mund të kishte paraqitur vlersimi.Duhet të kemi parasysh se vlersimi është për institucionin dhe jo për personin dhe nuk mund të intimidohet asnjë përfaqësues i organeve të pavarura nga çdo deputet, që kur vjen puna për respektimin e parimeve të transmetimit audiovizual është thyersi numër 1 i rregullave dhe funksionimit të transmetimit n..

Lexone

Baloni Gastrik – Procedura bashkëkohore dhe jokirurgjikale që ju ndihmon të bini nga pesha

Dr. Plarent Kapo, Mjek GastroenterologObeziteti është kthyer në një fenomen gjithmonë e më të përhapur të kohëve moderne që po jetojmë dhe të qenit në formë apo të paturit të një peshe ideale është një nga sfidat e të gjithëve. Jo pak herë ndodh, që për arsye të mosmarrjes me aktivitet fizik, jetës sedentare, kequshqyerjes apo edhe ndikimit të një sërë faktorësh të tjerë, të fitojmë peshë dhe më pas e kemi shumë të vështirë të kthehemi në peshën tonë ideale. Alternativë e rënies së shpejtë nga pesha janë edhe aplikimi i procedurave mjekësore.Nisur nga numri gjithmonë në rritje i kërkesës së pacientëve për këto lloj procedurash apo trajtimesh mjekësore kundër obezitetit, Spitali Hygeia Tiranë së fundmi ka nisur të aplikojë një nga procedurat më inovative dhe jo kirurgjikale, atë të Balonit Gastrik Spatz3, e cila ofrohet nga mjeku gastroenterolog dr. Plarent Kapo.Por, çfarë është dhe si funksionon kjo Baloni Gastrik?Procedura e Balonit Gastrik konsiston në vendosjen në stomak të ..

Lexone

Zjarri në Londër, fatale instruksionet për të qëndruar në shtëpi (Foto)

Urdhri për të “qëndruar në shtëpi”, i siguruar nga udhëzimet anti-zjarri të vendosura nga administratorët brenda Kullës Grenfell në Londër, grataçela rezidenciale që u shkrumbua më 14 qershor 2017, ishte një faktor fatal dhe kontribues në vdekjen e disa prej 72 viktimave të zjarrit. Kjo mbështetet nga një raport nga ekspertja Barbara Lane, para se të fillojë hetimi i ngritur nga qeveria britanike pas polemikave.1 of 20Kjo zgjedhje, bazuar në vlerësimet e ngushtësisë së dyerve kundër zjarrit, ishte “në fakt një gabim”, tha Lane gjatë nisjes së fazës së fundit të seancave të komisionit (pas dëshmive të javëve të fundit të të mbijetuarve dhe anëtarëve të familjes) 10 ditë para përvjetorit të parë të katastrofës. “Një evakuim në kohë i ndërtesës, brenda gjysmë ore nga alarmi, do të ishte e nevojshme” dhe shumë më e përshtatshme, vazhdoi ekspertja, duke pranuar se “nuk ishte një vendim i lehtë për t’u marrë”.4 qershor 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone

Shenjat që tregojnë se ke mungesë hekuri në gjak (anemi)

Përshtati në shqip: Blertina KokaÇdo organ dhe ind në trup ka nevojë për oksigjen që të funksionojë. Qelizat e kuqe të gjakut ndihmojnë në transportimin e oksigjenit nga mushkëritë në pjesën tjetër të trupit. Nëse vuani nga anemia, në trup nuk ka mjaftueshëm nga këto qeliza të gjakut.Ju mund të zhvilloni anemi kur trupi ka mungesë të hekurit. Kjo lëndë ushqyese është e nevojshme për prodhimin e hemoglobinës – proteina që ndihmon qelizat e kuqe të gjakut të transportojnë oksigjenin. Pa mjaftueshëm oksigjen në trup ju do të ndiheni të lodhur, të dobët dhe keni vështirësi në frymëmarrje.Çfarë e shkakton aneminë si pasojë e mungesës së hekurit?Mund të shfaqet nëse ju nuk konsumoni mjaftueshëm ushqime që përmbajnë hekur, trupi nuk e absorbon mirë hekurin, mund të humbisni shumë hekur nëpërmjet gjakut ose jeni shtatzënë.Dieta është e ulët në hekur. Doza e hekurit varet nga mosha dhe gjinia. Meshkujt kanë nevojë për të paktën 8 miligramë në ditë. Gratë e moshës 50 vjeç dhe më të re..

Lexone

Brexit, Londra po përgatitet për një “skenar apokaliptik”

Brexit, flags of the United Kingdom and the European Union on asphalt road with legs Londra po përgatitet për më të keqen në rast se në 29 mars Britania e Madhe duhet të dalë nga Bashkimi Europian pa një marrëveshje.Sipas një “skenari apokaliptik” i parashtruar nga funksionarë të lartë të qeverisë për ministrin për Brexit, David Davis, parashikohet një kolaps “i rrezikshëm” që nga “dita e parë” dhe brenda dy javëve nga ajo datë, do të ketë në mungesë të barnave, karburantit dhe ushqimeve.Muajin e kaluar, shkruan shtypi britanik, zyrtarët e Ministrisë për Brexit, së bashku me ata të Shëndetit dhe Transportit, kanë përgatitur tre skenarë për një Brexit pa marrëveshje: i pari pasqyron një situatë të quajtur “të butë”, i dyti një situatë “serioze” dhe i treti u quajt “për Apokalips”.“Në skenarin e dytë, jo më e keqi i mundshëm, gjithçka do të shembet që në ditën e parë, – tha një burim anonim i cituar nga shtypi, – supermarketet në Cornëall dhe Skoci do të përfundojnë ushqimin e tyre..

Lexone

Përmbytjet në Shkodër, Bushati takim me banorët: Do kemi një zgjidhje përfundimtare

Turi i Llogaridhënies “Puna për Shqipërinë që duam”, në qarkun e Shkodrës u ndal këtë herë në Dajç.Në këtë bashkëbisedim me banorë të zonës ishin drejtuesi politik i qarkut, Ministri Ditmir Bushati, zëvëndësministrja e Shëndetsisë e Mbrojtjes Sociale Mira Rakacolli dhe zv.ministri i Bujqësisë Dhimo Koto.Problematikat e banorëve të zonës së nën-Shkodrës janë përmbytjet, sistemi i kanalizimeve, shëndetësia dhe punësimi.Në fjalën e tij, ministri Bushati theksoi se qeveria po punon për implementimin e një zgjidhje përfundimtare përsa i përket përmbytjeve në këtë zonë.Ministri Bushati theksoi se është shumë e nevojshme që të komunikohet me banorët për ecurinë e procesit dhe hapat konkretë të ndërhyrjeve.Nga ana e tij, zëvëndësministri i Bujqësisë Dhimo Kote shtoi se po punohet për pastrimin e Bunës me drag dhe derdhjen në det, cka mendohet se do zgjidhë përmbytjet në këtë zonë.Qëndra Shëndetsore në Dajc është një nga më të mira të Shqiperisë -vijoi zv.ministrja Rakacolli, ndërsa..

Lexone

FOTOT: SHBA bën teste sekrete për taksitë fluturuese

Larg fotografive dhe kamerave, kanë filluar në veri të Kalifornisë testet e para për taksitë fluturuese që do të mundësojnë një revolucion në transportin publik nëpër qytete.Elektrike dhe jo të zhurmshme, do të ngrihen në fluturim në mënyrë vertikale, mund të mbajnë deri në katër pasagjerë dhe të kryejnë më shumë se 200 kilometra vetëm me një karikim.Këto modele i ka krijuar kompania “Joby Aviation”, që ka prezantuar progreset e bëra nëpër testet me teknologjitë e “National Instruments” me rastin e “NI Week”, eventi i madh që çdo vit mbledh mijëra inxhinierë dhe ekspertë nga e gjithë bota në Austin, Teksas, raporton ata.“Objektivi ynë është që të projektohet, prodhohet dhe menaxhohet një mjet fluturues për transportin publik që të jetë i efektshëm, i sigurtë dhe i besueshëm”, shpjegon Santiago Morales, krye-inxhinieri i integrimit të sitemeve dhe testeve tek “Joby Aviation”.“Ky është çasti ideal për ta realizuar, sepse kemi të gjitha teknologjitë e nevojshme. Bateri elektrike m..

Lexone

Mjekësia bërthamore, shërbim diagnostik përcaktues në disa patologji. Ja çfarë pacientët duhet të dinë!

komisioni i posacem i apelimit

Nga Vladimir Titka, Radiolog Nuklear pranë Spitalit HygeiaMjekësia Bërthamore(MB) është degë e specializuar e mjekësisë, e cila shfrytëzon disa veti fizike të bërthamës atomike e në mënyrë të veçantë radioaktivitetin, merret me aplikimin e radionukleideve artificiale për qëllime diagnostike e terapeutike. Në një formë të caktuar kimike apo të lidhur me molekula apo celula që shërbejnë si vektore, radionukleidet futen në organizëm në formën e solucioneve, aerozolave apo në forma të tjera dhe sillen si gjurmues funksionale, duke lejuar kështu studime diagnostike “in vivo”, apo duke u konçentruar në indet patologjike ato bëjnë të mundur zbulimin e tyre dhe në disa raste rrezatimin terapeutik.Mjekësia Bërthamore është para se gjithash një shërbim diagnostik shpeshherë i pazëvendësueshëm në dispozicion të mjekësisë së pergjithshme dhe asaj speciale.Në të kundërt, me imazhet radiologjike që realizohen duke shfrytëzuar absorbimin e tufës së rrezeve “x” nga ana e indeve të vendosur midis..

Lexone